Pediatrická poradňa

michaela_bupi
27. okt 2014

Máte problém s citlivou pokožkou vášho dieťatka alebo ho trápi nejaká kožná alergia či ekzém? Spýtajte sa na názor a radu pediatričky.
Pediatrička MUDr. Alexandra Bartoníková tu bude pre vás každý deň poobede a odpovie na vaše otázky.

pediatricka_bupi
29. okt 2014

@aduliak Je dosť pravdepodobné, že to bude alergická reakcia na tú broskyňu, už mu ju teraz nedávajte a ak je to z toho, samo to vymizne, nemusíte to ničím mazať. Ak sa Vám zdá pokožka suchá, kľudne ju natrite Infadolanom.

margarita
29. okt 2014

dobry vecer, mam 6 mesacne dievcatko, pri poslednej poradni mala v oblasti plienky zacervenanie a doktorka jej na to predpisala Imazol. natieram to uz treti tyzden, a niekedy je to lepsie, ako keby to uz aj zmizlo a potom opat zle...nezmenili sme znacku plienok ani nic, a v pribal.letaku je napisane ze pouzivat max 4 tyzdne, ale ze treba aj po vymiznuti priznakov, aby sa to nevratilo....tak neviem, co potom az to o par dni neprejde, mam ist radsej az k dermatologovi s tym?
starsia dcerka mala kedysi nieco podobne, ale to vyriesil Imazol za asi tyzden.
Trapi ma to, ze to nie a nie zmiznut definitivne....

aduliak
29. okt 2014

@pediatricka_bupi dakujem,dobru noc🙂

michaela_bupi
autor
30. okt 2014

Mile mamicky, aj dnes poobede tu bude pre vas nasa pediatricka MUDr.Bartonikova, aby vam poradila pri vasich babätkovskych problemoch. Tesime sa na vase prispevky.

margarita
30. okt 2014

@pediatricka_bupi

dobry vecer, mam 6 mesacne dievcatko, pri poslednej poradni mala v oblasti plienky zacervenanie a doktorka jej na to predpisala Imazol. natieram to uz treti tyzden, a niekedy je to lepsie, ako keby to uz aj zmizlo a potom opat zle...nezmenili sme znacku plienok ani nic, a v pribal.letaku je napisane ze pouzivat max 4 tyzdne, ale ze treba aj po vymiznuti priznakov, aby sa to nevratilo....tak neviem, co potom az to o par dni neprejde, mam ist radsej az k dermatologovi s tym?
starsia dcerka mala kedysi nieco podobne, ale to vyriesil Imazol za asi tyzden.
Trapi ma to, ze to nie a nie zmiznut definitivne....

natalia_1
30. okt 2014

@pediatricka_bupi
Dobry vecer.
Mam takmer 7m dcerku.
Mame problemy hlavne s nocnym spankom. Vecer po kupani ju viem pekne uspat hladkanim,alebo zaspinka uz pri kojeni. No potom sa kazdu 1-2h budi s placom. Ocka ma zatvorene,mrnci a vzpiera sa. Cumlik odmieta,cajik aj vodicku odmieta,ked ju vezmem na ruky tak sa sponuje. Myslim ze brusko ju neboli,kaka aj prdka normalne,ale skusila som par dni aj espumisan. Dasienka jej natieram,tak by to nemalo byt ani zubami. Ked si ju dam na prsnik,tak za polminuty sa odcucne a spinka dalej. Viem ze nocne budenie aj kojenie je ok,ale ona sa kojit nechce a budi sa az moc casto a navyse s placom. A takto to je aj ked cez den spinka viac a ajked som sa snazila natiahnut cas kedy je hore,aby bola viac unavena.
Je to ok,alebo ju nieco vyrusuje? Dokaze si aj napriek tym budeniam oddychnut? Lebo sa mi zda ze je potom cez den nervozna.
Dakujem za odpoved

pediatricka_bupi
30. okt 2014

@margarita Dobrý večer, pravdepodobne sa jedná o plienkovú dermatitídu, spôsobenú kvasinkami. Ak vám Imazol nepomáha a koža sa nezlepšuje už dlhšiu dobu, zájdite radšej k dermatológovi. Ešte môžete skúsiť zmeniť značku plienok, prípadne vlhčených obrúskov, ak ich používate, alebo miesto nich používať len čistú vodu, niektorým deťom totiž vadia aj neparfémované obrúsky. Dobré je tiež vetranie postihnutej kože na vzduchu, repíkové obklady a veľmi dobre pomáha Biolampa, ak máte možnosť si ju napríklad u niekoho známeho požičiať.

liliemegane
30. okt 2014

dobry vecer, moja malinka ma 7 mesiacov a obcas nam da poriadne zabrat plienkova dermatitida. Zatial nam zabera imazol, no obavam sa ako to bude v buducnosti. Uz od narodenia jej doslovne popraskala koza na zadocku, lekari to uzavreli, vraj su to hemangiomyj (mokvajuce) a poslali nas domov len s odporucanim na repikove obklady. No mne to nedalo a isla som k dalsim lekarom a napokon koznej, ktora to uzavrela koznou eroziou, dala nam nan "striebornu" masticku a gazicky (uz si presne nepamatam nazov), ktory nam krasne zabral a z uplakaneho a uboleneho dietata som mala doma krasne usmiate slniecko. No po prvych cajikoch a prikrmoch k nam prisla aj pravdepodobne plienkova dermatitida, malinka mala skoro az pluzgieriky, neskutocne zacervenanie v oblasti pohlavia a zadocku (nie vnutorne, iba zvonka, cize to urcite nebolo zo stravy, ale z plienok) a bolesti. Po vsetkych moznych kremoch, kupeloch, obkladoch, zmene plienok (uz som sa chystala prejst na latkove) nam pomohol imazol. No po mesiaci sa znova vratila, sice len v malickej forme, ale vratila sa. Ako to cele riesit? Ako sa da tomuto vsetkemu predchadzat? Skodi jej strava, ci plienky? Snazim sa ju casto prebalovat, vlhcene pouzivam minimalne, neparfumovane a ako som si zvykla pri prvom synacikovi, zbytocne nekremovat roznymi pripravkami, ak nie je potrebne.
Vopred vdaka za odpoved

pediatricka_bupi
31. okt 2014

@natalia_1 Dobrý deň, skúsila by som počkať a obvykle sa situácia sama vyrieši. Môže to byť iba prechodné obdobie. Kľudne to môže súvisieť aj so zúbkami, aj keď si myslíte že nie. Espumisan môžete skúsiť dávať aj dlhodobejšie, aby sa prejavil efekt, možno ju naozaj bolí bruško. Ak je mrzutá aj cez deň a pokiaľ má k tomu aj zvýšenú teplotu a viac sliní, tipla by som tie zúbky.

pediatricka_bupi
31. okt 2014

@liliemegane Dobrý deň, plienková dermatitída vie niekedy pekne potrápiť. Je určite správne, že sa snažite často prebalovať, v akútnej fáze by som doporučila nepoužívať žiadne vlhčené obrúsky, ani neparfumované, pokiaľ to ide, po každej stolici by som zadoček opláchla vodou. Po očistení môžete skúsiť napríklad Sudocreme alebo Imazol. Na mokvajúce rany je nazoaj veľmi dobrý repík a obklady z neho- pekne vysušuje a hojí postihnuté miesta kože. A ako som už písala vyššie, pekne pomáha aj Biolampa. Ak budete mať problémy dlhodobejšie, tak neváhajte opäť navštíviť dermatológa, prípadně následne imunológa (časté kvasinkové infekcie- poruchy bunkovej imunuty).

michaela_bupi
autor
1. nov 2014

Mile mamicky, dnes poobede tu bude pre vas opat nasa pani doktorka - pediatrička MUDr.Bartoníková. Bude sa tesit na vase otazky 🙂