Mať či nemať tretie dieťa?

helka193
19. jún 2012

Chcela by som vedieť Váš názor, na to či mať alebo nemať tretie miminko, aj sa bojím( tehotenstva, prípadných komplikácii).Mám 5r. synčeka, a ročnú dcérku, a stále rozmýšlam nad tretím mimi, len mám obavy z tehotenstva, a ďalšou mojou otázkou je či začať s tretím mimi teraz pokial som na materskej alebo počkať kým aj dcerka nastupi do MŠ, to sa zamestnám a potom by som otehotnela, poradte mi prosím.

helka193
autor
19. jún 2012

@janulap Prepáč ale teraz som to nejako nepochopila 😖

janulap
19. jún 2012

@helka193 a co si nepochopila?

minewka
19. jún 2012

@helka193 ahoj, ja mám zatiaľ jedno dieťa, ale chcela by som určite 3, možno 4 ak bude všetko ok.
Vždy som chcela veľkú rodinu, sama mám 3 súrodencov.

Po finančnej stránke sa to dá zvládnuť, decká po sebe podedia veci, dnes je kopec super vecí na bazároch. (mám dievča, veci odkladám, veď to nosí mesiac dva a už je jej to malé).

Ja mám popri materskej robotu, ktorá mi umožňuje byť flexibilná, aj keĎ je to časovo občas veľmi náročné a najmä v tomto veku (má 15 mesiacov) a občas som príšerne unavená.

Druhé dieťa by som chcela zhruba vtedy, keď malá pôjde do škôlky. Robiť s dvoma malými deťmi by bolo extrémne náročné. Plus si teda vôbec neviem predstaviť napr. byť teraz, v týchto horúčavách tehotná, plus behať za malou...Aj keď som vždy chcela malý vekový rozdiel medzi deťmi, osud a choroba to zariadili tak, že rozdiel bude cca 3 roky a teraz som za to aj rada.

Ak by som ale nemala robotu, určite by som chcela rok - dva medzi materskými aj popracovať. Lebo ísť z materskej do materskej bez možnosti byť trošku ako normálna dospelá osoba - by bolo nad moje psychické sily 🙂

helka193
autor
19. jún 2012

@janulap o tej materskej a DNP

sissy27
19. jún 2012

@helka193 nie je toto otázka, ktorú by si mala riešiť doma so svojím partnerom? či jeho len postavíš pred hotovú vec, že "baby na MK rozhodli takto" ...? veď vy dvaja musíte najlepšie vedieť, ako je u vás s financiami, zdravím, vzťahmi, atď...

janulap
19. jún 2012

@helka193 Je to dobrovolne nemocenske poistenie(DNP).Tu na MK je o tom aj samostatna diskusia.Viem,ze po starom,ked si si z max.vymeriavaceho zakladu platila )je to cca 50eur mesacne) aspon 270 dni,tak materska bola okolo 600eur.Teraz to zmenili,da sa platit len nejaky balicek,a je to drahsie,o moc drahsie 😖
Tu je diskusia:https://https://www.modrykonik.sk/forum/financie-a-rodinny-rozpocet/dobrovolne-nemocenske-poistenie/

ivikleto
19. jún 2012

@mima595 gratulujem k trom detičkám, my sme sa tiež potrápili, tiež máme tri deti, vždy po roku, vysokú školu som končila s jednym v kočíku, s druhým v brušku, pri treťom nastalo veľké poburenie v rodine, tak sme sa zaťali a sľúbili si s manželom, že sa o nich postarame aj si ich vychovame sami, dnes už najstaršia dcera končí základnú školu, a rodina sme perfektná, veľmi držime spolu, navzájom si pomáhame, presne tak ako sme si sľúbili, ale na to musite byť dvaja, keby som nemala takého manžela tak by to bolo ťažke.

xlucia
19. jún 2012

@ivikleto ake poburenie nastalo?

seba1
19. jún 2012

@minewka ono šaty sa ozaj môžu podediť, u nás však tretie dievča = tým pádom viac treba pokúpiť, keďže dievčenské nemám, ďalší väčší výdavok sú však pre nás krúžky a škola, tam už to musíš platiť u troch trojmo (my zatiaľ dvojmo)

ivikleto
19. jún 2012

@xlucia klasika, nemáte bývanie, vlastné, (bývali sme v prenájme), nič našetrené (ako každý keď skončí školu), bolo to ťažké, ale už sme za vodou

xlucia
19. jún 2012

@ivikleto aha.no u nas bol poprask uz kvoli druhemu. co bude potom ak by sa zadarilo tretie, nechcem ani mylsiet

minewka
19. jún 2012

@seba1 škola sa platí minimálne , knihy na VŠ sa mnohé dajú zohnať v knižnici, študáci predávajú, alebo sa kúpia nové, krúžky - záleží od náročnosti - to ozaj neviem, čomu sa moje deti budú chcieť venovať, čo mu pôjde, v čom bude dobré. Uvidíme. Ale určite sa posnažíme zabezpečiť.

Od určitého veku si moje decká budú musieť čo to na brigádach zarobiť aj samé.

irriss
19. jún 2012

@minewka
no s tim bude problem..brigady totiz za chvili prestanou existovat... 😉 ☹
(jako tady v It.)
pryc je doba letnich prazdnin nebo vikendovych brigad..tato vlna za chvili pohlti i Vas...
sehnat brigadu je luxus ne-li zazrak..snad uz jen sber ovoce..daleko od domova😉

ale uz i zde se uplatnuji na sber emigranti a pristehovalci dane zeme..pro studaky neni nic - jen rodic..a jestli ma rodic duchod nebo nema...to nikoho nezajima..zdejsi situace (ktera prijde i k Vam) je ta, ze je uplne normalni zivit sve 30ti - 40ti lete detatko..protoze prac.prilezitost neni..

maznacik007
19. jún 2012

@minewka este mas male babo aby si vedela posudit ake su naklady na skolkara ci skolaka a stredoskolaka... a brigady nie su vseliek a jednak sa da na ne chodit az ked je dieta uz starsie...

skola a skolka to uz nie su minimalne naklady to mozno bolo niekedy tak... ale dnes ta skolak vyjde dost penazi a ked nedajboze chodi na nejaky kruzok ci sport ci hra na hud. nastroj tak to tiez ide do penazi... plavecke, lyziarsky, tabory.... ved malokto ma dnes dva mesiace dovolenky .... to su ine palky...

ja nevravim ze namate mat tri deti... v pohode ... kazdy si zvazi sam...
ale male dieta male naklady a cim je vacsie tym naklady stupaju na vsetko....

seba1
19. jún 2012

@minewka ja myslím naše aktuálne výdavky v ZŠ ( 7 a 10 ročný na brigády nechodia) - nie su až také malé, tu knižka tam knižka, každú chvíľu niečo, výlety, všeliaké somariny + základná umelecká škola nás vyjde aj 200,- eur na polrok spolu + angličtina starší 160 polrok. Píšem, že ani na toto netreba zabúdať, ja sa radšej uskromním a kupujem všetko po úvahe a prerátaní si, aby vyšlo na všetkých a všetko.

minewka
19. jún 2012

@irriss brigády vždy boli a budú a v KE je ich dosť - stačí prestať ohŕňať nos a začať makať. 🙂

Každý boží deň som v meste - vždy vidím vycapené inzeráty, kde hľadajú brigádnikov.
Minimálne každú sezónu prijímajú brigádnikov na letné terasy, brigádnikov na doby dovoleniek, maľovanie, upratovanie, dokladanie tovaru, brigáda v kase v supermarkete, ankety, roznos letákov...je toho fakt veľa, stačí len chcieť.

Rečí o tom, ako nie sú brigády - som sa napočúvala počas štúdií dosť 🙄 😅 - ale vždy to boli skôr výhovorky - toto robiť nebudem, vtedy nemôžem, za toľko robiť nebudem, atď...tí, čo ozaj chceli, brigádu mali. 🙂

seba1
19. jún 2012

@maznacik007 presne, človek, čo nepozná si ani nevie predstaviť, čo stojí školák a škôlkar v týchto časoch tzv.bezplatného školstva

irriss
19. jún 2012

@minewka
Az Tve deti budou velke, Brigady NEBUDOU, protoze z Brigad se stane tzv. alternativni pracovni cinnost zapocitavana do duchodu..
Brigady nebudou, ver tomu😉
Nemluvim o "zitrku" ale o budoucnosti, ktera se tyka Tveho ditete😉

p.s. mluvis o jine realite, ja mluvim o tom, co BUDE a co VAS nemine😉 bohuzel..

anjelicek26
19. jún 2012

@minewka - no moje dieta ma predovsetkym makat v skole a nie po brigadach, to sa da mozno cez prazdniny... Saska chodi teraz len na jazdenie, viacej nestiha, ale aj to stoji 80libier/mesiac... skolka malemu 390mesacne a jej nova skola tam ani poriadne neviem, ale tiez tak 400€ s rannou, poobednou, jedlom a "povinnym" sponzorskym. Malej postupne pocas roka pribudne tenis, tanec a plavanie. Kazde nieco stoji, mesiac co mesiac... ani nehovoriac, ze keby bola dobra, co by nas stali nejake sutaze, kostym a podobne 😀 Nemam ruzove okuliare 😀 Deti stoja kazdym rokom viac a viac, nie menej a menej.

Navyse tak ospevovana brigada je pre studenta, nie pre dieta na zakladnej alebo strednej skole...

maznacik007
19. jún 2012

@seba1 ja len dodam k tomu Bezplatnemu skolstvu aj bezplatne zdravotnictvo 😝 a teda aj lieky...

mima595
19. jún 2012

@anjelicek26 - to fakt take palky za skolky a skolu???
akože nikdy som sa o to nezaujimala, len teraz, ked si tu napisala tie cisla, mi to udrelo do oci 😕 😕

seba1
19. jún 2012

@maznacik007 úplná pravda, posledný mesiac na lieky + platby u lekára + ortopedická obuv asi 75,-, ale to máme mimoriadny mesiac

minewka
19. jún 2012

@seba1 samozrejme, že 7-10 ročný na brigádu nechodia, ale určite ani nemajú také nároky, ako pubertiaci.

Tá cena za ZUŠ ma prekvapila, keďže ja som chodila na ZUŠ dlhých 13 rokov. (prvý a druhý stupeň). Tak som teraz volala na ZUŠ, čo to obnáša...v Košiciach, ZUŠ Irkutská, výtvarný odbor - stojí 7,30 mesačne - čo je za 10 mesiacov (celý školský rok) 73eur + 15 eur rodičovský príspevok - čiže je to dokopy na rok 88 eur, pre dve deti 176 eur za rok (nehovorím, že je to málo - ale je to dosť rozdiel oproti 200eur za pol rok)...tvoje deti chodia na nejakú súkromnú ZUŠku? Možno je hudobný odbor drahší, neviem.

Angličtina je tiež individuálna - videla som v KE aj drahšie aj lacnejšie kurzy - ale kvalitu neviem posúdiť, nebola som na žiadnom. Každopádne je dnes AJ dôležitá. 😒

Viem, že je to kopec výdavkov - ale ako píšeš, rozumným hospodárením sa dá veľa zvládnuť.

Píšem to čisto z môjho pohľadu, každý nech má toľko detí, koľko chce, ja s manželom chceme veľkú rodinu 🙂

anjelicek26
19. jún 2012

@mima595 - tak my budeme zit v nemecku, ale o to nejde... je to dost aj tak. Ono sa to nabaluje, vyssie naklady za oblecko, za potraviny, viacej ich budes rozvazat ( ja 60km kazducky den), co zasa navysi benzin... viacej deti - treba viac izieb - väcsi dom... a ono to pokracuje v kazdom ohlade.... ked budeme mat tri deti, nehrozi uz asi full time robota, mozno na pol dna, kym najmladsie nepojde do skoly, inak by to bol len stres...takze opät - menej penazi v rodine. Drahy zaraba velmi slusne... ale zasa nie rozpravkovo 😅 Preto aj teraz idem od septembra do prace, aby bola pre babo c.3 slusna materska 😉

minewka
19. jún 2012

@anjelicek26 bože ženy - jasné, že nedám 7 ročné decko makať, to vám fakt treba všetko polopatisticky vysvetľovať?áno, myslela som strašie deti - stredná škola a vysoká škola - pretože tam idú tie výdavky dosť rapídne hore.

Ja s výchovou typu - "sústreď sa na školu zlatko, nemusíš nič robiť, prosím len študuj" . nesúhlasím, ani ju nebudem preferovať. Minimálne cez prázdniny si ako stredoškolák aj vysokoškolák dokáže privyrobiť.

seba1
19. jún 2012

@minewka moji chodia obaja na violončelo, tam je platba 50,- eur na jedného na polroka, k tomu výpožičné za nástroj 6,60 mesiac na jedného, zrpš + menší výtvarná, veru AJ je dôležitá a kvalita výučby na zš nízka

minewka
19. jún 2012

@irriss nesúhlasím - ale ok. Sezónne práce, výpomoc, práca na dohodu, atď - vždy bude, a aj teraz sa to do dôchodku započítava - záleží - či to máš oficiálne, alebo nie.

Je to tvoj názor, ja mám iný. 🙂

anjelicek26
19. jún 2012

@minewka - lenze to dieta brigadov do rodinneho rozpoctu urcite prispievat nebude, ale ich za par tyzdnov rozhadze na hluposti. Zasnem fakt 😀

minewka
19. jún 2012

@seba1 aha, hudobné odbory sú potom drahšie...dá sa to už aj tak, že sa požičiava nástroj? To som nevedela, ale je fajn, že to tak dá.

Inak keď som teraz telefonovala do tej ZUŠ, tak mi hneď aj povedala, že sa dá dohodnúť na splátkovom kalendári, ako to nám vyhovuje - je takáto ústretovosť aj na hudobných odboroch?

Hej, AJ na zš je často slabota a jazyk dnes treba. Chcela by som, aby sa malá učila už od škôlky, ak bude tá možnosť, trošku sa v rámci svojich možností snažím s ňou rozprávať aj AJ, nech čo to pochytí, ale len také slovíčka a tak..