Nepokojné 4,5 mesačné dieťatko

ajusha78
28. okt 2011

ahojte,mám 4,5mes.synčeka,ktorý je od narodenia velmi nepokojný.najprv ho trápila kolika a všetci vraveli,že po 3mes.sa všetko zlepší,ale mne sa zdá že sa nič nezmenilo.stále iba mrnká a to je napapaný,prebalený,vydrží byť sám 5-10min.ked je hore,potom začne mrnkať alb výskať až to celé prejde do velikánského plaču,zoberiem ho na ruky a vtedy sa utíši,ale ani to už niekedy nezaberá(hlavne večer),stále kopcuje nohami akoby už chcel chodiť,bolesť bruška to nie je.nemám niekedy čas sa ani najesť.v noci sa velmi často budí,zdvíha v kuse nohy,otáča hlavou z jednej strany na druhú,mrnká a dookola to isté.(musím ho stále viazať ináč by už nezaspal vôbec,aj som ho skúšala nechať rozbaleného do 20min bol hore a už nechcel spať vôbec) má zatvorené očka len sa v kuse hmýri.ešte ho kojím ale už musím aj dokrmovať pretože nemám dostatok MM,v noci iba kojím tak2-3x ale ked dopapa tak sa väčšinou preberie ked ho dám odgrgnúť a to je potom hore aj 2hod.ked sa nepreberie,tak sa stále hmýri a ja potom nespím niekedy celú noc.čaj odmieta.doktorka vraví,že je živý a že je zdravý len je to náročné dieťa a mám vydržať.lenže ja už som niekedy tak psychicky a fyzicky vyčerpaná,že nevládzem a ani nemám chuť niečo iné robiť.stále riešim iba malého.cez den si aj pospí vtedy si lahnem aj ja ale ked sa zobudí,tak zas dookola,napapa sa a do 10min začne mrnkať a potom plakať.máte niekto podobnú skúsenosť a viete mi niečo poradiť?

tea333
28. okt 2011

hlavne nedokrmuj, radsej aktivne casto ponukaj prsnik, inak budes na dobrej ceste stratit mlieko.mozno ho boli brusko prave z mlieka, ktorym dokrmujes.pripadne kontaktuj laktacnu poradkynu.
nechapem ako si myslela, ze vydrzi sam, akoze ma ostat sam v izbe? neviem ako je to u inych ludi, ale moje dieta same nebolo. je to male babatko a potrebuje citit tvoju pritomnost.
moja rada je dat ho do manducy alebo babysatky. tam su deticky spokojne, uvolnene a v bezpeci a ty budes mat viac kludu a volne ruky. a na noc k sebe do postele a pritulit 😉
a odgrgnutim dieta len rusis a budis! dojcene dieta nepotrebuje odgrgnut, to je fama.ked zaspi na prsniku, opatrne ho preloz a nechaj spinkat.

olivinka
28. okt 2011

Ahojte, ja mam 2,5 mesacnu dceru a je to tiez take nestastne babo🙂 Nie je to teda v takej velkej miere ako u teba ale tiez je dost umrncana. Zacina sa to zlepsovat, ako zacina objavovat svet, tak uz nema cas tak plakat. Nas tiez trapi to nocne hmyrenie a otacanie hlavickou z jednej strany na druhu. Zatial sa mi nepodarilo prist na to co to sposobuje. Kojim po leziacky a nenechavam ju uz odgrgnut, lebo vacsinou hned zaspi, ale po case sa zacne hmyrit a to trva niekedy aj hodinu a pol. Potom sa zobudi a zase nakojim a opat vacsinou zaspi. Budi sa 2-3krat za noc na kojenie. A hmyri sa aj ked je odgrgnuta. Co to hmyrenie znamena?

Ajusha, ja by som ho uz nebalila. Je to uz velky chlapcek, musi sa naucit spat nezabaleny. Mal by mat volnost pohybu. Ale verim ti, ze sa budi, nase mimi sa budila tiez, ale nakoniec sa to naucila. Len to hmyrenie ostalo.
To nosenie je skvela vec, urcite to vyskusaj. Urcite bude kludnejsi. My pouzivame babyvak, ale chystame sa presedlat na manducu, ked bude vacsia. A tiez spolocne spanie pomohlo. Drzim palce🙂

ajusha78
autor
28. okt 2011

@tea333 ahoj,myslela som tým že ked ho dám na hraciu deku alb do postielky s obloženými hračkami či do lehátka tak tam nevydrží vôbec iba chvílku a začne opäť mrnkať..používam babyvak a po čase aj tam mrnká ale to mi už odchádza chrbtica a ked niečo robím tiež ho stále nosím so sebou bud na ruky alb v lehátku,spí so mnou a vyskúšam ho dať neodgrgnúť..ja iba nechápem tomu väčnemú mrnkaniu,prečo je stále taký nespokojný,niekedy už nezaberá naozaj vôbec nič ☹ ale ďakujem za radu

zebra41
28. okt 2011

@ajusha78 u nas doma to iste. ale uz ma 9 mesiacov,tak je to lepsie. nas odmietal babyvak,satku. manducu zacal akceptovat az teraz. od narodenia neznasal uspavanie na rukach (co mi zachranilo chrbticu 🙂 ). teraz ho uz zaujima svet,tak je to lepsie, no nie je to uplne vysmiate babatko. proste je zivy. ohladne toho viazania - nas spava v spacom vaku, bez neho nevie. a tiez spaval dlhsie zviazany. lepsie sa vyspal a ja tiez....jeho aj dost trapilo brusko a pomohlo nam probiotika - vtedy sa noci zlepsili. a ked sa nahodou v noci budi,tak si ho beriem k sebe do postele, drzi ma za ruku a spiiime celu noc 🙂

ajusha78
autor
28. okt 2011

@olivinka ahoj,to čo si napísala o spaní vašej malinkej je dosť identické s naším a aj ja kojím 2-3x za noc,s tým rozdielom že malinký musí byť zviazaný,pretože akonáhle ho rozbalím alb nechám ho nezviazaného začne si dávať ručičky do tváre a tým sa zobudí úplne.konzultovala som to s našou pediatričkou a povedala pokial si to malý vyžaduje viazať ho mám.a už sa mi to osvedčilo,že ked som ho nezviazala a dala spinkať tak plakal.ked som ho zviazala do 5min.zaspal.hlavne cez deň.testla som ho dať spať nezviazaného a do 15min bol hore,ináč spáva 2hod.ale tiež mi to stále nedá,že do kedy?máš pravdu je už velký a raz s tým prestať bude musieť,uvidíme čo na to povie doktorka v najbližšej poradni.
aj tebe ďakujem za odpoveď a radu.držím palčeky 🙂

ajusha78
autor
28. okt 2011

@zebra41ahoj,no ja testujem naozaj všetko čo sa dá a ked vydrží nemrnkať 20min.tak to mám hody,tiež dúfam,že ked bude starší sa to zlepší.probiotiká mal tiež ked mával koliky,ale nejak extra to nezaberalo..vidím,že nás je dosť maminiek čo spávajú s drobcami spolu v jednej posteli 🙂 pekný večer a ďakujem za príspevok.

p.j.jacky
28. okt 2011

Ahoj aj moja dcerka bola dost nepokojna a aj este je,ale uz sa to zlepsuje.I ked pozornost si vyzaduje stale aj v noci.Odmieta razne spat vo svojej postielke.Budi sa kazdu chvilku vypadnuty cumlik,cajik,pocikana,zubky .... to hmirenie otacanie hlavickou a nepokojne nozky a rucicky znamenaju ze vstrebava zazitky z celeho dna.

saska.t
28. okt 2011

@ajusha78 v tomto veku je to uplne normalna vec a hlavne vecer, premieta vsetko co pocas dna videl, pocul a kedze nervova sustava stale dozrieva, takymto sposobom sa s tym vyrovnava. To, ze sa dokaze utisit na rukach je tiez normalne, citi maminku co ho upokojuje tak ako kojenie. Co sa tyka kolik, je mylna predstava ze to prejde po 3 mes. koliky a hlavne u chlapcov prechadzaju az po 6-7 mes. 😉 Takze toto obdobie treba len jednoducho a s kludom pretrpiet, takze prajem pevne nervy a odhodlanie....

ajusha78
autor
28. okt 2011

@saska.t ďakujem ste ma trošku povzbudili,verím že to časom všetko prejde a miečo na tom určite bude.pekný večer 🙂

saska.t
28. okt 2011

@ajusha78 urcite nemaj starosti, je to normalny a velmi casty jav a potvrdia ti to aj ostatne mamicky, vsetky sme tym presli 😀 a nervovali sa, hlavu hore pridu aj lepsie casy a bohuzial aj horsie 😀 ja som iba vysvetlila dovody, preco to tak je 😉

ajusha78
autor
28. okt 2011

@p.j.jacky a v noci to prosím ako riešiš,lebo on niekedy bud plače,alb ked ho rozviažem tak sa dokáže 2hod prevracať z jednej strany na druhú alb sa prevráti na brucho potom ho musím obrátiť ako chrobáka 🙂 ,kopcuje nôžkami,dáva si ich do úst atď.potom ho zviažem ked už ťahám z posledných síl,začnem spievať alb ho hojdám a potom zaspí,len po 2-2,5ho sa situácia opakuje...

ajusha78
autor
28. okt 2011

@saska.t ďakujem za vysvetlenie,trošku si ma upokojila 🙂

ajusha78
autor
28. okt 2011

@ajusha78 mám aj dcéru 15r.a tá veru taká nebola,tak preto si to neviem vysvetliť a niekedy si aj veru poplačem,že čo robím zle ale vidím,že nie som sama...

xlucia
28. okt 2011

@ajusha78 urcite kup probiotika, vyzrievaju mu creva. pomoze mu to. ale davaj mu ich dlhodobo

dianann
28. okt 2011

@ajusha78
Ahoj, aj my mame tento problem a uz tiez meliem z posledneho. Mame 3,5 mesacneho synceka a papa kazde 2 hodiny v noci a od stvrtej rano sa len meta, hlavickou a nozkami, tak spinka u nas v posteli prituleny, pomaha mu poloha na boku so skrcenymi nozickymi, ale to len na chvilu. Zacala som mu davat Biogaiu ale mam pocit, ze je to horsie, no uvidime, mozno po dlhodobom podavani mu to prejde. Tak si drzme palce a snad sa coskoro vyspime aj my a nase deticky 🙂

hradnapani
28. okt 2011

@ajusha78 urcite nie si sama - nieco velmi podobne zazivam aj ja s mojim 5,5 mesacnym synom, teraz sa k tomu vsetkemu pridruzili aj zuby 😒 , jeden je uz konecne vonku. Ale jedna vec nam celkom pomaha: babymasaz. pomaha ha mu uvolnit sa po celom dni, je po nej kludnejsi. a niekedy ho masirujem aj doobeda - podla potreby 😎 Kurzy masazi casto organizuju materske ci rodinne centra, skus sa na to pozriet.

ajusha78
autor
29. okt 2011

@dianann biogaia už máme odskúšané ale skúsim ich nasadiť ešte raz...túto noc som vstávala "iba" 7 krát,čo už..utešujem sa s tým že raz to prejsť musí,takže veru držme si palce a prajem veeeela pevných nervov a trpezlivosti...ešte chcem poďakovať všetkým maminkám za odpovede a rady,ktoré sem napísali a aj napíšu...držím vám palčeky 🙂

ajusha78
autor
29. okt 2011

@zebra41 ešte sa chcem spýtať do kedy spával váš malinký zviazaný a ako ste ho odnaučili?

p.j.jacky
29. okt 2011

@ajusha78 ako to riesim?spava somnou v manzelskej posteli.Vtedy je ovela kludnejsia.Ale mali sme obdobie cca 2-3mesiaci ze si rucickami udierala do hlavicky,to ju zobudilo a rev na cely byt.Ukojkala som ju cajikom a sup ku mne do postielky.Toto preslo same,ani neviem kedy.Teraz nas trapi ako ty pises,prevracanie z boka na bok,bud sa prevrati az velmi alebo malo a to sa zobudi,ked ju zafixujem vankusom,zasa sa zobudi.Raz je noc lepsia potom horsia.Neboj sa aj ja mavam nervy,ze neviem co uz by som urobila,poplacem si,vynadavam a ide sa dalej...ale unava dava fakt zabrat.Cez den som ako omacka,nervozna a vycerpana.Mala spava snami v posteli,lebo inak by bola noc totalne bezesna.Viem ze mozna ma tu za to ukamenuju,ale takto nam to vyhovuje.

ajusha78
autor
29. okt 2011

@p.j.jacky tvoja odpoved nás úplne vystihuje,čo sa týka noci aj aj samej seba,tiež si poplačem a som nervozna a podráždená,a na každého iba vrčím,potom mi je to lúto ale niekedy to naozaj nejde aj ked za to tí ostatní okolo mna nemôžu...no nič musíme vydržať aj ked si niekedy už myslím že viac zo seba nevydám,musím ale povedať že ako som sem napísala dodalo mi to aspoň trošku energie,pretože ma konečne niekto chápe...čo sa týka spania v jednej posteli,tiež som bola proti,ale ked už som musela niekedy vstať k postielke 20x tak som rezignovala i bez toho je to včerpávajúce 😔

zebra41
29. okt 2011

@ajusha78 asi zhruba do toho 5. mesiaca. potom sme ho dali do spacieho vaku a jemu sa pacilo. stacil mu, nepotreboval uz byt zviazany. ale este stale bez vaku spi nepokojne,aj ked to uz nie je take zle. takze je to vaku a mame dobru nocku 🙂
ak ti nevadi ba babatko v posteli, tak moze pomoct, ze mu chytis ruky, nohy a pritulis k sebe. uvidis o chvilu sa upokoji. nam tak Jakubko spinkaval, teraz ak spi nepokojne,tak si ho prelozim a uz sa ma len chyti.

anicka1981
29. okt 2011

@ajusha78 moj bol tiez taky, prv koliky, teraz mu davam kvapky bio gaja, od toho pekne prga aj kaka, moj mal aj reflux, a to co si popisala sa mi podobalo na to co smo mala s mojim, prave ked mal reflux, aj ti vracka maly?, inac ja tiez dokrmujem, lebo mi zacalo odchadzat mlieko, a najradsej mam rady typu len prikladaj a prikladaj, a ci ked maly nechce sat lebo mu nic neide a ja som cele noci nespala, lebo bol na prsniku kazdych 15 min, jednoducho som uz nevladala, a zacala so prikrmovat, na noc davam aj ntrilon na dibru noc, alebo kasu od hip, vydrzi mi spat 3-4 hodiny v kuse, inac zaspava v kociku, do posielky ho dam po dojdceni o 11 vecer,,, viem si pesne predstavit co prezivas, a drzim palce,,, ani moj nechce byt sam ani na 5 min, niekedy som nemala cas ani na vecko skocit, a neviem ako ta co pisala prva isla na vecko, alebo sa sprchovala, asi aj s babom, chytra je az az,, a ze dojcene nepotrebuje grgat, dalsia hlupost,,, mala pocut ako grgal moj aj hodinu po dojceni,,,, inac ako na rukach nezaspal, totalne znicena som bola, vycerpana a nervozna,,,, ja som drzala dietu, a potom sa to upravilo, grckanie a grganie,,,, asi posledny mesiac uz mame ako tak pokoj, zacal pekne aj cez den spavat, hoci len na 20 min, drzim vam palceky, a ty si mamimka, skus ho viac pozorovat,,, urcite prides ako na neho, aj ked erim, ze je to velmi vycerpavajuce,,,, mozno z toho len musi vyrast,, nikto nemiluje tvoje dieta viac ako ty 😉 preto nepocuvaj rady typu, ze za to, ze je maly nepokojny mozes vlatne ty, lebo dokrmujes, alebo ze ho nechas v izbe na 5 min sameho a podobne hluposti super matiek, nie su take super, ver mi 😉

ajusha78
autor
30. okt 2011

@anicka1981 ahoj,malý nevracká a ani nevrackal,skúsila som ho dať neodgrgnúť v noci ale je to o tom istom,vyskúšam ešte tie kvapky aj ked sme ich už mali..tiež sa snažím dávať si pozor na stravu,skori stále jem to isté,bo keď niečo nové odskúšam vidím že má väčšie krče a skúšala som prikladať v kuse ako ty ale nič nešlo a potom plakal,tak preto UM,hladného ho nechať nemôžem.náš zaspáva so mnou a potom ho preložím do postielky ale ked sa zobudí na prvé kojenie tak už spí so mnou do rána a po prvom kojení to už ide dolu vodou,to je hore každú hoďku.cez víkendy sme to začali riešiť tak,že nad ránom s ním zostáva iba môj muž aby som aspoň nejakú tú 1-2hod dospala a mohla fungovať cez deň...skúšala som ho tieto dva dni nezviazať no nedarí sa,ked ho nechám len tak iba plače a nezabral ani spací vak,ked som ho zviazala do 5min zaspí aj ked na hodinu(myslím teraz nad ránom)...nezviazaný spí jedine v kočíku,ale aj to ideme vždy von s revom a keď sa zobudí to musím utekať domov,pretože do 15min spustí taký "koncert" že na mňa všetci pozerajú,takže u mňa nehrozí ísť zatial s kamoškami kočíkať,iba ak tak na pol hoďku a potom utekať 🙂 o zábavu mám postarané...mám známu ktorej malý je o mes.mladší a ten je pravý opak nášho krpca,kde ho položí tam je v klude,v kočíku si kludne leží a pozerá,večer ho nakojí položí do postielky o 9 a ráno okolo 7 sa jej zobudí 😵 tomu sa hovorí materská dovolenka...ja ale ešte zatial stále verím,že sa to celé zmení a budem sa môcť v klude naraňajkovať,ísť na vecko alebo sa konečne celú noc vyspať..baby držím vám všetkým palce ktoré majú podobný problém...a ešte jedna vec: najdôležitejšie však je to,aby boli naše bábätká zdravé 🙂

anicka1981
30. okt 2011

@ajusha78 no tak ja som s mojim v kociku vonku nebola asi 3 mesiace, tiez v nom vystraja, a skonci to tak, ze jeho nesiem v rukach a kocik tlacim pred sebou,, vonku iba v satke ideme, a to ako videm vonku, za prvy roh, tak spi,,, tak aspom v tedy man troska pokoj a mozem sa kludne prejst. No tak sa som vedela, ze to ma z toho refluxu, vela vrackal a tieklo z neho ako z polievacky, az ma prejde mraz po chrbte, ked si na to spomeniem, a to ho aj zaha palila, tak sa necudujem, ze vystrajal,, aj koliku mal silnu, inac ako s teplomerom sa nevykal a to mal 3 mesiace, nam tie kvapky pomohli, a spat absolutne nechcel tiez, teraz uz je to troska lepsie, ale aj tak nestiham varit vobec, a cas na seba nemam tiez, vseotk mi berie maly,,, ale ako pises, len nech su zdrave, oni z toho vyrastu,,ale je to namahave a narocne, bez muza by som to asi tazko zvladla,,,neviem si predstavit bys slobodna mamicka s nim,,,

katrinka8
30. okt 2011

@ajusha78 - aj ja sa priklanam k nazoru, ze Tvoj syncek je este malicky, potrebuje citit Tvoju pritomnost. Skus nosenie, ako tu uz bolo povedane. Vyber si vsak manducu alebo satku, tie nezatazuju nielen Tvoju chrbticu, ale ani nenicia chrbatik babatku. Vaha dietatka je rozlozena pravidelne, takze by Ta nemali boliet ani krize ani chrbat 😉 Malickemu mozno vadi aj privela podnetov, z ktorych moze byt tiez nervozny. Take male babatka vsetko vnimaju, prilis vela novych veci, hraciek, ludi, to vsetko im moze vadit a mozu byt nepokojne aj z toho. Ciastocne si si sama odpovedala, ked si napisala, ze ked ho nechas sameho 5 - 10 minut, tak ze zacne potom plakat a utisi ho az to, ze ho zoberies na ruky. Mozno sa este neciti na to, aby bol sam s hrackami, je este malicky, tak chce pozerat na svet z Tvojich ruk. Je to tazke obdobie, ale neboj sa, skusanim prides na to, ako ho upokojis. Nasa mala bola skoro taka ista, vlastne v tom, ze nezniesla byt niekde "odlozena", na hracej deke vydrzala asi 3 minuty, inak sme ju museli stale nosit, vsetko chcela vidiet. Proste bola zvedava. Ked videla na svet, bola nesmierne kludna a usmiata. Z nosenia, samozrejme, vyrastla, ale ta zvedavost jej ostala 😉
A co sa kojenia tyka, skus naozaj vyhladat laktacnu poradkynu, kuk na www.mamila.sk - podla bydliska. Tam Ti urcite poradia, ako na to, mozno sa zbavite aj toho dokrmovania 😉 Odgrgnut nemusis davat, ked Ti zaspi. Keby mal "tazobu", tak by nezaspal, prip. by sa zobudil. My sme davali odgrgnut len za bdenia, a aj to sme cakali len asi do 10 minut, prip. ked sme videli, ze je nepokojna. AK bola pokojna, tak nie 🙂
Drzim paste, nech sa to zlepsi 🙂

ajusha78
autor
31. okt 2011

@katrinka8 ďakujem pekne za link aj rady,niečo na tom bude..musím povedať,že včera bol malý celkom pokojný cez deň ale mali sme ho celý čas v babyvaku s tým že keď si čo i len na chvílu sadneme už je nepokojný,takže stále v pohybe..je to vyčerpávajúce a náročné ale aspoň som nepočula to väčné mrnkanie a plakanie aj von sme tak išli...no a noc bola katastrofa,takmer celú sa prehmýril a od 4 bol hore,ale bolelo ho brušeno.pocvičila som s ním potom sa pokakal,napapal a 2hod pospal,takže som "opäť" vyspatá...
baby ale odkedy si tu s vami takto píšem,tak mi to normálne pomáha..som kludnejšia,skúšam vaše rady,niečo zaberie,niečo nie a asi je to aj tým,že mi dobre padne niekomu sa takto vyžalovať..tak vám ešte raz všetkým ďakujem 🙂

mamabiba
31. okt 2011

@ajusha78 ja som mala takú prvú dcérku. Tiež nedokázala byť sama ani 5 min. ináč to bol veľký krik. Ono sa to bude postupne zlepšovať, ako začne objavovať svet, ale teraz si pre neho jediným svetom ty. nečakaj za mesiac zázraky, u nás sa to zlepšilo až ke´d začala chodiť.Čo sa týka tej noci...musíš ho dať odgrgnúť zo zdravotných dôvodov? Mal by koliku, alebo má reflux? Ak nie, tak ho v noci odgrgávať nedávaj. Ja som v noci nedávala ani staršiu a nerobím to teraz ani z mladšou. Teraz tá mladšia sa v noci napapá a hne´d s ňou do postele aby sa neprebrala. Neviem čím to je, ale keby som to nechala tak cez deň, tak by bola celá dogrckaná, ale v noci jej to nevadí.
Prajem veeeľa trpezlivosti a pevných nervov. Tie treba mať pri "náročných" bábatkách 😉

ajusha78
autor
1. nov 2011

@mamabiba svätá pravda,treba vééééla trpezlivosti ,ktorá mi sem-tam dochádza ale potom to predýcham a pokračujem ďalej,aj keď je to naozaj velmi vyčerpávajúce...drobec nemá zdr.prob. ani reflux,iba ho bolieva nad ránom brušenko.túto noc som odgrgnúť nedala a spal ďalej,aleluja 😉 zobudil sa pred 5 ale to mal opäť krče,vykakal sa napapal a ešte na chvílku zaspal,takže keby sú tie noci aspoň takéto tak sa celkom dá,ale nepotiahne dlhšie ako 3hod..prajem aby maličká rástla rýchlo a bola zdravá a pokojná 😉

mamabiba
1. nov 2011

@ajusha78 3 hodky sú fajn 😉 . veľa zdravíčka prajem 🙂 🙂 . Občas treba dakoho známeho poprosiť, či by s ním nešiel na prechádzku a ty si zatiaľ vyložíš nohy a zrelaxuješ...toto je službička na nezaplatenie 😉 , alebo daj malého manželovi a ty choď sama nakúpiť...tak relaxujem ja 😀 .

katrinka8
1. nov 2011

@ajusha78 - nemas za co, drzim paste, nech sa Vam dari a nech ste obaja pokojni a vyspati co najviac 😉