Problémy so spánkom 4,5 mesačného chlapčeka

midoma
18. apr 2015

Ahojte mamičky. Som tu nová a potrebujem poradiť. Mám 4,5 mesačného chlapčeka, ktorý má od narodenia problém so spaním. Cez deň spával veľmi málo. V noci spal dobre, budil sa okolo pol1 plus mínus a potom okolo 4 ráno, kedy som si ho už prekladala k sebe do postele, lebo už spal len tak plytko a okolo pol6 bol hore. Cez deň sa už vedel aj sám pohrať. Zhruba pred mesiacom sa nám všetko pokazilo. Denné spanie nič moc ako aj predtým. Cez deň je umrnčaný a v noci sa budí každú hodinu a ja neviem z akého dôvodu. Potom nie a nie znovu zaspať. Ďalším našim problémom je uspávanie na rukách. Ešte stále spáva v perinke a musím ho natriasať. Keďže má už cez 7kg nevládzem ho a nie to ešte natriasať ho každú hodinu, pričom ho uspávam hocikedy aj hodinu. Položím do postielky, zhasnem lampu a on sa prebudí. Potom naňho chudáčika maličkého aj kričím, ale neviem si pomôcť, som už z toho unavená a nervózna. A pritom jeho zaspávaní je neskutočne zlostný, strašne plače, hádže sa, škriabe sa a ja neviem ako mu mám pomôcť. Takto zaspáva aj vonku v kočíku. Som zúfalá. Prosím poraďte mi.

gabrielita1610
18. apr 2015

Ahoj a nema to nejaky zdravotny povod? ako nas maly tiez toho vela nenaspal ,ale taky problem sme mali ked ho boleli uska ,skus sa poradit s lekarom a nenakricis na neho nic ,ved on sam si nevie rady

seahorse27
18. apr 2015

Nejdu mu zubky nahodou? Pozri mu dasienka a potom treba urobit opatrenia (homeopatika, gel na umrtvenie). Nam sa takto nocne spanie ( vlastne aj denne) pokazilo asi v 4 mesiacoch a o mesiac mu vysli prve 2 zuby naraz...Cely mesiac bol pocas dna nervozny, vsetko hryzol, slintal...ako take male steniatko :D

midoma
autor
18. apr 2015

Doktorovi sa zdal malý v poriadku, boli sme aj s uškami tiež ok. Zúbky vylúčil, vraj nemá nato vek, ale slintať slintá a hryzie tiež, tak ja už neviem

nanka3
18. apr 2015

@midoma ahoj, tiez si myslim, ze to mozu byt zuby, mne prvy zub vysiel, ked som mala 3mesiace a kamoskin syn mal 6 tyzdnov, ked im vysiel prvy zubok.... Neverila by som, ale maju fotku, cize ak ta dr. odbil tym, ze na zuby nema vek, tak to je co za dr.?

midoma
autor
18. apr 2015

ja som si tiež myslela, že mu idú zúbky, aj tam vidím také biele miesta, ale nemá ďasienko ani červené ani opuchnuté...tak isto ako mi zúbky vyvrátil kardiológ, tak to urobil aj lekár na ušno-nosno-krčnom...ako dlho môže trvať, kým sa prerežú?

evka_evka
18. apr 2015

@midoma nema vek na zubky? Mojej dcerke isli zubky od 3 mesiaca a prvy sa jej prerezal v 6tom mesiaci.cize mozu ist dlho

midoma
autor
18. apr 2015

no tak to si ma veľmi nepotešila :( dúfam, že toto obdobie už nebude dlho trvať...ešte mi poraďte ako ho odučiť od uspávania na rukách a ako mu pomôcť aby tak strašne neplakal pri zaspávaní

sorciera24
18. apr 2015

@midoma je to uplne normalne, am len taku fazu, moji obaja synovia boli/su taki.....cim viac dieta cez den vnima, zaziva...potom moze byt v noci nekludny, sniva sa mu... zubky su blud....starsiemu vysli v 10tom mes. ....a nocne budenie bolo stale horsie a horsie...akym som v roku nezrusila nocne dojcenie....
6mes. mladsi detto..este horsie...ten reve vkuse, v noci kazdych 40min. hore....nie si jedina....vela deti ej takych....musime to vydrzat, aj ked padame na hubu...

nanka3
18. apr 2015

@midoma moze to trvat aj mesiac, aj viac.... Tazko povedat,a opuchnute nemusia byt..... no, k tym dr. sa velmi nevyjadrujem, akurat vcera som volala so sesternicou, v pondelok bola s dcerou (6mes.) u dr., tiez mu vravela, ze mala je urevana, spi velmi zle, ci to nemozu byt zuby, doktor skonstatoval, ze kdeze zuby, ze urcite nie.... a vcera sa jej prerezali rovno dva spodne... No uvidis, mozu ale aj nemusia to byt zuby, ja mam 8-mesacnu a uz od 3 mesiacov si myslim, ze jej pojdu zuby, prtoze je nervozna, spanie sa nam pokazilo (do tych 4mesiacov vstavala v noci 3x) potom aj kazdu hodinu hore..... hroza, taka som bola navyspata..... Kontaktovala som aj laktacnu poradkynu, vraj je to u kojenych deti bezne - kojis?? Mne pomohlo dat malu ku nam do postele, akonahle zacala mrncat, hned som jej dala prsnik a zaspala, tak fungujeme dodnes. Inak, ta uplne chapem, aj my sme niekedy uspavali natriasanim na rukach, potom sme presedlali na fit loptu (ak nemas, ursite si ju kup), nemusis potom stat a natriasat na rukach, ale dieta len drzis a ty hopsas na lopte.

midoma
autor
18. apr 2015

@sorciera24 čítala som aj o tom, čo píšeš ty, že dieťa spracuváva všetko čo zažilo počas dňa...neviem či je to tým, alebo nie, lebo niekedy sa budí kľudný a niekedy s neutíšiteľným plačom
@nanka3 áno kojím, chcela som vyskúšať dať mu sunar, či nebude spinkať lepšie, či náhodou nieje problém v mojom mlieku, ale môj drobec nevie piť z fľašky 🙂 k sebe si ho dávam až nadránom, nechceme ho naučiť aby spal s nami...a čo sa týka tej fitlopty, tak ja som si ju urobila z postele...sedím na nej a skáčem...takže, kým sa naučíme zaspávať sami (čo neviem kedy sa toho dočkám) môžme kúpiť novú posteľ :D

lenuskajn
18. apr 2015

@midoma doktor vylúčil zubky,že nemá na to vek????aj ja mám 4,5 mesacneho syna a od 3 mesiacov nám idu zuby,v noci aj každú hodinu mrnci a place,bravam si ho k sebe do postele a hladkam ho a nemusím ho nanasat,niekedy sú dobre noci a niekedy je to katastrofa!musíš vydrzat,este veľmi dlhooooo pôjdu zubky 🙂

midoma
autor
18. apr 2015

@lenuskajn my už 4 týždne sme dobrú noc nemali...a hladkanie nám nepomáha, on sa proste potrebuje natriasať a ja neviem ako to zmeniť...musí predsa platiť niečo aj na moje dieťa, len zatiaľ som neprišla nato čo

lenuskajn
18. apr 2015

Môj prvý bol taký,len na rukách,len to už bolo neúnosné a len čo sme ho položili do postielk o pár minút už bol opäť hore,nič nezaberalo,nejak zme to prežili,2 roky sme sa nevyspali ☹ pri druhom som si. Si už kúpila hojdacie kreslo a ked sa zobudi,spolu sa hojdame,súper vec,cez deň,ked nie sme von tak výlučne spavame v hojdacom kresle,tam mi krásne zaspi

lenuskajn
18. apr 2015

@midoma este dopisem k správe predtým:no,že takto ho nemusím nanasat na rukách aspoň 🙂 konečne chápem prečo v americkych filmoch mávali pri postielke aj hojdacie kreslo,fakt súper vec!skús,ja som ho kúpila v Kike 🙂

midoma
autor
18. apr 2015

@lenuskajn to je úplne náš prípad, natriasanie a po chvíľke sme hore, máme strašne zlý spánok, stále sa budí...a to som ho nechcela učiť na ticho, ale keď ho už konečne uspím, tak som rada, že spí a chodím po byte po špičkách 😕

midoma
autor
18. apr 2015

@lenuskajn a myslíš, že mi v tom zaspí? lebo v tom sa bude hojdať a on sa chce natriasať

nanka3
18. apr 2015

@midoma no, neviem, podla mna to nie je v mlieku, asi by ani ten sunar nepomohol, tiez som mala doma kupeny nutrilon, ale moja dodnes flasu nechce a to som skusila vsetky, co su na trhu 😉, neboj bude to lepsie, my sme si presli cez natriasanie, potom akoby utalo, polozili sme do postielky a dali cumel a spala, nic nebolo treba a od noveho roka sa to zasa zmenilo a uspanie cumlom nefunguje a ani v postielke zaspat nechcela, neskutocny rev, tak som skusila uspat na prsniku ( co sa mi za 4,5 mesiaca podarilo mozno 5x) a cuduj sa svete, zadarilo sa a zaspala pomerne skoro, potom som ju prelozila do posielky (co by som povedala, ze bude nemozne, ale bola tvrda a vobec ju to nezobudilo, ale to sa po mesiaci zmenilo a uz som ju nedokazala prelozit do postelky, cize odvtedy spava s nami v posteli, takto sa aspon vyspime a nerobi v noci cirkus). Kym spavala v postelke a budila sa 3x za noc, po zobudeni som ju nakojila, potom prebalila a to ju tak prebralo, ze som s nou bola vzdy aspon 1,5-2 hodiny hore, kym opat zaspala. Od noveho roka vsatavala mozno 10x za noc a to sa ani nedalo stale vstavat, cize mi aj vyhovovalo uspavanie na prsniku v nasej posteli, akurat sme to trochu vyriesili tym, ze sme dali jednu stranu posielky dolu a prisunuli ju k nasej posteli, cize sa netlacime, ale prakticky spi v postielke. A to som vzdy vravela, ze moje dieta bude spat v postielke, nie v nasej posteli.

lenuskajn
18. apr 2015

@midoma heh a hlavne,ked zaspi na mne tak ani nedycham 😀 čo si pamätám,tak so starším synom to bola čistá katastrofa a to som dúfala,že každým mesiacom sa to zlepší,ale teraz ide mať 3 roky a stale sa budi v noci ☹ teraz som už konečne kúpila to hojdacie a teraz ho už ani neviem inak uspat ako v nom ,ked sme doma,mne to veľmi pomáha

mirka0677
18. apr 2015

ahoj, my máme 3,5 mesačného 8 kilového prcka. cez deň je hore tak 1-1,5hodiny a potom spinká 1-2 hodiny. Naučila som sa ho dať spať vždy hneď, keď začína byť nervózny a umrnčaný. ale zaspí buď len na prechádzke v kočíku alebo uhojdaný v hacke. Večer zaspával ťažko a vždy s dlhým aj hodinovým vreskotom. ale odkedy tak veľa spí, je to trochu lepšie. a teraz ho navyše uspávame na rukách - niekde tu na MK som našla recept: zabaliť do pevnej plienky, hlavne ručičky, aby ho nerušili, vziať ho na ruky ako pri kojení, aby ležal na boku nie na chrbte, hojdať sa s ním alebo chodiť, robiť pššššt hlasno aby ho to prehlušilo, potom stíšiť hlas, tak ako sa stišuje on, ak chce cumlík, čo náš nechce, tak mu ho dať. Teraz zaspáva tak 10 minút. Napriek tomu, že cez deň veľa spinká, v noci sa budí každé 2 hodiny na papanie pravidelne ako budík, ak má zlú noc, aj každú hodinu. Našťastie v noci ho netreba väčšinou uspávať, zaspí sám. Zo začiatku som ho dávala do postieľky ale po pár nociach každodvojhodinového vstávania som ho musela presťahovať k nám. Teraz začal slintať takže možno sa mu tiež možno idú zúbky. Mám veľké šťastie, že sa mu manžel plne venuje, keď je doma, takže uspávanie a niekedy aj nočné budenia zvláda on. Napriek tomu som tiež už na krpca v noci nakričala 🙂 ale to asi raz za čas spraví každá mama, hlavne unavená. nie sme stroje. týmto príspevkom som chcela asi povedať, to, čo mi hovorí každý, keď sa sťažujem: po roku to prejde a už sa vyspíš trochu viac 🙂 a že možno by mal ten tvoj spinkať viac cez deň a potom bude lepší v noci ( hoci pri tom našom to moc neplatí) - ja som veľmi veľmi vďačná za hacku.

lenuskajn
18. apr 2015

@midoma ono ho to ako tak "natriasa" a ja malého beriem k sebe po prvom prebudeni k sebe a potom,kedsa budi len sa otocim k nemu,odcucka si a spi ďalej,v postielke sa veľmi budi,preto spava so mnou,je to lepsie

zarica
18. apr 2015

@midoma ahoj, nerozmýšľali ste nad šatkou alebo nejakým ergo nosičmi (nie klokanky)? Super vec nie len na uspavanie... on je ešte veľmi maličký, potrebuje hlavne blízkosť maminky, kľudne si ho daj do postele, tam patrí, veď bol 9mesiacov s tebou spojený, teraz fakt neocakavaj jeho samostatnosť... hlavne necitaj knizky, nepocuvaj okolie ale jeho... uspavat na prse si neskusala? Tiez super vec aj ked sa to obcas obcas zda otravne 🙂 je to tazke, viem, ale vydrz a pocuvaj maleho 😀

dusika11
18. apr 2015

ahoj no ja mam dvojcata je uplne blbost natriasat..kdesi mam aj knihu ako naucit spat...zasady dieta sa dava do spotielky..polospiace..nei spiace..zasada cislo dva ..dieta sa berie na ruky uz ukuludnene...respektovat rytmus..davat spat..ked sa mu spomaluje vnimanie..ked uz je zle je neskoro..a potom..mojho alanka budili rucky dlho chcel perinku...
ale..poviem ti...tak ..jedno dvojca spalo lepsuie druhe zle...a mohla som sa pokrajat mozog dozrieva..zlepsi sa to do cca troch rokov...preto necitaj diskusie ako deti spia..ja som aj za neurologickou bola...aj sme mali nocne desy..proste niektory mozog sa vtedy vyvija a zle spracovava den..a este su aj poruchy spanku..normalne po lahkej faze prichadza ..hlboky spanok...ale u niektorych deticiek..prehodi sa vyhybka a mozog sa preberie..dieta je unavene podrazdene nemoze za to..nam sa to zlepsilo po troch rokoch..ja som vstavala ku obom do troch rokov a to sa budili zvlast..este nesmeli ist spat ani hlAdni ani najedeni..tak..aby mali zaludok v pohode

midoma
autor
19. apr 2015

@nanka3 u nás už nefunguje nič, v noci zasa každú hodinu hore a potom dvojhodinové uspávanie, natriasaním v perinke mi akoby zaspal, ale keď som ho položila bol hore, skúšala som ho uspať na posteli nič, tak som ho nechala v postielke rozbaleného nech sa šuľka či potom nezaspí sám a po chvíľke plač...naňho snáď nič neplatí 😖
@mierka0677 keby som mu zabalila ručičky asi by ho roztrhalo od zlosti...snažím sa ho ukladať hneď ako vidím, že je unavený, niekedy už po hodine od prebudenia, ale vôbec to nepomáha...uspávame sa dlho a so strašnými nervami a aj tak sa stále budí...cez deň mi pospí 4-4,5 hodiny max. čo predtým nevadilo, aj tak spal v noci pekne, ale teraz brutal...som rada, že nie som sama, ktorá kričí, lebo potom ma to mrzí a pripadám si ako najhoršia matka
@zarica u nás už nefunguje ani uspávanie na prse
@dusika11 či ho pololžím do postieľky spiaceho alebo polospiaceho preberie sa a už keď začne plakať, tak sa v postielke neukludní...ukladám ho hneď ako vidím, že začína byť unavený, no nejako to nezaberá...a v perinke sme tiež...a tie dvojčatá ti nezávidím, klobúk dole, ja som tiež z dvojčiat, takže moja mama mala tiež čo robiť, podobne ako ty

dusika11
19. apr 2015

@midoma skoda by som musela vidiet..na dialku je to tazke...ti radit...ale presla som si tym..jedno ti poradim necitaj ako ine deti dobre spia,,,mna isiel slak trafit...preslo to az po troch rokoch ich veku..skus si precitat literaturu...ja som este aj stale menila mlieko ostali sme deemkovom...ked som kojila hrozne ho bolelo brusko po papani..
no inac vypalkavat som nedavala..

midoma
autor
19. apr 2015

@dusika11 no mňa tiež ide šlak trafiť, keď mi hovoria aké majú detičky...po troch rokoch? tak to sa ešte načakám...ja som ho chcela skúsiť nakŕmiť mliečkom, či nebude lepšie, ale nevie mi piť z fľašky...no aj tak si myslím, že mu idú zúbky...dnes som mu objavila na ďasienku bielu bodku, tak neviem či to bude zúbok, alebo planý poplach 🙂

tjaden
19. apr 2015

@midoma ahoj aj ked plače spievam ak plače hlasno spievam ešte hlasnejšie takmer vždy to zaberie

midoma
autor
20. apr 2015

@tjaden no keby som začala spievať, tak to by som musela strašne nahlas a neviem či by som nespôsobila traumu maličkému a aj susedom 😀

misinka26
20. apr 2015

Ahoj 🙂 hlavne ,,no stress,, ja vie, že sa to ľakho povie ale dieťatko všetko vycíti ... kojíš či dávaš UM ?? mňa napadli ešte koliky, skús pomasírovať bruško a pocvičiť nožičkami. Uspávanie na rukách je byč na teba, dieťako si zvykne a keď bude mať 10 kg prídeš o ruky ... ja som drobca položila na posteľ v perinke na bok a jemne tľapkala po riťke 🙂 pomáhlalo 🙂 A zuby to môžu byť, môj malý mal prvý zub v 3 mesiacoch 🙂 Držím palce 🙂

midoma
autor
20. apr 2015

@misinka26 ahoj...áno kojím, donedávna som si myslela, že sú to koliky...cvičili sme s nožičkami, masírovali bruško aj kvapky som mu dávala po každom papaní, ale budí sa mi aj tak, tak neviem či to nebudú tie zúbky...teraz má 7kg a už si ruky necítim, uvidíme čo bude ďalej...ja keď ho položím na posteľ, tak je jedno či ho tľapkám po riťke alebo hladkám alebo čo, nechce mi zaspať...asi 3x sa mi v noci stalo, že som ho rozbaleného nechala ležať na perinke na posteli a zaspal mi sám, no keď som to chcela zopakovať pri ďalšom prebudení, nič sa nekonalo akurát tak spustil strašný plač...chcem aby už spinkal bez perinky, ale keďže ho uspávam na rukách, tak sa mi lepšie natriasa v perinke, lebo sa vykrúca, robí mostíky, proste protestuje...keby aspoň zaspával sám, tak by možno nebolo až také únavné stávať každú hodinu v noci

katey
20. apr 2015

@midoma Vtipny lekar, ze na zuby nema vek 😀 moj syn mal prve dva zuby, ked mal 3 mesiace aj 3 tyzdne .. asi by im uz diplom nespadal do tabuliek..
A teda poradit? jedine plne respektovat jeho potreby, teda ak ti zaspi na rukach tak ho proste uspavat na rukach.. inak to bude vecny boj kto z koho..