Prikrmovanie 3 mesačného dieťatka

lenka2322012
3. máj 2012

prajem vam pekny den mamičky a buduce mamičky ..ja kedže som prvorodička a ešte vela veci sa učim a musim sa naučiť tak sa chcem svami poradit ohladom toho že mam 3mesačneho synčeka nekojim ho bohužial od tretieho tyždna lebo som stratila mlieko tak som zacala mu davat nutrilon a malinky ma uz 3 mesiace tak sa chcem spitat ci mu mozem davat uz pomalicky aj niake kasicky alebo vizivi 🙂 dakujem velmy krasne za vsetky odpovede Lenka krasny den 🙂 🙂 🙂

dazdovka
3. máj 2012

@sissy27 🙂 anomalia sa nerata

katren
3. máj 2012

@dazdovka jedaaaaaaaaaaaaa, tak to by Michal este nemohol nic jest okrem mlieka a to mu evidentne nestaci.....nema este ani jeden zub....
a ak niekto povie, ze UM sa priblizuje k MM.....no, neviem co dodat.... 🙄
@lenka2322012 urcite este nie, pockaj minimalne do ukonceneho 4.mesiaca.....

jasminet
3. máj 2012

@dazdovka ak sa nepletiem, tak miliony rokov fungovalo, ze matka dietatu predzuvala potravu - kus mamuta a podobne. urcite nejaka pramatka nekojila kym dietatu nevyrastol prvy zub 😉 😀 nie, domorode kmene nepoznaju infarkty, obezitu, alergiu (ale ani lekara ktory by taku diagnozu asi stanovil), lenze v 50 rokoch je domorodec pod drnom 😀

irriss
3. máj 2012

@jasminet
mas tam chybu: uz ve 30ti 😉

aspon tak se to uci prave moje deti v dejepise 😀

jasminet
3. máj 2012

@irriss ja som tam povodne aj mala, ze 30 😀 😀 😀 😀 ale nechcela som prehanat a tak skoro ich pochovavat 😅 😉 😀

irriss
3. máj 2012

@jasminet 😀 😀 😀 😀

anjelicek26
3. máj 2012

Boze zienky to su hlasky, sa tu smejem. Do prveho zubu cakat netreba, ale dieta vam da same signal, kedy je pripravene, pred 4. mesiacom by som to rozhodne neskusala a potom uvidis, ako to pojde, ak stale nebude hladosit, spokojny po svojej flaske - kludne aj flaskove dieta moze do 6 mesiacov pockat. Ak sa bude castejsie budit, pytat väcsie mnozstva - tak mu daj uz prikrm, evidentne mu nestaci (a na dvojku mlieko netreba prechadzat kvoli tomu, kludne ostat pri jednotke, je najlepsie stravitelna). Niektore deti odmietaju prikrm, vypluvaju, napina ich, maminy panikaria - to tiez nie je riesenie, dieta este nevie posuvat stravu jazyckom stravu dozadu, znamena nepripravene. A to moze byt kludne aj 6-7 mesacne dieta, ved nezhltlo encyklopediu, aby vedelo, kedy co ma robit. Takze univerzalny recept kedy neexistuje, ale radsej neskor, ako skor, hlavne, ak je dieta spokojne 🙂 Nic mu totiz neutecie.

dazdovka
3. máj 2012

@jasminet zaujimave, to som naozaj nevedela, ze by clovek predzuval kus masa svojmu dietatu, kde si to citala, rada sa poucim... kde si to videla, alebo mas nejaky zdroj, ktory uvadza taketo spravanie u ineho cicavca? U vtakov prosim, je to strategia ich prezitia, ale u cicavcov je to mimoriadne zvlastne.

jasminet
3. máj 2012

@dazdovka no, u nas sa take veci ucili v dejepise a obcas si kukneme s muzom discovery a podobne 😉

dazdovka
3. máj 2012

Juj, ale ved smelo robte ako chcete. Neviem, ci ste sa o tom bavili so svojimi prastarymi rodicmi, napr. moja starka sa narodila v 1910, dozila sa 86 rokov, bola z dvojiciek, este mali 2rocneho a 4rocneho brata ked sa narodili, zili velmi velmi striedmo (chudoba), jej mama sa dozila 92 rokov, len tak naokraj.. . tiez neriesili, dali detom co mali, ked uznali, ze im treba...

zuzkatko
3. máj 2012

@dazdovka ja netvrdím opak ja len že také ročné dieťa má už väčší apetít ako napr. polročné ja si neviem predstaviť žeby moja malá mala byť do teraz na mlieku pokial jej nevýde zub ved by ma vycucala do špiku 😀 😀 ona je riadny hladoš tým nechcem ani napísať že som jej dávala kaše a pod. umelé sajrajty hned v troch mesiacov kojím ju do teraz a to má 14 mes. a s výživamy som začala po ukončení 6 mes. nechcela tak sme pokračovali s kojením skoro do 8 mes. potom si zvykla aj na tuhú stravu občas som jeje dala aj sunar kedže len moje mlieko jej nestačilo

sissy27
3. máj 2012

@dazdovka aha, tak to si mala hneď povedať, že ty určuješ hranice toho, čo je a čo nie je v norme... a ak je podľa teba umelé mlieko a materské veľmi podobné, tak je úplne jasné, že jedno z toho si nevidela ešte ani na obrázku 😀 a naozaj, deťom vyjde prvý zub v rôznom veku, aj keď je to PODĽA TEBA anomália, pre všetkých ostatných je to úplne normálne... a ročnému dieťaťu už len mlieko nestačí, aj keď zub ešte vonku nemá...

strapco13
3. máj 2012

@dazdovka po 1.materske mliecko a UM su diametralne odlisne veci
2...ty si myslis ze ziaden cicavec nepredzuvava svojim mladatam? vlci, lisky, levy, opice ...vsetky cicavce..len ludia si vymysleli na to mixer alebo pucenie vidlickou ci krajanie, lebo dodrziavame "hygienu" tvoja prababka ver tomu ze urcite predzuvavavala dšetim jedlio a mozno aj tvoja mama tebe
3. netreba cakat na zubok..ale ten polrok ma dieta pravo byt plne dojcenie, pripadne na UM, len ked je nedostatok mlieka /napriek vsetkym moznym snaham o upravu dojcenia/ alebo dieta pozaduje enormne mnozstvo UM /kedze je to tekutina treba brat ohlad na oblick/ tak sa moze zacat od ukonceneho 4. mesiaca
4. organizacia znama po celom svete WHO dodoruca vylucne dojcit polroka, potom do 2 rokov postupne zavadzat prikrmy poriu dojceni a potom dojcit tak dlho ako to matke a dietatku vyhovuje

cize ..trosku si opras vedomosti

@lenka2322012 odpoved je aj pre teba az na tu vetu o opraseni vedomosti 😉

ikke
3. máj 2012

u nas v NL sa v odporucaniach pise:

Dieta je pripravene na prikrmy
Ako zistime, ze je dieta pripravene na prve prikrmy?
- Ked vy jete, dieta sa na Vas so zaujmom pozera
- Dieta mlaska jazyckom
- Dieta sa snazi vsetko strkat do ust
Chcete dat dietatu par lyziciek ovocia alebo zeleniny? Poradte sa najprv s vasim pediatrom.

toto sa mi zda logickejsie nez cakanie na prvy zubok, predzuvanie, ci tlacenie dietata mrkvickou v prvy den 5. mesiaca zivota 😕 😉

digysa
3. máj 2012

@lenka2322012 Kedze si prvorodicka a priznala si sa, ze vela veci nevies, tak si s teba srandu robit nebudem....
V prvom rade tvoja otazka bola zla, lebo prikrmovanie 3-mesacneho babatka NEEXISTUJE.

Ak ti niekto poradi v tomto obdobi nejaky prikrm, tak sa dotycnej osobe podakuj a utekaj od nej co najdalej.

Ak mas dieta na UM, tak by som zacala od 5m ( ja osobne skor od 6m)
Ak na MM- tak o mesiac neskor ( od 6m uz kludne mozes)

Niekto tu pisal, ze mozes prikrmovat od 4-teho mesiaca...nIe, nie, nie.... Mozes prikrmovat od UKONCENEHO 4-teho mesiaca, co je v podstate to iste, ako som napisala hore (od 5m) 😅 A nezacinaj "sladkym" .

strapco13
3. máj 2012

@ikke hej to sedi aj u nas..ten polrok je orientacny a cca v tom veku aj zacne dieta prejavovat zaujem o to co mi jemlen svet je nauceny na tabulky tak som sem supla odporucania WHO ..ale su to odporucania nie prikazania 😀

dazdovka
3. máj 2012

@strapco13 vies sa pozerat na tu bohorovnu istotu zien, tvrdiacich o nutnosti zavadzania prikrmov presne v 6. mesiaci, ze teda inac bude dieta zaostavat vo vyvoji, mentalnych a fyzickych schopnostiach? Mna to dost vytaca, takze podala som iny pohlad na vec a v principe je logicky. Samozrejme, ze materske mlieko je top vyziva, ale do roka toho aj tak tie deti popri nom vela nezjedia, ani nepotrebuju... Poznam niekolko deti, co boli iba na UM, popri tom zjedli pramalo inej stravy, napr aj ovocie a zeleninu odmietali a nic im nie je. Naproti tomu (aj moja 1.dcera) kojene deti futrovane prisne podla tabuliek, s neskutocnymi zapchami a alergiami na potraviny... A tie tazke zapchy sme mali viaceri, je to hruza ze dieta si muselo tolko vytrpiet uz tak malicke... Do roka mu dam teda vselico ochutnat, ale mlieko musi byt hlavna potrava.
O predzuvani sa nemienim hadat, stojim si za tym, ze cicavce kym nemaju aspon par zubov, inu potravu ako mlieko nevyzaduju.

moncicip
3. máj 2012

@lenka2322012 Prikrmovat mozes zacat najskor od ukonceneho stvrteho mesiaca.

jerryjanka
3. máj 2012

inak moja je stale na mliečku UM má skoro 16 mesiacov, a jasne jedava už pomerne vela vecí ale aj tak večer v noci a rano má len mliečko - je to malý závislák 😀

czechzuzanaba
3. máj 2012

Dneska presne nad timto premyslim, moja ma za dva dni 5 mesicu, je plne kojena a ja mam proste posledni tyden pocit, ze by chtela jist. Asi ji dam v sobotu tu mrkvu, a uvidim, jak bude reagovat. Jestli to bude vyplivovat, tak jeste pockam. S prvni dcerkou jsem cekala do tech 6 mesicu, jenze tato druha proste chce papat. Kdyz jim, tak ju to hrozne zajima, nebo staci kdyz piju vodu...Tak by me zajimalo, jestli nekdo nemate podobnou zkusenost s plne kojenym miminkem a prikrmovanim driv nez tech 6 mesicu?

No a jinac odkdy zacaly vase mamy prikrmovat vas? Me mama vzdycky rika, jak jsem byla hrozny jedlik, ze jsem ty prikrmy vubec nechtela jist...a potom prave jsme prisly na to, ze mi je zacala davat, kdyz jsem mela 3 mesice!!! 🙂 Tenkrat se to tak delalo proste...(me se to nelibi, jen tak pro zajimavost rikam).

dazdovka
3. máj 2012

@strapco13 este nieco na margo porovnania UM a MM... Realne je materske mlieko plne toxickych latok, toho s cim prichadzame do styku je strasne vela, od chemie v pracich praskoch, kobercoch, lepidlach v nabytku, to vsetko, co citime ako umelinu - to vsetko sa nam dostava do tela cez sliznice a rozborom zistene, ze sa v materskom mlieku nachadzaju vsetky polutanty zivotneho prostredia, ktore prechadzaju do tela matky. Dieta je na vrchole potravinoveho retazca, dostava sa mu cez matku sama "fajnotka", naproti tomu umele mlieko je o tieto polutanty "ochudobnene". Nezastavam umelu vyzivu, ked mozem veselo kojit, ale vyrobcovia sa snazia vyskumom a naslednym zlepsovanim zlozenia namiesat najvhodnejsie pomery toho, co je pre jeho vyzivu najpotrebnejsie. Netvarme sa uz, ze deti na umelom mlieku su chudatka nestastne, ze nase kojene deti sa maju fasa super oproti nim. Je to relativne.

strapco13
3. máj 2012

@dazdovka moje obe dojcene deti..podotykam stale dojcene /maly ma 2,5roka a mala 10 mesiacov, ficime tandemovo/ su prikrmovane cca podla odporucani WHO, mali zaujem o jedlo, pekne papaju, dostatocne mnozstva na ich vek a cuduj sa svete ziadne zapchy ani bolesti bruska ani nic..lebo su dostatocne dojcene ..cize bolesti brucha a zapchy u deticiek nejdu na vrub tuhej stravy ale navrub NEDOSTATOCNEHO DOJCENIA..co je uplne ina vec
ukaz mi vetu kde som napisala ze mlieko nema byt hlavna strava????? ak si pozries uvadzam ze do 2 rokov sa zavadzaju prikrmy POPRI DOJCENI ..nie namiesto dojcenia
ukaz mi kde pisem, ze inak bude dieta zaostavat vo vyvoji ak dostane tuhu stravu ????
vyskumy dokazali, ze zavedenim prikrov od toho ukonceneho 6 mesiaca SPOLU s dojcenim pomaha eliminovat alergie a traviace tazkosti, predchadza rizikam coeliakie vzniknutej inak ako dedicne /hold kto raz ma gen, tak problemy po lepku bude mat, ci bude dojcene mesiac alebo 5 rokov/ ..dokonca neskorew zavedenie rizikovych prikrmov je skodlive, a to hlavne ak matka ukonci dojcenie predcasne
príliš oneskorené zavádzanie príkrmu by mohlo pre bábätko znamenať spomalý rast a vývoj, poial nie je dostatocne dojcene. Ak sa príkrm zavádza oneskorene, bábätko si horšie osvojuje nové chute i konzistenciu jedla. Aby si bábätko vyvíjalo orálnu motoriku, potrebuje žuvať , hrýzť.
a ked ma dieta prvy zub v 3 mesiacoch /co je uplne normalne/ tak ho mam zacat cpat mrkvou????
a moji mali prvy zub po 8 mesiaci..od 6 mesiaca mali taky zaujem o nase jedlo..to som im ho nemala dat ochutnat, lebo nema zub????
deti bez zubkov su hryzkanim jedla brusia dasienka a ulahcuje sa prerezanie zubkov
ako s predzuvanim jedla ja osobne nesuhlasim, aj ked nemam problem s tou istou lyzickou krmit deti , pripadne im dat nieco mojou lyzicou z mojho taniera ...to som uviedla ako priklad ze to robia aj cicavce a v prirodzenych kulturach ludi je to stale bezne
co sa tyka cicavcov..maju ovela skor zuby ako ludia ..nemyslim realne dni ale porovnanie s dlzkou zivota, dokonca vekla sa ich so zubkami rodi..to znamena ze hned tuha strava
u cicavcov su mladata vacsinou dojcene k prvym TRVALYM zubom

xlucia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
3. máj 2012

@dazdovka do materskeho mlieka prenika tak malo tych skodlivin, nehovoriacv o tom ze materske mliecko je plne protilatok a pod..co v UM nikdy nebude
UM je z kravskeho mlieka, nie je to cista chemia /len to co do neho dodavaju/ ..co myslis ze ta krava papa? pada na nu ten isty kysli dazd ako na nas, papa tie iste potraviny krasne prihnojovane vselijakym sajratom
NIKDE som nenapisala ze deti na UM su chudaci, nikdy som neosocila ziadnu matku ze dava UM
ale porovnavat materske mlieko a UM???? to sa jednoducho neda, nikdy vedci nevyrobia to co matka pre svoje dieta, pretoze materske mlieko sa prisposobuje aktualnym potrebam dietat z hodiny na hodinu a pixla s UM bude mat to iste zlozenie
najprv si prestuduj riadne o com je dojcenie, co obsahujematerske mlieko a to ako je UM vyrabane a co obsahuje a potom pochopis, ze jednoducho to nemozes porovnavat
je mi uprimne luto vsetkych nedojcenych deti a matiek ktorym sa nepodarilo dojcit..ale nerobim z nich nestastnikov, chudacikov ani ich nezatracujem ako neschopne matky ani nic podobne, je to ich vec, nemozem vediet cim si presli, co vsetko skusili
ale treba si uvedomit ze UM je liekom pre pripady kedy sa neda dojcit, cize nema byt prezentovane a&ko nahrada materskeho mliecka, lebo nahrada je to velmi chaba

strapco13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xlucia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
xlucia
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
strapco13
Odpoveď bola odstránená
Zobraz
kvetinka211
3. máj 2012

@lenka2322012 Ahoj Lenka ... neviem ci to tu uz bolo spomenute, ale ked uz potom o par mesiacov zacnes s prikrmami, tak nedavaj kasicky ktore sa bezne predavaju - su plne zbytocneho cukru a prichuti. Dietatku to len uskodi a nebude ti poriadne jest ine veci. Radsej kup instantnu bezlepkovu kasu nemliecnu bez prichuti - napr. ryzova, psenova (alebo uvar sama ryzovu kasu, kukuricnu kasu) a zarob ju s umelym mliekom ktore pouzivas. Zacni zeleninovym prikrmom (mrkvicka, zemiacik). Co sa tyka ovocnych vyziv - najpv radsej sama priprav ovocie - pomackany banan, podusene pomackane jablcko, nastruhane jablcko ... neskor uz mozes aj vvyzivy, ale nekupuj tie plne cukru. V dmku maju kvalitne vselijake druhy, ale su dost drahe. Ked chces klasicke ovko za nizsiu cenu, tak pozeraj v dia-kutiku potravin. Tam maju aj verziu bez cukru.
Po 5 mesiaci mozes zacat davat kusky-omrvinky z chlebika aby si postupne babo privykalo na lepok.