Používame cookies. Viac informácií tu. OK
stastenka42
6. sep 2011

@zuzanka9999 ahoj,ukludni sa,vždy je to individuálne,a záleží na tom ako bude reagovat babatko 😉 moja sesternica má takto s mm 4 deti a ani pri jednom jej nemuseli nič pichat 😉 nepotrebovala žiadne protilátky,takže bud v klude 😉

bashinka
6. sep 2011

Ahoj zuzanka. S mojím mužom to máme rovnaké. Tak isto som negatív a manžel pozitív. A narodil sa nám krásny zdravý chlapček. Tiež som bola z toho v strese, ale nedávali mi ani protilátky ani nič. Tiež mi povedali, že je to rizikové až pri druhom. A komplikácie som nemala absolútne žiadne :D

zlatat
6. sep 2011

ahoj my sme na tom podobne. Ja A Rh negat. a muž A Rh pozit. Máme dvoch synčekov, ktorí zdedili tatinovu krv, takže obaja majú Rh pozit.
Ja som po prvom pôrode Rhegu dostala, ale po druhom nie - žiaľ lekári akosi na to pozabudli 😠
Veľmi by sme chceli ešte jedno dieťatko, žiaľ sa nám nedarí, nakoľko máme v nebíčku dvoch maličkých anjelikov. ☹

Akú krvnú skupinu má tvoje dieťatko? Ak má Rh negat. tak Rhega sa nepodáva, ale ak má Rh pozit., Rhegu si mala mať podanú ... tento týždeň som sa o tom bavila s hematologičkou

katrinka8
6. sep 2011

@zuzanka9999 - ahoj, @zlatat ma pravdu, zavisi to od krvnej skupiny babatka. Ak zdedi Rh- (Rh neg.) po mamicke, tak je to v poriadku. Ak zdedi Rh+ (Rh poz.) po ockovi, dava sa po porode Rhega. Bat sa vsak urcite nemusis, ak mas Ty Rh- a Tvoj partner Rh+, mas to zapisane v Tehotenskej knizke, pocas tehotenstva Ti 3x odoberu krv na kontrolu protilatok a takisto by mali po porode odsledovat krvnu skupinu babatka. Urcite sa neobavaj 😉

sisaha
6. sep 2011

@zuzanka9999 absolutne sa nemusis obavat. v tehotenstve ti sleduju protilatky a urcite by to riesili ak by sa im nieco nezdalo. Ja som tiez Rh- a otec Rh+ s rovnakou KS a gynekologicka mi povedala, ze prve tehotenstvo je v pohode. Ak ma dieta KS po otcovi, bude ti do 2 hodin od porodu podana Rhega. Mne tak bola a v druhom tehu dieta ziskalo KS po mne, cize Rhegu som uz nedostala.

moni
6. sep 2011

@zuzanka999
pri snazeni by rozdielne Rh faktory nesposobuju komplikacie.
pocas tehotenstva ti budu v ramci prehliadok robit odbery krvi, a zistovat protilatky. okolo 24tt sa v pripade potreby (niektori lekari automaticky) pichaju protilatky, a po porode podla krvnej skupiny dietatka takisto.

zahadka
6. sep 2011

@zlatat ahoj, no moj syncek ma negat., ale mne sa vytvorili protilatky? Doktori mi vravia, ze nesmiem 2-3 roky otehotniet, ak nechcem potratit. Ako je mozne, ze sa mi protilatky tvorili?

cora73
6. sep 2011

Mne dali injekciu tusim po kazdom tehotenstve,prvy syn ma AB negativ -ja mam A negativ a jeho otec mal B negativ,a druhy syn ma A pozitiv-jeho otec ma O pozitiv...Horsie je,ze sestricka pride,nic nepovie,pichne injekciu a clovek ma potom rozmyslat,ze ci tu Rhegu dostal alebo nie... 😠 😠 Ale co si pamatam,ked som rodila prveho syna pred 16-timi rokmi,tak ma v porodnici na uz zrusenej Zochovej ukazoval primar medikom ako cvicenu opicu-ze mam RH negativ... 😕 😕 😕

niky7
6. sep 2011

@zuzanka9999
ahojky zuzanka, ak este len babulko čakate, alebo sa chystate a mas RH negativ, jednoznačne z vlastnej skusenosti ODPORUCAM, aby si trvala na tom, aby ti do 48 hodin podali kazdopadne anti D gamaglobulin, teda aby sa ti pri dalsom tehotenstve netvorili protilatky, aj ked bude babo mat RH negativ🙂 drzim palce nikol

zlatat
7. sep 2011

@niky7 ahoj, ty máš nezajú zlú skúsenosť? Ja sa modlím, aby sa mi vo veľkom množstve protilátky netvorili - teda dúfam, že sa mi ešte podarí otehotnieť a aj bábo donosiť.
@cora73 😕 😕 to prečo ti po prvom pôrode pichli Rhegu ? To som ešte nepočula, že keď sú rovnaké Rh faktory u rodičov, že by ju pichali - mala si protilátky?

Ináč môj mladší synček mal aj napriek tomu,ž e som po 1.pôrode dostala Rhegu silnú žltačku - musel ísť "pod lampu " ani zasvet mu nechcel bilirubín klesnúť, až potom, keď som na pár dní ho prestala kojiť a dávali sme mu UM tak mu začal klesať a mohli sme ísť domov, no pamätám sa, že bol veľmi dlho žltkavý.

zlatat
7. sep 2011

a ešte som zabudla - v prvom roku bol ťažko anemický, ale našťastie sa mu to potom upravilo pomocou liekov.
No a Rhegu som nedostala ani po potratoch - vraj to nie je potrebné - hmmm, na nete som sa ale dočítala opak.

tyta
7. sep 2011

@zuzanka9999 ahoj. Hlavne sa dopredu nestresuj niecim, co ani nemusi nastat. Ako tu uz bolo pisane, v prvom tehotenstve ziadne problemy nebudu. Ide o to, ze pri Rh- niektore latky v krvi nemas a pri Rh+ ano. Takze ak plod zdedi Rh faktor po otcovi, tak v Tvojom tele bude skratka nieco "cudzie" co telo nepozna a bude chciet proti tomu bojovat. Lenze nie je to take jednoduche, pretoze krvny obeh dietata a matky su samostatne a k premiesaniu prichadza pri normalnom tehotenstve az pri porode, takze pri 1. tehotenstve Tvoje telo nema proti comu bojovat, kedze vlastne nevie, ze nieco cudzie tam je. Preto sa az po porode podava injekcia a aj to len v pripade, ze dieta ma Rh+. Ak totiz zdedilo Rh- po matke, tak ziadne protilatky nie su.
Okrem porodu su rizikove aj potrat, ci uz umely alebo spontanny, a tusim aj amniocenteza. Kedze vtedy sa tusim krvna skupina plodu nezistuje, tak ako prevencia sa ta injekcia poda nezavisle od toho, ci by sa protilatky tvorili alebo nie. A nemusi to byt len Rhega, tych injekcii je viac, mne napr. pichli Partobulin.
Naozaj si myslim, ze by si nemala dopredu zaoberat moznymi komplikaciami, ktore ani nemusia nastat. Mozno vsetky vase deti zdedia Rh faktor po Tebe a s nejakou inkompatibilitou Rh faktorov sa ani nestretnes 🙂
A nejake hororove pribehy okolia necuvaj, casto su zalozene na slabej informovanosti a znacne dokreslene, genetika proste nepusti.

adikad
7. sep 2011

@zuzanka9999 Ahoj ja som A neg. a mm A poz. pri prvom mi nic nepichali, myslim rhegu po porode, lebo syn zdedil krvnu sk. aj rh factor po mne. A teraz som v 30 tt a troska mi vyskocili protilatky, ale len uplne na minimum, tak mi castejsie beru krv, tj. kazdu poradnu.

cora73
7. sep 2011

@zlatat Lebo ja som uplne prve babo potratila,cize ten prvy porod oni brali uz ako druhe tehotenstvo-aspon tak mi to vysvetlili... 😕 A neviem,ci brali do uvahy,ze muz ma tiez negativ,asi sa riadili len mojim negativom a hotovo...Ale je to 16 rokov dozadu,teraz uz asi o tom vedia viac..

petruci6
7. sep 2011

@zuzanka9999 aj ja som RH negat a manzel RH pozit,ked otehotnies budu ti sledovat protilatky,castejsie ti budu brat krv ako ostatnym a injekcia sa picha az po porode,pokial dietatko zdedi manzelovu RH pozit skupinu
u nas mala dcerka po mne krvnu skupinu RH negat,takze mi ziadnu injekciu nedavali po porode,ale sledovali protilatky cele tehu,ale ziadne sa netvorili,lebo mala po mne krv skupinu

kvetinqa
7. sep 2011

@zlatat velmi zvlastne. ja som mala prve tehu mimomaternicove, hned po kyrete mi rhegu pichli, pri druhom tehu mi protilatky sledovali a aj rhegu mi pichali..

zlatat
7. sep 2011

@kvetinqa tak to máš skvelého gyndoša - ja som potratila skoro - v januári v 6tt a teraz v júni v 7tt a môj gyndoš mi povedal, že nie je treba pichať Rhegu, lebo embryjko nemá ešte vlastný krvný obeh, že sa to pichá až vtedy, ak dôjde k potratu po 12tt - no neviem, ale ako tak čítam, začínam sa obávať čo bude v ďalšom tehu.
Ak sa mi to podarí, tak to už bude 5.tehu a Rhega podaná len po prvom ... no asi to bude ešte "veselé" 😖 ☹

zlatat
7. sep 2011

@cora73 už rozumiem - podľa mäa by to tak aj malo byť, ale niekedy mám pocit, že lekári nepozerajú na pacientov ale na to ako a kde ušetriť 😠

kvetinqa
7. sep 2011

@zlatat fu no mne povedal, ze rhegu je nutne pichat vzdy, prave aby sme sa vyhli buducim potratom a komplikaciam.. drzim palce

zlatat
7. sep 2011

@kvetinqa no pekne - keby som tak mala možnosť, asi hneď vymením gyndoša - a to chodím k primárovi v domnienke, že je najlepší z ponuky čo tu máme 😖
Ale na druhej strane mi hematologička z Blavy, ku ktorej som začala chodiť povedala, že nepichnutie Rhegy po mojom 2.potrate nesúvisí s týmito včasnými potratmi, akurát, že potom treba veľmi starostlivo a často sledovať protilátky a miminko v brušku - tak si vyberme, kde je pravda :-/

kvetinqa
7. sep 2011

@zlatat neboj, urcite primar vie, co robi, podla mna ten moj pichol pre istotu. Aj ked viem, ze protilatky dokazu urobit sarapatu, maly sa mi narodil ako pozitivny, ja som zostala tazko anemicka po porode a aj on, upravilo sa to az ked mal 6 mesiacov... ak ti hematologicka povedala, ze to nesuvisi, zistili pricinu, preco mas opakovane potraty?

malinovka333
7. sep 2011

mne pichli prvu protilatku asi v 21tt druhu po pôrode, ja som 0neg mamzl AB poz a maly ma B poz.tiež som sa velmi bala ale vsetko dobre dopadlo,mali by ti ju po porode pichnut aj keby má dieta neg krv,tak mi bolo povedane,pri prvom to nevadi az pri druhom a dalsom moze byt problem ale sestra ma tiez 0neg a ma 3 zdravych chlapcov

zlatat
7. sep 2011

@kvetinqa fíha, aj ty si bola anemická? Myslela som, že len bábo to postihne. Môjmu sa anémia upravila až keď mal niečo cez 2 rokov - no najhoršie to bolo do roka - to mal veľakrát takmer nulové hodnoty železa v krvi.
Mne na hematológii zitila nejaké protilátky - taký divný názov to má: Lupus antikolaguant - musím ísť ešte na cievne vyšetrenie, aby vedela v akom stave mám cievy a podľa toho vedela nastaviť správnu liečbu.
Vraj hneď ako si nájdem na teste // jej mám zavolať a podľa výsledkov z cievneho budem buď užívať Anopyrin alebo dostanem nízkomolekulový heparín - dúfam, že toto bola príčina a lieky v tehu mi pomôžu malinké donosiť.

kvetinqa
7. sep 2011

@zlatat no u nas som mala nizsie hodnoty zeleza ja, maly mal nizke hodnoty, ale nikdy to k nule neprislo. Nastastie. Brali sme zelezoa vsetky ostatne vitaminy a v polroku uz mal krvny obraz dobry.

Pevne verim, ze pricina potratov je jasna a budes sa im moct v buducnosti vyvarovat. drzim palec

zlatat
7. sep 2011

@kvetinqa ďakujem

niky7
7. sep 2011

no chcela by som este upozornit aby ste davali pozor nato, že ak aj ste tehotne 1 krat, a idete na amniocentezu, treba trvat na pichnuti anti-d gamaglobulinu, mne sa totiž až po amniocenteze začali tvorit protilatky, dovtedy boli 0! a potom raz stupali a raz klesali, čo aj u mna viedlo k tomu že sa lekar rozhodol pre včasnejsi porod v 38.tyzdni- no len čo mi to povedal na druhy den som sa rozrodila sama🙂 ale našťastie dcerka je zdrava-ma už 7 a az na vahu 2020 g bolo všetko o.k. Bohužial niekedy na "maličkosti" ktore mozu byt dolezite lekari kaslu🙂 keby mi boli podali injekciu po zakroku, nič sa nemuselo stat🙂 ale dopadlo to dobre........tak hlavne žiaden stres, len trochu"zdravych" informacii a všetko bude o.k:)

zuzanka9999
autor
11. sep 2011

dakujem vam velmi pekne za rady, my sa este snazime iba o babatko, tak ma to zaujimalo ze ako to je u vas ostatnych, tak dufajme ze vsetko dobre dopadne a ze sa nam coskoro podari otehotniet.som vam vdacna.

Tu začni písať odpoveď...

Odošli