Aké riziko nesie tretia sekcia?

Zodpovedané
4. aug 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom rizík tretieho tehotenstva a pôrodu sekciou po predchádzajúcich dvoch pôrodoch sekciou. Momentálne som v 9. týždni a lekár na mňa stále tlačí, čo sa týka umelého prerušenia tehotenstva. Straší ma, že aké je riskantné tretie tehotenstvo a následná sekcia ak všetko dobre dopadne.

Taktiež sa liečim na tetániu (panickú poruchu) a beriem 3x denne magnerot a podla potreby Helex (liek na úzkosť). Odkedy som otehotnela, tak sa mi stavy úzkosti prejavujú čoraz viac a ja musím siahnuť po lieku na upokojenie.

Bojím sa celého tehotenstva, bojím sa pôrodu a najviac sa bojím toho, či neubližujem dieťatku mojou diagnózou, ktorú neviem udržať na uzde bez lieku na upokojenie.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

hroziaca tretia sekcia určite nie je dôvodom na umelé prerušenie tehotenstva. Pokiaľ je tehotenstvo želané, určite si stojte za svojím a dieťatko si nechajte.

Áno, každé ďalšie operačné riešenie je komplikovanejšie a to pre nepredvídateľný nález z pohľadu zrastov, ktoré sa Vám vrámci hojenia vytvorili. Nie je to však pravidlom, každá žena je jedinečná a môže sa stať, že sekcia pôjde ľavou zadnou. V každom prípade nie ste jediná, ktorá bude mať sekciu tretí krát.

Doporučila by som Vám však zvážiť sterilizáciu v rámci operačného riešenia, ktorou 100% predídete ďalšiemu neželanému tehotenstvu.

Tetanický syndróm je novodobá diagnóza, žiaľ vyskytujúca sa čoraz častejšie. Základom je, aby ste sa vy sústredili na všetko to pozitívne okolo Vás a myslite na svoje dieťatko, pokiaľ sa Vy nemáte dobre, nemá sa dobre ani ono. Ale ani Vaša diagnóza nie je dôvodom na umelé prerušenie.

Veľmi Vám držím palce, akokoľvek sa rozhodnete.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník