Odplienkovanie skoro 4-ročnej dcérky

26. okt 2022

Ahojte baby poraďte mi, čo mam robiť. Dcérka bude mať v januári 4 roky. Cez deň chodí na Wc do nočníka. Na obedný spánok už nemala plienku, lenže bola dosť často chorá takže som jej dávala plienku lebo sa stále popišala. Teraz ju neviem odnaučiť bez plienky. Napríklad ide spať o jednej a spí skoro do tretej s tým že pred tým sa vypiša do nočníka a aj tak ma plienku celú mokrú. Cez noc ju už ani bez plienky neskúšam dávať, pri tom celý deň sme bez plienky. Čo robím zle, prosím poraďte ako ju mam odplienkovať.

matullienka
26. okt 2022

Pred spaním aspoň hodinu treba výrazne obmedziť tekutiny na začiatok a dať vycikat kým pôjde spať. Treba jej trochu viac času neboj kým pôjde do školy naučí sa. Držím palce

doriiis
26. okt 2022

No proste už plienku nedať...pred spaním vycikať,v noci prebudiť a vypisať.Velku chybu si spravila,keď si jej ju vratila

pribinak
26. okt 2022

Jednoducho nedať plienku, nijak inak to nepojde.

Večer pred spaním dať dcéru vycikat, dať k posteli nočník a v noci ju naň posadiť. Nemusíš ju ani budiť len ju posad a nech sa vycika.
Napr krátko po polnoci a potom napr o 4.00 hod
Večer nedávať piť nič sladké, ani bublinkové

Myslím že dcéra je dávno pripravená, pochybila si Ty keď si jej vrátila plienku

autor
26. okt 2022

Dievčatá asi robím aj tu chybu že jej poobede a aj večer ešte dávam piť mlieko.

autor
26. okt 2022

@doriiis ak nedám plienku všetko je opišané...

1mina
26. okt 2022

V takom pripade pred nocnym spanok treba 2 hodiny nepit, a dat vycikat pred spanim a ak sa pocikava aj dve hodky po zaspati....moja ma 4 roky a 3 mesiace aj tak sa sem tam v noci stane tak raz za mesiac, ma nepremomave plachty na posteli, ale uz sa sem tam aj zobudi ze chce cikat...treba to asi uz len natrvdo ako pisu baby, zobrat plienku, nepit pred spanim, davat cikat...drzim palce 🙂

1mina
26. okt 2022

A inak ako pise pribinak, ja ked ju nesiem cikat (nie vzdy len al nahodou pije vecer pred spanim ze to nemohla vydrzat 😃) tka ju len odnesiem na wc, poviem jej cikaj, vycika sa ani neotvori oci a hodim nazad do postele...ani netreba dieta budit

matullienka
26. okt 2022

No to mlieko nudíš stopnúť lebo sa ti pocika, naozaj min. hodinu pred spaním nič piť

pribinak
26. okt 2022

Samozrejme že všetko je pocikane ak nedáš plienku. Veď ona sa musí učiť
Kúp nepremokavú plachtu, daj kryt na matrac

Mlieko by som už poobede nedávala. To v tomto veku už naozaj netreba

Ak ho chceš dať večer, tak potom okrem vycikania pred spaním, trebs ju dať cikat asi hodinu po zaspatí

pallacinka29
26. okt 2022

snad nie z flase… aby skoro 4 rocne dieta pilo mlieko dvakrat denne… ved ma mat normalnu stravu, z mlieka sa akurat “rozkysne”, o zuboch nehovoriac

katuskamala1
26. okt 2022

Urcite nepit vecer, a este v noci budit nech sa ide vycikat ak nepomoze. Kup si podložky na matrac. A cakat. Ak to nepojde, tak mame v rodine taku situaciu... Ze ma dieta 5.5 roka a v noci sa pocikava, takze musí plienku. Zistili, ze nemá nejaky hormon, ktory proste "vypína" mocovy mechur v noci tak nasadili lieky, ktore trochu pomohli ale stale ta plienka byt musi. Riesil to urolog.

autor
26. okt 2022

@pallacinka29 čo je na tom že dieťa pije mlieko? ak jej chutí tak v tom nevidím problém.

autor
26. okt 2022

Pardon tak jeden problém vidím to cikanie 😀

erikavasilova
26. okt 2022

Môj tiež pije mlieko pred spaním aj v noci sa budí niekedy na mlieko a po mlieku ho dám vycikať vždy.
A nedať plienku na žiaden spánok . Pocika sa ,prezlečiem, pripomeniem že cikať sa ma na wc
Možno už vie ,že ma tu plienku na spanie tak sa môže vycikať.

basska_b
26. okt 2022

@pallacinka29 Kamoskinmu synovi pocuckavanie UM pred spanim z flase pokazilo 3 zuby, takisto mu to stlaca jazyk dole a nevie povedat L ani R ... logopedicka im flasu zrusila ... nehovoriac o tom, ze sa do 5 rokov pocikaval noc co noc a plienka to ani nechytala, takze skoro kazdy den prali postel.

Mlieko je samozrejme ok, ale z poharika, k jedlu,mimo spanku, uspavania

ysseba
26. okt 2022

No proste jej tu plienku nedaj ani keby traktory padali. Áno, bude všetko "opišané", ale tak to už chodí pri odplienkovaní. Treba sa proste vyzbrojiť nepremokavými plachtami a trpezlivosťou, že proste budeš v noci vymieňať posteľné. A vyzbroj sa aj pevnou vôľou, aby si jej pri prvom "popišaní" nebachla na zadok plienku, i keď chápem, že je to to jednoduchšie riešenie.... Ideálne by bolo keby si ich doma už ani nemala.

monalisa1111
26. okt 2022

u nás zafungovalo,keď sme míňali balík plienok,že viac už sa nedajú kúpiť. Pri každej plienke som jej to vždy hovorila. Aj to, že sa musí pred spaním vždy vycikať..atď a po ca. 14dňoch sme boli bez plienok a nepocikala sa ani raz..

pallacinka29
26. okt 2022

umele mlieko z flase tak velkemu dietatu…? Ako pisem, z toho akurat bude kysnut, zuby sa kazit a o plienku budes davat do nastupu do skoly…

basska_b
26. okt 2022

Inak kamoska toto spravila 2.5 rocnemu, nechala ho sa pocurat do postele, nebolo mu to moc prijemne... predstavte si, ze sa zobudite v studenom, mokrom pyzame... a po 2 razoch ako keby utal

pallacinka29
26. okt 2022

@basska_b ved jasne… UM sa dava, aby babatko rastlo, velke dieta z toho bude tiez “rast”, ale nie celkom OK smerom…

pribinak
26. okt 2022

@basska_b to podľa mna nie je dobrá rada nechať dieťa spat v mokrom
Z toho bude akurát tak choroba a podráždená pokožka, navyše dievčatá majú kratšiu močovú rúru a mamnozia sa jej baktérie

dagas
26. okt 2022

Ja som malu prve noci davala každe 3 hodiny na nočník..spala ani o tom nevedela občas sa vycikala občas nie..ale aspoň som nemusela vkuse riešiť ocikanú postel .postupne sme to predlžovali..teraz sa už sama v noci vypýta a ide na záchod

lenkakravcova
26. okt 2022

V 4r fľaša a plienka? Fu, tak to si zarobila na problém. Moja ma 2r a spi bez plienky v noci (budí sa 1-2x na wc sama keď jej treba). Rovnako to mal aj syn. V 2,5r som mu stopla fľašku a potom už sa v noci ani nenudil. To isté plánujem u dcéry. Do 4r plienka a fľaša je moc.

amelie2017
26. okt 2022

Nocne pomocovanie je do 6 rokov akceptovatelne. Deti este nemusia mat vyvinuty hormon, ktory to ovlada. Poznam viac deti, ktore mali este v 5 rokoch na spanok plienku. Porozpravaj sa o tom s pediatrickou. Tu plienku by som urcite nechala, ale mlieko obmedzila.

bashawelle
26. okt 2022

@amelie2017 huraa, vďaka za tvoj príspevok. Toto tlačenie do deti a nacvicovanie bude fungovať, len ak je dostatočná produkcia antidiuretickeho hormónu, ktorý zahustuje moč. A ak nie je, tak budete postel denne prezliekať rok a po roku tejto zbytočnosti budete jasať, ako ste to vytrénovali . Nevytrénovali. Dieťa dozrelo. Ak sú obavy, treba komunikovať s pediatrom. V prípade potreby odošle na nefrológiu ci inde. Kamoška tak chodila s dcérou, poslali ju až ako 6 ročnú, dovtedy sa to berie (ak nie sú aj iné príznaky) za normálne. Prešla viacerými odbornými ambulanciami, a aj tak žiaden problém nenašli- dozrela a prešlo to samé. Dôležitý znak je, či zvlada počas dňa nepocikať sa. U vás to tak nie je. Niektoré deti inak veľmi tvrdo spia, obzvlášť pri chorobe, čiže aj toto môže byť faktor - jednoducho sa na potrebu nezobudi. Dostáva ešte nejaké lieky/sirupy, čo uspavaju? Proti kašľu, teplote ...

janulik2008
27. okt 2022

Malá mala plienku na noc do skoro 5 rokov a fľašku ehm do 6. Zuby má ok až na jeden ktorý si zlomil keď prehryzla cukrík. Neraz som čítala že na nočné vstávanie kvôli cikaniu musí dieťa dozrieť.

amelie2017
27. okt 2022

@bashawelle ta druha cast je asi pre autorku. My s tym problem nemame, ale poznam deticky, co ano. Simona to preslo, ked mal 6 rokov, tiez mu spravili rozne vysetrenia, ale ok. Len musel dozriet. Druhe dievcatko ma 5 a plienku este ma. Pediatricka sa vyjadrila, ze jej daju cas este tento rok a potom budu riesit.

pallacinka29
27. okt 2022

@janulik2008 ak je to to dievcatko, co mas v profile, tam vahu na svoj vek isto nema OK… aj vdaka flasi do 6 rokov 🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️🤦🏼‍♀️

misena741
27. okt 2022

@basska_b moj syn flaskoval do 6,5 roka, nutrilon, ma 15 nikdy nemal ani jeden kaz.nevidela som na tom nic zle, a keby chcel a nebol by tlak okolia moze ho mat aj do 20 rokov.

bashawelle
27. okt 2022

@amelie2017 jasne, pre autorku. Resp. tak všeobecne. Tak som sa potešila, že to niekto spomenul - ze dieťa jednoducho musí dozrieť, až som nedávala pozor, ako označujem 🙈 tieto debaty veľmi často idú v duchu, čo všetko robí matka zle, niekedy aj dobre mienené rady, čo upraviť, len sú veci, ktoré sa uponáhľať nedajú.