Deti samé vonku. Odkedy ich tak nechávať?

dadulka19
13. júl 2007

...ahojte,od koľkých rokov nechávate deti samé vonku 😉 😉 😉 ?Dnes som prvý krát nechala 6r dcéru samu na ihrisku.Ona bola v pohode,no ja som pre ňu o chvíľu išla 🙂,čo som sa bála .Ihrisko pred domom nemáme,je za cestou a jedným parkoviskom a domom 😒 .

ramzesa
13. júl 2007

hmmm...tak ja mam este male detusky, ale snad ich do 18tky nepustim same nikam 😅 ...(potom uz budem musiet, lebo budu dospele ☹ ) dnesny svet je taky nebezpecny, ze sa bojim... 😕 ale my mame nastastie ihrisko na kazdom kroku. Aj nanho vidno z okna,len pokial by som tam zbehla zo siedmeho poschodia 😒 .

sue
14. júl 2007

Debatovali sme o tomto akurát včera v práci s kolegyňami 😅 Rodičia ma samu púšťali von asi od piatich rokov, ale asi to bolo preto, že to bolo na dedine, sesterku v BB prvýkrát v 10tich, ale starká sa furt motala v okolí "keby niečo". Pravdu povediac, vo mne sa bije príšerných strach o decká a príšerných strach z toho, že ke´D Už BUDú môcť chodiť sami von, budú buď nesamostatní alebo sa mi "utrhnú z reťaze" ako som už veľakrát v okolí videla (14r. chalani po škole na pivo a tak... -lebo vtedy sa vlastne prvýkrát mohli sami pohybovať von) takže neviem...
Inak naši boli pomerne odvážni, lebo som od 6rokov chodila sama busom z dediny do školy a v 10 som bola na zájazde v Taliansku úplne sama 😀 ale vyšlo to... len mamina teraz krúti hlavou ako to mohli robiť 😀 😀 😀

titkovamiriam
14. júl 2007

moje deti chodia sami von od 10 a aj to len tu v dedine a Milan isiel do Blavy s kamaratom do kina ked mal 13.Ked isli len o ulicu dalej kamaratom mali asi 8.

bzuco
14. júl 2007

tak ja moju púšťam od 5.rokov, máme ihrisko hned pod oknami, takže na ňu vidím. dohodli sme si pravidlá, kde sa smie a kde sa nesmie zdržiavať a zatiaľ to funguje. ak niečo potrebuje, stačí že na mňa zavolá a ja vyjdem na balkón. cesta je z opačnej strany, takže sa až tak nebojím, že by šla na cestu, ale je pravda, že vie, že tam nesmie ísť.
iná vec je, že sama tam dlhšie nevydrží a po chvíli aj mňa volá za ňou von 🙂

maca793
14. júl 2007

ja dávam deti už rok von samé, mám jednu výhodu, že sú hneď pri dome a pod oknom. bývam totiž na prízemí a ja sa vždy zdržiavam v kuchyni takže ich mám pod kontrolov. 😉

izus
14. júl 2007

baby tak to je velmi ťažká otázka, podla mna je to aj individuálne, zato každá mama si pozná to svoje dieťa najlepšie a vie asi do akej mieri mu môže dôverovať, ja mám ešte tiež velmi malé deti, bývame v rodinnom dome, ale Marka nechám v pohode na dvore, a to ešte nemáme plot, a aj ked mi ide von na chodník on je taký bojko, že sa len porozhliada a šup ho naspäť, a aj sa strašne bojí áut, takže na cestu mi vôbec nevkročí, takže to sú moje deti, neviem poradiť

julka.n
14. júl 2007

Najstarsia zacala sama chodit von ked mala 4-5 rokov a to tiez ihrisko pod oknami a ja furt na okne potom uz ked ona mala 6 tak chodila a zo svojou sestrou a ta mala 3roky teraz uz chodia normalka same po vonku ale casto sa chodia ukazovat a hlasit ze su ok,prestahovali sme sa tak ihrisko uz pod oknom nemame , 😒 ale aj ja si myslim ze je to hlavne otom ako poznaju svoje deti rodicia a nakolko im môzu dôverovat..ja teraz uz napr,.dam aj malinku najstarsej ked si ju pyta a idu na prechadzku

maca793
14. júl 2007

pravdaže je to na každej mamičke ako dôveruje svojmu dieťaťu a ako ho pozná 😉 ja keby som mala rodinný dom tak by deti ani doma nebývali len na dvore ale to je nereálne 😀

ukana
16. júl 2007

my sme to zacali akurat teraz riesit cez prazdniny. Maly ma len styri, ale pomalicky ho testujeme, lebo chce chodit aj sam von. Tak sme zacali postupne, nechala som ho pockat pred barakom, kym vyjdem po nieco hore, poslala som ho napred na ihrisko a sla som za chvilu za nim. Chcela som vediet, ci neujde, ale zatial dodrzal, co sme sa dohodli. Ked sme na ihrisku, moze sa kolobezkovat okolo panelaku, nemusim ho uz mat stale na ociach, aj ja sa testujem 🙂 ci to vydrzim 🙂 Ucim ho prechadzat cez cestu na menej frekventovanych miestach, teraz sa to obracia proti nam a musime prechadzat cez cestu len po prechode! 😀
Doma ho nechavam sameho len ked idem so smetami, ale uz som bola aj v obchode asi 15min. Hned vo dverach mi referoval, ze neplakal, lebo uz je velky a neboji sa 🙂

bibula
16. júl 2007

ja som dcerku tiez nechavala samu od 6 rokov,ale ihriso mame pod domom.,som stale cumakovala z okna a vacsinou som ju nechavala vonku s kamoskami,malokedy samu,lebo aj tak sama dlho nevydrzala 😉

lasenka
16. júl 2007

my tiez byvame v rodinnom domceku, takze sa o maleho naozaj nebojim, len som mu vysvetlila, aby nikomu cudziemu neotvaral branu a uz vobec sa nezlakomil na nejaky cukrik, ak mu ho bude nejaky "cudzinec" ponukat, kym ja budem dnu 😉
branku vobec nezamykam, lebo moj je tiez bojko, aj ked ju otvori, len rychlo poobzera teren a uteka spät 😀 ale mame vela deti v susedstve, takze sa stale hraju v inom dvore 😉

vavka33
16. júl 2007

Ja ked som byvala v bytovke v malom meste,tak som Vanesku pustala samu vonku od styroch rokov n pieskovisko,na ktore som videla z okna,alebo sla na opacnu stranu,tam som ju videla z balkona.No ked sa mi na chvilu stratila z dohladu,uz som panikarila a sla ju hladat.
Teraz byvame v rod.dome,tam ju rano vypustim a vecer vojde dnu-teda okrem toho,ked ide papat.Keby sme byvali v NR na sidlisku,nepustila by som ju von samu asi nikdy.bala by som sa nieze by si ublizila,ale koli kope roznych individui,ktore by jej mohli ublizit.

dadulka19
autor
16. júl 2007

....baby,dakujem.... 🙂
..musím si hlavne zvykať asi ja...včera sme sa vracali domov a dcérka ostala vonku s kamarátkou.Povedala som jej,aby za chvíľu prišla,alebo ked pojde aj Terezka domov.O pol hodinu som to nevydržala/myslela som si,že niečo rýchlo porobím,ale kdeee/,zobrala som mimčo na ruky a letela pre ňu...no ale babulky už kráčali domov.. 🙂 ...škoda,že ju nevidím z okna,ked je vonku,bolo by to lahšie.. 😅

verulka
18. júl 2007

dadulka, ja ajku samu nepustam a to z viacerych dovodov- nemame pod oknami ihrisko, vlastne v blizkosti nemame ziadne. My sme cele poobedia vsetci vonku, tkze este na cca rok nam tento problem odpada. Casto beriem s nami aj ine deti, takze su vsetci spokojny. Teraz som ju zacala pustat zo skoly samu domov- ma to 3 zastavky busom, ale aj tak kapem od strachu. No musime sa obe trenovat, lebo ak sa o rok dostane na 8r gymko, bude dost dochadzat a sama. Ja jej doverujem, len nedoverujem okoliu...Takze samostatnosti ju ucim na inych veciach 😝 Nuz to je dan zato, ze byvame na sidlisku v BA

zuzzka1
18. júl 2007

Maminky, neda mi nenapisat do tejto temy, pred troma tyzdnami sme na Vajnorskej v Bratislave "stretli" male dievcatko, nechcela som verit vlasnym ociam, ze k nikomu nepatri. Mala vyzerala tak na tri rocky - obuta v plazovych zabkach, prazdninovo zafulana - skratka drobec. Sledovali sme ju z opodial, stale mi neslo do hlavy, ze nikomu nechyba. Drobec bol uplne v pohode, obzerala si vyklady, presla cez cestu, hodny kus az k trznici, to mi uz nedalo a prihovorili sme sa. Hladala maminu, nevedela priezvisko, adresu - no srandy kopec. Dopadlo to dobre - stretla nas, ale az mi zviera zaludok co vsetko sa mohlo stat - co keby ju preslo auto, alebo nastupila do elektricky a uz nevedela trafit naspat. Drobec jeden.

hasleerka
1. aug 2007

no aj ja pridám moje pocity ... dcérka mala včera 5rokov a ešte nechodí sama von ... a tuším som taký strachoprt, že ju snád do 18tky ani samú nepustím ... ona sa totiž s hocikým pustí do reči a bojím sa aby s ním neodišla

jajka1
6. aug 2007

ahojte pridám sa :ja asi tiež nebudem schopná nechať malého samého vonku ...má 4 roky a ja sa strašne sa bojím že sa mu niečo stane a pod. a ani ihrisko nemáme pod oknom len samá cesta dookola. dobrá téma len ako prekonať strach ??? som rada že nie som sama kto má podobné pocity. Niekedy si myslím že to bude tým že je ešte sám bez súrodenca a som viac naňho viazaná. Ale neviem či keď raz bude mať súrodenca ten strach bude menší.

dadulka19
autor
6. aug 2007

jajka,chodíme na ihrisko ,čo je hned pri kauflande,tak som išla nakúpiť a malá ostala na ihrisku.Obchod som preletela,ani som nekúpila všetko,čo som chcela,len som rozmýšlala,či je malá o.k.Ked prišiel muž z roboty,išla som nakúpiť zbytok 😉 ....V sobotu sme išli na ihrisko spolu.Za chvíľu k nám malá ide divným krokom a lapá po dychu.Tak som jej fúkla do úst,nadýchla sa a začala plakať,že ju bolí chrbátik,že jej tam puklo😢 .Videla som,ako zoskočila z múrika asi 20cm vysokého....zrejme zle doskočila,stavce sa jej nejak narazili,alebo čo,netuším a vyrazilo jej dych... 😒 Snažila som sa ju ukľudniť,bola vyľakaná,ale ruky sa mi hrozne triasli...o chvíľu bola akotak o.k. a išla sa hrať.... 😉 ..muž na mňa pozrel a hovorí:no nechaj ju vonku samú..... 🙂 ...dnes sme boli zas na ihrisku,2 a pol hodiny som okolo neho krúžila aj s kočíkom...už ju tam samú nenechám!! 😀
jajka,so súrodencom príde další strach... ☹

jajka1
7. aug 2007

no to si tiež myslím že ten strach nikdy nezmizne ale verím tomu že sa to časom spraví 😉 i ked ja som strašne bojazlivá ale čo už som aká som. a vonku tak asi až v 10 rokoch aj to budem krúžiť medzi stromami 😀 😀 ako mi vraví muž puding budem za ním nosiť na ihrisko do puberty aj s podbradníkom. 😀

hasleerka
7. aug 2007

veru tak, ten strach bude ešte väčší, ked príde ďalšie dieťa ... ja som asi tiež schopná do 10r. krúžiť s tým pudingom ... ale to je všetko touto dobou, kedysi ako deti sme lietali samy dávno po vonku a naši rodičia sa tak nebáli ... ale dnes počúvame samé únosy, samé búračky, tak pusti dieťa von, brr

ela.masa
18. aug 2007

ahoj ja mam 6r syna ihrisko pod oknom.byvam vpetrzalke v ba ale sameho von nepustim predtym som byvala v meste ale ihrisko bolo pri ceste takze tiez nechodil sam.myslim ze v mensich mestach je to o trochu lepsie ale asi len o trochu

hanka274
21. aug 2007

baby, ja moje deti nepustim a basta. Strach je vacsi ako ja sama!!
Alebo sa zamaskujeme s muzom za kriky s buchackou po boku....
a urcite budu mat tetovanie na cele: moj tatko.....no urcite nieco velmi nechutne 😀 😀 😀 😀

aj my sa bojime s muzom....este mame chvilu cas, ale bavime sa niekedy o tom, obzvlast ak vidime dajake filmy, alebo vlastne aj "dnesne" televizne noviny....je toho plno... 😕 😕 😔 😔 😔 😢 😢

maruschka
11. sep 2007

bývame na dedine v takej rodinnej bytovke.Takže malú vidím sa hrať vonku na tráve s deckami.Takže,aby sa prispôsobila kolektívu,tak som ju nechala už od 2 rokov,ale s tým,že som stále stála za záclonou a dívala sa na ňu.Pravda je,že tie decká mali 12 rokov a tak ju strážili ako oko v hlave.Ale inak teraz bude mať 5 a chodí do detského turistického krúžku už od 4 rokov a v pohode.A to chodia do hôr,kúpať sa,bicyklové túry po okolí.
hanka predpokladám,že moje dcéry to budú mať s mojím mužom ťažké.Ten sa už teraz zastrája,ako ich nebude púšťať na disky,von do večera a podobné srdcervúce výlevy.Mne je to do smiechu,lebo tak,ako sme rebelovali my naším rodičom a chodili sme domov po večierke,tak to budú robiť aj naše baby.Len neviem,ako to manžel prežije. 😀 😀 😀

dmonikad
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
edita33
19. dec 2008

ja pustim starsieho syna vonku,,byvam tu kde som vyrastala takze ma kamaratov dost,,su to deti mojich kamosiek,,ma klucik od brani,aj byvame na prizemy takze nemam problem na nho dovidiet alebo skriknut,ihrisko mame pred domom,

junovka
19. dec 2008

moja Timeika zacala chodit sama vonku na ihrisko od 7 rokoch.Dohodli sme sa, ze ked chcela zmenit stanoviste, tak prisla domov a povedla, ze kde bude.Teraz v zime uz vonku sama nechodi, nakolko ked pride z druziny, tak uz je aj pomaly tma 😒

sassi
19. dec 2008

naša chodí sama do a zo školy aj na kružky, ale hrať sa sama von nechodieva
lietať po vonku s nejakými deckami - to by som ju nepustila, hlavne nie v zime, ked je skoro tma
ma 7,5 roka a byvame v centre mesta, blizko susedov s deťmi nemáme a na sidlisko ju nepustím

lenca13
19. dec 2008

Radka chodi von sama tak od 5 rokov ale to mohla byt len pred barakom a od 6 mohla chodit ale len na jedno ihrisko,do skoly ak zo skoly chodi tiez sama ale po tme urcite nechodi sama po vonku

sassi
20. dec 2008

no my mame vyhodu, že mame vlastný ohradeny dvor, takže sa vylieta aj tam a nemusím trpnuť, kde sa tula, a či sa jej niečo nestalo ...

digysa
22. dec 2008

Tak ono "VONKU" je siroky pojem. MY mame rodinny dom a v zahrade je sam uz od 2-heho roku, lebo dvor mame uplne zabezpeceny proti uniku a nic sa mu tam nemoze stat.

Pred domom- nemam potuchy. Sice sme v tichej stvrti, same rodinne domy, ale auta prechadzaju cez nasu cestu, taktiez ludia.....netrufam si povedat. Niekto tu pisal od 4,5 rokov....to asi nie. Skor az ked bude chodit na zakladnu...

Vonku, prec z dohladu, bez dospeleho- asi az v pubertalnom veku.

Tu v usa, ked sa deti hraju, tak vzdy, ale vzdy musi byt pri nich nejaky "dospelacky dozor". Vola sa to "playday"- rodicia sa dohodnu kam, kedy a kde a pomahaju si medzi sebou v ramci "dozoru". Dost casto sa dohaduju, kto deti vyzdvihne zo skoly, kto ich zavezie, kto ich zoberie na kruzky, do parku, alebo sportove podujatia, u kosa budu hrat. Jednoducho tu sa deti von same nepustaju.....

Ja som tiez z dediny, a ked som bola s deckami doma na slovensku, tak som nedovolila synovi, aby bol niekde iba s detmi, bez dospelej osoby, vzdy sa chodil k niekomu hrat do dvora....ja si to neviem predstavit aby bol sam vonku.