Ako naučiť dieťa spávať samé?

gerdik
29. mar 2011

Chcem sa spýtať, aké máte skúsenosti s uspávaním dieťata. Ako naučiť dieťata spávať samá? Kedy je vhodné ho začať učiť samé, bez plaču a amoku? Odkedy je vhodné ho umiestniť do vlastnej izbycky?

xlucia
29. mar 2011

@gerdik kazde dieta je ine. ty musis vediet ci mas kludne alebo nervaka,alebo take dieta co sa non stop drzi mamy
osobne neviem preco chce tak vela mam davat malinke dieta do svojej izby, ja by som sa bala, a tiez sa nieco taka mama nachodi v noci. raz mrnka, raz dudel, raz ho prikryt... a tiez ci kojis, alebo uz v noci neje
a podla mna sa to ucit neda, dieta na to musi dozriet
starsi s nami spaval do tri a pol roka, mladsi s nami v posteli spal dve noci ked mal horucky, inak sa pytal do svojej.
prisposobila som sa obom. nezniesla by som aby moje dieta plakalo vedla v izbe za mamou, ved rastu tak rychlo ze ked si ich neuzijem teraz, potom uz pritulut len tak nepridu
mne bolo velmi prijemne ked sa take male telicko tulilo ku mne, ak mal zly sen stacilo si ho pritulit a pohladit a spinkal kludne dalej
starsi mal vazne zdravotne problemy, takze urcity cas spaval v posteli dokonca len na mne, len vtedy neplakal
a vzdy ked som sa zobudila bol pootoceny tak, ze mal hlavicku s uskom presne na mojom srdci

gitarka
29. mar 2011

@gerdik my sme nasho drobca pred tyzdnom prestahovali do detskej izby, zaspaval celkom dobre len v noci ma stale volal a hovoril aby som ostala pri nom.
No ani ja som nebola nadsena z toho ze spi sam v izbicke, nemohla som sa na nic sustredit, len som ho stale kontrolovala ci spinka, a v noci ani nehovorim nemohla som zaspat len som cakala ci ma nebude volat, a ci sa zobudim nato, bolo to pre nas tazke odlucenie aj ked bol len vo vedlajsej izbe, cez tyzden sme len my dvaja manzel chodi na tyzdnovky. A dnes uz spinka naspat v spalni, ja som pokojnejsia a neriesim to dokedy bude spat v spalni
asi tolko, kazde dietatko je ine...

gitarka
29. mar 2011

@gerdik a este k tomu zaspavaniu, ja pri malemu lezim kym nezaspi, a niekedy to trva aj hodinu a niekedy staci ze ho pohladim dam mu oblubenu hracku a spinka 🙂 🙂 🙂

zuziq
29. mar 2011

nas malicky zase odmalicka bol zvyknuty zaspinkavat sam... vecer vypil mliecko, nechali sme ho v izbicke a on krasne zaspinkal. Nikdy s nami nespal na posteli - od malicka sme sa s nim na posteli hrali a salili, takze pre neho je nasa postel ihrisko a aj v noci, ked ho potrebujeme nahodou uspat a dame ho k nam do postele, automaticky si mysli, ze sa ideme hrat 😀 Proste potrebuje svoju postielku. A asi od 11. mesiaca spinka sam v izbicke, pretoze bol casto v noci hore a chceli sme skusit, ci mu nevadi manzelove chrapanie 😕 a odvtedy uz spinka vo svojej izbicke ale mame vzdy zapnute vysielacky... sme hore cca 1x za noc, ale len koli tomu, ze papa. A aj napriek tomu, ze sa k nam nikdy v noci netuli v posteli, cez den nam to X krat vynahradi, je to strasny cmulko. Takze naozaj je kazde dietatko individualne..

stvura
29. mar 2011

presne, ako ti kocky pisali, zalezi od povahy dietatka a maminky. So starsim syncekom som spavala spolu asi do roka, potom spal v postielke, no nebol tym nadseny (riadili sme sa metodou kdsvns). Od roka a pol bol vo vlastnej izbe a posteli (uz velkej, kedze vyskocil z postielky nastavenej na spodnej priecke), odkedy mam druhe dietatko spi s muzom v posteli, ja spim s dcerkou. Kazdopadne podla mna do toho pol roka byt urcite s dietatkom v jednej izbe, potom podla toho ako casto sa budi v noci ho bud prestahovat alebo nie. Cas na ucenie spat sam asi nie je nikdy, mozno cim skor, tym lepsie. Mojho synceka sme ucili ako rocneho a nebolo to dobre, lebo od zlosti lietal v postielke hore dole, takze asi teraz budem ucit dcerku spat skor (uz spi teraz ciastocne sama v postielke).

ela2710
29. mar 2011

@gerdik ahojky, nas maly od narodenia vedel zaspavat sam, no ked som chodila na skusky do skoly, uspaval ho moja babicka na rukach, teda si nato zvykol...najskor ma to hnevalo, ale teraz som rada, maly haja len s nami v nasej posteli, pritulime sa a spinka, je to uzasny pocit a nebudem sa branit ak u nas bude chciet spavat tak do 4 rokov, aj moja najmladsia sestra spavala s rodicmi do 4 a potom sa z nocho nic zdvihla, ze ona je uz predsa velka a chce spat v detskej s druhou sestrou 😀 ja myslim, ze tak je to najlepsie, teda, az ked nato bude pripravene dieta. metody uvedene v knizke Kazde dieta sa vie naucit spat su podla mojho nazoru drasticke a na mojom snycekovi by som ich neskusala, takto je nam dobre. Vela maminiek to tu riesi, ved nechajte tych drobcov citit teplo maminky...sama som bola naozaj velmi nastvana ked mi ho babicka ,,pokazila" ale s odstupom casu to vnimam inak, a som rada ako je to teraz, teraz som jej zato vdacna, lebo ked mi fuci do ucha alebo ked ma rano kope a taha za vlasy ze je uz hore, je naozaj krasny pocit, dnes som sa zobudila, maly bol pri mne otocil sa na brusko, zdvihol hlavicku a kukal na mna kym som necitila na seba jeho pohlad, otvorim oci a on na mna usmev od ucha k uchu, krasne prebudenie, krasne rano 🙂

anjelicek26
29. mar 2011

My sme dcerku prestahovali v 6 mesiacoch a teraz synceka v 8 mesiacoch do vlastnej izby. Budi sa uz len 1x v noci... dostane flasu, prso a spi dalej az do rana. Do spalne sa nam uz detska postielka nezmesti, z kosika vyrastol. Niekedy si ho v noci beriem k sebe, ked mi je za nim smutno 😉

Cumel nemalo ani jedno dieta, takze kvoli tomu behat netreba, nejake zamrnkanie pocut - nechcem - take zaknucanie zo spanku je normalne a nie je to prebudenie. Maly spi v overaliku a neni prikryty, v izbicke ma tak akurat, aby tak mohol spinkat, spavaval vo fusaku, ale zle sa mu otacalo, takto sa v spanku toci aj na brusko, aj na chrbatik, nema s tym problem...

Jaj a toto - dcerka asi 20 mesiacov ked si vedela otvarat dvere chodila ku nam do postele KAZDU kazducicku noc a tulila sa k nam, proste to potrebovala, tak sme ju nechali, a chodila snad do 4 rokov... Nepomahalo nic... aj sme ju nechali, nam to nevadilo. Odvadzat ju prec pocas noci aj tak nebolo na nic, o hodinu sa prebrala a bola nazad. Teraz sa v lete rozhodla, ze je velka, ze chce spat vo svojej posteli uz celu noc... tak spinka...

pia22
30. mar 2011

Tak svoje dieta by som urcite do 2,5-3 rokov do vlastnej izby nedala v ziadnom pripade.

karmelka77
30. mar 2011

@gerdik my sme maleho dali do vlastnej izbicky ked mal dva mesiace a nelutujem, odvtedy spinkaval celu noc. Kym bol s nami sme ho asi rusili, sice jasne ze take male babatko je viac krat v noci hore aj koli papaniu ale potvrdilo sa mi ze odkedy bol sam krasne spinkal, nemusime teraz riesit otazku kedy ho dat sameho...neuznavam mamicky ktore si beru dieta do postele od narodenia a potom nariekaju ako na to aby si zvykol sam, alebo nebodaj v postielke. My sme mali asi do 8 mesiacov monitor dychu v postielke ale vzdy ked si len vzdychol v noci som ho pocula, lebo ma izbicku hned vedla nas a dvere su otvorene. Ja si myslim cim skor tym lepsie, samozrejme pokial to zvladne bez nejakych amokov.

vodnarky
30. mar 2011

ahojte..nasa dcerka ma 3 roky zaspinkava sama od nejakych 9 mesiacov...a bez velkeho placu..ale kazde dieta je ine,ako to tu uz pisali..inak este stale spava s nami v spalni..uz sme sa aj rozpravali o tom,ze jej zariadime vlastnu izbicku,ale ani ja a ani nas tato sa este na to necitime..potrebujeme ju mat v noci "na ociach"..zvykne sa nam niekedy zobudit na to,ze ju mame prikrit,alebo ze si prosi napit.. 😉 takze tuto otazku este nebudeme riesit..a po pravde..pre nas nieje nic krajsie,ako ked sa suchne k nam do postele a zacne nas boskat,lubit,mojkat sa... 😵 a potom si este vsetci spolu pospinkame.. 🙂 😀

gerdik
autor
30. mar 2011

Ďakujem pekne za to, že ste sa somnou podelili o vaše skúsenosti. Dufam, že to nakoniec všetko postupne zvládneme. Chce to pravdepodobne čas ako všetko...

miroslava27
31. mar 2011

Ahojte, aj môj krpček spinkával s nami a hlavne preto že ju vždy okolo desiatej večer chytil strašný plač ktorý niekedy trval až do druhej. Chúďa priateľ ktorý ráno vstával do práce :(
Tak som jej skúsila dať okolo deviatej čajík s medom a potom ju uložiť aj s mojkadlom do kočíka a prechádzať sa po obývačke, a za 5 minút spinká 🙂, a vyspinkáme sa všetci...konečne. Len ma to mohlo napadnúť skorej, som zvedavá čo bude keď vyrastie s kočíka :D

xlucia
31. mar 2011

@miroslava27 no v prvom rade DO JEDNEHO ROKA med dieta nema jest, a po druhe, pokazis jej zuby, takze ked ti vyrastie z kocika, budete riesis zubarov a namiesto kocika by som uz len z praktickych dovodov volila fit loptu. a preco vobec take male dieta nalievas cajikom? preco nie mlieko? nekojis?

ela2710
31. mar 2011

@xlucia mam podobny nazor, mne sa az rozum zastavuje nad niektorymi maminkami, davat med 3 mesacnemu babu?!!!! vcera som stretla pred tescom kamosku, bola som akurat malemu kupit zeleninku - nekojim, teda od 5.mesiaca krmime (mrkvicka, zemiacik,...) a pytam sa jej, ze co ide nakupovat - ma o tyzden mladisu dcerku a jej odpoved znela: No predsa milacika - termix !!! ja jej nato, ved to je este skoro, a ona a coze by bolo? ved moja mala bezproblemov je aj masko z diviny!!!!preboha ona nielenze koreni, sladi a soli ale dava aj divinu - cely jej jedalnicek pre malu je na hlavu - a k tomu vsetkemu ona malau koji, teda by mala prikrmovat az od 6.mesiaca 😠 ma 35 rokov, a nic si o detskej strave nestuduje, hovori, ze mala to papa v pohode - no jasne, ved male deti skonzumuju vsetko, ale co v buducnosti? pokazene zuby, pokazene travenie, a hlavne zaludok

anjelicek26
31. mar 2011

@miroslava27 - takemu malinkemu babatku len vodu a umele mliecko, ak teda nekojis. Ak kojis, tak uplne staci prsnik. MED je silny alergen a do roka nema v jedalnicku dietata co robit. Lebo ked bude mat neskor alergie na pele a nabeh na astmu sa ti za tento druh uspavania urcite "podakuje". No a davat nieco sladkeho na cumel fuha, ked sa ti na skolkarskej foto bude usmievat s ihlickami znicenymi prednymi kazovymi zubkami, bude ti do placu 😕

syslica
31. mar 2011

@gerdik Ahoj, detí ako má @zuziq je asi menšina. Detskú izbičku by som ešte dlho neriešila, ak chceš, popracujte na vybudovaní večerných rituálov, ktoré vyústia do zaspania dieťatka vo svojej postieľke (ale nie také, ako vozenie v kočíku po obývačke, alebo hopkanie na fitlopte). Dieťa, ktoré ti takto zaspí sa po preložení do postieľky zobudí a bude sa opäť dožadovať pozornosti... poznám, starší syslík je doteraz náročné dieťa, vyskúšali sme ozaj všetky spôsoby uspávania okrem vozenia autom okolo bloku, keďže nešoférujem 😀 Takže, skús vložiť do postieľky, pustiť upokojujúcu hudbu, hladkať rúčku, veľa nehovoriť - ak zaspí, dobre, ak nezaspí, bude sa pýtať za tebou, plakať - jednoducho ešte nie je ten správny čas a zle urobíš, ak ho budeš nútiť. Mladší syslík spával pekne vo svojej postieľke v našej spálni, so svojimi plyšáčikmi, potom bol ale dlhodobo chorý, tak sa zas presťahoval do veľkej postele a teraz sa už teší na vlastnú postieľku v izbičke s bračekom. Uvidíme ako sa im bude dariť zaspávať spolu, Majú totiž úplne iné zaspávacie zvyklosti...

lucia8688
31. mar 2011

moj malý spal sám v postielke asi týždeň. Na vine je moja lenivosť sa mi nechcelo v noci vstávať ku nemu na kojenie, tak som si ho dala ku sebe a od vtedy spí s nami. Už rok 🙂 a ešte stále ho kojím. Skúšala som ho dať spať do postielky lenže celú ju prevrátil a len čo som ho vzala ku sebe na posteľ zaspal. No ked už sa stalo , že nakoniec v tej postielke zaspal ja sama som si ho v noci preložila ku cebe... bolo mi akosi smutno... 😀 Milujem ked sa v noci ku mne pritúli a vyloží si nožky na moje brucho. Každý mi hovorí, že budem mať ťažké ho naučiť spať samého , ale nech... ved iba raz je malinký....

mis12
2. jún 2011

Ahojte pozerám všetko ste tu ženy ale neva 🙂 mám tiež problém čo sa týka uspávania, máme 5a pol ročného chlapca a ani za svet nechce spať sám a to isté aj 2aj štvrť´t ročná dcéra kým uspíme byť ja dcéru a manželka chalana tak je aj pol 10 teda 21:30 , sme s toho zdesený a nevieme čo stým syn si vymyslel že má v izbe vlka takže to ešte meguje.
ďakujem za radu.

P.S. keď počúvam ako vám spia deti som s toho zdepresovaný 🙂

syslica
2. jún 2011

@mis12 Ahoj, toto poznám, starší bude mať čoskoro šesť rokov, tiež je citlivý s bujnou fantáziou a odkedy mu cca. pred rokom a pol dedko vysvetlil, že archeológovia našli dinosaurie vajíčka a chcú teraz dinosaurov znovu vyklonovať, každú noc ho naháňali dinosaury! Trištvrte roka nočno-nočne des a plač! Nasťahovaný u nás v posteli aj 10x za noc...už som zvažovala psychológa, ale našťastie sa to upravilo samo. V každom prípade, nedovoľ deťom pozerať pred spaním žiadne násilné veci v TV alebo PC.
Náš momentálny stav: oba sysle vo vlastnej izbičke (hurá! po takmer 6. rokoch sa konečne aspoň trochu vyspím). Uspávame tak, že najprv čítam ja, potom číta manžel, potom pustíme nejakú rozprávku al. pesničky na CD, svetlo sa zhasne, ale majú otvorené dvere a my tiež ešte zvyčajne nejdeme hneď spať, pracujeme na PC, žehlím a pod. Niekedy zaspia hneď, keď zalezú do postelí, zvyčajne ale až tak okolo tej 21.30 - 22.00 (skrátka nepotrebujú spať, a to ráno vstávajú o 6.00 aj skôr), takže deprimovaný a zdesený nemusíš byť - aj u nás je to bežná realita, zvykli sme si... 😉
Možno som ťa niečím inšpirovala, uvidíme, čo poradia ostatné žienky ... (a chlapov tu nájdeš tiež, napr. v téme Spoľahlivé rodinné auto 🙂 )

xlucia
2. jún 2011

@mis12 depresie zahod. nas mladsi vcera este o pol jedenastej pobehoval po byte plny entuziazmu a vykrikoval ahoj. nepomahalo nic. porobila som co treba, lahli sme si aj s muzom, krpec medzi nas. do 5 min. spal. cize zaspal po jedenastej. rano vstal ako keby sa nechumelilo

jankabodka
26. sep 2013

Citam si tuto temu, ktora bola posledne aktualizovana pred 2 rokmi... Najde sa tu niekto, kto premysla o spanku svojej ratolesti? My mame 3 a polrocneho syna a odmieta spat sam vo svojej izbicke. Ja byvam hore v noci aj do pol jednej, on sa zvycajne okolo polnoci zobudi a vola na mna... Ja by som tak chcela mat taky klud - aspon vecer, aby ma nemusel volat, to si k nemu musim ist lahnut... alebo on pride ku mne do obyvacky ako teraz - ja pisem a on spi pri mne na gauci. Je to normalne? Ani za svet nechce spat sam. Je 3 a pol roka fakt malo na to, aby spinkal sam? Ako ho naucit spinkat sameho? Alebo dat jeho postielku naspat do nasej spalne? Vec sa ma tak, ze pred polrokom sme sa prestahovali a odvtedy ma postielku vo svojej izbicke (predtym mal postielku pri nas, lebo sme mali maly byt, tak ina moznost ani nebola), ja pri nom spavam na nepohodlnej vrzgajucej posteli... Neviem, ci nastahovat postielku do spalne, bojim sa, aby si na to nezvykol... ako ho potom odtial dostaneme prec?

dendy1
26. sep 2013

@jankabodka naša malá má 2,5r. a ja spávam s ňou v jej izbe. Do 2r. som kojila tak mi to bolo pohodlnejšie. Teraz zaspáva tak, že ju idem uložiť a potom si idem robiť svoje. Tiež sa budila okolo polnoci a už som musela k nej prísť spať. Teraz sa to stáva len občas, a dnes zrovna išla spať o niečo neskôr o 21:50 a už okolo 23 bola hore, niečo sa jej snívalo. Ako tak som ju uložila, ale opäť prišla. Už som bola rozhodnutá ísť s ňou spať, ale chcela som ešte aspoň zapnúť umývačku a pračku. posadila som ju na stoličku v kuchyni, a doplnila som tú umývačku. Potom ma napadlo, že ju dám do postele a zapnem jej rozprávku na cd nech počúva. Zapla som jej tam malú lampičku a povedala som jej, že som v kuchyni a pracem riad, že hneď prídem. a čuduj sa svete, pekne ležala a aj zaspala. a to je dosť veľká divoška, horko-ťažko zaspí so staršou dcérou (22r.) inak s nikým 😒
Takže to budem skúšať takto aj pri večernom zaspávaní. Hneď to asi nepôjde, ale postupne si zvykne.
Tiež už chcem mať večer kľud, cez deň okolo nej kmitám na 100% 😀

sue
27. sep 2013

Hmm, no my sme sa teraz 🙂 na začiatku septembra dopracovali k tomu, že synátor príde za nami do postele až ráno pred siedmou 🙂 ako miminko spával sám v postieľke, potom s nami, potom sám s tým, že nadránom chodil za nami a interval spania v postieľke sa stále viac a viac skracoval - na konci leta prichádzal okolo polnoci, keď sme si my líhali 😒 v záujme druhátka a toho, že 120cm vysoký tvor v posteli navyše už faaakt spôsoboval to, že my sme nemali kde spať 😀 sme mu po vysvetlení všetkého možného sľúbili za každú noc, kedy príde "až keď bude von svetlo", čokoládový bonbón a funguje to 😵 😵 😵 😵 😵 konečne majú aj rodičia priestor pre seba aj máme mojkadielko, keď príde ráno za nami 🙂

jankabodka
28. sep 2013

@dendy1 Prajem dobre spinkanie aj nech vam dcerka dopraje vecer klud 🙂 A dobry napad s CD.
@sue Dakujem za tip! Skusim aj ja take vyskusat, este kym je pri zobudzani svetlo 🙂, musim do zimy stihnut - to uz bude rano o 7:00 tma...

patanna
19. okt 2013

@lucia8688 uz 2 roky presli odkedy si pisala. Robim to rovnako aj citim to rovnako. Zaujimalo by ma ako to dopadlo so spinkanim?

btus
16. jan 2014

@mis12 nic si z toho nerob, nasa dcera chodi bezne spavat o 21,30 a neskor. Rekord 22.30.(ale to uz je plana ako cert). Vobec sa s tym nezaoberam, ze je to podla niekoho neskoro. Ked jej to tak vyhovuje, tak preco nie. Dokonca ani doktorka neprotestovala. A rano spi tak do 7.30 - 8.00, tak ze sa vyspim aj ja 🙂

zuzanaram
18. aug 2014

Ahojte moj syncek spava od jedneho roka sam vo svojej izbicke ale teraz ma dva a pol roka a uz dva mesiace spi pri nas v posteli nemozem ho ani zanic dostat do svojej izbicky musim s nim spat aj naobed lebo ked sa od neho vyparim hned sa zobudi a place kde som vobec sa pri nom nevyspim a cez den ani nic nezrobim prosim poradte mi ako ho naucit spat znova sameho Dakujem

zuzanockamt
18. aug 2014

@zuzanaram nijako, len vydrzat, ked si naplni potrebu spolocneho spania, tak sa vrati naspät do svojeje izby, dalo sa to inak cakat, kedze sa pre samostatne spanie dobrovolne nerozhodol ... ak ma dieta vsetky potreby naplnene, tak k osamostatnovaniu dochadza spontanne okolo 4. - 5. roku

zlamama
1. okt 2014

Ahojte. My sme mali od narodenia problem s uspavanim. Spinkal dobre, ale kym zaspal to bola tortura. Kazda finta, ktora raz zabrala, na druhy raz uz nefungovala. Neskor sme ho uz len po vecernych ritualoch ulozili do postielky, zapli slabe svetielko, pustili kolotoc, on si pomrnkal, vyhral sa so zvieratkami na kolotoci a zaspal. Odvtedy zaspaval pekne sam, az kym sa nenaucil lozit. Potom, ked sme ho uspavali, v polospanku sme ho ulozili do postielky, on sa prebral a zacal lozit po postielke. A kedze bol este nemotorny, obcas sa buchol o mreze postielky. Tak sme ho zacali zase uspavat na rukach, az kym uplne nezaspal, aby si v postielke pri tom lozeni neublizil. Teraz ma rok a uspavame ho na rukach. Dost casto sa stane ze nechce spat. A ked ho nechame v postielke, place a vykrikuje. Vecer ho ukladame v rovnaky cas a cez den podla toho ako sa rano zobudi. Ale uz dva dni po sebe mam problem ho do obeda uspat, skusam to medzi deviatou a desiatou, ale on tak vystraja, ze to vzdam pustim mu rozpravky, spapa desiatu a zaspi o dvanastej. este stale spava dvakrat cez den. Chcela by som ho naucit zaspavat sameho v postielke. Skusala som aj tu drasticku metodu, ze ho ulozim do postielky a chodim k nemu po 3, 5, 7, 9 minutach. Ale nemam to srdce pocuvat ten narek. Uspavam ho ked sa mi zda ze je unaveny, ale neviem ci viem vystihnut ten spravny moment. Ci to preto tak tazko zaspava. Viete mi poradit nieco aby sa naucil zaspat sam, alebo mam pockat kym trochu vyrastie?

zuzkasvo83
1. okt 2014

@zlamama ja momentalne uspavam maleho v postielke tak ze ho hladkam po brusku a druhou rukou mu drzim rucicku aby sa nepretacal. Tiez ako zacal lozit nastal problem so zaspavanim lebo sa vzdy dal na styri ale hlavicka mu od unavy padala ale nie a nie ostat lezat. Niekedy sa nato jeduje ze ho drzim tak ho necham este hybat ale tak max 15 minut.