Reakcia štvormesačného bábätka na zmenu prostredia

zszudorova
2. jún 2013

Ahojte zeny. Myslite si, ze 4 a pol mesacne babo moze reagovat, ze je na inom mieste ako doma?
Moja dcerka ked ideme na vikend k babke je tam cely cas upistana, nevie spat, proste nefungujume tak ako doma. Zeby take mrnave dieta vedelo ze nie je vo svojom kociku, vo svojej postielke...to sa mi nejako nezda....ake mate skusenosti?-jedna otaka
...a druha a sice, aky mate nazor na takyto rezim-nerezim. Mala rano vstane o 5:00 s tym, ze od 4:30 sa uz hniezdi a o tej 5tej spusti rev. Tak ju vyberem z postielky,nakrmim,prebalim a ideme si lahnut spät, dam ju k nam do velkej postely,chvilu sa tam hmyri a potom zahaja asi tak okolo 5:30-5:45 a spi do 6:30-6:45...potom vylezeme,je hore do tej 7:30 a znova je unavena,tak znova ju dam spat na balkon do kocika a tam je schopna spat aj 3hodiny...potom vstane,naje sa a je hore tak max. 1h a pol, dlhsie mi nevydzi, potom ide zase spat tak na 1h-2,5h....zase vstane a zase to iste ibaze s tym rozdielom ze uz od tej 14tej spi len na rukach a max hodinu, za hodinu je unavena,zas ju uspim na 30min az hodinu a takto jak bambava....a od tej 18 je uz väcsinou hore az kym nejde spat o 19:30-20:30 akokedy...je to asi dost nezrozumitelne viem ale podstata je v tom, ze mala vobec nema nejaky pevny rezim...jedine to rano je vzdy rovnake a vecer ide rovnako spat....no nevim...a niekedy je hore ani nie hodinu a znova ide spat na pol hodku, pol hodku hore,pol hodku spi....akoze hala-bala. Som myslela, ze v tomto veku uz dieta ma aspon aky taky rezim....

aristka
2. jún 2013

dieťa od malinkého malička vie ,že nie je doma...a prejavuje sa to takto alebo prevreští celý deň a dieťa aj cíti ,že je na iných rukách ako u mamy a otca,tj.známych rukách,to že má doma režim tu nič neznamená,to ako rýchlo si dieťa zvykne na zmenu je individuálne,takže buď vydržíte alebo obmedzíte návštevy len cez deň...

veronika0
2. jún 2013

@zszudorova Ohladom tej zmeny prostredia - je to normalne, aj moj syn zle reagoval na zmenu, co sme boli na dovolenke ked mal pol roka (a to sme boli len v Sturove - co mame autom nejaku hodinu cesty od domu) a to tak, ze na 2 den dostal vysoke horucky... ked sme dosli domou, uz mu nic nebolo... a tiez ked mal 4m tak mi prespal skoro cely den, nebol tam nejaky rezim, jedine to, ze chodil tiez spavat vecer v rovnaku hodinu... 🙂

moni244
2. jún 2013

aj nám plakala, keď sme prišli na veľkú noc k mojim rodičom, mala 3 mesiace, tak vtedy som zistila, že vie že nie je doma, tak som ju zobrala na ruky a celý byt jej pomaly poukazovala a ukľudnila sa, to isté keď sme prišli po týždni domov.
A čo sa týka spania, mne spí takto: večer zaspí až o desiatej, spí do tej druhej, naje sa, zaspí, o piatej znova, o osmej sa zobudí, to väčšinou prebalíme, prehráme sa cca 45 minút a ešte zaspí na 2 hodiny a potom už spí len poobede okolo druhej na 1,5 hodiny von v kočíku, viac nespí, niekedy podrieme pri jedení 20 minút, ale to je všetko, ale mne nespávala poriadne už od narodenia, takže mi tiež máme len večerný a nočný režim a ešte ako tak ráno ale potom už nie.

renuska23
2. jún 2013

aj ja mám štvormesačnú dcéru a tá spustí rev aj keď sa jej niekto cudzí prihovorí, nie ešte že by ju vzal na ruky 🙂 . No a keď ideme niekam na návštevu, tak si to tam odplače na komplet celý čas ....

andrejka1974
2. jún 2013

samozrejme, ze to citi a velmi, my sme sa takto vybrali s malou na chatu na nasu do tatier a po 8 dnoch sme to vzdali 🙂 🙂 🙂 🙂 manzel povedal, takuto vycerpanu , nevyspatu som ta este nevidel, ide sa domov a pri tom ako sme dosli domov, vsetko bolo ako predtim, krasne noci vyspate 🙂 🙂 🙂 🙂

katkamario
2. jún 2013

Naša malá tiež takto reagovala pred týždňom u maminy( 4 a pol mes)
Prišli sme poobede a ona si to nestihla poobzerat a večer spustila taký rev úplne nervózny, nechcela mna ani cicik..normálne som myslela že volám sanitku- horor 😒 Utierala som ju ocikanou plienkou...proti z očú. Až do rána vzlikala- chúďa moje
Druhý den si všetko poobzerala a bolo dobre.
Režim tiež nemáme- len chodí v rovnakom čase spať, cez den postava tak 20-40 minút len 🙂

katrinka8
2. jún 2013

@zszudorova - ahoj, ano, babatko to citi, ze je v inom prostredi. Vela zavisi aj na okolnostiach, ako reaguje. Mozete byt Vy ako rodicia viac nervozni (co je pochopitelne, kedze aj Vy sa musite prisposobovat inym podmienkam fungovania, casto provizornym, co je niekedy nepohodlne) - cize nie ste v takej uplnej pohode a istote ako doma + moze mu vadit, ze je okolo neho pocas dna viac ludi ako obvykle, to ho rozrusi, zle spi, je nerovzne, place... Moze to byt vacsi hluk, ina teplota, na ake je zvyknute z domu.
My ked sme takto chodili na par dni s malinkou k svokrovcom, snazila som sa jej brat co najviac znamych veci - jej plachtu do postielky, jej deky, hracky, a to aj napriek tomu, ze ma bratranceka o 4 mesiace starsieho a vsetky tieto veci sme tam mali k dispozicii. Snazila som sa dodriziavat rezim ako doma. Ked som videla, ze uz je tam vela ludi a nerovznie, tak som odisla do inej izby a pod. Tiez vsak mala take tazsie noci niekdy.
A s tym spanim je to normalne, neboj sa. Take malinke deti nevydrzia moc dlho bdiet. Hodinka a pol - dve. Vekom sa to posuva na coraz dlhsie bdenie, tak to odsledujes - nebude chciet spavat v obvyklych intervaloch 🙂

lauricka
2. jún 2013

male deti su na svoje prostredie, predvidatelne dianie okolo a urcite rutiny velmi citlive a velmi im zmeny nerobia dobre. Samozrejme, to neznamena, ze nemozes ist s nou k babke, ale asi bude takto proste reagovat, treba s tym ratat. Alebo zatial nerobit take dlhe navstevy (ak byva daleko, chapem, ze to inak nejde).
Asi mas spavejsie dieta, ked ti tolko vyspava. Ale je mozne, ze jej rezim sa bude postupne upravovat, este je predsa len mala.
Moje deti zvykli spat do 6:00 potom isli spat o 9:00, spali tak hodinu a pol a potom isli poobede tak okolo jednej a spali zasa tak 1,5 hodiny a potom vecer okolo siedmej, osmej. Tak nejako by to malo vyzerat, k comu je idealne sa dopracovat postupne, ale su deti, ktore to maju po svojom. Skus ju sledovat a postupne na nejaky rezim nabehnut, cas uz musis vycitit Ty a bude sa to vekom aj menit. Pravidelny rezim je velmi dobry, aky, to uz je na kazdej mamine a dietatku, mierne odchylky sa mozu diat. Pred vecernym ukladanim na spanok je fajn mat tak asi 4 hodiny, kedy nespi, aby bolo dieta unavene, ked ide vecer spat, ale pocas dna by malo mat kvalitny spanok, co u Teba spi az az 🙂.Moje krstna spi hocikedy tak na 20 minut a hotovo. Hotovy chaos a to bude mat v auguste uz rok. On je nespave dieta. Aj take su. Su vselijake, nejaky rezim si najdete a postupne sa budes prisposobovat, mas este casu dost.

zszudorova
autor
3. jún 2013

@lauricka 4hodiny?ved by sa zblaznila.napr vcera mi spala od 15 do 17:30 prosim pekne a uz o 18:30 bola upistana jak neviem co tak sme museli ist rychlo domov od svokry,doma este ako tak sa ukludnila ked som ju kupala,hrali sme sa v kupelke ale aj to sa mi tam uz ukladala do uteraka spat(dava si cez oci, ma take mojkadlo a zaspi potom)...pri jedeni uz vyvadzala ako keby sme ju z koze drali a samozrejme ze ani zaspavanie sa neobislo bez revu...ja to mam odsledovane tak, ze musi spat min.1h a 30min aby bola vesela,vyspata,viditelne spokojna a potom vydrzi hore tiez tak hodinu a pol...pokial spi menej je unavena uz za hodinu,niekedy aj skor...ja som myslela ze taketo velke babo uz ma väcsiu vydrz...no lenze vidis...vcera spala 2 a pol hodiny a napriek tomu by bola schopna za hodinu ist zase spat...ja nechapem🙂 a inak, ked uz sme sa dopracovali k spanku....toto nebude staznost!!!-ale, mala mi spava od 5tyz. celu noc bez zobudenia, od 19:30-20:30 do 6-7...akoze nie uplne kludne,bez pohnutia,jasne ze musim parkrat k nej ist a davat dudel lebo mrnci ale dam a spi dalej...no tak to bolo...teraz uz treti tyzden sa od tej 1nej hmyri a totalne nekludne spi,200krat k nej idem,a o5tej spusti rev a musim jej ist okamzite dat jest...no dnes to bolo uz 4:30...akoze v pohode,vela mamiciek by zavidelo mozno, no ale nechapem ked doteraz krasne spala tak co...som myslela ze to bude vekom lepsie a nie horsie...zuby sa mi nezda zeby isli,aj dokina vravela ze nejdu,chora neni,sople nema...nic...tak neviem.vcera sme ju vecer skusili nadzgat kasou-ta prva kasa co je nestle...no a mrvila sa celu noc,uz tu kasu ani videt nechcem🙂))cim to moze byt?

nika264
3. jún 2013

@zszudorova ahojik maminka tak ja mam doma tiez dievcatko a ano deticky su velmi vnimave stvorenia, vycitia ked nie su vo svojom. Nasa mala je tiez velmi citliva na zmenu, ked nie sme doma a prespime u nasej mamky. Prezivame nieco podobne ako ty ma problem spat u babky pocas obeda a potom je unavena mrzuta uplakana anevie sa ulozit na noc at o sa tiez nezaobide bez placu. Maly je zase uplne opak tomu je uplne jedno od malicka kde je zaspi bez problemov. Tak je to aj ich osobnostou kazde babetko je ine ale neboj nie si v tom sama 🙂. Budu starsie tak sa to nejako zlepsi neboj 🙂. Drzim palecky

luy
3. jún 2013

podľa mňa je to individuálne,režim som dodržiavala pri oboch de´toch,ale synovi bolo jedno kde sme boli,bolo napr. 10,00 jeho čas a zaspal,či na rukách,či na dovolenke,č v aute,či v záhrade.Bolo mu jedno kde sme,dcérka je opak zaspí len doma a na chate,inde vôbec a potom je upišťaná a nevie čo zo sebou

zszudorova
autor
3. jún 2013

🙂)clovek by neveril ake opletacky su s tymi krpcami...no nie?

lauricka
3. jún 2013

@zszudorova preto je dolezite si dieta sledovat a upravit to podla jeho potrieb a v tomto mas najlepsi prehlad Ty sama. Jedine, co by som jej mozno dala skontrolovat, je krvny obraz, ci nie je nejaky dovod jej unavy. Ale mozno az neskor, este je predsa len malicka a vsetko sa este moze trochu pomenit. Deti su rozne.

vonicka
3. jún 2013

Jajaj, jasne ze stvormesacne dieta reaguje na zmenu prostredia. Z mojej osobnej skusenosti bolo prave toto obdobie najhorsie na zmeny prostredia a navstevam inde som sa vyhybala, lebo radsej som ostala doma ako ist niekam a pocuvat pistanie a plakanie dietata. Nehovoriac o tom, ze by malo byt akosi prirodzene, ze matka chce aby jej dieta bolo spokojne, tak by sa mu do isteho obdobia ( a to nie je iba prvych 6 tyzdnov, ani prvych 6 mesiacov, ale minimalne rok) mala prisposobit ona.
Co sa tyka rezimu - dalsia ucebnicova blbost. Niektore deti ho maju, ine nie. Niektore ho maju skor, ine neskor. Treba si preprogramovat mysel a vsetko co si pocula, ze by nejako malo byt, vyhod z hlavy a nechaj sa uniest vlastnou skusenostou. To teraz nemyslim v zlom, ale je to iba pre dobro veci, lebo tvoje dieta moze mat uplne inak nastavene potreby ako vacsina deti o ktorych su ucebnice pisane 🙂