2,5 ročné dieťa nerozpráva a nechce sa hrať

ruzicka418
31. júl 2020

Ma niekto ešte take dieťatko co ma 2 a pol roka a nerozpráva nechce sa s vami hrat? Este minuli rok ked bol menší povedal toho za den viac aj sme sa pekne hrali a teraz uz povie menej a ma vlastný svet :( som stoho smutná keď vidím ostane deti v jeho veku ake su iné, dr som sa nato pýtala povedal ze vela deti v jehi veku nerozpráva ale to jeho správanie sa mi nezdá neviem :(

lavender273
31. júl 2020

@ruzicka418 ja by som navstivila odbornika. Pre pokoj duse Moja dcera velmi malinko hovorila, ziadne take ze nejaka hra a tak. Teraz bude mat 4, a az teraz sa jej rozvinula rec. Pravda je ze vela sme sa venovali, cez hru (aj ked to neslo na zaciatku) a velmi vela rozpravali. Aj ked nebola odozva. Tiez ma vlastny svet, niekedy nereaguje. To je jej povaha.

ruzicka418
autor
31. júl 2020

@siska25 ahoj akurát o ADHD čítam a veľmi mi to nanho sedi :/ pondelok bvolám doktorou a dúfam ze nas co najskôr objednajú

lavender273
1. aug 2020

@ruzicka418 este k ADHD. Len netreba hned hladat diagnozu, mas este malicke dieta, kazde je ine. Na moju sedelo tiez par diagnoz, ale ,vyrastla' z toho.

lucylliana
1. aug 2020

@ruzicka418 na FB je komunita znakujeme s bábätkom hravo a ľahko je tam pekne rozobraté ako sa deti učia ako ich motivovať a čo by mali v určitom veku vedieť

mogaa
1. aug 2020

@ruzicka418 naša má tiež 2,5roka a "nerozpráva", väčšinou len hatlaninka a pár slov, až teraz začala trochu viac a aj opakovať(a to chodí do škôlky).....to že počúva len čo chce - aj to je normálne, vyrastie z toho(také obdobie mala aj naša, teraz je to už ok)....čo sa týka dotykov (branie na ruky, bozkávanie) -ani naša to nemá rada...takže zatiaľ by som za tým nič nehľadala....pokiaľ u dieťaťa vidíš snahu o komunikáciu(ukáže ti čo chce) a občas poslúcha(prinesie napr. topánky keď vie že idete von)a vidíš že aspom niečou rozumie - je to ok a treba len čakať....

mogaa
1. aug 2020

@ruzicka418 v tomto veku ti nikto nedá žiadnu diagnostiku, iba v prípade keď je jasné že tam tá diagnoza je....podľa tvojich príspevkov je dieťa ok a potrebuje čas...našu malú veľmi posunula škôlka - deti....zo škôlky prišla so slovom teta, dovtedy bola každá žena mama, za týždeň čo tam chodila, začala sama jesť(teda obed, včetne polievky)- začala tam chodiť ako 2ročná, naučila sa neutekať kade tade , ale ide pri tebe(zo škôlky chodia denne na prechádzky, majú taký popruh a každé dieťa sa drží úchytok),celkovo začala viac poslúchať ale zlepšuje sa aj v reči...tie deti sa tam neskutočne "ťahajú"

jumama
1. aug 2020

Rozumie aspon pasivne, napr. keby listujete knizku a ty mu davas v nej hladat vselico, ukaze prstekom? Nasa takto rozumela vsetko, len nerozpravala, asi do 20 mesiacov, potom sme sa zbavili dudla a rozrozpravala sa. Dudel nema tvoj syncek? A dalsia vec, dolezita: Zdiela s vami? Pr. Leti nad vami lietadlo, pocuje zvuk, ukaze tam spytavo prstekom a pozrie na vas, ze co to? Alebo nieco sa mu podari a chce sa tym mamine, ockovi pochvalit, tak ich tam dotiahne. Pr. Pokazi sa mu hracka, tak ju donesie mame, aby ju opravila...?

nikusiak9
1. aug 2020

@ruzicka418 nasa rozprava iba par slov

jenny333
1. aug 2020

Ak sa ti nepozdáva tak treba ísť na vyšetrenie. Mám dcérku s DA a u prvej pediatričky čo dcérka mala som sa napocuvam blbosti aká je šikovná ako nemá problém a nakoniec z toho bola ľahšia globálna hypotonia detský autizmus a plno ďalšieho. Už máme inú pediatričku zmenili sme. Takže toľko. Dajte na svoj inštinkt. Keď sa Vám nepozdáva nečakajte. Napočuvala som sa ako z toho vyrastie že je ešte mala a td. V dcerkynom prípade šlo o záväzné diagnózy. Netvrdím že to bude váš prípad ale riaďte sa srdcom a materinským inštinktom. Keby sa aj nepotvrdilo budete mať čisté svedomie že ste to nenechali tak a že ste urobili maximum. Čím skorej podstúpi vyšetrenia tým lepšie.

jenny333
1. aug 2020

@mogaa my sme s dcérkou podstúpili diagnostiku autizmu keď mala 21 mesiacov a keď mala 28 mesiacov bola už uzavretá diagnostika detský autizmus. Každé dieťa je iné inak sa prejavuje na niektorom je to jasné a na niektorom nie a čaká sa ale je intervencia logopedia terapie a podobne pracuje sa s dietatom

zuzuliennka1
1. aug 2020

tiez som u syna cca v tom obdobi 2,5r riesila, ze nerozprava a najradsej sa hra sam... teda presnejsie ked mal 2r a 5mes. sme navstivili aj Janosikovu, autizmus nema, a je aj maly na uzavretie dg., ale v tom case ani ziadne slova neboli, ani prstom neukazoval, ani nereagoval na mna napr. “kde je zeriav?” a ze by sa pozrel tym smerom...
ubehli dva mesiace - teraz ma 2r a 7m., opakuje mama, vie rozlisit ze som to ja a funkcne ma oslovi (ked chce), prstom stale neukazuje, ale ked sa ho opytam, kde je zeriav? pozrie vonku nan, alebo na ihrisku: “kde mas loptu? dones loptu, ideme sa hrat” - ide po nu a donesie... toto pred 2mes. absolutne nebolo...
za tie cca 2mes. taky skok vpred ze nechapem... k logopedicke ideme teraz v auguste....
chcem tym povedat - ze ano, skus vyhladat odbornikov - logopedia, psychologia, aby ti poradili ako na neho a motivovat rec, ale ze je taky, este urcite nemusi znamenat ziadne diagnozy.... ano, vela mamiciek ti moze napisat, ich deti boli take iste a nakoniec maju autizmus, ale vela mamiciek ti aj moze napisat - aj moje dieta bolo take a vyrastlo z toho.... kazde dieta je original a chalani su celkovo lenivejsi...
skus to zacat v klude riesit, aby si najma mala viacero odbornych nazorov a doktori ti poradia co dalej

alexandraalexandrova
1. aug 2020

@ruzicka418 my ti tu nepovieme kedy zacne tvoje dieta rozpravat, ani co mu je...treba vyhladat odbornikov, odporucam centrum specialno pedagogickeho poradenstva, pozru sa tam nanho logopedicka aj psychologicka a ony ti povedia kde a ci je nejaky problem. Moze to byt autizmus, narusena komunikacna schopnost aj to nemusi byt nic, iba trosku oneskoreny vyvin. Musia to ale posudit ludia ktori sa v tom vyznaju...

taga
1. aug 2020

Vypnut telku, vypnut mobil, tablet...toto je velka brzda. a citat, citat, citat!

katy1781
1. aug 2020

Ahoj ja ti poviem vlastnú skúsenosť syn má 4 roky ako vravíš rozpraval a potom nič posielali nás kade tade na ušné logooed psychológia všetko možné od 3rokov škôlka a nič teraz ma cez 4a začal proste rozprávať behom týždňa nie úplne čisto ale rozpráva a hrať sa tiež hral sám alebo spolu pri druhom dieťati má 20mesiacov a nebudem to takto už rozoberať chodiť po vyšetreniach a dieťa je úplne v poriadku

zuzuliennka1
1. aug 2020

@taga milujem tieto rady “citat citat citat”.... mojho syna to absolutne nezaujima, neobsedi mi nad knihou ani 3 minuty, ked tak si obrazkove listuje radsej sam, a max. ze pred spanim mu porozpravam rozpravku... to je vsetko... nie vsetky deti bavi citat... ale telku nepozera, mobil ani tablet ho nezaujimaju... a tiez este nerozprava, zato sme 90% casu dna vonku, proste on miluje behat vonku, lopta, preliezky..... tak ako su deti co bavia knizky a obsedia nad nimi, su aj deti, ktore knihy absolutne nezaujimaju, “citat si” s dietatom je pekna rada, ale urcite nie aplikovatelna na vsetky deti

taga
1. aug 2020

@zuzuliennka1 predstav si, ze moj starsi ABSOLUTNE nejavil ziadny zaujem o citanie dost dlho. Nikdy mi nesedel nad knizkami, napriek tomu som mu citala a striedala knizky a snazila sa ho zaujat. Od 2 rokov zacal rozpravat a rozprava krasne, cisto, zrozumitelne a predstav si, ze aj tie knizky si zamiloval. Teraz ho uz bavia a citat si chce. Takze ano, citat, citat, citat a za tym si stojim. To ze dieta pri citani beha neznamena, ze je hluche a nepocuva!

natasha1988
1. aug 2020

na to pozor, urcite by som zasla k odbornikovi, moze to byt nejaky typ autizmu, su rozne. Radsej ist pre istotu, ako neskoro..

anicka077
1. aug 2020

@ruzicka418 a nieje tvrdohlavá? Moja sa robila že nepočuje a ignorovala. A rozprávať začala až po 3 rokoch

zuzuliennka1
2. aug 2020

@taga a to mam citat do vetra? 😁 my sme 90% casu vonku, doma sme len na jedlo a spanok, lebo inak beha po byte, chvilku sa hra s autickami, alebo si sam listuje knihy, kresli si, ale ze by som si prisadla a citala - neexistuje.. ma uz 2,5r, tiez to skusam uz hadam vecnost... nIkto ma nepresvedci, ze vsetky deti si bavi citat 🙂 a ak mi beha po byte, a nezaujima ho to, ja mam teda dost roboty doma na to, aby som len tak sedela na zemi a nahlas citala rozpravku, zatial co moje dieta robi nieco uplne ine 😂 autista nie je ale je brutalne tvrdohlavy
a co je to presnejsie “dost dlho” v tvojom pripade? ked sama pises ze uz dvojrocny rozpraval... tak si to asi neskusala neuspesne do jeho 2,5r ako v mojom pripade

lenuliatko84
2. aug 2020

Poznam jedno dieta co v tom veku nerozpravalo ani svojou recou a zistili mu autizmus.si matka a najlepsie pocuvaj svoje pocity.vyhladaj si nieco o tom

ruzicka418
autor
2. aug 2020

@zuzuliennka1 presne tak

ruzicka418
autor
2. aug 2020

@anicka077 to je on, pocuje len to co chce ked mu poviem nerob to alebo takeot veci nepočúva ale ked mu piviem aha co mam pod sa kuknut hned pribehne s úsmevom :D alebo ked sa s mizim bavíme ze ideme preč hned si bere hracku oblubenu a ide k dveram on mas rozumie ale nechce nas počúvať

ruzicka418
autor
2. aug 2020

@jumama hracku donesie ked sa pokazi, ked mu poviem aha co tam je kukni tak sa kukne ale on mi sam neukáže na auto na ulici alebo na lietadlo na oblohoe, ale v obchode naor co cjce to ukáže a mrnci ze mu to amm dat alebi aj v hračkarstve,

taga
2. aug 2020

@zuzuliennka1 uz si aspon 2x povedala, ze si listuje sam knihy, podla mna uz ani nemoze dat jasnejsi signal, ze sa mu to paci... to citanie v tomto veku neznamena, ze mas vytiahnut dobsinskeho a hodinu s nim luskat 20stranove rozpravky. Je to prave o tych prvych knizkach, sadnes a rozpravate sa o obrazkoch, citate prve kratke basnicky, proste nenechat ho len tak s tou knizkou, ze skusi, ale ziadna odozva.
Ja som dokola rozpravala basnicky, ukazovala obrazky, to ze zacal rozpravat v 2 neznamena, ze so mnou v tom veku 'cital' - skor sme tie knizky obzerali a citali len kratke basnickym realne citame mozno od 3 rokov, ze vezmeme knihu s dlhsimi rozpravkami pred spanim do postele a to uz teda naozaj musim precitat celu knihu

puffko
2. aug 2020

V tomto veku urcite treba oslovit psychologa, ked prestal reagovat na okolie a zastavil sa vyvoj reci.Naozaj su to prejavy mozneho autizmu. Sluch ma v poriadku? To moze byt pricinou ze nerozpráva. Opytaj sa svojho pediatra, za tym by som isla najskor... Cim skor tym lepšie.

gvbnnmbm
2. aug 2020

Ja si myslím že niečo sa deje
Je možné že nechce rozprávať vôbec keď niečo sa okolo neho deje a to dieťa to vníma
PS: držím palce

gvbnnmbm
2. aug 2020

Podľa mňa by ste sa mali nedať odbiť s vetou že je to normálne že aj staršie deti nerozprávajú
Mali by ste ísť čím skôr za pediatrom a psychológom aby Vám poradil
Ja to neviem posúdiť moja dcéra už má 13 rokov a keď bola malá tak mala jediný problém že sa začala skoro stavať na nohy a po štvornožky chodila cca. týždeň

anicka077
2. aug 2020

@ruzicka418 presne toto robila moja. Dokonca presvedčila ucitelku v škôlke že nepočuje. Ignorovala ju a tvárila sa že nepočuje. Aj na ušnom sme boli. Rozprávať začala asi na 3 roky a 2 mes. Teraz sa jej usta nezatvoria.

seahorse27
2. aug 2020

@ruzicka418 Ja by som som so psychologom (klinickym) pockala do 3 rokov. Dovtedy vam aj tak nikto neda definitivnu diagnozu. Mozete skusit logopediu, tym nic nepokazite. Odporucam Play Wisely, ak mate v blizkosti bydliska - to zvykne decka pekne nakopnut. A pracovat s nim doma kazdy den, zacat postupne, najskor 5 minut denne a potom predlzovat cas straveny pri cielenej cinnosti. Skusat rozne puzzle, vkladacky, trenovat jemnu motoriku (napr. navliekanie koraliek), hladat rovnake obrazky (pexeso jednoduche len z licovej strany), priradovat, popritom veci a cinnosti pomenovavat - vsetko formou hry, odrazit sa od toho, co dieta bavi. Nehovorit na dieta zlozitymi vetami, iba 1-2 slovne, jednoduche pokyny, prisposobit sa jeho urovni. Nie je dolezita diagnoza ale systematicka praca s dietatom 😉 Moze a nemusi to byt autizmus, tam musi byt splnenych viac kriterii. Do uvahy prichadza aj narusena komunikacna schopnost (dysfazia expresivna, receptivna alebo zmiesana), porucha sluchu (aj centralna, kedy nie su synchronne vyladene obidve usi - popritom dieta pocuje vyborne), porucha pozornosti (ADHD, ADD). Rovnako moze byt maly uplne v poriadku a potrebuje len cas a ma svojsku povahu...

natasha1988
2. aug 2020

Necakajte a dajte dieta testovat. Podla Akademickeho centra vyskumu autizmu pripadov stale pribuda a po novom by pediatri mali testovat deti uz skor ako v 3rokoch. http://m.vyskum-autizmu.webnode.sk/skrining-aut...