Zrušenie volebného práva pre Slovákov žijúcich v zahraničí

20. feb 2024

Ahojte, otázka do pléna. Len tak ma to zaujíma, lebo každý deň tu človek vidí, ako sa v každej politickej diskusii naťahujete jak deti, lebo Fico lebo Blaha lebo neviem čo. Zrušili by ste volebné právo Slovákom žijúcim v zahraničí? Ja áno, lebo je to set pokrytecké, keď niekto žije mimo SR a voli iným ľuďom to, čo sám nezaziva. Diskusia vítaná, hejty ma nezaujímajú.

lindous
20. feb 2024

Tak hlasy, ktoré prišli zo zahraničia tuším mali pomerne jasnú preferenciu a ľudia budú za zrušenie/zanechanie zrejme podľa toho na koľko im vyhovuje… ja som po posledných voľbách za zanechanie 😅 pokrytecky, keby tam boli tie hlasy rozdelené inak, bola by som možno za zrušenie, lebo áno, keď niekto žije dlhodobo v zahraničí a nemá v pláne sa sem vrátiť, je zvláštne, že by mal o tom rozhodovať… otázka je ale, koľko takýchto ľudí zo zahraničia volí (neviem na koľko sa zaujímajú o politickú situáciu na Slovensku) a koľko je tam skôr krátkodobo ja som bola napríklad na niekoľkých zahraničných stážach, keby to bolo počas volieb, možnosť voliť zo zahraničia by som ocenila

autor
Autor odpoveď zmazal
Zobraz
autor
20. feb 2024

@misinka0611 no tak toto je na tom smutné. Žijem prec a volím Fica.

autor
20. feb 2024

@lindous tak určite myslím ľudí, ktorí sa už neplánujú vrátiť.

januska12323
20. feb 2024

Nie, nezrušila. Kým je človek súčasťou štátu má právo o ňom rozhodovať. Keď bude občanom iného štátu bude rozhodovať tam.

autor
20. feb 2024

@vevesh myslela som to tak, že keď nejdes voliť, tvoj hlas sa nezapočítava, ale politické strany so silnou základňou majú potom väčšiu šancu.

cakanka22
20. feb 2024

Poznám ľudí žijúcich v zahraničí ktorí sem chodia voliť ale vrátiť sa sem nechcú ani náhodou. Som rada že sa o tomto probléme premýšľa a ano, nech voli clovek ktoreho sa vysledok vo voľbách priamo týka - t.j. je zijuci na Slovensku.

vroni
20. feb 2024

Nezrušila. Aj tí, čo odišli a nevratili sa tu môžu mať rodinu, záujmy, majetky, môžu sa vrátiť ich deti a niečo dosiahnuť... Tieto úvahy sú asi tak zmysluplné ako keď sa rodina prestane baviť s jedným z nej, lebo si vzal ženu/muža z vedľajšej dediny a už je z neho "zradca". Ale zase by som veľmi rada zaviedla volebnú povinnosť. Pre vsetkych.

lindous
20. feb 2024

Autorka, len to si neviem nejak predsatviť, že ako to teda rozlíšiť... osobne poznám 2 homosexuálne páry, ktoré žijú v zahraničí už niekoľko rokov a ak by aj tu mohli žiť ako manželia so všetkými právami, radi by sa vrátili za rodinami na Slovensko, no ak nie, tak bohužiaľ zostanú v zahraničí... mali alebo nemali by mať právo voliť?

autor
20. feb 2024

@vroni uviedla si dosť mizerný príklad. To že Fero si zoberie ženu z vedľajšej dediny, ovplyvnuje len tu rodinu, nie cely štát.

mihula
20. feb 2024

Aha,tak ja ako Slovenka žijúca v zahraničí mám iba povinosti voči Slovensku ,platím daň z nehnuteľnosti ,podávam daňové priznanie na sk aj keď z nulovým priznaním.Nosim peniaze zarobené v zahraničí domov,minam ich na dovolenke na sk.Prava už nemám žiadne?Nikdy neviem kedy sa vrátim domov.Urcite nesúhlasím

autor
20. feb 2024

@lindous aj ja by som rada žila na Honolulu a nemyslím si že mám právo tam voliť . Ja na ich mieste volím tam, a keď tu budú podmienky pre homosexuálov prídem tu a volím tu.

vroni
20. feb 2024

Žiaden mizerný príklad. Pár úplne nedolezitych ale o to hlucnejsich hlupákov si myslí, že sú pupok sveta a ten svet konci na hranici ich dediny. V tvojom príklade si myslia, že svet konci na hranici krajiny.

belllinka
20. feb 2024

Autorka, s akym diplomom? Z vysokej školy zivota? 😀 nepoznam nikoho pricetneho, kto volil toto, co nam vladne teraz.

sss777
20. feb 2024

Nezrušila. My sme sa chceli vrátiť zo zahraničia na Slovensko, ale po voľbách sme plány zmenili. Stále dúfam, že sa raz vrátime. Na Slovensku máme nehnuteľnosti, takže si myslím, že sa nás voľby týkajú a som rada, že môžem voliť. Snáď to tak aj zostane.

abbey1
20. feb 2024

A keď žijem, platím dane, vlastním nehnuteľnosti na Slovensku, ale v zahraničí som často pracovné či súkromne a som tam i v čase volieb? Áno, párkrát som voľby zo zahraničia absolvovala.
A keď tam niekto študuje, je na dlhodobom pracovnom pobyte? Ako by si doladila milión drobných detailov?

kiki68
20. feb 2024

Zijem v zahranici, coskoro menim obcianstvo a tak uz volit nebudem. Len taka poznamka, to ze tam nezijeme, neznamena ze nesledujeme politiku, nemame prehlad ako zijete, ako ta krajina vyzera a napreduje. Mame tam rodiny, mame tam tety, bratrancov, seternice, rodicov, kamaratov. Myslis, ze nam nezalezi na tom, aby sa mali dobre? Nikde nie je trava zelena, na toto su jedine tak ruzove okuliare a photoshop, ale nemozem ignorovat to, ze tam je situacia aka je a ten moj hlas moze rozhodnut o tom, akym stylom to pojde dalej. Budes sa divit, ale aj moji svokrovci v Rakusku maju velmi dobry prehlad o slovenskej politike

mizoko
20. feb 2024

A zamyslela si sa nad tým prečo tí ľudia neziju na SK? Možno preto,lebo to tu pre nich bolo neúnosné a voľby sú jediná možnosť ako to tu zmeniť aby sa mohli vrátiť a žiť tak,ako si predstavujú. To nie sú odrodilci,ich rodná krajina ich stále zaujíma aj keď v nej nežijú. Mnohí by sa chceli vrátiť,ale nevidia tu pre seba budúcnosť. Máš veľmi jednostranný pohľad na vec

dominikamacakova
20. feb 2024

Nie nezrušila. Skôr by som zrušila volebné právo ľuďom, ktorí majú IQ pod 90

autor
20. feb 2024

@belllinka stačí nahliadnuť do diskusie vedľa. Tam sa zopár ľudí vyjadrilo že Fica volili aj študovani ľudia.

autor
20. feb 2024

@abbey1 tak áno nehnuteľnosti tu ma kopec ľudí, zabezpečili sa tu, odvody platia v inej krajine, ale voliť chcú tu. Najlepšie. Ako poznamenal jeden komentujúci, najlepšie by bolo voliť podľa toho či tu pracuje alebo nie.

autor
20. feb 2024

@mizoko zamyslela, dlhé roky tu vládol Fico, krajina v prdeli, tak si povedali vypadneme odtiaľ budeme podporovať iné krajiny ale voliť si tu stále budeme.

autor
20. feb 2024

@kiki68 prehľad môžete mať to je logické, ale aj tie vaše tety ujovia bratranci a sesternice majú volebné právo a nie je potrebné voliť za nich.

mizoko
20. feb 2024

A opäť jednostranný pohľad 😌 oni neodišli podporovať iné krajiny,odišli,aby mohli žiť tak ako chcú a ako si zaslúžia. Ale mnohí stále veria,že sa budú môcť vrátiť. No len ono to vyzerá,že sme sa ich na Slovensku rozhodli odtiaľto vyhnať natrvalo,napríklad aj takým názorom ako máš ty

kittykat22
20. feb 2024

Niesom si ista, ci si vedoma, ze slovaci zijuci v zahranici musia podavat danove priznanie na slovensku, ze nase deti prihlasene na slovensku by mali dochadzat do spadovej skoly na preskusanie a v pripade vojenskej pohotovosti by sa nas tykala povinnost vratit sa a byt sucastou pomoci. Nepride mi v poriadku, aby ludia v zahranici nemali ziadne volebne pravo ale povinnosti by nam zostali.

Ja osobne nevolim pretoze cakam na obcianstvo ineho statu. Ale mrzi ma, ked vidim ako Slovensko upada. Chcela by som aby ste sa doma mali lepsie. Mrzi ma ked pocujem ako hromada nasej rodiny je zblbnuta propagandov a klamstvami, siria nezmyselne hluposti.
Ale moze mi byt uprimne jedno ako doma dopadnete. Ale vidim ze vsetky okolite staty na zapad maju lepsiu transparentnost v statnych zakazkach, lepsie zdravotnictvo, kvalitnejsie jedlo a lahsiu orientaciu napriklad vo vybavovani statnych materialov online. Nevidim dovod, aby to aj na Slovaci nebolo lepsie. Ako to vidime v zahranici, tak urcite by sme volili stranu, ktora by vam mohla poskytnut to iste. A urcite ten kto zo zahranicia voli, tak sa o politicku situaciu zaujima.

kiki68
20. feb 2024

Mas dobre naivnu predstavu o tom ako niekto ostane zit v zahranici. Ja som napr skoncila uni a moj expriatel dostal pracu v Londyne s tym, ze draftuju ludi do Viedne ako pracoviska a lieta sa kazde dva tyzdne do London. Cize som zbalila veci, za tyzden sa vybrat byt a bolo. Po 7 rokoch sme sa rozisli a ja som nahodne stretla mojho muza. Ten je ale Rakusan a sice sme 3 mesiace zili v Bratislave, pre neho to bola velka bariera skrz rec a teda sme definitivne zostali v Rakusku. Po corone sme skoncili na dome na vidieku. Mame dieta, navrat mimo nejakej navstevy pre mna nie je opcia. Nema byt preco. Ale obcianstvo som este nemenila. Cize este mozem volit. Nie kazdy uteka niekde za lepsim zivotom. Mne v Bratislave zle nebolo. Ale osud to chcel inak. Takych je nas vela. Neviem ci by som vobec odisla, keby neboli take okolnosti. Ale tak sa to stalo a hotovo. Predstava, ze vsetci utekaju za hranice je velmi mylna.

autor
20. feb 2024

@mizoko nie ja ich nechcem vyhnať, práve naopak.

kiki68
20. feb 2024

Preco nepomoct tomu, ze budu mat o jeden hlas viac? Poznas tych politikov lepsie ako ja? Poznas ich osobne? Alebo iba z medii? Lebo ak ich nepoznas osobne, tak mas asi rovnake info ako ja, ktokolvek, kto sleduje dianie. Kym toho cloveka nepoznam osobne par rokov, tak netusim aky naozaj je a co je iba prezentovana cast vyhovujuca jeho cielom. Nakolko v politike ide v prvom rade o zaujmy par ludi a nie tych pracujucich. Ja viem, ze moj jeden volebny hlas nespasi celu situaciu. Ale necinne sa pozerat s tym, ze sak tam chcipnite hladom, mali ste ist prec aj vy by bolo chrapunske. Nie je mi lahostajne ako tam budu ludia zit. Dalsie volby uz aj tak nestihnem, ale tak kym sa dalo som to povazovala za svoju povinnost

mihula
20. feb 2024

A cigani by sedeli na riti bez volebného práva ,však nepracujú .Tak si to predstavuješ?Preco mám pocit,že potrebuješ ľudom diktovať kto ma koho voliť,snáď je to každého osobná vec. A nerieš Slovákov žijúcich v zahraničí,nič o tom nevieš .Odid ty a budeš spokojná

autor
20. feb 2024

@kiki68 ale ako vieš že volis správne keď ich nepoznas? Čo keď volis zahubu do pekla?