Musím podať daňové priznanie ak som na úrade práce?

andrea77
8. feb 2013

Chcem sa spýtať, či si musím podať daňové priznanie za minulý rok,ked som do 07/2012 poberala rodičovský príspevok, v júly / ked sa mi vlastne skončila rodičovská dovolenka / som skončila pracov. pomer dohodou a dostala som odstupné,čiže som mala príjem a od augusta som evidovaná na ÚP. Podľa mňa si daňové priznanie musím podať,lebo som mala vlastne príjem,len neviem, či si môžem uplatniť nezdaniteľ. časť na daňovníka na celý rok,lebo v tom potvrdení,čo mi poslal bývalý zamestnávateľ mám nezd.časť daňovníka od 01 do 07/2012. Manžel pracuje v zahraničí,daňové si podáva aj u nás, aj v zahraničí , môže si aj on uplatniť na mňa odpočíteľnú položku ? ďakujem za radu

zivika
8. feb 2013

@andrea77 nie som sice uplny odbornik, ale myslim, ze danove priznanie podavat nemusis, mal by to urobit tvoj zamestnavatel, takze sa informuj u neho, ci tak urobi...ked manzel podava priznanie na slovensku, moze si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku...hadam sa nemylim a ak ano, mozno aspon rozprudim debatu 😉 😀

girl177
8. feb 2013

@andrea77 Výška príjmu, do ktorej nie je povinnosť podať daňové priznanie za rok 2012 je 1 822,37 €. Ak si dostala odstupné, tak ti bola zrazená preddavková daň. Mohla by si ju po podaní daňového priznania dostať spať.

andrea77
autor
8. feb 2013

@zivika dakujem

andrea77
autor
8. feb 2013

@girl177 dík ,aj ja som to tak nejak pochopila,len som si nebola istá

something
8. feb 2013

ALebo
@andrea77 alebo ti posledny zamestnavatel urobi rocne zuctovanie dane. Je to jeho povinnost ako posledneho zamestnavatela. mne skonil pomer v dec. a bude mu robit zamestnavatel a vratia mi celkom dost penazi..oplati sa

helenkat
8. feb 2013

Máš nárok na celú odpočítateľnú položku, t.j. 3 644,74 € a zamestnávateľa musíš požiadať o vykonanie ročného zúčtovania do 15. februára.

alibabaa
8. feb 2013

@andrea77 mas narok na celu odpocitatelnu polozku. ked si urobis danove priznanie, tak este stale ak mas nizsi prijem si moze na teba uplatnit manzel ciastku na manzelku ale iba rozdiel medzi tvojim prijmom a odpocitalnou polozkou na manzelku.
este je tu otazka ci si dostavala aj podporu v nezamestnanosti, to som si nie celkom ista, ale to je tusim tiez ratane ako prijem.. a mozno aj nie..

helenkat
9. feb 2013

Áno, aj podpora v nezamestnanosti sa považuje za príjem manželky.

danadany
9. feb 2013

áno podpora v nezamestnanosti je zdaniteľný príjem, takže ak si mala nárok a poberala si treba to tiež zahrnúť do príjmu, myslím že keĎ už ti zamestnávateľ vystavil potvrdenie neráta s tým že ti bude robiť ročné zúčtovanie ale ak si dáš žiadosť urobí ti ho

andrea77
autor
9. feb 2013

kočky ďakujem pekne za odpovede,určite ste mi pomohli.

andrea77
autor
9. feb 2013

@something a akým spôsobom si požiadala zamestnávateľa,aby ti urobil daňové priznanie?treba nejakú žiadosť vyplniť?

something
10. feb 2013

@andrea77 U zamestnavatela sa vyplna taky papier, to si urcite robila kazdy rok ked si tam bola zamestnana. Tak presne to iste tlacivo pojdes vyplnit tam

evita68
10. feb 2013

@danadany podpora nie je zdaniteľný príjem... ráta sa iba do príjmu manžela/manželky pri uplatnení nčzd..

danadany
10. feb 2013

@evita68 ďakujem za info, som si to zle prečítala asi a invalidný dôchodok je zdaniteľný príjem?

evita68
10. feb 2013
andrea77
autor
10. feb 2013

@evita68 čiže ked som to správne pochopila,tak ´manžel si vie na mna uplatniť vlastne môj príjem ,čiže odstupné + podpora v nezamestnanosti od júla do decembra a mínus odpočítateľ. položka tých 3644074 eur? Rodičovský príspevok si do príjmu nemám započítať v tomto prípade?Lebo ten som poberala od januára do júla a od júla do decembra podporu v nezamestnanosti.dakujem

evita68
10. feb 2013

@andrea77 pracuje v zahraničí ako zamestnanec?

andrea77
autor
10. feb 2013

@evita68 áno,ako zamestnanec firmy.

evita68
10. feb 2013

@andrea77 ked si bude tu podávať DP, tak daň, zaplatenú v zahraničí mu tu nevrátia.. tu si príjmy vyjme v daňovom, čiže sa nebudú zdaňovať..
takže nezd. časť na teba je mu nanič na svk..

ako je to v čechách, či si tam môže na teba uplatniť nezd. časť, ti neviem poradiť..

andrea77
autor
10. feb 2013

@evita68 dakujem

rainee
20. jan 2014

ahojte, viete mi prosim poradit - minuly rok som poberala davku v nezamestnanosti a bola som aj na rodic.dovolenke. mam si podavat dan. priznanie? moze si na mna manzel uplatnit nezdanit.cast? dakujem za info.

evita68
21. jan 2014

@rainee ty nepodávaš...manžel si uplatniť môže..

inki
21. jan 2014

Dobry,chcem sa opytat ci musim podat danove priznanie,v juni 2013 mi skoncila materska,zamestnavatel ma prepustil,dal mi odstupne,od jula som poberala podporu a od januara 2014 som na predlzenej materskej,neviem ci mam to danove podat alebo nie,dakujem za odpoved

evita68
21. jan 2014

@inki podľa toho, koľko bolo odstupné a či ti bola strhnutá daň

inki
21. jan 2014

odstupne mi dali 1500e,a ako zistim ci bola strhnuta dan,peniaze mi poslali na moj ucet

evita68
21. jan 2014

@inki výplatnú pásku nemáš? ale pri takom odstupnom ti bola určite strhnutá, tak podaj DP alebo požiadaj o RZD, daň sa ti vráti

inki
22. jan 2014

mozem sa opytat co je RZD,dakujem

inki
22. jan 2014

a tu pasku nemam,poslali mi to na ucet

evita68
22. jan 2014

@inki ročné zúčtovanie dane, požiadaj zamestnávateľa do 15.2. /firmu, kde si pracovala/

inki
22. jan 2014

ok,dakujem a prajem pekny den