Na koľkých stupňoch periete spodné prádlo?

babatkoling
17. okt 2014

Uplne jednoducha otazka - na kolko stupnov periete spodne pradlo (gatky / slipy / trenky)? Pre vsetkych clenov rodiny cize deti aj dospelych...
Ak mate aj nejake zdovodnenie, preco prave na tolko stupnov, prosim napiste to sem...
Len sa snazim prist na to, ci som ja ta blba, kedze sa s mojim drahym nevieme zhodnut ☹
Ja osobne periem spodne pradlo na 60C, z hygienickych dovodov, viem, ze bakteria je vyrobena z bielkovin a denaturacia (rozpad) bielkovin nastava az nad 60C - tot moje dovody... Moj drahy vravi, ze staci 40C a navyse on pouziva bio praci prasok - bez enzymov, cize ani argument, ze enzymy to rozlozia pri nizsich teplotach neobstoji...
Dakujem.

zitaje
17. okt 2014

Ja periem okrem uterakov a obliecok vsetko na 40 C.
Tych bakterii by som sa az tak nebala - mavate nejake problemy? Ci ake bakterie potrebujes likvidovat? Podla mna prilisna uzkostlivost je skor na skodu.
Ja periem na 40 a nemavam ziadne mykozy ani nic podobne, mam dve dcery, a netrpime na ziadne zapaly mocovych ciest, nic.

mawka
17. okt 2014

ja vylucne spodne pradlo, uteraky, utierky a postelne pradlo na 60°C plus zehlim. 40°C nestaci. presne ako pises. a prasky bakteriu neznicia, to je jasne. niekto mozno problemy nema, ale moze mat. taka e.coli a spol musi byt vyprata od 60°C hore a ozehlena. a nemam v plane to ani zmenit. clovek nemusi mat ziadny problem a potom raz sa mrcha namnozi a uz to ide. donekonecna. a nech si mysli o mne kto chce co chce. radsej si tie gatky kupim niekolkokrat, ako hazardovat so zdravim. ale zas na druhej strane, moderne pracky pradlo na 60°C nenicia. tak neviem co sa ludia tak obavaju. viac ich zaujima to, ci sa im neznici pradlo nez aby pozerali na zdravotnu stranku veci... omg

evelynm
17. okt 2014

periem na 40 stupnov, s likvidáciou bakteiri si si starosti nerobim. Nic netreba prehanat, aj v ramci upevnovania imunity.
Jedine, co periem na 90 stupnov, su uteraky a utierky, pripadne latkove vreckovky, ak sa vyskytnu.
Na jemne veci pouzivam 30 stupnove pranie.
Takto sa mi to osvedcilo. Mozno je to ine v rodine alergikov, alebo ludi s inými zdravotnymi problémami.
a trosku nerozumiem tomu omg u @mawka , ved respekt, nie??? Ak to niekto robi inac, neznamena to, ze to robi zle.

ichbinich
17. okt 2014

Biele gatky zvycajne skoncia na 60°C spolu s uterakmi a spol. Farebne na 40°C. 90°C program som pouzila raz, pri prvom zapnuti pracky, ako pisali v navode 😉 Na 60°C periem uteraky, utierky a postelne pradlo, pripadne silno zaspinene detske veci, ktore 60°C preziju. Nezehlim.
Ak ma niekto z nas zdravotne problemy, pouzijem este namiesto avivaze ten hygienicky prostriedok.

bonaqa2013
17. okt 2014

Na 60. A moj sa do toho ani nestará. Len otvorí svoju skriňu a vyberie si čisté. Je mu to úplne jedno ako a v čom priem. Aj kedy periem.

wena
17. okt 2014

Nic v zlom, ale to fakt existuje muz, ktory sa zaujima o pranie??

darina1952
17. okt 2014

Ja periem asi 80% všetkého na 40stC, jemné veci na 30stC - hodváb, vlna... a na 60stC periem posteľné prádlo, plachty, obrusy z kuchyne (damaškové), uteráky a utierky. Pri praní používam dezinfekčnú aviváž DenkMit z DM a som s ňou max. spokojná (hubí baktérie), takže nemám obavy o "prežitie" baktérií. 😉

emily76
17. okt 2014

az na par vynimiek periem vsetko na 60°C.. na menej vlastne iba veci, ktore by sa na takej teplote znicili.. ale nie je ich vela.. ved pradlo si pred pranim farebne roztriedim, aby ak nahodou cosi pustilo, tak ze by nebolo vela skody. 😉 Pravala som na 40, ale mam dojem, ze na 60 je to aj lepsie vyprane.. nehladiac na bakterie, ktore sa pri 60 znicia a pri 40 nie.

luciferkax
17. okt 2014

A to čoooo sa chlap do toho stará? Periem na 40 stupnov obvykle... hádžem spolu spodné prádlo a veci, občas ked sa mit o namnoží tak hodím poožky, spodné prádlo, utierky či uteráky zvlášť a vyperiem na 60

ivett1
17. okt 2014

tak ja periem na 40°C alebo podľa toho, ako je uvedené na "štítku"...ak štítok nemám, tak klasika na 40°C... spodné prádlo žehlím, takže ma to až tak netrápi, na koľkých stupňoch sa to bude prať ...len chcem, aby to bolo čisté a vyprané ...

misskate1
17. okt 2014

40°C s ostatnym pradlom. Ak je pradlo biele, tak na 60°C, lebo blede periem takto

popelka5000
17. okt 2014

Na 60 stupnov 🙂

syrik
17. okt 2014

Ale detske spodné prádlo neperiete. S dospelackymi, či?

chrumka84
17. okt 2014

Periem na 50tke 🙂. Postelne, uteraky a utierky na 60tke. Nepouzivam avivaz.

euka210
18. okt 2014

na 40C periem vecsinu, na 60C iba maleho peluchy 🙂 ...pripadne aj plachty som zabudla

dada1212
20. okt 2014

no na 40 maximálne, napríklad tá bezšvová má aj na štítkoch že maximálne na 40 a to aj biela. na 60-tke by som ju asi zničila. a žehliť tiež nežehlím,lebo aj žehliť sa taká môže maximálne na jednotke čo je o ničom.
tiež si myslím,že netreba byť na to úzkostlivý a bielizeň dobre že nie vyvárať a žehliť na najvyšom stupni,nikdy som tak nerobila a neboli žiadne zdravotné problémy,keby samozrejme boli,určite to prehodnotím a budem aj žehliť aj prať na vyšších stupňoch