Ťažké rozhodnutie - dieťa alebo práca

nomina
13. okt 2016

Mamičky, prosím o názor...dcérka má 3 roky, keď mala 2. nastúpili sme do škôlky-ja som učitelka na dedine takže je somnou..teraz sme v škôlke druhý rok, v lete bude mať štyri. Prácu mam 35 km od domu, kde som predtým bývala, som tam zvyknutá, pracujem tam už 10 rokov, niekedy prespávame u rodičov, aby sme toľko necestovali...chcem dve deti, ale neviem sa rozhodnúť kedy druhé....chcela by som rozdiel 4 roky, ale keď pôjdem na materskú teraz- o rok, viem že sa už potom do svojej práce na dedinu nevrátim,lebo s dvomi deťmi by už bol problém dochádzať- a jedno do školy a druhé do škôlky:(taktiež sa bojím ako by si dcérka zvykla v škôlke v meste,,bez mamy,,..keď je namňa naviazaná-nie mojou vinou,ale na dedine je len jedna trieda:(
Druhá možnosť by bola počkať kým dcérka pôjde do školy- dám ju už do mesta kde bývame a potom ísť na materskú a potom si už budem hľadať prácu po materskej v meste...len ten rozdiel bude cca 6 rokov- to už je veľa nie?...a dcérka sa každý deň pýta na sestričku🙂
tak čo by ste si vybrali? rozdiel 4 roky a do super práce sa už nevrátite....alebo ešte si užiť 3r. dobrú prácu aj s dcérkou v škôlke, kým pôjde do školy a potom ísť na druhú materskú?diky všetkým za prečítanie a názor🙂

hivanik
13. okt 2016

Nechat tomu volny priedeh. Kiez by sa dali veci takto naplanovat ako si zelame🙂

emilia25
13. okt 2016

Najstarsi ma 8 rokov najmladsia 7mesiacov syn ju vie zabavit dat je dudku je proste velky brat.tam ten rozdel je pekne vidiet uz mladsi chalani tak nepomahaju aj ked ju samozrejme maju radi ale je to vidiet ze najstarsi je iny k nej ako mladsi.

sibalka21
13. okt 2016

Preco su 4 roky akurat a preco je 6 rokov vela?? Nechapem takuto logiku.... Vobec to nieje vela... Ak je to tak ako hovoris, pockala by som pokial mala pojde do skoly

ivana11155
13. okt 2016

Najlepsie sa rozhodnut podla toho ako to ty vnutorne citis co je pre teba a tvoju dceru najlepsie. Ako sa hovori clovek mieni, zivot meni. Nie vzdy taketo dlhodobe planovanie vypali ako si zelame. Moja zivotna skusenost s takymto planovanim je, ze nakoniec sa to obrati na taky variant, ktory si ani v kutiku duse nepredpokladala.

nomina
autor
13. okt 2016

@sibalka21 som o tom veľa čítala a vidím to aj na deťoch v mš...myslím že skôr sa ešte pohrajú deti so 4 ročným rozdielom ako so 6...

nomina
autor
13. okt 2016

@hivanik heeej viem že osud neovplyvním len prvé bolo na prvý šup, tak preto takto plánujem o 106🙂

dominika6
13. okt 2016

@nomina zbytočne si to takto linajkuješ...o pol roka sa to môže tak zvrtnúť že sa nebudeš stačiť diviť..
čo sa dcéry týka,do školy nstaúpi tak či tak,bez ohladu či ty orehotnieš,alebo nie,čiže si zvyknúť musí..
čo sa práce týka,tú si nájdeš aj v meste,kedže máš prax..
čo sa dochádzania týka,možno by som uvažovala o presťahovaní sa bližšie k mestu..35km je dosť denno denne..
a čo sa vekového rozdielu týka 6r je pohoda...ale len do doby kým nemá to staršie 12 a mladšie 6. ten rozdiel je veľký a súrodenci si prestávajú rozumieť,lebo každý si rieši to svoje v hlávke

evickova
13. okt 2016

@nomina bola som v podobnej situacii. Aj ked nie presne v rovnakej. Tiez sa jednalo o super pracu, do ktorej by som sa nemusela uz po druhom porode vratit. Ta praca bola pre mna velmi dolezita, aj z organizacnych dovodov. Tiez som mala dilemu. No a potom, ked som to druhe babo naozaj chcela, nejako som bola vnutri pripravena, tak som si uz tie otazky ani nekladla. Proste zacali sme sa snazit a ostat tehotna mi prislo prvorade. Tiez ma uz tlacil vek, a nechcela som az taky velky rozdiel.

nomina
autor
13. okt 2016

@dominika6 diky za názor...plánujem lebo dcérka bola na prvý šup🙂a asi každý z nás rozmýšľa čo by bolo najlepšie preňho,aj keď viem že to nemusí výjsť🙂no a bývam v meste, pred 2 rokmi sme sa presťahovali z tej dediny v ktorej robím,ale dochádzam lebo sa neviem tej práce vzdať a druhú- bližšie si chcem nájsť až po druhej materskej...ale nedochádzam denne kvôli malej-sme u rodičov na dedine v týždni🙂

nomina
autor
13. okt 2016

@evickova diky moc za odpoveď,viem že sa musím sama rozhodnúť ale aj tak mi pomáhajú vaše cenné rady🙂

kkarolkaaa
13. okt 2016

Podľa mňa väčší vekový rozdiel vyhovuje viac rodičom, väčšinou rodičia vravia, že starší pomoze, postrazi.... Ale podľa mňa je lepší menší vekovy rozdiel, vtedy sú vzťahy medzi súrodencami lepšie, viac si rozumejú, pohraju sa... Ja chcem mat medzi mojimi detmi malé vekové rozdiely, pretoze je väčšia pravdepodobnosť, že im vybudujem perfektne súrodenecké vzťahy na celý život... Aj ked pre rodicov je starostlivost o viac malych deti velmi narocna, podla mna je to velmi dobra investicia do buducnosti. Predstav si 15 ročné dievča a 9 ročný surodenec. No v čom si oni môžu rozumieť? To je podľa mňa skôr ako opatrovateľka 🙂 aj keď samozrejme to nemusí platiť všade, ale poznám také prípady... A prečo by si si nemala nájsť vynikajúcu prácu potom v meste? 🙂

dominika6
13. okt 2016

@nomina vieš možno otehotnieš do roka a možno do 10r. ebo sa nebude dariť..
musíš si zariadiť svoj život teraz,v prítomnosti..
ja by som si dala kludne žiadosť aj do mesta a malú preložila..ušetríš si peniaze,stresy..ak ťa naplňa práca s deťmi tá sa dá robiť s láskou aj inde..

katarinapekna
13. okt 2016

Ak by som mala riesit takéto filozofie,tak by som určite druhe dieťa nechcela. Načo???? Jedine,že by som otehot.neplánovane,inak nie.

nomina
autor
13. okt 2016

@kkarolkaaa dik máte asi pravdu...tak viete v dnešnej dobe ťažko nájsť dobrú prácu...hlavne sa bojím toho že malá je dva roky somnou v mš a teraz ju dám cudzej pani učiteľke...viete nieje to premňa ľahké keďže som sama učka🙂a viem že preňu to bude veľmi ťažke si zvyknúť..

yolo8888
13. okt 2016

My sme so sestrou rozdiel 6 rokov a je to uplne super 😎 mame som pomahala, vedela ju postrazit, ked mama potrebovala ist prec a malo to kopu dalsich vyhod, takze za mna idealne takto, ale castokrat veci takto presne nenaplanujes 🙂 a inak nesuhlasim, ze by sme mali zly vztah….sme ako naj kamosky a vedeli sme sa spolu aj hrat aj ist von a cim sme starsie tym je to lepsie a lepsie 🙂

nomina
autor
13. okt 2016

@dominika6 hej ale nechcem si dať žiadosť do mesta a odísť hneď na materskú..to mi príde kus nefér...tak až po 2.materskej mesto🙂

dominika6
13. okt 2016

@nomina ja by som sa snažila o súrodenca hned..aj tak vekový rozdiel bude 4- 4,5r čo je aj dosť aj nie veľa 😀...budú si aj rozumieť a ty budeš to mať skôr za sebou 😀

ewisam
13. okt 2016

@nomina Ako ucitelka vies, ze mensi vekovy rozdiel je lepsi z hladiska, ze sa deti lepsie zahraju a staci vymysliet jeden program pre obe deti...Vyhodou vacsieho vekoveho rozdielu je, ze starsie dieta je uz samostatnejsie. Kazdemu vyhovuje nieco ine... Osobne si myslim, ze by si pracu celkom zavrhnut nemusela da sa do nej dochadzat aj s druhym dietatom. Skolacku by vyzdvihol tatino, alebo vymysliet iny vyhovujuci system...

marcelatje
13. okt 2016

@nomina všetky deti sú naviazané na svoje matky. Kým otehotnieš a porodíš dcérka bude ešte staršia, zvládne to. Ja by som nečakala. Práca bola, je a bude.
S tými záujmami ti už baby písali a myslím že to ovládaš aj sama 😉

bianca
13. okt 2016

@nomina privela nad tym uvazujes.Ja som tiez uvazovala. Cakala som na dobu kedy to bude lepsie,vhodnejsie a najlepsie.A mam doma jednu 8 rocnu dceru a na krku za par dni 34 r a uz to nieje o tom kedy to bude lepsie,vhodnejsie a najlepsie ale aby sa sen stal vobec realitou.

dominika6
13. okt 2016

ešte ma napadlo,uvedom si aj svoj vek...to nieje po 30-tke že operieš trenky a si tehotná..môžeš sa snažiť ako chceš a pôjde to dhšie a ťažšie..

hivanik
13. okt 2016

Nam sa prve podarilo po 7 rokoch, tak preto.🙂

lulu_2323
13. okt 2016

Nevidim problem medzi vadsim rozdielom medzi detmi ja mam roznu dcerku ale teda urcite si neviem predstavit ist o dva ci tri roky znovu na matersku ja som urcite zato ze druhe az ked mala uz bude chodit do skoly ona uz bude starsia zodpovednejsia a predsa ti uz trochu pomoze a ked budes doma mozes sa so starsou aj ucit takze za mna urcite pockaj kym nepojde do skoly 🙂

abbey1
13. okt 2016

@nomina Je to úplne na vás. Ja mám medzi dcérami rozdieľ 10 rokov a je to super. tam som mala a mám čas sa venovať každej osobite podľa ich potrieb. Nepoznáme hádky medzi súrodencami približného veku, staršia malú povaruje a nie je jej to za ťažko. Pre mňa to bolo veľmi dobré neplánované naplánovanie.

abbey1
13. okt 2016

Už len dodám, že medzi mnou a sestrami bol rozdiel 18 rokov a moja sestra je i bola vždy mojou najlepšou kamarátkou. Vzťah medzi mojimi dcérami teraz je veľmi blízky, nemajú prečo byť medzi nimi zvady, veľmi sa ľúbia a vidím, ako staršej na tej malej záleží. Ono je to všetko viac o výchove a vzťahoch v rodine,vek tam hrá minimálnu rolu.

marfikchov
13. okt 2016

@dominika6 30tka môže otehotnieť rovnako ľahko ako 18tka... som toho živý príklad, 2x som otehotnela, ani "neviem ako", bez snaženia a to mám ten handicap, že som dobre živená od narodenia a teda, že mnohí hovoria, že kilá navyše sú komplikácia pri otehotnení. Pri druhom otehotnení som dokonca ešte kojila, čiže akási "ľudová" antikoncepia a predsa sa stalo... rozdiel medzi deťmi mám 14,5 mesiaca, čiže autorke v tomto neporadím, nehovorím, že náš rozdiel je ideálny, prvý rok bola čistá katastrofa, sú dni, keď je to na trhanie vlasov... no na druhej strane, ľúbia sa ako kone, bijú sa ako psi, krásni sú ako obrázky, zdraví sú ako buky.. čo viac si priať, či rok, 4. 6. 10, len nech sú, a nech sú ľúbené...

katrinka8
13. okt 2016

Tiež si myslím, že , 35 km na dochádzanie nie je až tak veľa, ak máš auto - koľkokrát sa toľko zdrží človek, ktorý ide z jedného konca mesta na druhý. Navyše, ak máš v dedine rodičov tak Ti dcérku občas môžu pomôcť vyzdvihnúť zo škôlky, keby si nestíhala - to na margo toho, že by si nestíhala s 2 deťmi. Veď keď by už išla dcérka do školy a mladší súrodenec zase do škôlky, mohla by si si už nájsť prácu v meste, tam by si dala aj dieťa do škôlky, staršia v meste v škole. Ja by som asi šla do druhého dieťaťa bez obáv z tohto organizačného hľadiska. To sa dá priebežne poriešiť.
Inak, z psychologického hľadiska sú vraj už súrodenci o 6 a viac rokov rozdielom skôr ako 2 jedináčikovia. Ono naozaj, kým sú tie deti mladšie, ešte sa nejak navzájom zabavia, ale keď príde puberta staršieho, tak sa nemusia moc dobre "zabaviť" spolu - mám synovca 13, neter 11 a synovec 7 - presne sa to tam ukazuje, ako to majú s najmladším, ako sa ten vzťah vekom mení, najmä čo sa týka chlapcov navzájom. A tiež tam hrá asi rolu aj to, či sú to 2 baby alebo chlapec a dievča. Jasné, že sa budú mať radi, ale tak podľa mňa je tiež lepší menší rozdiel.

blevka
13. okt 2016

@nomina chápem, že máš obavy ako to mala príjme.....ale aj keby si tehotné nezostala, nenechavala by som ju pri sebe....bála by som sa že škola by potom pre ňu bola prisilnym šokom...tento bod by som pri tvojom rozhodovaní vypustila....

zuzka_puska
13. okt 2016

@nomina Ahoj, presne tuto dilemu riesim teraz aj ja 🙂 Dcera ma 3 roky, len teraz som si nasla pracu... A chcela by som tiez dve deti, no ak pojdem teraz na matersku, samozrejme dostanem v praci vyhadzov(zmluvu mam na 2 roky,cize by som okamzite letela).... A s dvomi detmi je vsetko tazsie ☹ Ale ako ti pisali uz mamky vyssie, nechaj tomu volny priebeh - bud to dieta pride,alebo nepride, asi by nemalo zmysel to silit alebo nad tym prilis premyslat 🙂

nomina
autor
13. okt 2016

ste všetky zlaté,že sa vám chce vôbec niečo napísať, každá z vás má pravdu,nestíham všetkým odpísať a to som si myslela že som to tak zložito napísala že mi ani nikto nenapíše🙂škoda len že polovica mi radí počkať a polovica ísť nato hneď🙂chápem, každý sme iní, no niekedy stojíme fakt pred ťažkým rozhodnutím a je dobre nechať si poradiť...