Synček nosí látkové plienky a v noci je vždy celý mokrý

maribell
14. sep 2012

ahojte . ..pouzivam obycajne stvorcove latkove plienky ale mam jeden problem stale mi presakuju ..mam na nich postolky ale vzdy ked sa krpec v noci zobudi tak je komplet cely mokry cize ho musim zakazdym aj prezliekat ... :/ .to tak robia vsetci? ..je to normalne alebo su na to nejake specialne finty? ... dakujem vam za radu .. 🙂

ivanka.7
15. sep 2012

@moon1979 ja som skusala ten prvy mesiac tesco, pampers (dva druhy sme mali) a hellen harper - paradoxne najlepsie boli tie posledne :D teraz, ked potrebujem jednorazovku (na dovolenku napr. na to su super), tak kupujem babylove nature;
Ale nejake velke rozdiely v precikani/neprecikani som medzi nimi nezaznamenala, okrem toho, ze pampersky najviac smrdeli (ciste, nie pokakane :p). Ale to uz som uplne inde, autorke temy sa poradilo uz inde :D

estterka
15. sep 2012

@moon1979 no skus si predstavit kolko tych plienok je po dvoch rokoch plienkovania...a kde asi na kope su.kolko deti v tvojom meste ich pouziva..su to nenormalne mnozstva.. jasne,treba sa snazit produkovat co najmenej odpadu aj inak,ale pri pamperskach je to skutocne nepredstavitelne,co po nich zostava...a je to plast-z ropy,to sa nerozklada len tak..
ono ja si tiez myslim,ze kazdy nech robi ako chce,ale ked niekto v dobrom sa snazi urobit nieco viac,nepaci sa mi,ze niekto iny sa mu vysmeje,ze vsak zijeme v tom a tom storoci...to,ake je to kriticke na svete momentalne s odpadom,skladkami,ako vyzera nasa planeta,ze odbad z plastu je vsade,uplne vsade..a nerozklada sa to..a ked sa rozlozi,nevrati sa to do prirody spat,vzdy tu budu casti plastu z toho,kedze je to umelo vytvorene..a je to cele o tom,ze ludom je to proste jedno..
prat sa da aj tak,aby to bolo co najviac ekologickejsie,neznecistovat tolko prostredie tym.

kadri
15. sep 2012

kto chce, najde si info. alebo si moze nevedomo potlapkavat po pleci...

http://bocianiehniezdo.conetix.sk/content/zdrav...

fionka1711
15. sep 2012

mam pre vas ilustracny obrazok 🙂

fionka1711
15. sep 2012

ako hovoril moj stary otec: "Najhorsia zo vsetkeho je zrazka s blbcom." :D

katka888
15. sep 2012

@stanislavao ak si nabrala pocit, ze som sa snazila presviedcat, tak sa ospravedlnujem, jednoducho som mamicka, ktora vyskusala jedno aj druhe a preto viem porovnat z praxe a nie podla sposobu Jpp / jedna pani povedala / a som toho nazoru, ak by mamicky, ktore sa latkarkam vysmoevaju, ze funguju predpotopne , latkovali hoc len tyzden , tak by svoje nazory na latkovanie znacne okresali, kedze pramenia najma z mytusov a realita v 21vom storoci je ina.

@moon1979 jedno dieta v jednoraovkach vyprodukuje 2x tolko dopadu ako dosplely clovek za rovnake obdobie. co sa tyka "znecistenia " pouzivanim pracky na pranie latkovych plienok , je ovela mensie a zanedbatelne oproti znecistovaniu sposobeneho pri vyrobe jenoraozvych plienok.
jediny dovod preco sa k tomu vyjadrujem je ten, ze mnohi reaguju na latkovanie a pritom kedze sa tejto teme nikdy nevenovali, maju bud mylne alebo nedostatocne informacie. v ziadnom pripade nemienim nikoho presviedcat, jednoducho si myslim, ze ked sa povie A treba dodat aj B ... 🙂

kaja73
16. sep 2012

tak ja neviem ,ale to s tym "strasnym" pranim -u nas by som prala ob den aj bez latkoviek-maly grcakaval prvu ligu a musela som aj tak prat ,takze ci som tam prihodila aj latkovky bolo suma fuk.
Bodiniek som proste namala nakupenych kazdu velkost 20 kusov a viac ,aby som prala len raz za 5 dni ci dokonca tyzden.A pri prani v ruke to smrdelo aj po vyprani-proste pracka sla tak ci tak.
Prvy mesiac som pouzivala jednorazovky a mm ich musel nosit do smetiakov na sidlisku-nam sa to nezmestilo do nasho smetiaku -byvam v rodinnom dome a na jeden maly je nas tu 5-takze kazde rano nosil mm smrad na sidlisko 😝 .
Pri latkovkych sme NIKDY nemali ZIADEN problem-nikdy ich neprcikal,nezaparil sa a ziadna namaha pre mna to nebola.
Plus to financmen vyslo cittelne menje-len vstuna investicis je vacsia-,ale celkovo za plienkove obdobie je to vela usetrenych penazi. 🙂

lubka231
18. sep 2012

Prosím poraďte mi aké nohavičkové látkové plienky sú najlepšie na noc v kombinácii s vrchnými vlniačikmi Merino.

peluskovo
19. sep 2012

@lubka231 ja pouzivam bambi roxy, flexitots, haipa daipa pastelky, anavy aj bamboozle od tots bots... vpodstate vsetky nohavickove nam vojdu do merino vlniacikov

lubka231
19. sep 2012

@peluskovo ale ktoré sú také že naj. Rozmýšľala som nad Anavy nočnými, alebo Anyvy bambusovými na snapy sponku, ale radili mi že tie druhé nie sú moc Ok, lebo sa po čase zrazia. Mám pol ročné dieťa a chcela by som aby vydržali celé obdobie plienkovania.

peluskovo
19. sep 2012

@lubka231 mne sa najviac pozdavaju bambi roxy, su dostatocne save, a my mame od pol roka velkost M-L a teraz ma ondrik rok a stvrt a este stale ma priestor kde do nich rast. anavy XL su narozdiel od bambi roxy celo bambusove, bambi roxy je bambus a bavlna, ale podla mna saju rovnako. a mam rada aj haipa daipa pastelky, su sice bavlna ale maju vysoku savost takze nam stale na noc stacili, a maju taky dlhy chobot, ktory poskladam podla potreby

lubka231
22. sep 2012

@peluskovo Prosím vás aký je rozdiel medzi Haipa-daipa Klasika BIO a Haipa-daipa pastelka BIO a ktoré z nich sú vhodné na noc? Tiež sa chcem opýtať v čom mám prať látkové plienky, stay dry vkladačky a pulky, momentálne mám tekútý prací prostriedok Lovela pre deti - je vhodný? Nebudete ponúkať vo vašom e-shope mydlové orechy? ďakujem

biba321
26. sep 2012

Baby prosim Vas,ked mi maly ocika bavlnenu plienku (ale riadne myslim,ze je pod nim mlacka a ja ju utriem tou plienkou,to ked je naholo..),na kolko stupnov to periete? periem s Persil sensitiv, 2x placham,normalne oblecko periem na 40 C,precikane plienky na 60 C,no ak by stacilo na 40,tak radsej budem tak,ved kto zas doplati učet za elektrinu že 😠 no neviem ci to na cikaničku staci tych 40 C
aj ked je pravda ze aj oblecenie niekedy precika 🙂

lenusskaa
26. sep 2012

@biba321 ahoj, ja 60tku davam len ked mam plienky viac znecistene, alebo ked periem az na 3ti den a zda sa mi ze ich viac citit 🙂 inak vacsinou pouzivam len 40°, sem tam pridam do prania aj miofresh (na dezinfekciu)

silviabbbbb
7. okt 2012

@peluskovo Dobrý deň, mohla by som Vás požiadať o radu? Látkujem 19mesačného syna. Dokonca aj na noc som si trúfla vzdať sa pampersiek, no občas sa stane, že nám plienka AIO pretečie. Dávam aj nejakú tú vkladačku naviac, no začínam sa obávať, či mu tá hrubá vrstva nejako nemože ublížiť na vývoj semeníkov- či sa veľmi neprehrejú, alebo tak nejak. Mohli by ste mi prosím poradiť maximálne koľko vrstiev možem navkladať do jednej kapsovky, či AIO, alebo aká je najideálnejšia kombinácia plienok a materiálov na noc? Vopred ďakujem :o)

monika15
7. okt 2012

@fionka1711 ked je to natural tak sa to samo rozpadne 🙂))
kedze to mas stiahnute z takej natural stranky ;)

monika15
7. okt 2012

@estterka sorry ale urcite sa tu nebudeme hadat ze pamperska nezachytila.. nekupila si dobre plienky....
mne ani jedna plienka sa neprekakala nic vobec a maly tiez celkom slusne zarobi....
a vobec sa tu nejedna o nijake pohodlie... je to kazdeho osobna vec....
tym ze par ludi latkuje zial nezachrani svet....

estterka
7. okt 2012

@monika15 dojcila si?

monika15
7. okt 2012

@estterka no len ma teraz nezacni presviedcat ze preto sa moj maly neprekaka plienku bo som nedojcila......

estterka
7. okt 2012

@monika15 ale je to tak. ked mam napisat detaily,tak moje(a mnozstvo inych dojcenych deti v okoli) sa prekakavali za uska pocas obdobia vylucneho dojcenia,pretoze to takou silou islo z ich zadocka,ze to vysplechlo na chrbatik-kedze pampersky,kupovali sme tie premium ci ako sa volaju na slovensku(ale skusili sme vzorky aj inych plienok) nemaju vzadu gumicku a teda to nemalo co zachytit. kdezto latkova plienka ma vzadu gumicku,ktora to udrzi vnutri v plienke. ja viem o podobnych skusenostiach hlavne mamiciek,co dojcili,ale je mozne,ze sa skusenost maju aj deticky na UM. stolica vyucne dojceneho dietatka je vsak jednoznacne ina ako dietatka na UM.

monika15
7. okt 2012

@estterka no sorry ale nebudem sa tu hadat na nejakej kake... ja tiez viem ze ake moje dieta kakalo... plno mojich kamosiek koji a nikdy nemali prekakanu plienku.....
treba kupovat kvalitne ;)

estterka
7. okt 2012

@monika15 a co su podla teba kvalitne plienky? kupovali sme v tej dobe najdrahsie pampersky,tak neviem. proste viem,ako kakalo moje dojcene dieta a ze to plienka bez gumicky vzadu nemala sancu zachytit. o to islo,o nic ine. dnes sa mi uz dieta neprekakava ked jej dam jednorazovku,kedze uz okrem dojcenia je aj inu stravu. nechapem celkom o co ti ide. a preto koncim tuto debatu s tebou. tuto temu si zacala vsak ty.

monika15
7. okt 2012

@estterka ano presne ;) lepsie je skoncit...nebudem tu vyklad detail plienok
.... dovi

peluskovo
7. okt 2012

@silviabbbbb viem, ze niektore mamicky dovypchavaju, no osobne to nepreferujem, radsej by som na noc davala nohavickove bambus plienocky, nez dovypchavat AIO alebo kapsovky. nohavickove sui cele zo sacej vrstvy, preto su vhodnejsie 🙂 mamicky, ktore paralelne pouzivaju latkove aj jednorazove plienky zvyknu spominat, ze to co nezachytia nohavickove plienky, tak by nezladli ani jednorazovky.

peluskovo
7. okt 2012

@estterka aj ja mam tu skusenost, pri starsej sme prvych 6 mes pouzivali jednorazovky, a nie nejake lacne no-nameky, ale tie " mamickami najodporucanejsie " a nepresiel den, zeby sme nemali pretecene cez chrbatik az do perinky. a mala ked "kakla" tak to bola rana, ze sa az jej krsny cudoval , ze take babo dokaze vydat taky zvuk. presne ako pises 🙂

fionka1711
7. okt 2012

@monika15 a presne vdaka ludom s tvojim postojom je na tom prostredie a povedomie ludi tak ako na tom je. Kazda latkujuca mama a kazda usetrena pamperska sa pocita. Vacsine ludi je to ale jedno, lebo oni maju momentalne pohodlie a ekologicku krizu budu riesit ich deti a vnucata ked oni uz budu pod fialkami.... a jednorazove plienky su len zlomkom celej ekologickej problematiky.

anjelicek26
7. okt 2012

@fionka1711 - len k tomu ilustracnemu obrazku, pampersky idu do spalovne a k tym jednorazovkam by trebalo pridat litre pracieho prasku a vody, ktoru tym padom spotrebujes navyse a hodiny cisticky, kym sa tato voda zasa precisti a elektriny (ktora sa z velkej casti stale vyraba z jadrovej energie s trochu väcsim casom rozpadu ako plienka) 😝 Svet nie je cierno-biely, ako sa nam to snazi ten obrazok vsugrovat...

anjelicek26
7. okt 2012

@monika15
@estterka -babule nechcem sa hadat ale toto je prudko individualne, ako ktore dieta ma tvar stehienka, sirku chrbatika, ako mu ktora plienka sadne, moje obe deti - kojene - sa nikdy neprecikali a prekakala sa mala asi 4x - ked mala svoju fazu 12dni nekakam a potom nalozila, tak to nemala ani pamperska sancu. Mozno to chcelo skusit iny typ plienok. Rovnako nesadne kazdej mame/dietatu latkova plienka, rovnako nesadne pamperska. Niesme sme vsetci rovnaky, ani nase deti, inak by existoval len jeden univerzalne vhodny typ plienky, nie kopa druhov.

kaja73
7. okt 2012

Tento popis latkoviek sa mi celkom paci 🙂
• sú šetrné k jemnej detskej pokožke

- priedušné materiály látkových plienok zaručujú zdravé prostredie v okolí zadočka bez nežiaducich chemikálií, vhodnú teplotu na vývoj semenníkov u chlapčekov (prehrievanie semenníkov v jednorázových plienkach môže dokonca viesť až k ich neplodnosti) a dostatočnú cirkuláciu vzduchu ako prevenciu proti vzniku zaparenín,

- materiály, z ktorých sa plienky vyrábajú, sú testované a certifikované podľa najprísnejších noriem, časť z nich je v BIO kvalite, čo znamená, že sú pestované bez použitia pesticídov.

• sú ekologické

- na výrobu jednorazových plienok sa spotrebuje 10x viac surovín a 3x viac energie ako na výrobu a údržbu látkových plienok,

- každé dieťatko používaním jednorazových plienok vyprodukuje viac ako 1 tonu odpadu, ktorý sa rozkladá až 200 rokov, alebo sa pri jeho spaľovaní uvoľňujú do ovzdušia nebezpečné látky,

- plienky môžete prať v ekologických pracích práškoch, čím ešte viac šetríte životné prostredie.

• šetria nám peniaze a čas

- namiesto vyhadzovania peňazí do kontajnera za jednorazové plienky ušetríte praním látkových plienok približne 11 000 – 18 000 Sk (v závislosti od nákladov na plienkovú výbavu), čo môže byť až 65 % z nákladov na jednorazové plienky (vo výške 25 000 Sk pri ich používaní počas 2 rokov). Navyše látkové plienky môžete použiť aj pre ďalšie bábätko. Vtedy je úspora ešte väčšia.

- nemusíte pravidelne nosiť domov veľké balíky, sledovať akcie. Všetko, čo k prebaľovaniu potrebujete, máte doma po ruke.

• poskytujú dieťatku dostatočný komfort

- aj v látkových plienkach môže mať dieťatko zadoček v suchu. Moderné materiály odvádzajú vlhkosť od zadočka a zabezpečujú pocit sucha. Pravidelné prebaľovania cca 5 – 6 krát denne zabezpečí, že sa Vaše dieťatko bude spokojné aj v látkových plienkach – bude sa mať ako v bavlnke, a to doslova :o).

• sú moderné

- niektoré mamičky si látkové plienky doslova zamilujú. Môžu si vybrať z rôznych materiálov, vyrábajú sa v rôznych farbách, vymýšľajú sa nové modely, ktoré na zadočku aj krásne vyzerajú. Niekedy je naozaj škoda, že sú schované pod oblečením :o)

A že sú trochu objemnejšie?

Dieťatku v pohybe určite nebránia a navyše prirodzene chránia napr. pri sedení na studenej podlahe a tlmia pády na zadoček.

U novorodencov väčšina z nich automaticky zabezpečuje aj odporúčané „balenie na široko“.

fionka1711
7. okt 2012

Samozrejme ani latkovky nevzniknu a nezaniknu same od seba - nevsimla som si ze by som tvrdila ze je nieco ciernobiele, ale ked si spocitate ekologicku zataz z vyroby, prepravy (vratane prepravy odpadu), a likvidacie (spalovanie jednorazoviek je to najhorsie co sa s nimi moze urobit - a vacsina pampersiek proste skonci na skladke) a porovnate si so zatazou z vyroby, prepravy, udrzby a likvidacie latkoviek, stale vyjdu latkovky ako bezkonkurencny vitaz. Mamy ktore myslia ekologicky navyse vacsinou pouzivaju plne odburatelne pracie prostriedky a peru v nich vsetko, nie len plienky. Mimo to s malym babatkom sa musi prat aj tak velmi casto aj bez latkoviek, takze to az taky dramaticky rozdiel nie je. A latkova plienka pri normalnom pouzivani posluzi dvom az trom detom, takze naklady sa opat delia. Nikoho o nicom nepresviedcam toto su fakty a keby ste si nastudovali si problematiku (trochu sa tomu venujem, takze to nastudovane mam) tak by ste svoj prispevok urcite takto nenapisali. Nikoho sa nechcem dotknut, je to len moj nazor - robim to co povazujem za spravne, verim ze sa povedomie mam casom zmeni k lepsiemu, ale bohuzial ako v mnohom inom aj v tomto za zapadom velmi zaostavame, postoj niektorych zien s ktorymi som sa rozpravala je velmi smutny. Ale mam mnoho znamych, vacsinou vysokoskolky vzdelanych sikovnych bab, ktorym som sila plienky, ktore akonahle zistili tuto moznost, dali sa na to a pochvaluju si.