Ako donútim 1,5 ročnú dcéru, aby normálne jedla?

evelyn575
13. feb 2012

evelyn575: ona nie je ziadny papkac ale uz som z nej zufala!!! v poslednej dobe mi zje len 1-3lyzicky obeda a viac do nej nedostanem....mam ju nechat vyhladoviet a potom jej to skusat dat znova jest?(pride mi to trochu drasticke)ale uz neviem co mam robit...zuby bude mat uz skoro vsetky az na par stoliciek .niekedy zabrala aspon detska kasa ale uz ani ta nie...Prosim poradte....
Dakujem

usiko
13. feb 2012

ide iba o obed alebo aj ine jedla? ja som napriklad prisla na to, ze ak jej dam desiatu,tak neje obed, lebo je plna,takze iba ranajkuje okolo 8 a potom,okoo pol1 ma obed..aleniekedy ma tyzdne ked nezje skoro nic a oki...nevadi......ked nechce,nechce, nenutim..potom zapi a spi 3-4 hodiny,dostane olovrant.nieco surove/ a veceru.....nema velmi syte ranajky,alebo desiatu?

vies,ony niekedy maju obdobia ze vela jednia a niekedy nejedia skoro nic.....a ako dlho to trva?

usiko
13. feb 2012

inak,ja bysom nenutila, aby v neskorsom veku ste nemali take bonusy ako anorexia,bulimia,aleboopacny problem: prezieranie sa.....dieta,ak je fakt hladne, zje comu das...ak hladne nie je,nech neje......sak ved raz sa mu chutdo jedlavrati....aono ti neumrie od hladu,neboj sa......

Mam kamosku, ktora nuti dieta , dceru, jest tak ze jej jednou rukou rozdavi usta dokoran a lyzicou vopcha do pusy jedlo.....a ak takto dieta spapa cely tanier,tak ona si povie: 'joj ako dobre dnes XY pojedla', tak akoze to je chore.....som zvedava,, za co sa jej dcera podakuje v dospelosti🙂

kikusa2111
13. feb 2012

Moja dcérka má 3 roky a od roka prestala jesť,nezje skoro nič a ak hej tak len polievku či suché cestoviny,mäso ochutnala len raz a skúšali sme jej ho podstrčiť všeliako.ovocia zje ale len banán a jablko.salámu vôbec nezje ani nejaké normalné varené jedlo.Podla mňa to príde vekom,teda aspoň to som si už začala myslieť.Ona papá rada ale len určité jedlá ktorých je hroooozne málinko.Dokonca ani sladkosti ju nelákajú,max tak cukríky.

sofia2008
13. feb 2012

@evelyn575 skus jej pustit telku alebo Spievankovo, u nas to funguje, ked nechce papat 🙂

evelyn575
autor
13. feb 2012

Ahoj,aj to som skusala....mala ma rada teletabies a pri tom alebo niecom inom aj tak do nej nej nic nedostanem...

vvia
13. feb 2012

jaj, moja sestra ako mala bola takato a este sa aj pri tom tvarila tak,ze kazde susto vyzvracia, doslova neznasala jedlo. teraz je 23baba, ktora zje aj slona 😀 neboj, to chce len cas. pamatam si ako s nou mama bojovala, strasila, ze pojde do nemocnice..nic nepomahalo....a potom sa sama rozjedla 🙂

vvia
13. feb 2012

a nechutia aspon vyzivky, alebo ovocie, zeleninka. alebo skusala si farebne vesele tanieriky, alebo robit z jedal postavicky...nakreslit do polievocky nieco napriklad smotanou, alebo zdobit nejak jedlo

evelyn575
autor
13. feb 2012

@usiko :aj to som si myslela ze to bude ranajkami....bud zje malicky kusok chleba alebo jej dam jogurt s ovsenymi vlockami...potom aj tak desiata odpadava lebo v poslednej dobe ranajkume az okolo pol 9-9hod...ono to trva striedavo-raz je to v pohode a potom niekolko tyzdnov
nic....

anjelicek26
13. feb 2012

@evelyn575 - my sme zrusili zo zdravotnych dovodov tyzden mlieko a jedol, ako keby ineho nebolo. Proste nenormalny rozdiel. Teraz pije zasa mlieko a papa ako vrabec. Mam chut mu proste mlieko prestat davat, bolo by to riesenie. Lebo z normalneho jedla pekne pribera, z mlieka nic moc teda 😖

evelyn575
autor
13. feb 2012

@vvia v poslednej dobe mi ani vyzivu nechce jest je ju musim zamiesat do jogurtu a potom to spapka...a ovocie aj tak je malo..sem tam uzuzle mandarinku aj to len mesiacik jeden,jablko to vobec a to jej skusam stale nieco nove ...ale to bude asi aj zubami...

katrinka8
13. feb 2012

@evelyn575 - ahoj, my sme si tymto presli, cca 7 mesiacov sme sa trapili. Skusali sme mozne aj nemozne, ale zabrala jedina vec - nenutit. Nechat jest tolko, kolko si sama zobrala. Doteraz to tak u nas funguje, ale musim povedat, ze sa to postupne zlepsuje. Aj ked obcas su aj u nas dni, ze obed 5 lyziciek a dost. A na iny den takmer 2 naberacky. U nas nezaberalo nic, ani vyhladovat - bola by schopna nejest aj cely den... Proste ponukat, ale nenutit. Snazit sa ponukat hodnotne jedla (zdrave), aby si aj z toho mala zobrala to, co telo potrebuje.
Nasa napr. ma aj teraz asi len 3 druhy jedla, ktore je ochotna zjest. Nove jedla nechce, malokedy je ochotna nieco nove vobec zobrat do ust a ochutnat. Ale tak dookola je zeleninovu polievku, raz aj s maskom, raz bez, obcas rizoto, obcas spenat. Raz za cas vezme na milost aj cestoviny ci zemiakovu kasu a masko dusene na zelenine. Ale tie davky su tiez obcas take, ze max 10 lyziciek... Jedine, co jej vzdy chutilo, bolo ovocie, teraz uz asi tyzden bojkotuje ovocie - cosi zje, ale velmi malo. Napr. jogurt nechcela nikdy, ale posledne asi 2 tyzdne ho zacala jest sama od seba. Skusili sme ho opat dat a zjedla (cely nie, ale tak daco vyse polky). O kasi sa nevyjadrujem, lebo to ked zbada, tak zacne plakat, ako keby sme ju z koze drali, ani raz ju neochutnala, ale ani nechce ochutnat, spusti rev - doslova. A to ona skoro nikdy neplace. Uz neviemkolko krabic kasi roznych sme vyhodili do kosa (okrem tej 1 davky na skusku plnych), pretoze ich bojkotuje. Tak sme to vzdali.
A obrovsky uspech u nas mali ryby, prvykrat ich jedla na Vianoce ako 1,5-rocna a prvykrat v zivote som pocula moju dcerku hovorit: mnam, mnam, mnam, papam rybku, este, este. Inak u nas pocuvame: "dost, neposim si, odoz! (dost, neprosim si, odloz)!" Je to tazke, sa zapriet a nenutit, ale dole krkom jej to nenatlacis. Mozes to tak vyskusat robit par dni, a uvidis, ci sa to zlepsi. Nie je ani tak dolezite mnozstvo, ako zlozenie stravy. Ono ani my - dospeli nie vzdy mame chut jest a jest stale rovnake mnozstva. Vela trpezlivosti prajem a aby sa Vam podarilo "nakopnut" chut do jedla 😉

abbey1
13. feb 2012

Hlavne nenúť. Ponúkaj možné i nemožné niekoľko krát denne. Ale nenásilne, len tak akoby mimichodom. Ona sa časom na iečo chytí. moja malá je tiež taký útly vrabček a aj tak papá. Ale napríklad mrkvičkou, jahodami a hráškom sa vie napráskať. Dieťa sa nesmie siliť k jedlu, dobrovoľne hladom neumrie, neboj. 😉

bebaa
13. feb 2012

Moj prestal ked mal 9 -10 mesiacov...zje chleba, cestoviny, jablka, manadrinky, hrozno, a zo zeleniny iba surovu mrkvu hryzka.....

abbey1
13. feb 2012

@katrinka8 U nás tiež vedú potraviny, ktoré môže sama rukami. hlavne pri polievke je to sranda. 😀
Ale pudink, kašu alebo výživu mi do úst nedá.

usiko
14. feb 2012

@evelyn575 hej, suhlasim s babami, nenustit..ona ked bude chciet, tak zje......a nejdu jej zubky? nasej ked sa rezala stolicka, tak nam odmietala jest, a len tak sme prisli na to, ze jej ide von....potom sa po par dnoch rozjedla a ked som jej omylom vonku pricvikla kozu na krku zipsom, spustila chuda taky plac ze sa ukazala: stolicka......teraz ma 15 mesiacov a papa krtasne...ale este pred mesiacom to bolo ako vrabec....

nevadia jej kusky stravy? teda konzistencia? alex napriklad odmietla uz mixovane na obed ale kuskate vypluvala..tak vyber si 😒

vies, co , moze to byt fakt hocico...aj zubky, aj konzistencia, aj proste ze nie je hladna, aj ze jej nieco vadi a neprides na to, ze co....proste hocico...ja by som to neriesila, pokial ti normalne spi a je spokojna....

slavicita
14. feb 2012

ahoj, tak môj takisto máva obdobie kedy do úst dá pár lyžičiek a koniec...tiež nezje hocičo najradšej má rizoto, zavše cestovinu s mäskom a slávnostne si dá aj zemiačiky, zeleninu mu dávam len takú uvarené, ktorú šupnem do rizota ( mrkvičku, hrášok, kukuričku, por, karfiol ) ale surovú ani za nič...z ovocia zje len banán a občas jablko...hlavne nenúť, ja som takisto najprv nútila jest a mala som zbytočné nervy a z toho bol malý ešte viac vynervovanejší, tak som to neriešila, koľko zjedol, zjedol a viac som mu nedávala...keď chcem aby ochutnal niečo nové, tak mu to nenápadne podsúvam..napr. dám mu to na tanierik a položím pred telku na stolík a nechám na ňom, či si dá alebo nie lebo keď mu to núkam ja, tak zrejme z princípu si to nevezme🙂)
deti majú proste obdobie kedy zjedia ako vrabci a potom majú apetít ako slon...tak sa netráp, všetko príde samo...hlavne sleduj či priberá a propieva...to je najdôležitejšie🙂

slavicita
14. feb 2012

@usiko tak tej tvojej kámoške by som nedala ani chou chou bábiku na starostlivosť...chúďa dieťa, to bude mať dobrú traumu.. 😒

evelyn575
autor
14. feb 2012

@slavicita Tak to mas dobre ze ti aspon takto zje...moja je asi vyberava...chleba si uzuzle ale ked jej dam nieco co nie je kasovite tak to vypluje...keby aspon poriadne zuvat chcela ale to sa jej este nechce...
no ved nejako to uz vydrzim ale su dni ked ma vytaca tym do otaciek a to sa musim uz ovladat....

vevesun
14. feb 2012

@evelyn575
... my mame takýto problem od narodenia. moj samino ma teraz 3 roky a je zdrave bejbatko. Ja som ale mala stastie, ze samik ma rad mliecko. Najskor som to brala ako nevýhodu, lebo mu k zivotu netreba skoro vobec nic okrem mlieka... nepomohlo vynechanie mlieka, bol z toho iba vacsi stres.
Chvilku som ho nutila nenasilným sposobom prave pri pozerani zaujimavich rozprávok a hier som mu nepozorovane strcila lyzicku do pusi prave ked sa nepozeral, ale nie je to vhodný sposob, samko mi od vtedy zakazdým, ked mu dam práve tu jednu lyzicku naviac ktoru si uz neprosi, hned sa povracia a efekt ziadny, ba dokonca vyvracka aj tie 2 - 3lyzice co zjedol dobrovolne;)
Prestali sme teda s akýmkolvek natlakom a spolahli sme sa na vetu" uvidis, v skolke ho naucia" a je tak... na nasho samka zabrala hlavne davova psychóza v skolke.Papa vzdy s detickami v skolke.Doma je to poslabsie, ale uz to neriesim.Rano a vecer vypije flasu plnotucneho mlieka a krasne prospieva ;)
Nerob si starosti, detske telicko citi co je pre mno fajn a co nie 🙂

slavicita
14. feb 2012

@evelyn575 no a teraz ma napadlo, že keď odmietal jesť normálne jedlo, tak som mu dávala len mlieko...to sa išiel za ním zabiť...na nechtoch sa mu totiž zaťali robiť biele fliačiky tak som mu zvyšila dávky mlieka a dostával ho častejšie...ono ak jej idú zpbky je možné, že nechce žuť lebo vtedy bolia ďasienka a z toho môže byť aj to odmietanie stravy...píšeš, že vám chýbajú ešte stoličky je možné, že čoskoro vykuknú....🙂 nám tiež keď ušli zúbky, tak odmietal papať..skús to aspoň s mliečkom a máš istotu, že aspoň niečo spapa🙂

kamilka22
14. feb 2012

@evelyn575 moja sestra mala obrovsky problem s dcerkou. Raz boli u nas na navsteve a krmila ju kasou. To bolo nieco hrozne, museli ju zabavat takym divadlom, ze mna by take ani nenapadlo. Pozerala som na nich ako by boli z inej planety.... Sestre som povedala tolko, ze by ju nemali nutit, ze zrejme hladna prosto nie je. A tak sestra ked mala jej dcerka rok rezignovala a necha ju jest tolko kolko sama chce /ak vobec/. A veru sa to zlepsuje. Nie vsetky deti su tabulkove. Moja dcerka mi napr. rano odmietala mlieko. Tak mala rano kasu /papala pri knizkach, aby sa normalne napapkala/, potommala az obed. Nikdy nie v 2 chodoch, to tusim az po 2 rokoch. Vzdy zjedla len polievku, alebo nejake masko na stave s prilohou. Potom mala olovrant a na veceru len mlieko. Nic jej nechybalo a priberala normalne. Ak jej chces trosku podporit chut do jedla, skus jej nasadit probiotika Enterina, obsahuju vacsie mnozstvo vitaminov skupiny B ako nutrolin. Mojej dcerke zaberaju a potom krasne papka. Davam, jej ich najma po chorobe, ked jej nechuti vobec jest.

usiko
14. feb 2012

@slavicita ti poviem......uz sa s nou nestretavam, lebo mnatieto veci trapia a asi by som jej vynadala...ale nemam na to pravo, je to jej dieta a vies aky je kazdy na svoje dieta citlivy......btw, co myslis tymi fliacikmi na nechtikoch? coho su znakom? aj alex to ma na 2 nechtikoch☹

@evelyn575 aj alex ked nepapala kvoli zubkom, tak mlieko vypila..skus aspon to..necitam celu diskusiu ale alex pije od cca 10 mesiacov acidko, tak mozno aj striedat mliecka, acidko, ak davas tak aj obycajne, alebo umele..neviem...

slavicita
14. feb 2012

@usiko no niekto tvrdí, že tie fliačiky sú znakom nedostatku vitamínov zinku a niekto, že vápnika...ja som mu začala dávať viac mliečka a fliačiky mu zmizli do dvoch týždňov a odvtedy sa neobjavili...malý pije mlieko každý deň pred obedňajším spánkom, tak mu to asi prospieva🙂

rolak
14. feb 2012

@evelyn575 naša je rovnaká ako tu spomínané detičky a teraz mám na ňu novú fintu: cestovinovú abecedu a rybu 😀 😀 😀 strašne miluje zvieratká,ale napodiv aj na tanieri,takže ke´d poviem,že ideme variť a papať rybku,tak sa nevie dočkať,lebo rybky miluje.... a super zábava ja aj papať "beee" a "aaaa", "peee" a podobne... dávaj jej lyžicu do ruky,nech papá aj sama,a j ty jej podávaj, aj to u nás momentálne zaberá.....

katka1981
14. feb 2012

@evelyn575, moja mala takto zacala fungovat ked mala 10 mesiacov, dr. mi povedala, ze je to normalne, ze si zacina preberat, ze bud jej mam dat dalsi chod, alebo ju nechat hladnu. Aj teraz pokial nema obed ze wau, alebo nie je moc hladna, zje 4 lyzicky asi, inokedy ked je hladna alebo jej strasne chuti zje vsetko. Podla mna je dobry papkac, ale zje viac jedla medzi tym, pred a po obede, lebo to podzobkava priebezne a o to zje menej obeda. Podla mna tak male dieta tazko prinutit. Skus jej nedat pre obedom 2-3 hodiny nic jest. Bude hladnejsia, ja sa o toto pokusam, ale nie vzdy sa da, ak sme doma, nehrozi 🙂 Pokial ti papa ostatne a je zdrava, netrap sa tym.

beba1902
14. feb 2012

@evelyn575 no nasa ma rok a mesiac a tiez papa ako vrabec chlieb vobec neda do ust 😒 rano trochu kasu zje a potom an obed zje popucenu zeleninku v polievke je to huste tak jej to asi staci potom na olovrant niekedy len jogurt a na veceru to je tiez bieda ,ale pevne verim aj ja , ze sa to polepsi 😉

jabadaba
14. feb 2012

@evelyn575 skus jej zamotkat postruhane jablcko do kase, ak ma rada jogurty, tak frcte na nich, nenutit. Organizmus si sam urcuje co v danej chvily potrebuje a co nie. Ja viem, ze sa tym trapis, da zabrat udrzat vyvazenost stravy pri taktomto jedeni, ale treba asi vydrzat. Davaj jej primarne to co jej naozaj chuti. Mozno ma len take obdobie.

usiko
14. feb 2012

@slavicita no ved to, mala tiez pije mlieko rano aj vecer....hm...popozeram este na nete ze co sa deje🙂 dik🙂

alana1
14. feb 2012

@evelyn575 ahoj, no my matie tiez taky problem. najprv som ho nutila jest, ale teraz to neriesim. napr aj teraz jedol rano ranajky - kasu, a teraz obed- polievku zjedol 1 lyzicku a zacal vypluvat. tak som ho nechala tak a hotovo. maly ma 15 mesiacov a vazi 9400g, takze ako vrabec, ale co uz, ja mam len jedny nervy 🙂

slavicita
14. feb 2012

@usiko tak potom skús niečo s obsahom zinku....niečo malej chýba...skús pozrieť ten net🙂