Ladnička či chladnička

20. júl 2022

ja vždy poviem “ idem do ladnicky” “ v ladnicke je jogurt “…. chladnička je pre mna len ten spodný mrazak…. zevraj to je ale cela chladnička, ako sa to povie ? ako to poviete vy???? dik

mijunik
20. júl 2022

@martinkatinka a “čočky” namiesto “šošovky” 🤦‍♀️

zuzana76
20. júl 2022

ladnicka mi zneje ako archaizmus, podobne ako luxovať namiesto vysávať, starsi ludia to tak pouzivali , aspon co si ja pamatam

elis248
20. júl 2022

@viestta áno, presne tak. Fungovalo to podobne ako termoska. Do horného poschodia sa dal veľký kus ľadu a to udržiavalo spodné poschodie v chlade. Ľad sa vtedy ťažil v zamrznutých pohoriach a dovážal sa do okolia (niečo také ako robil Kristof v Ľadovom kráľovstve🙂). Takže ladnička je odvodená od slova ľad. Aspoň som tak niekde čítala ak si dobre spomínam.

77daniela77
20. júl 2022

Zamrznute Štrbské pleso bolo zdrojom ľadu napriklad.Vozili ho do tych ľadovní.

simca06022011
20. júl 2022

Chladnička je spravne, ladička je skor od českého "lednice". Tam som to skor pocula, "zauzivane". Aj starsi ľudia u nas v rodine, ceske korene atd ladnickovali a to uz žiadne ľadovne a i. Špeciality nezazili.

77daniela77
20. júl 2022

@syslik81 Aj ja som to tu nasla https://jazykovaporadna.sme.sk/q/9239/ Aj tak uprednostnujem slovo oblicka.

skodulienka
20. júl 2022

Ja som od Trnavy a tiež používame slovo ladnička a mrazák. A tiež vrštata (dielňa), barina (mláka) babka má budelár(peňaženku) a firhonky (záclony). Môj muž je z Oravy a on zase používa slovo rupsak (batoh), zimušný (zimný) a zimný (studený).
Mne prídu krásne tieto nárečové slová. Jasné, že v práci a v oficiálnej komunikácii používame spisovné slová, ale doma takto vyprávame 😉

ninusa221
20. júl 2022

Chladnička a mraznička = zbytočná téma

euka210
20. júl 2022

chladnička je to pre mna, mraznička je to, co mrazi. Slovo ladnicka neznasam, lebo je to nespisovne...,mozno cechizmus od lednice

mandarinka555
20. júl 2022

"Ľadnička" je nárečie z východu Slovenska.
@skodulienka A "bugiľár" (peňaženka) , no a "firhangy" (záclony) je tiež z východu....Je toho fakt veľa. Podobné, ako to vaše....

karelova
21. júl 2022

Ladnicka, kotniky, ladviny, kmin a podobne.. 🤯 Niektorí by sa mali naučiť po slovensky...

lenvam
21. júl 2022

Chladíš ci ladíš

shee11
21. júl 2022

@karelova tak tak. Sú to čechizmy.

kiwi3
21. júl 2022

@karelova bezna bratislavcina, akurat "ladnicka" nepouzivam, to uz je predsalen historicky termin

stanulienkat
21. júl 2022

@kiwi3 to urcite nie je bezna bratislavcina. Inak bratislavcinu v Ba uz ani nepocut. Skoro sama vychodnarcina.😁

skodulienka
21. júl 2022

@kiwi3 ze ?! Vsak Bratislava bola volakedy viacjazycna, nemcina, madarcina, slovencina. Mne to tu pride akoby sme mali len spisovne rozpravat. Vsak to je caro nareci. My v trnafcine 😉mame vela slov z nemciny.
A ked sa zmiesa oco z Bratislavy, mama od Trnavy, tak ja niekedy riadne davam 😄😄😄 Chudák moj muz Oravak, to moje tvrde ne 😄

karelova
21. júl 2022

@kiwi3 to s 'bratislavcinou' nema nič spoločné, su to cechizmy ako bolo spomenute. Každopádne spisovná slovenčina je len jedna, ci si z Bratislavy alebo Komárna, takze také argumenty velmi neobstoja 🤷🏼‍♀️

kiwi3
21. júl 2022

@karelova ale v bratislave sa pouziva velmi vela cechizmov, takze s "bratislavcinou" to ma velmi vela spolocne, rovnako ako vyrazy prevzate z nemciny alebo madarciny. ja nehovorim, ze je to spisovne, ale v beznej reci si na to naozaj nedavam pozor, u nas doma sa nic ine ako "kmin" ani nepouzivalo

karelova
21. júl 2022

@kiwi3 tak ako každému vyhovuje. Mne tieto cechizmy vadia a som rada, ze moja rodina vie rozprávať po slovensky a ze používame pri varení rascu 😉🙂

77daniela77
21. júl 2022

@karelova A mnohi ani nevyslovuju "ľ".....ľad,veľa,veľmi,ľavé,horľavé.....hmmmm.....🤔

karelova
21. júl 2022

@77daniela77 toto mi vadí hlavne pri televíznych moderatoroch, redaktoroch a neviem kom všetkom.. Nielen ĺ ale aj tvrdé vyslovovanie 'ne' v slovách napr NEpoviem, NEviem... 😀

77daniela77
21. júl 2022

@karelova Ved to,akoby uz vobec na tom nezalezalo co pustia do eteru....

katulienkax
21. júl 2022

Ale ladnicky sa naozaj kedysi pouzivali, boli to take skrinky, kde sa vlozil lad a to udrziavalo chlad potravin, este ked nebola terajsia elektricka chladnicka, Moderne chladnicky si chlad vyrabaju same a volaju sa chladnicky.

kvetinka75
21. júl 2022

@estrella5 ja som na tom podobne. Ide ma poraziť ked niekto povie ladnička. Fu aj som to dokázala napísať. Hrozné slovo

aurorastone
21. júl 2022

@karelova v takom Komárne po slovensky ani nevedia 🤣🤦‍♀️

zuzana76
21. júl 2022

@mandarinka555 firhangy sa do tej vychodoslovenskeho narecia dostali z nemciny, pouziva sa to aj tu na zapade