Odstavenie 3-týždňového syna od materského mlieka

6viktoria6
4. mar 2021

Ahoj mamičky, chcem vás veľmi pekne poprosiť o radu. Mám 3tyzdnoveho syna. Snažila som sa a aj sa stále snažím ho kojiť aj odsávať a dávať mu z fľaše. Už v nemocnici som si ho cez deň stále prikladala a v noci asi raz alebo dva krát prikrmovala pretože mu moje mlieko nestačilo. Je to stále horšie a už jedáva UM normálne každé tri hodiny lebo moje mlieko mu nestačí. Slabé MM je vraj mýtus ale neviem si inak vysvetlit to že je priložený k prsníku aj 30 min a stále plače že je hladný. Prosím poraďte mi či mám kojenie úplne odstaviť alebo sa mám ďalej snažiť. Je to moje prvé dieťa a som 21 ročná mamička nemám skoro žiadne skúsenosti. Vopred ďakujem.❤️

zuvelyn
4. mar 2021

100 zien ti napise pokračuj, ja ti napisem prestaň. Je dôležitejšie kojit aj za cenu nespokojneho dieťaťa a nervnej matku, alebo mat najedene spokojne dieťa a kludnu matku? Ja som tiez prestala ked mal malý 3 tyzdne a bola to ta najlepsia vec ktorú som urobila. Zrazu boli vsetci spokojní.

terka2508
4. mar 2021

@6viktoria6 neviem či poradím ale poviem môj príbeh s prvorodenou. Všetci mi vraveli, že každá koji a každej sa to rozbehne. Mám žiaľ "vcucnute" bradavky a tá bolesť bola strašná. Keď nás pustili z nemocnici malá chudla (samozrejme si nevládala potiahnuť a ani odsavanie nepomáhalo) až mi moja bývalá detská dr povedala že nebudem jediná a ide o jej zdravie. Tak sme naskočili na um. Mala ostala spokojná, ja menej vystresovaná a všetko sa napravilo. Keď to nejde a cítiš že sa trápiš kvôli tomu a um mu sedí prestaň riešiť a ostan v kľude. Nebudeš prvá ani posledná 🙂

nikpa
4. mar 2021

@6viktoria6 a aj pije alebo len dudluje? Lebo ked len dudluje a nejde mu mlieko môžeš ho mat na prsniku aj pol dna a stále bude hladný. Treba sledovať hrtan ci aj preglga, pozri si na nete ako zistis ci len duduluje alebo aj papa. Najistejsie je odvážit ho pred aj po kojeni, tak uvidis ci niečo vytiahol.

kiki68
4. mar 2021

Skor uz je naruseny ten cyklus, lebo on ma rastovy spurt a teda vtedy stale revu a su hladne. Ja som kojila kazdych 15 minut a bolo to o nervy. Svokra mi radila uz prikrmovat, ale muz poduceny z porodnice a google bol zasadne proti tomu. Tak som vydrzala a ono sa to krasne upravilo. Cize su dve cesty: bud budes kazdych 15 minut aj 30 minut kojit alebo to odpiskas . Hlavne ani jedna cesta nie je zla. Zalezi ako sa citis, ako to zvladas psychicky. Ako keby neni mojho muza, tak maly je davno na umelom mlieku. Lebo ten sa tvrdo postavil voci svojej mame a aj tej mojej . Tie uz chceli ako stara skola hned dokrmovat.

michaella24
4. mar 2021

Kojenie nemá byť stres pre teba, ani pre dieťa. Mňa tiež do toho každý tlačil, vyrobili mi z toho akurát stres ešte v nemocnici, ale slobodne a bez výčitiek som sa rozhodla nekojiť. Malý je šťastný, ja som šťastná. Kojenie je super vec, bez debaty, ale ak majú trpieť obe strany, tak na čo to siliť. Môj syn je šťastné dieťa, má plné bruško, od tretieho mesiaca mi celé noci prespí. Ja som spokojná tiež - všetko má svoje výhody aj nevýhody. Dôležité je bábätko nakŕmiť a je jedno, či je to materské alebo umelé mliečko ♥️

6viktoria6
autor
4. mar 2021

@nikpa áno sledujem tie pauzy v brade alebo ako sa to nazýva a preglga. Ale možno sa mýlim. Mám si skúsiť ešte zaobstarať váhu ?

lenkakravcova
4. mar 2021

@6viktoria6 Ak nevie piť z prsníka, radila by som ti odsávať.
V materskom mlieku sú látky, ktoré inak dieťa nezíska. Nemá odkiaľ. V kravskom sušenom nie sú.
Na výžive človeka sme mali také informácie, že podľa štatistík, viac než polovica detí, ktoré sú na umelom mlieku do 4.mesiaca (to je to kritické obdobie), majú v dospelosti alergie - intolerancie rôzneho typu (príkladom sú aj moje sestry, jedna má cca 7 alergii, druhá ekzémy..). Ja som bola pol roka na materskom mlieku, nemám nič (žiadna alergia).

Čiže - keď nejde kojiť, nekoj, ale odsávaj určite materské pár krát denne (i večer pred spaním, ráno, príp. keď v noci kŕmiš bábätko) 🙂 Aj 50ml denne je lepšie ako nič.

6viktoria6
autor
4. mar 2021

@michaella24 ďakujem veľmi pekne za názor ❤️

xjakubikovak
4. mar 2021

@6viktoria6 záleží či chces kojit alebo si spokojná s umelým. Ja by som s UM spokojná nebola takže aj keď sme mali začiatky veľmi náročné tak som to nevzdala. Myslím že sa to určite dá zachrániť ale musíš chcieť, keďže o kojeni zrejme nič nevieš tak si treba zavolať laktačnu, nasadiť senevku a Benedikt, piť stavu z hrozna atď. Mamila má skvelé články o kojeni, ja som sa z tadiaľ veľa naučila. 🙂

ciarraa
4. mar 2021

@6viktoria6 skus o pomoc poziadat laktacnu poradkynu, neviem skadial si, no skusk stranku mamila, tam by ti mohli pomoct ak teda mas este silu bojovat 🙂 verim ze si z toho smutna ale trapit sa kvoli tomu az tak netreba, tvoje dieta ta bude lubit rovnako ci mu das materske alebo umele mlieko. drzim palce

miakey
4. mar 2021

@6viktoria6 v pohode prestaň kojiť, ak máš pocit, že tak to bude pre vás lepšie. Je to úplne ok. Ale ako tu bolo už spomenuté, ak chceš ešte zabojovať, tak musíš dieťa veľmi často prikladať a čo najskôr sa zbaviť fľaše. Ja som to tak robila a mlieko sa mi za pár dní rozbehlo, po týždni som prestala dokrmovat UM. Ale malý bol fakt stále na mne nalepený, hádam celé šestonedelie. Potom sa to začalo upravovať. Hlavne sa zariaď podľa seba 🙂

3petka
4. mar 2021

@6viktoria6 ja som síce prestala keď mal maly 3 mesiace ale tiež som sa iba trápila kvôli nedostatku mlieka. Úplne som ho zastavila tak že som si odsavala mlieko každým razom menej. Podľa toho ako som cítila že už treba odsat a snažila som sa len tak aby som nemala plne prsia. A postupne mlieka ubudalo.

marienka1989
4. mar 2021

@zuvelyn Presne, moja reč, u nás to bolo presne tak isto, zrazu všetci spokojní 👍👍👍

rozovykon
4. mar 2021

@6viktoria6 ja by som kontaktovala laktačnú poradkyňu. Teda, ak chceš pokračovať v kojení.

mogaa
4. mar 2021

@6viktoria6 ono je to jednoduché dávaj prsníka - 1kojenie 1prsník, ďaľšie kojenie druhý prsník....či má dieťa dosť zistíš tak že najskôr odsaješ MM do flaše, dáš papať z prsníka, keď si už myslíš že je napapaný, skús dať MM z flaše a uvidíš či ešte ťahá....ono dieťa môže plakať pre 1000dôvodov a každú potrebu(ak je nervózne, ak nevie spinkať, ak ho bolí bruško) si uspokojuje papaním.....treba bábo prevážiť aby si videla či od pôrodu pribralo a koľko pribralo....ak ti pri kojení zaspáva, treba ho ku koncu keď zaspáva trošku prebrať aby sa poriadne napapalo.....a ano existuje aj slabé mlieko😉ale či je to práve váš prípad ti nepovie nikto, aby ti drobec nerobil to isté s UM😉nniebo niektoré deti sú proste náročné a stále plačú, vtedy si uspokojujú každú potrebu papaním....

domak2
4. mar 2021

@6viktoria6 podľa mňa to už asi bez pomoci nedáš, je bežné ak začneš dokrmovat dieťa sa odstavi lebo z flasky sa proste pije ľahšie. To že pil 30 minút nič neznamena lebo kojenim si nahrádza aj cumel aj potrebu blizkosti.
Je to na tebe, ak chceš kojit tak sa priprav na ťažký týždeň kedy bude dieťa non stop na prse, ale pokiaľ ti to za ten stres nestojí tak kľudne prejdi na um.

lucia147852
4. mar 2021

Záleží čo chceš. Ja som sa a kojenim trápila 5 mes a potom to vzdala. Dnes by som to vzdala omnoho skôr. Vyskúšala som všetko, prisatie bolo dobre. Mlieka malo a mohla piť aj nonstop, stále bola hladná. Keď netieklo dosť nervacila, jačala. Začala som prikrmovať ale furt riešila dojčenie. Vystresovaná, unavená, deprimovana prečo to nejde. Seknúť s tým bolo moje najlepšie rozhodnutie.

moniika268
4. mar 2021

Kontaktuj Mamilu, ak máš záujem naďalej dojčiť 😊

kvecinka321
4. mar 2021

Jasne.. ak nemáš na to silu tak s tým sekni ale ak nájdeš v sebe čo len malé odhodlanie naštartovať kojenie tak daj si métu vydržať týždeň a naplno bez prikrmovania... máš výhodu že máš jedno dieťa čiže môžeš cely deň ho mat na sebe nalepené naštuduj si ako zvýšiť laktaciu, kontaktuj laktačnú aby skontrolovala prisatie či dostatočne vyťahá aj zadné mlieko ktoré ho ma zasýtiť.. ak nebudeš mat odhodlanie, tak to nemá význam.. ☺️ Všetko hlavne pokojne a vytrvalo nech sa akokoľvek rozhodneš

jvasenka
4. mar 2021

@6viktoria6 mozno je problemom ze aj kojis aj dokrmujes...dieta vraj pouziva ine svaly pri kojeni a ine pri cumli (neviem ci to je pravda)..ja som dokrmovala cez hadicku (odsala som mlieko do flase a prilozila hadicku na prsnik) ale nakoniec sme od 3mes zacali dokrmovat a od 6mes prikrmy a um...mozno ti poradi aj dr🙂 urcite to vsak nerob nasilu ak to nejde tak nejde -budete sa iba trapit

ckatka
4. mar 2021

@6viktoria6 ja som to mala podobne. Laktacna poradkyňa ma naučila dokrmovat UM cez cievku popri prsníku, čiže vytiahne odo mňa koľko je a zbytok si docucne z fľašky. Ale stále je na prsníku a ma všetky benefity kojenia (sanie, rozvoj pľúc, tréning srdca a mozgu, fyzický kontakt, srimulovanie bradavky a podpora tvorby mliečka...)
Je to relatívne jednoduché, taká "blbosť" a predsa funguje. Aj sa na posteli takto lepšie uspí...A predsa...každá kvapka materského sa počíta.

ckatka
4. mar 2021

A ešte...veľmi pomaha kontakt koža na kožu. Bábätko vyzliecť, seba vyzliecť do pol pása a kojit tak. A nosiť ho v šatke. Mne sa tak spustilo po cisarskom aspoň trochu mlieka. Nemala som predtým vôbec nič.

vandica
4. mar 2021

Skonči s tým. Ja som kojia dva týždne, odstavila som to sama, lebo maly aj tak pil viac UM ako môjho mlieka, a bolo to len trápenie pre mňa. Malý nejak nevedel chytiť bradavku.poriadne, a keď chytil cucal, cucal, a za chvíľu aj tak hladný. Potom som si aj odstrekovala, ale to bolo ďalšie trápenie. Proste mala som veľké prsia, a nič v nich. A do toho ešte migrény, takže žiadne lieky. Tak som prestala, úplne bez výčitiek, a MEGA mi odľahlo.

luciab987
4. mar 2021

@6viktoria6 ja som tiez kojila iba mesiac a pol, po 2 poradni dcerka nepribrala dostatocne, dostali sme UM na nocne prikrmovanie. Uprimne pre mna bol cely porod a zaciatky tazke a stresujuce, takze som zacala s UM na noc a potom uz aj cez den, mlieko postupne odchadzalo. Ostala len na flasi a vsetko je super. Mna dojcenie velmi nenadchlo, mozno som to vzdala skoro, ale bolo zolko inych veci ze mne to psychicky pomohlo ze som vedela kedy a kolko zjedla, bola spokojnejsia a ja som sa mohla sustredit na ine veci okolo babatka.

laila18
4. mar 2021

Buď dávaš UM alebo MM, nič medzitým dlhodobo nie je udržateľné. Dieťa si už zvyklo na fľašu, pije sa mu ľahšie. Tým, že málo už dojčíš, tebe sa znižuje produkcia - pretože mlieko sa tvorí len stimuláciou prsníka. Takže si vyber jedno alebo druhé, inak sa budeš len trápiť. Samozrejme, ak by si chcela dojčiť, v tomto prípade skús aspoň kontaktovať laktačnu, pretože to bude tá ťažšia cesta.

juliet86
4. mar 2021

@6viktoria6 odkial si? najlepsie zavolat k sebe domov laktacnu poradkynu. napis zavolaj na mamila.sk drzim ti palce akokolvek to dopadne

maximilie
4. mar 2021

@6viktoria6 pocuj, ja som toto iste zažívala. Asi mesiac som sa takto trápila s tým rozdielom, ze moja UM absolutne odmietala. Na prsníku sa stále rozculovala, plakala,bola som presvedčená, ze jej moje mlieko nestačí a tiež som si bola istá, ze mam slabé mlieko. Na preventívke po mesiaci nas lekárka šokovala. Ze pribrala viac jak mala, ze mam mlieka viac nez dosť, ze ju nemám prikrmovat. Takže to mohlo byt brusko, a kto vie co ešte asi po 2mes uz bolo všetko v pohode. Podla mna koj dalej. Veeeeelmi to ocenis, ked pôjdu zúbky, po ockovani ked bude teplotka. Nas koje ie zachránilo, ked chytila črevnú virozu. jedine co chcela, bolo moje mlieko - tyzden nic ine nechcela (10mesacna)
Nebyt kojenia, skončíme na infuziach

kittyna5
4. mar 2021

Ja som bola na tom presne tak isto. Kojila som 2-3 týždne po pôrode a malý stále reval, lebo mu moje mlieko nestačilo. Tak sme prešli na umelé a postupne som mu prestala dávať moje

s_a
4. mar 2021

Vyskúšaj tu laktacnu.. mohla by pomôcť naštartovať to kojenie, ukáže správne prisatie.. akože určite ti povie že fľašu hneď vyhodiť.. ale tak jasné že nenechas bábätko hladne.. ja tiež nerobím všetko do bodky, čo oni kazu.. na noc dávam aj umelé mlieko, má aj cumlík.. a zatial ide kojenie bez problémov, aj keď zo začiatku to bol tiež boj, ja som pri tom mala aj dosť neprijmne pocity po psychickej stránke, trvalo to asi vyše mesiaca tieto pocity, chcela som to vzdať, ale.drzala ma pri tom predstava rozrabania umelého mlieka v noci a večne umývanie a dezinfikovanie fliaš 😀

zuvelyn
4. mar 2021

@s_a to mas dobre ze ta to prešlo, mna to trojtyzdnove kojenie dohnalo do takeho stavu ze som odmietala syna. Asi do je 6mesiacov mi trvalo kym som si k nemu nasla cestu. Inak UM v noci bolo dat 10nasobne rýchlejšie a pohodlnejšie ako kojit 😅 Za 5minut nachystané vypite a dieťa spalo dalej😅 (flase som nikdy nedezinfikovala, nesterikizovala 🙂)