Keby môžem, keby chcem

evelynm
17. nov 2014

Vopred upozorňujem, že nemám úmysle vyvolať búrlivú diskusiu, nebodaj sa s niekým pohádať.
Len tak listujem, čítam a dumám. Dumám nad tým, či len mne prekáža, ten novodobý "patvar" - keby môžem, keby idem, keby chcem, keby viem..., namiesto správneho a spisovného keby som mohla, keby som išla, keby som chcela, keby som vedela atď.
Chápem, že hovorová reč je iná, ako spisovná, chápem aj nárečia a rôzne slangové výrazy, však ich aj používam. A chápem aj to, že niekomu môže prekážať aj moje vyjadrovanie, môj slang. Takže nevyčítam, nezazlievam, len sa pýtam.
Ďalšia vec, či uhol tejto veci je, že učíme rozprávať naše deti. A sledujem u mojich detí, že používajú moje výrazy, používajú môj slovník. Cítim sa preto zodpovedná za to, ako ich to naučím. Isteže, majú aj ony svoj slovník, nadobudnutý mimo domu - v škole, s kamarátmi a tak, ale základ dávame my, rodičia.
Ako to vidíte vy?
Ak sa chcete zapojiť do tejto mojej diskusie, prosím Vás, rešpektujte to, že nemám záujem o konflikt. Chcem len debatovať. A rada si prečítam aj slušne, bez útoku napísaný opačný názor.

ichbinich
17. nov 2014

@evelynm
Plne s tebou suhlasim, niekedy aj mne trha usi, ako sa hovori 😉
Aj ja mam ten dojem, ze rec upada. Ako slovencina, tak aj nemcina (zijem v Rakusku). Hovori sa, ze za to mozu smsky a digitalna komunikacia. No dobre, v smske aj ja "setrim" pismena, ale diakritika musi byt. A ked pisem email, tak samozrejme gramaticky spravne. A davam si pozor, aj ked diskutujem napriklad tu vo fore.
Este dalsi problem je podla mna v tom, ze ludia a deti malo citaju. Deti sedia pred televizorom, kde pocuju neprirodzenu slovencinu v prelozenich telenovelach/teleblbinach, intonacia moderatorov sprav mi pride tiez strasne umela a neslovenska... Ja som chodila pravidelne do kniznice a citala som kadeco. Dokonca viem, ze na baleni zachodoveho papiera je vo vsetkych jazykoch napisane, ze vyrobene v EU, ale po rusky je napisane, ze vyrobene v Nemecku 😀 😀 😀
Teraz ja osobne uz tolko necitam, najma fikciu; ale detom citame pravidelne. Takisto syna opravime, ked nieco povie nespravne.
V nemcine je rozsirene najma u deti "mozem mlieko/cokoladu/chleba?" No a co s tym chces robit? Kupit? Vyliat? Dat mne? 😉 😀 Vzdy syna na to upozornime, ze to nie je kompletna veta, ze musi povedat, CO chce s tym robit. Ale nastastie aj vie, co mu hovorime, a opravi sa (bude mat 5 rokov).
Ja viem, ze pouzivam niektore cechizmy, najma "za 5 minut" a nie "o 5 minut". Som si toho vedoma, ale aj tak to hovorim 😅 Ale zase, je to malickost...
Takze, suhlasim s tebou, ze najma my rodicia sme zodpovedni za to, aby sa deti naucili materisnku rec/reci, a naucili sa ju/ich spravne.

bonaqa2013
17. nov 2014

však aj v rozhlase rozprávajú nie kto vie ako. Keď počujem kopec zábavy, kopec starostí, kopec .... radšej prepínam.

ervenka
17. nov 2014

@evelynm V celom facebooku sa odkazy ZDIELAJU. Tu na MK vidim vselico- od zdrobnenim (aj tam kde skutocne nemusia byt) az po hrubky, ktore by nemali robit ani deti 3. triedy ZS...
Suhlasim s @ichbinich dnes deti velmi malo citaju.
@bonaqa2013 v rozhlase sa snazia, ale TV a hlavne tlac- to je hroza! Fatalna nehoda, empiricke skusenosti, pokaj mi ten sooos- s nepatricne dlhym o.
Manzel sa uci Slovencinu, obcas musim rozmyslat nad spravnym tvarom slov. Napr. kedy stromoch, stromov....

sissy27
17. nov 2014

@evelynm určite lepšie "keby môžem, keby chcem" ako vysačka, ryfle, pryšly sme, a iné skvosty, ktorých tu nie je málo... prípadne "idem do doktora, idem vonka..."
neviem, či niekto používa ozajstnú čistú spisovnú slovenčinu, ja sa čestne priznávam, že ani netuším, ktorá to je, lebo každý kraj má svoj nezameniteľný prízvuk a svoj nárečový "tuning" ...
mne je trošku smutno z toho, že ak aj niekoho slušne upozorníš na chybu, tak miesto toho, aby sa nad tým zamyslel, tak sa na teba ocapí, že to predsa nie je dôležité... ale keby dotyčnej predavačka zle vydala, lebo sa jej nechcelo počítať / nevedela to spočítať / ponáhľala sa / trpí diskalkúliou / zle vidí, tak nemávne rukou, že to predsa nie je dôležité... rovnako, ako základy matematiky, tak aj gramatika (aspoň tie vybrané slová ) patria k základnému vzdelaniu a nemalo by byť podceňované... je to predsa niečo, čím sa prezentujeme... tak keď už nespisovne, tak aspoň gramaticky správne by to mohlo byť 🙂

ervenka
17. nov 2014

Oprava- PODAJ mi ten sos. 😉

tenerifka
17. nov 2014

@evelynm Celkovo spisovna forma jazyka upada, staci, ked si precitam nejake clanky v roznych slovenskych(a nielen slovenskych) novinach/internetovych strankach, az sa niekedy hanbim, ked to citam a je mi to neprijemne (a pritom s tym nic nemam do cinenia). Najma pouzivanie tvrdeho y namiesto makkeho i v pridavnych menach mnozneho cisla, az mi to oci klaje. Zijem mimo Slovenska 15 rokov, spanielcinu som sa naucila na 99 % hovorovo aj spisovne (to by ste mai vidiet niektorych Spanielov, co za hrubky robia pri pisani), a slovencinu som nezabudla. Nadalej citam, rozpravam, pocuvam v roznych jazykoch, nemecky sa takisto slusne dohovorim a anglictinu som sa sice nikdy neucila, ale zaklady som nadobudla ani neviem ako-citanim, cestovanim, rozpravanim.....Podla mna je to v ludoch a ak niekto zije na Slovensku a nie je schopny spisovne ovladat ani tu slovencinu, tak to nebude len nevedomost, ale aj nezaujem a ignoracia......bohuzial

margieamatusko
17. nov 2014

Pokial v rozhlase a televizia nedbaju na to, aby sa moderatori vyjadrovali spisovne, pokial na tom nezalezi ani politikom a ostatnym osobam, ktore sa pravidelne vyjadruju v mediach, preco by to malo trapit beznych ludi? O pisomnom prejave ani nehovorim... Ked tu citam niektore prispevky, az sa mi chlpy jezia...

evelynm
autor
17. nov 2014

@ichbinich
@bonaqa2013
@ervenka
@sissy27
@tenerifka
@margieamatusko
ďakujem za reakcie, som rada, že nie som sama so svojím - či podobným názorom.
Tiež mi je nepríjemné, ak v telke či v rádiu počujem otrasné chyby. Ktovie, či dnes ešte musia moderátori prejsť takou náročnou jazykovou prípravou ako kedysi. Skôr asi nie...
Základné gramatické chyby - napr. pekný chlapci, ma neprestanú prekvapovať. Myslím si totiž, že to je už také známe a otrepané, že by si to mohol zapamätať každý. Keby chcel...
@sissy27 , k tej spisovnej slovenčine - dostal sa mi pred časom do rúk článok o spisovnej slovenčine a chybách, ktoré robievame. No bola som šokovaná, zistila som, že veru k tej skutočne spisovnej slovenčine mám riadne ďaleko 😀 , niektoré veci ma dosť prekvapili. A to si myslím, že hovorím relatívne čisto 🙂 .

kiki68
17. nov 2014

Podla mna slovencina ma pred sebou dlhu cestu ako mala pred storociami anglictina a zjednodusovala sa, skracovala, to caka aj slovencinu. Podobne ako sa upusta v internetovej forme od diakritiky sa bude zjednodusovat aj toto. Keby chcem, je jednoducho kratsie, ked porovnam s anglictinou,tak tam tiez pouzivaju bezne pokial ide o neformalnu rec,ci pismo I wanna namiesto I want to.
Spisovny jazyk sa deti ucia v skole, to,cim sa hovori doma je trosku ine. Tam uz sa prihliada na dialekt atd. Ale nema to nic spolocne s pouzivanim jazyka formalne. S tetou,co ma 80 a je z nasej dediny sa budem rozpravat iba dialektom.Aj preto,ze sa mi dialekt aj ked je to skomolene paci. Ja spis. slovencinu ovladam len do urcitej urovne, urcite mam ovela lepsiu anglictinu nez slovencinu. Aj preto,lebo slovencinu formalne roky nepouzivam.

anuska74
17. nov 2014

@evelynm nemáš niekde ten článok uložený ?
ja som na tom asi biedne, pred chvíľkou som si overovala slovo kocúry 😒

evelynm
autor
17. nov 2014

@anuska74 , ups... neviem, skusim pohladat...
Kocur - tie kocury tvrde, ti kocuri makke 😀 (kohuty - kohuti, vlky, vlci 🙂 )

vejula
17. nov 2014

ja na tieto veci niesom vobec hakliva ani alergicka, ved tu niesme niekde na akademickej pôde 😀 ... Ale ano, čo sa týka medii, tiež sa nevyjadruju spisovne , ani v správach (to už o niečom svedčí)... To je večne čistička sem čistička tam, namiesto čistiarne odpadových vôd.... Alebo spodné vody namiesto podzemnej vody.. To je uplna klasika.

vejula
17. nov 2014

Tu v Žiline sa často hovorí namiesto "JA niesom" "Ja som neni" tiež taký zvláštny zvrat

evelynm
autor
17. nov 2014

@vejula , aj ja som dost tolerantna, ale niektore veci mi proste prekazaju 🙂 . A ten nas zilinsky zvrat je fakt vtipny. Rozky su neni - tak su, ci nie su, spyta sa vzdy moj muz (nie zilincan) 😀

ervenka
17. nov 2014

@vejula nie vsetci! 😉 Mne sa nepacia vyrazy- VSETCIA, VSECKO... Moja mama pochadza zo Zvolena, ale od priblizne 1970 byva v ZA a stale pekne rozprava. Brat uz 20 rokov byvam pri Bratislave, ale makko rozprava a ani nezatahuje, no neeeeeeeee? Brrr.

vejula
17. nov 2014

@ervenka ja to už tiež moc často nepoužívam, ale ako malá som to používala velmi často (ja som neni) 🙂 Ešte v Nitre sa mi smiali, ked som povedala "Dá sa mi cikať" Rozmyšlali, že čo som mala za problém, ked sa mi pred tým cikať nedalo. 😀 😀 Alebo, ked som povedala, že som si kupila presnidavku, tak na mna všetci pozerali , že čoooo? (spisovne detská vyživa 😀 )

ichbinich
18. nov 2014

Hihi, no dobre, tak sa novoslovensky "outujem" ako skorozilincanka, lebo tie vyrazy tu doradu poznam. Ale spoluziak na strednej nam, cuharkam, nerozumel, ked sme mu povedali UCEJ (s makcenom na c). Mal sa jednoducho posunut 😉 😀 Tak uz aj 10km mozu znamenat, ze si nerozumieme...
A ano, aj ked viem, ze "neni neni po slovensky", niekedy to pouzivam.
Ale ako som uz pisala, tento jav je aj v nemcine. Ked pocujem, ako sa medzi sebou rozpravaju pubertaci, tak mi je zle. Nezrozumitelne suslu a gramatika ako u neintegrovanych turkov. A oslovuju sa najhorsimi nadavkami po pohlavnych organoch 😲 A este si myslia, aki su super.
Ale nieco je aj zle v celom skolskom systeme, ked firmy hovoria, ze x percent ucnov musia najprv naucit citat a pocitat, az potom ich mozu ucit to, kvoli comu vlastne prisli...

evelynm
autor
18. nov 2014

@ichbinich , ta posledna veta je asi velmi vystizna...

ichbinich
18. nov 2014

@evelynm
Ano, casto sa hovori, ze rodicia sa spoliehaju na skolku a skolu, ze bude deti vychovavat. Lenze skolka a skola ma deti ucit, a nie vychovavat. Do toho este triedy, kde kazde dieta hovori inym jazykom, ale nie po nemecky, vacsina deti ani nerozumie, co od nich ucitelka chce ☹ A kadejaki samorasti, co iba vyrusuju... Takze ucitelia to nemaju lahke.
V skolke rozpravali pedagogicky, ze vidno, ktore deti sedia cez vikend iba pri telke. Ze ony ich potom cely tyzden krotia a davaju dokopy, a potom je zase vikend, dieta sedi pred telkou, a v pondelok je to zase divoch ☹
Alebo zsitovali, preco su deti zle v matematike. Prisli na to, ze oni nerozumeju textu-zadaniu ulohy. Proste precitat to vedia, ale nepochopia.
Myslim si, ze vychova, naucit sa dieta vhodne situacii spravat a v neposlednom rade aj vyjadrovat, ovladat jazyk, je najma uloha rodicov. Len nas tu je takych nejako pomenej 😉

sisaka
18. nov 2014

@evelynm uplne ti rosumiem a irituju ma vyrazy ako dieta sa hraje, mieste hra, boty, namiesto topanky, vyraz uvedom sa, pratat dom miesto upratovat.... to len tak narychlo, co ma napadne, ako by ludia ani do skoly nechodili... Mnozstvo cechizmov, narecovych slov, slangovych vyrazov v pisomnom aj ustnom prejave o infantilnej reci s mnozstvom zdrobnenin ani nehovorim

lorela
18. nov 2014

@sisaka Jujujuj, len kto chce kritizovať, mal by byť bezchybný - keď kritizujem písomný prejav, nemali by byť v tom mojom chyby...

sisaka
18. nov 2014

@lorela 😀

evelynm
autor
18. nov 2014

@lorela , myslim, ze @sisaka tam ma 2 preklepy a pise bez diakritiky. Nema v texte tvrdky alebo ine chyby.

evelynm
autor
18. nov 2014

@ichbinich , mam pocit, ze toto sa znacne podcenuje. Rovnako ako spravna vyslovnost. A potom sa ludia hnevaju, ked s tym maju v buducnosti pripadne problemy. Ibaze ten hnev obracaju voci druhym.

evelynm
autor
18. nov 2014

@sisaka , to, co pises, su slangove vyrazy, ktore sa v rozlicnych kutoch krajiny pouzivaju. Ok, ved aj to ma svoje caro. Vo verejnom prejave by sme ale mohli u spisovnejsiu rec ovladat.

lorela
18. nov 2014

@evelynm V prvom prípade, pravdepodobne, o preklep naozaj ide, ale v druhom s veľkou pravdepodobnosťou nie. Proti písaniu bez diakritiky nič nenamietam. Na internete... 🙂

evelynm
autor
18. nov 2014

@lorela , myslis "co ma napadne" ? Ak ano, tak to je dost casto pouzivana chyba 🙂 , vela, prevela ludi ju pouziva 🙂 . A mnohi ani nevedia, ze je to nespravne. Tym tu chybu, samozrejme. nezlahcujem.

lorela
18. nov 2014

@evelynm Áno, presne tú som mala na mysli 🙂.

gabrielasofia
20. nov 2014

tie kocúry? to vážne? mne sa nezdá že toto slovo sa dá takto... podla mňa len tí kocúri 🙂

gabrielasofia
20. nov 2014

beriem späť, dá sa 🙂