Mama u mňa doma na návšteve, nerešpektuje ma a poúča ma

elizabeth88
3. aug 2019

Dobry den.Zakladam tuto diskusiu,lebo ma zaujimaju vase skusenosti.Moja matka ma navstevuje tak 4 krat do roka,byva v inom meste.No ked je u mna,kritizuje,co robim,ako robim,co sa tyka vychovy,to tiez,neposluchne,ked nieco si nezelam,aby robila.Normalny rozhovor pri kave sa vzdy zvrtne v poucanie a niekedy aj take raznejsie.Preto to riesim,lebo mamu mam rada,chcela by som,aby sme spolu lepsie vychadzali.Uz som jej to aj parkrat povedala,ze ked tu nie je ,tak si poradim aj sama,takze aj teraz.No a podobne,aj sme sa uz pochytili,aj sa urazila...Moze to byt lepsie?Vzdy sa na nu tak tesim a viac ci menej je to napokon takto.

stela01
4. aug 2019

@sassannka tak tá tvoja evidentne nieje v poriadku .

naloxon
4. aug 2019

@sassannka Úplne Ťa chápem, niektoré mami dokážu byť poriadne kruté. Moja mama u mňa neumyla ani lyžičku, na návštevy nechodí, alebo len medzi dvere, lebo nemá čas. Keď sa jej zdôverím všetko vykeca celej rodine. Keď jej poviem že sa mi to nepáči tak mi povie, že som divná a ona nerobí nič zle. Dnes mi povedala, že keď malej všetko dovolím má 2 roky, v 18 bude fetovať...Pretože mám na ňu kričať a dať jej po zadku, keď sa pociká a nie dookola vysvetľovať, že sa má pýtať...pre ňu je v poriadku, keď švagrina kričí na svoju malú keď je, aby otvorila papulu lebo po nej dostane...Mama by bola najradšej, keby som bola ako všetci v rodine, rovnako primitívna a nechala si srať na hlavu, len preto aby ma mali radi.

biela_sova
4. aug 2019

@elizabeth88 Ahoj Liz, a keby si sa obratila na nejakeho aj vzdialenejsieho clena rosiny, ku ktoremu prechovavas doveru, aby jej dohovoril? Casto osoby "z vonku" vedia nastacit mame lepsie zrkadlo, ako vlastne deti, to rodicia beru minoriadne citlivo. Ze kura sliepke ide kazat. Mozno jej sestra, sesternica, alebo nejaky Tcoj citlivy ujo. Normalne zoberies telefon, zatelefonujes, vysvetlis, poprodis o ponoc. Netreba samozrejme, aby dotycna osoba hned na mumu vyletela, ale skor tak oklukou ze no predstav si, tak susedovie Anka vkuse sedi u tych deti a kibicuje in, az mi je ich luto. Ved nech necha trochu tych mladych, aby si zili vlastny zivot, aj sa popalili na vlastnych chybach...
Toto zvacsa pomaha. Drzim paste!

biela_sova
4. aug 2019

@naloxon O boze, toto je na socialku, lutujem Ta. Takto sa zhovarat s detmi, akurat s takym pristupom vychovaju vzpurnych fetakov, ze otvor tu papulu... chuda male

kassandra25
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
staromodna
4. aug 2019

Predtým ako budete kritizovať vaše mami, najprv sa zamyslite nad tým, že bez nich by ste tu neboli! Teraz ešte nevidíte a myslíte si, že ste najmúdrejší. Časom samé pochopíte, ze vaše mami vám chcú najlepšie ako sa len da, bez ohľadu na to co robia vo vašich očiach správne a čo nesprávne. Naučte sa ľudí prijímať a nepretvarovat. Neviem ako by vám padlo na srdce, ked vaše deti vas o 20 rokov budú ohovárať po sociálnych sieťach (ak ešte vôbec budú). V živote som to nemala jednoduché, matku som vlastne ani nemala, ale odpustila som jej a vtedy sa to zmenilo. Milujte ich aké sú. Ony vas vychovali, ony pri vás bdeli, ked ste boli chore. Ste zdrave, ak nesúhlasíte s ich výchovný mi metódami, prosím, je to váš život, ale len za toto nazývať matku zlou? Sponte si na to, ze raz tiež budete staré a budete aj vy poučovať svoje dcéry....

elizabeth88
autor
4. aug 2019

@biela_sova Dakujem,vyskusam to asi aj takto.

loginexistuje
4. aug 2019

@staromodna nuz ja dufam ze nebudem ako moja matka (a teda mam uz velku dceru sama) a byt ako moja matka je moja nocna mora s ktorou som roky bojovala a pomohli mi az terapie

stretavam sa s nou a mam knnej uctu dala mi zivot atd ale lasku k nej necitim ( a to je obojstranne)

elizabeth88
autor
4. aug 2019

@erickatt
@diewcatqoo tak to je super riesenie s tym,ze to iste robit u nej na navsteve a je skvele,ze Vam to pomohlo.😉Inspirativne.

jana_eyre_2
4. aug 2019

ku mne mama nechodi, zomrela uz davno.. ked chcem povedat cosi, co druheho moze popudit, tak zacnem tym, ze ho mam moc rada, co vsetko si vazim, vyzdvihnem kazde pozitivum ALE potom uprimne a polopatisticky poviem, ze v niecom prekracuje moje hranice a to by robit nemal, pretoze z toho vznikaju len hadky a to snad nechce nikto.. zvacsa po takomto rozhovore si druha strana uvedomi, ze sa voci mne chce spravat lepsie, hoci jasne nie vzdy to funguje a nie vzdy sa k takemu rozhovoru odhodlam.. AVSAK, ku komu uz byt uprimnejsi ak nie k vlastnej matke?

elementissa
4. aug 2019

Neviem ci sa zmení... Asi nie. Moja mama k nám síce teraz chodí častejšie, ale veľmi málo a som rada... Jej tiež všetko vadí, vždy sa pohadame, lebo s nou sa nedá o ničom baviť... Pre ňu je minulost 15 rokov pred režimom, dalej jej náhľad nesiaha a budúcnosť tak o 5 rokov a nič viac neexistuje... Taky zadubeny človek. Ja som rada za jej výchovne rady a tak, lebo tie sa mi páčia, takže s tým nie je problém, ale vytáča ma, že sa s ňou o ničom dokopy nedá baviť, lebo neuvažuje v súvislostiach, nehľadá alternatívy, nemá nadhľad... A vkuse mi vyčíta, že ja už mám svojich (iných) rodičov - svokrovcov a o ňu nikto už nemá záujem... No, do určitej miery má pravdu, svokrovci sú normálni, ona až tak nie 😂 vztahovacna, všetko otáča tak ako sa jej to hodí, prekruca fakty atď... Ale však vždy ju zavolám, nech príde, zaujímam sa o ňu aj všetko, ale je to náročné s takými ľuďmi. Musíš iba vydržať. Nie všetci máme to šťastie, že máme s rodičmi dobrý vzťah, každý sme iný, niektorí sme sa dostali svojim zmyslanim a skúsenosťami úplne inam a oni nám nerozumejú, lebo nedokážu už ziskat taky nadhľad... A niekedy ani nechcú. To je taka povaha. Držím palce a pevne nervy na ňu

evkano1402
4. aug 2019

@staromodna
To nikto z nas nepopiera, ze bez nasich mam by sme tu neboli ani my.
Problem je, ze ked si niekto mysli, ze to, ze je rodic, tak moze bezcitne konat v neprospech toho najbezbrannejsieho t.j. dietata, ktore casto ani netusi, ze je zneuzivane. Zacne to chapat az ked dospieva, pripadne sam/sama si zaklada vlastnu rodinu.
Neprajem nikomu na svete zazit, len kto prezil, pochopi 😢

akecheta
4. aug 2019

@staromodna Je rozdiel medzi láskyplným napomínaním a medzi psychickým nátlakom, keď matka dáva dieťaťu svojimi rečami a konaním pociťovať, že je bezcenné. Matka, ktorá odložila svoje dieťa, keď sa narodilo, lebo nevedela sa oň postarať sa môže neskôr v živote spamätať a vyhľadať ho, aj také veci sa dejú. To neznamená, že dieťa nikdy nemilovala. Avšak sú matky, ktoré už pri otehotnení vedeli, že svoje dieťa nechcú a s takým prístupom ho aj vychovávali celý život...že je nechcené a v jej očiach to tak aj ostane. Hlavne ak je to narcistka. Čím viac sa jej dieťa snaží dokázať, že ju ľúbi, tým sa ona správa horšie. Netreba súdiť ľudí, ktorí hovoria o svojich bolestiach ohľadom chladných citov zo strany matiek. Niekedy sociálna sieť je to jediné miesto kde môžu si vypísať svoje trápenia.

sassannka
4. aug 2019

@staromodna Milá Staromódna, ty si asi rovnaký rodič, o ktorých je tu reč. Inak si neviem predstaviť ten nedostatok empatie.
Moja mama ma tĺkla tak, že som chodila modrinová. Dolámala na mne niekoľko variech. Trhala mi vlasy, že som mala na hlave lysiny. Vrieskanie sa u nás striedalo s
tichou domácnosťou.
Ešte stále mám v živej pamäti, ako ma držala za vlasy a trieskala mi hlavu o obklad v kúpeľni. Si predstav, k lekárovi so mnou nešla, ani keď som si strčila nohu do kolesa a aj po rokoch sa sťažovala na to, že ma bolí. Ani vtedy, keď som mala mokvajúce ekzémy. Ani do kúpeľov ma nedala. A dokonca mi zakazovala chodiť ku gynekologičke 😀 Za čo jej to mám byť vďačná?
Môžem pokračovať, ako ma ponižovala pred rodinou, známymi, učiteľkami, aj spolužiakmi. Ako klamala zámerne a cielene. Ako kvôli jej rodičia moje najlepšej kamarátky zakázali sa so mnou stretávať, pretože ma pred nimi vykreslila ako problémovú. Stratila som tak jedinú spriaznenú dušu.
Aké almužny mi dávala namiesto peňazí počas štúdia. A bolo jej jedno, že sa musím týždenne kompletne prestravovať za 7€ na internáte, kde nebola ani plnohodnotná kuchyňa. Rozumej raňajky, obed, večera počas 5. dní.
Bolo jej jedno, že prišla zima a ja nemám čižmy či bundu. Ako po mne pýtala peniaze z brigád za to, že u nej bývam. A chcela po mne, aby som si kupovala aj vlastný prací prášok.
Školu som doštudovala tak, že som z nočných chodila rovno na prednášky. Bez spánku. To všetko v čase, kedy ona vo veľkom štýle prerábala bývanie a budovala 7 metrový bazén.
Môj manžel sa so mnou dokonca raz kvôli nej aj rozišiel... Kvôli kravinám,
ktoré mu narozprávala. Klamala.
Ako ma odmietla aj zapínať do šiat, keď sme niekam išli. Nepostrážila mi dieťa, keď som v šestonedelí, v akútnych bolestiach chcela ísť k lekárovi a manžel nebol doma.
Na mojej vlastnej svadbe pred hosťami hovorila, že sa aj tak do 1/2 roka rozvediem.
Ako som pod jej psychickým nátlakom neodišla na PN počas tehotenstva, aj keď som sa cítila zle. Výsledkom bolo, že som takmer porodila v 29tt a hospitalizovali ma rovno z práce...
Že mi na narodeniny ani ruku nepodala. Aké ohováranie? Veď ona to všetko vie. Ani sa s tým netají, lebo podľa nej sa predsa nič hrozné nestalo.
30 rokov mi trvalo, kým som prišla k presvedčeniu, že náš zlý vzťah nie je moja vina. Prečo tak dlho? Aj vďaka diskutujúcim ako ty, pretože vždy, keď som sa cítila na dne a potrebovala som to dostať von, našli sa dobráci ako ty, ktorí ma presviedčali, že môžem byť rada, že ju mám, že mám len jednu mamu a mám jej byť vďačná. Tak vám týmto veľmi pekne ďakujem. Ja už som v pohode, aj teraz píšem úplne bez emócií, pretože som za čiarou. Môj vzťah s mamou je presne taký, aké základy mu vybudovala ona sama.

Čo robí autorka? Hľadá pomoc, podporu. Už len to, že píše znamená, že chce niečo meniť, hľadá chybu najmä v sebe. A čo sa jej dostane? Že má čušať a trpieť?
A ešte pod rúškou humanity, buďme zhovievaví k svojim rodičom? Úprimne, desím sa toho, že 20 či 30 rokov budú mať moje deti o mne takú mienku, ako mám dnes o svojej mame ja. Preto robím všetko preto, aby som bola iná. A vychovávam láskou.

@naloxon Úplne si am pobavila, presne do bodky. Veď sa predsa nič nestalo a aj moje deti budú tiež fetovať.

skorpionka1987
4. aug 2019

Človek ktorý nemá takú mamu nepochopí.. dnešná návšteva- miesto ahoj - načo máš sietku na balkóne keď ju máš otvorenú..mami, ahoj, sykorka mi vlietla dnu..No veď to preto,že to máš otvorene..nie mami, to som ju vyhanala.. prečo si neuceses poriadne tie vlasy, tu som ti doniesla (555ty) kremik, už by si mala fakt schudnúť veva,maly už ma rok a pol, a zase si v čiernom.. ahooooj moje malé a ty máš ešte plienky?že sa tá tvoja mama nehanbí... atď atď.. stačí?2 hodiny tréningu trpezlivosti a dýchať.. dýchať a dýchať.. ale keď už sa moc pletie alebo ma už uráža ,tak sem tam ju skrotim a chvíľu mám pokoj.. Aj ja by som chcela laskavu milu mamu ktorá má pochvali ako to zvládam v podstate sama s troma deťmi aká je hrdá atď atď.. nedockam sa..aspoň viem aká chcem /nechcem byť matka ja..

staromodna
4. aug 2019

@sassannka predtým ako ma začneš tu verejne ponizovat ti poviem to, ze ma nepoznáš a nevieš čím som si prešla. Niecim podobným ako ty, ale po 1.ani keď sa budem hnevať ako najviac viem si nepomôžem a neprerobim minulosť, po 2. Ľudia (hlavne matky) robia chyby a po 3. Urobila som čiaru a co bolo, bolo. Viem veľmi dobre čím som si v detstve a v dospievani presla a aby toho nebolo málo, s otcom som mala dobrý vzťah a az neskôr som pochopila ako veci sú. V každom prípade tu nejdem nad sebou plakat lebo to veci aj tak nezmení. Odpustila som a kedze byvame od seba ďaleko, vidíme sa raz za rok. Ale dôležité je sa s tým všetkým vnútorné vysporiadať a zobrať si z toho do života ponaucenie

akecheta
4. aug 2019

@staromodna Pravdepodobne tvoja mama zažívala to isté od svojich rodičov...narcizmus je dedičný. Áno dobre píšeš, je dôležité odpustiť a ísť ďalej a ponaučenie je, že každý rodič je dobrým príkladom pre svoje dieťa. Jeden dobrým príkladom akým byť rodičom a iný zas akým nebyť rodičom.

sassannka
4. aug 2019

@staromodna Teba ponižujem? Ale kdeže. Len mám pocit, že ty dehonestuješ pocity tých, ktoré to cítia skrátka inak. Ani tie čiary sa nedajú robiť donekonečna. Nie, ak prichádzajú nové a nové vypätia. Máš šťastie zriedkavého kontaktu, ktoré však mnohé nemajú. Tiene sa objavujú častejšie ako by sme chceli. A vždy, keď sa nám zdá, že je to aspoň trochu neznesiteľné, príde nový a nový úder. Plakať? Kdeže. Ja už som úplne bez emócií. A to je horšie, ako hnev.

akecheta
4. aug 2019

sassannka len verejne na plné hrdlo napísala aké kruté vedia byť niektoré matky, nikoho tým neponížila, že napísala čo sama zažívala...Matka s narcistickou poruchou osobnosti má silnú túžbu ničiť šťastie svojho dieťaťa..prečo?..lebo má v sebe hlboko zakorenenú nenávisť voči sebe samej...je to psychická diagnóza a to sa žiaľ nezmení. Spoločnosť nám stáročia vtĺkala, že matky sú dobré...vždy dobré....nie, nie každá matka sa dá nazvať matkou.

brendaa
4. aug 2019

@elizabeth88 ahoj necitam celu diskusiu, no moj nazor je ze mamku mas len jednu, nemozes jej rovno povedat, co ti az tak vadi?

blontimka
4. aug 2019

@elizabeth88 mňa mama pouca úplne bežne .popocuvam a zoberiem si z toho čo chcem... je to mama... chce dobre..

kacena4
4. aug 2019

nechapem o com pises mas matku ktora k tebe chodi "iba" 4x do roka, obcas ta pouca, co a ako robit napr. vo vychove a pod. hoci na druhej strane ti aj navari, uprace, obriadi... neviem co sa stazujes, ved je to tvoja MAMA!!! co ocakavas??!! ved do vychovy ti radia ak kamaratky, manzel, susedia ci znamy, ci surodenci ti tiez obcas nieco povedia do vychovy nieco ci nemam pravdu??!! tak v com je problem. vati di akym sposobom ti to hovori??!! mozno je to tym, ze je tam generackyn rozdiel. treba jej len slusne vysvetlit mami dnes je ina doba teraz sa to uz robi takto a takto napr. preco sa dnes nenosia postolky?! volakedy sa od narodenia babatka balili nasiroko. dnes uz nie, lebo sa s babatkami chodi na ultrazvuk hned po porode a klbyky sa skontroluju ci su ok. ak su nemusi sa balit ak niesu ok bali sa nasiroko. a mas jeden argumetn pre nu ze sa doba zmenila a preto vychovavas svoje dieta inak ako pred 20-30 rokmi 😀 a tak si prajes aby respektovala tvoju vychovu proste nehadaj sa s nou ale argumentuj!!! bud rada ze j u mas ona to robi s dobrym umyslom ze ma prezite vela a tak ti chce pomoct vaz si toho. ja nemam mamu, zomrela, vela veci som si musela pozistovat sama. a pred 20rokmi este nebol taky zabehnuty internet ako teraz ked som len zacinala s detmi... dnes uz je to jednoduchsie... zamestnaj ju pracou, nech ti navari, uprace a ona to oceni ze ti moze pomoct ked jej das nejaku pracu, nech sa u teba nenudi, posli ju s dietatom von, alebo do obchodu a nevynadaj jej aj ked kupi co nema odloz to a ked odide hoci aj vyhod, ale nechaj ju nech ma radost z toho ze ti moze pomoct ved na to prisla na navstevu ci nie!!!???

kataka10
4. aug 2019

@elizabeth88 A nepomohlo by zakazdym skusit vymysliet nejaku vonkajsiu aktivitu aby u teba doma stihla max. kavicku a potom sa venovala vnucatu/am? Moja mama ked ide k brachovi hned sa venuje vnucikom a bere ich von na inhrisko alebo plavku. Pripadne sa ide do mesta alebo vsetci spolu na turistiku.

zuzi0911
4. aug 2019

Moja mama je typická milujúca babka, ktorá dovolí svojim vnučkam všetko, nesmieš po nich steknut a podobne😅 keď ich napomemiem zle je a tak jej vždy rada vytknem, že keby to urom ja tak je oheň na streche, ale samozrejme to je ineeee😅
Za ďalšie je to obrovský pedant, na čistotu aj na to co mame, či deti oblečené. Nehrozí mat fľak na tričku, ana zemi omrvinku😅.. Keď ma prísť, je varovanie nech je upratané, deti ciste😂...
Ale ja ju veľmi ľúbim a ona nás. Tak jej vždy poviem, že deťom je jedno ci sú ako prasiatka a navyše sú doma a aj bordel doma patrí k tomu. Tak nádych výdych povie, že už viac nepríde, ale to nedokaze🙂. Takže je to v celku ôk. Mňa to nehnevá, skôr sa na tom bavím...ale vždy to tak bude, neviem ako tvoja mama, ale na svojej vidím, že jej proste na nás záleží a aj keď niekedy povie niečo čo má mrzí, viem, že to nemyslela zle.
To už ty musíš vedieť, z akého dôvodu robí to co robí. Ci je to dobre myslene, alebo je to taka povaha rypacna a neodpustí si.

naloxon
4. aug 2019

@brendaa Môžem jej povedať, čo mi vadí, ale aj tak si robí, čo chce a ešte ma rozoberá s celou rodinou,že niesom v poriadku....matka by nikdy nemala zradiť dieťa a stáť pri ňom nech urobí čokoľvek zlé. Čo je to za svet, keď sa nedá veriť ani vlastnej mame. Je smutné, že to musíme riešiť tu, ale tu je istota, že to nebude vedieť pol dediny.

katkasav
5. aug 2019

Odporúčam, pre tie, ktoré chcú aj niečo poriešiť, nie len sa vyžalovať, je tam hlavne odkaz na knihu: Temné matky a jejich dcery.
Snáď niekomu pomôže:

https://www.youtube.com/watch?v=7HMWDcIbeV4


liv1
5. aug 2019

@kittykat22 ak ti psychiater povedal ze to bude len horsie (hoc mal nakoniec pravdu), je to zly pychiater. Pripomina mi to moju obvodnu, ktorej ked som spominala x mojich problemov vo veku 36 rokov mi povedala, ze uz to bude len vekom horsie. WTF? 🤦‍♀️😁

@elizabeth88
1. mama sa nezmeni, ale ak sa zmenis ty alebo zmenis pohlad na vec, moze to situaciu rapidne zlepsit. Taktiez mojej mame pomaha dohovorit a su dni kedy ma nekomanduje, da si povedat😁.
2. Ak by bolo vsetko s vekom horsie, ludia by nevyzdraveli, nemenili by svoj styl zivota ved na co. Pritom kolko starsich potom ked zacne cvicit povie, ze sa lepsie citi ako zamladi...

elizabeth88
autor
5. aug 2019

@liv1 urcite ano,musim aj ja niektore veci pomenit a prehodnotit,len sa vo svojej mame uz nevyznam.Poskusam niektore rady maminiek,co tu napisali.

kittykat22
5. aug 2019

@liv1 ty mas moral, ze si dovolis ociernovat psychiatra, ze je zly. Nic nevies o mojom probleme, nevies nic o nasich stretnutiach a mas tu sproste kecy. Moja mama je alkoholicka a ina nebude. Moja ocakavania ako z nej bude matka roka nikdy nenastane. Tak si tie svoje blbe reci nabuduce nechaj. Som si na 100% ista, ze niesi psychiater, nikdy si zjavne psychoterapiou nepresla - lebo by si vedela, ze ulohou doktorka je vyrovnat sa so situaciou aka je, a nie pacienta podporovat v iluzii, ze sa svet bude tocit okolo neho. Nabuduce sa vyjadruj k veciam o ktorych nieco vies.

mamcotka
5. aug 2019

Moja mama to prestala robit az ked som mala 40 rokov. Dovtedy furt sa jej nieco nepáčilo