Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pôrodnica Košice - Rastislavova

Pôrodnica Rastislavova v Košiciach - pracovisko poskytuje liečebno-preventívnu starostlivosť na 60 lôžkach s možnosťou hospitalizácie na štyroch nadštandardných jednoposteľových izbách na gynekologickom a popôrodnom oddelení. Pooperačné oddelenie prešlo kompletnou rekonštrukciou.

Pracovisko funguje ako satelit pre edukačnú činnosť Gynekologicko-pôrodnícke kliniky, poskytujúc výučbu poslucháčov lekárskej fakulty UPJŠ.

Pred pôrodom

Prehliadka pôrodnice
Predpôrodné kurzy a prehliadky
Tehotenská poradňa
Vlastný pôrodný plán
Baby Friendly nemocnica

Vybavenie a možnosti pôrodnice

Štandardné pôrodné sály/boxy
Nadštandardné pôrodné sály/boxy
Štandardné izby pre šestonedelie
Nadštandardné izby pre šestonedelie
Sprievodná osoba pri pôrode
Možnosť ubytovať sprievodnú osobu
Výber konkrétneho lekára

Prvá, druhá a tretia doba pôrodná

Voľba polohy pri pôrode
Voľný pohyb po oddelení pri pôrode
Epidurálna analgézia
Iné prostriedky na úľavu
Cisársky rez
Dotepanie pupočníka

Novorodenec

Perinatologické centrum
Bonding po pôrode
Rooming-in systém
Laktačná poradňa na šestonedelí
Dokrm umelým mliekom na šestonedelí v prípade potreby

pôrodná sála

Oddelenie šestonedelia/rooming-in systém

Sú tu dvojposteľové izby so samostatným sociálnym zariadením a klimatizáciou. Pacientky sú po malých operačných výkonoch umiestnené v osobitnej časti pooperačného oddelenia so 6 lôžkami.

Sprevádzajúca osoba pri pôrode

Je možný doprovod jednej, ale aj viacerých osôb pri pôrode. V pôrodnici je ponuka ubytovania aj pre sprevádzajúce19 a blízke osoby na izbe spolu s rodičkou.

Dotepanie pupočníka

Realizuje sa dotepanie pupočníka na sále.

Bonding po pôrode

Na pôrodnej sále sa uskutočňuje skin-to-skin kontakt (na želanie aj s otcom dieťatka).

Odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka

V spolupráci so Slovenským Centrom Tkanív a Buniek pôrodnica ponúka odber pupočníkovej krvi a tkaniva pupočníka.

Poplatky spojené s pôrodom

Pobyt na nadštandardnej izbe24 € za noc
Nadštandardná izba na pôrodnej sále20 €
Sterilizácia pri cisárskom reze100 €

Čo si priniesť do pôrodnice

Pre matku

 • tehotenská knižka2,
 • preukaz poistenca,
 • občiansky preukaz,
 • dva uteráky - jeden veľký, jeden malý príručný,
 • prezuvky - jedny ako papuče a druhé do sprchy,
 • dve nočné košele - jedna na pôrodnú sálu a druhá na prezlečenie po pôrode,
 • teplé ponožky 1 pár pre prípad chladu,
 • župan,
 • papierové vreckovky,
 • kvapky do nosa,
 • toaletný papier,
 • detské mydlo,
 • balzam na pery,
 • žiletky,
 • hygienické vložky.

Pre novorodenca do nemocnice

 • bavlnené plienky - môžete ich použiť ako podložku pod dieťatko,
 • papierové plienky - podľa potreby,
 • reklík alebo svetrík - hlavne v zimnom období, tenkú čiapočku, ponožky,
 • hygienické potreby na kúpanie,
 • alkohol na pupok.

Adresa

Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice
Gynekologicko-pôrodnícke oddelenie
Pracovisko Rastislavova 43
041 90 Košice
Oficiálne stránky pôrodnice

Kontakty

Primár: MUDr. Ladislav Rosocha, MPH, MBA

 • Telefón: 055/615 3200

Zástupkyňa primára: MUDr. Júlia Frívaldská

 • Telefón: 055/615 3223

Vedúca sestra: PhDr. Alžbeta Limánková, zdravotnícky manažér

 • Telefón: 055/615 3203

Ostatné kontakty

Pôrodná sála

 • Telefón/ E-mail: 055/615 3221, 3220

Popôrodné oddelenie

 • Telefón/ E-mail: 055/615 3228

Príjmová ambulancia

 • Telefón/ E-mail: 055/615 3218

Ambulancia - poradne

 • Telefón/ E-mail: 055/615 3215

Použité zdroje

 1. http://www.unlp.sk/index.php?option=com_content&task=view&id=121&Itemid=112
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pôrodnicou Košice - Rastislavova

Priemerné hodnotenie:
Máš skúsenosť s pôrodnicou Košice - Rastislavova?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikus282  9. dec 2021

Moja skúsenosť

Rodila som v tejto nemocnici plánovaným cisárskym rezom. Lekár bol skvelý, vtipný, zábavný, úprimný. Manžel ma mohol „sledovať" cez sklenené dvere. Počas operácie boli všetci príjemný, snažili sa navodiť pozitívnu atmosféru a odbúrať môj strach, predoperačné prípravy boli fajn, personál mal toho v ten deň veľa, ale necítila som sa nejako odstrčená. Na oddelení šestonedelia boli milé, ústretové sestričky, ktoré poradili, pomohli. To isté aj novorodenecké oddelenie. Našli sa samozrejme pár nepríjemných sestričiek, ale to sa musí nájsť stále. Cítila som sa tam fajn. Ak si to raz zopakujem tak určite znova v tejto nemocnici. :)
0 ľudí považuje za užitočné
cervenaruza123  8. jan 2021

Veľká spokojnosť

S výberom pôrodnice som veľmi spokojná. Personál bol veľmi milý a ústretový. Ako prvorodička som bola dosť v strese, ale chápali to, všetko vysvetľovali a boli trpezliví. Snažili sa o prirodzený pôrod, nástrihu som sa síce nevyhla, ale lekárka z toho sama bola nešťastná, u mňa sa ale inak nedalo.

Počas pôrodu neustále kontrolovali bábätko, či je v poriadku, dookola trpezlivo mi opakovali ako mám dýchať a tlačiť, povzbudzovali ma. Po pôrode mi dcérku dali hneď na brucho, nechali dotepať pupočník. Šili ma, dali mi aj lokálnu anestéziu, takže to bolo celkom prežiteľné. Akonáhle ma došili, dcérku mi doniesli, dali nahú na hruď, skúšali ju povzbudiť, aby sa prisala na bradavku a nechali nás spolu, kým neuplynuli 2 hodiny od pôrodu.

Na izbe mi ju najprv pravidelne nosili na kojenie (na kojení trvali, umelým mliekom tajne nedokrmovali, ale pomáhali, ak niečo nešlo), na druhý deň mi ju už nechali celý čas. Rodila som počas korona opatrení, takže personál bol vyťažený, návštevy zakázané, ale snažili sa, aby sme to čo najmenej pociťovali. O láskavosti a odbornosti personálu na novorodeneckom myslím najviac svedčí moja dcérka, občas celá zaplakaná, keď sa jej ujali sestričky, hneď sa ukľudnila, vidno, že deti sa pri nich cítia dobre.
4 ľudia považujú za užitočné
talatora  4. sep 2020

Zlepšenie!

Tak isto som rodila v októbri 2016 a júli 2019 :) V prvom rade musím povedať, že som mala Mudr. Krausa. Fantastický lekár po všetkých stránkach! Odborník s ľudským prístupom. Pôrody prirodzene, takmer oba cisárske. Druhýkrát som dokonca bola hospitalizovaná kvôli slabším prietokom, ale bol veľmi empatický, keďže vedel, že už mám jedno doma, tak hneď, ako to bolo možné ma pustil a chodila som za ním na časté kontroly až do pôrodu. Všetko vždy vysvetlil a aj kto nemá nikoho pri pôrode, chodí na chodbu informovať blízku rodinu:)

Čo sa týka novorodeneckého, tak v 2016 to bolo hrozné, doslova ako prvorodička som bola hodená do oceánu a musela som rýchlo plávať. Keď som ju chcela vidieť, musela som si ju ísť vypýtať, ale vôbec mi neukázali prebaľovanie, kojenie ani som ju do tej ch periny nevedela zaviazať. Malá celý čas plakala, lebo bola. Hladná a nikto mi nič nepomohol až na 3. deň nejaká duša mi ukázala kojenie. V roku 2019 úplne super, aj keď som to už nepotrebovala ako druhorodička. Malú mi nosili každé 3 hodiny prvý deň, aby som ju videla, aj si oddýchla. Stále sa chodili pýtať, či všetko OK, či sa darí kojenie, či nepotrebujem pomôcť a tak,dokonca nám aj prepichli ušká a doplnili vyšetrenie sluchu, čo sa v roku 2016 muselo ísť dodatočne s malým babom. Asi jediné mínus sú vážne tie návštevy na chodbe, teda v jedálni. Inak izby sú v pohode
 • návštevy na chodbe
0 ľudí považuje za užitočné
zuzi034  26. mar 2020

Pôrod na Rastislavke

V starej nemocnici som rodila svoje prvé a jediné 🙂bábätko v júni 2019 a ak by som mala rodiť znova, tak znova by som išla tam.

Super milé sestričky, nestretla som tam jedinú nervóznu či nepríjemnú sestričku. Úžasné ženy, lekára pri pôrode som mala dr. Krausa a myslím že tá pekná 😁 lekárka pri ňom bola jeho manželka. Vďaka nemu som sa pôrodu vôbec nebála, na sálu som išla spokojná a s úsmevom.

Mala som plánovaný cisársky lebo mojej láske sa nejako nechcelo na svet ani po 2 termíne. O 30 minút od pichnutia spinálu bola malá na svete, lekár so mnou za ten čas debatoval, že ako sa bude malá volať a tak.. Proste na odľahčenie 🙂

Čiže za mňa stará nemocnica jednoznačne áno, s tými ľuďmi, ktorých som stretla ja. Jediný nepríjemný je tam primár, ale tomu som sa našťastie vyhla. Dr. Kraus je síce veľmi vyťažený a žiadaný pre svoj ľudský prístup, ale vždy je milý a láskavý a ochotný vysvetliť a pomôcť. Kiež by sme mali viac takých lekárov.
3 ľudia považujú za užitočné
fijalenka  7. feb 2020

Zlepšenie o 100%

Rodila som v “starej” v októbri 2016 a októbri 2019. Ženská starostlivosť bola v poriadku, aj pôrody som mala pekné. Horšie to bolo v roku 2016 s novorodeneckým oddelením. Stará primárka ostala v 80-tych rokoch 20. storočia. Sestry nepríjemné, nulová podpora kojenia. Nesmieš vybrať dieťa z perinky! Nemáš mlieko? V noci si málo píla! Chceš čaj? Máš smolu, žiadna rýchlovarná konvica. Mlieko som si odsala vlastnou odsávačkou a chcela som dieťa dokŕmiť. Ale mi povedali, že to je málo mlieka, že oni nebudú špiniť fľašu a mám ho vyliať. Otrasné. Musím povedať, že v roku 2019 som však bola ozaj spokojná, nová primárka novorodeneckého perfektná, lekárky mladé, sestry pomenené. Podpora aj komunikácia výborná. Len tie sprchy a toalety by bolo treba vynoviť. Inak spokojnosť a odporúčam! :)
2 ľudia považujú za užitočné
visna6  31. jan 2020

Spokojnosť po každej stránke

Nemôžem povedať jedno krivé slovo. Trošku som sa bála, pretože som počula aj kritiku, no nestretla som sa s ničím, čo by mi vadilo.

Pôrod mi vyvolávali (to bol des). Najprv tabletkou, potom o 2 dni oxytocínom, ten aj zabral no odkedy mi ho pichli - o 9 ráno, tak mi začali riadne kontrakcie každé 2 - 3 minúty a malá sa narodila večer o 19. Termín som mala jeden 11.6. a druhý 17.6, neviem ako také rozpätie vzniklo, no držali sa toho prvého. Vraj je presnejší - podľa ultrazvuku z 12.tt. Preto mi ho 23.6. už vyvolávali a nechceli čakať.

Nestretla som sa tam ani s nevľúdnou sestričkou, lekármi.

Bála som sa, že na pôrod vychytám nejakého "mlaďasa", ktorý sa na mne bude učiť. Odrodil má dr. Sedliak - mladý, ale zato fakt šikovný. Odrodené som mala na 3 zatlačenia, aj šitie v pohode. Skoro neviditeľné.

Lekári a sestričky na novorodeneckom tiež milí, akurát bazírujú veľmi (asi je to dobre) na kojení, ja som to nezvládala, bola som vyčerpaná - po pôrode som odpadla, hrozne ma boleli prsia, malá plakala od hladu, ale nechceli jej dať fľašu. Nejak sme to zvládli.

Nemala som nadštandard, no ani mi to nevadilo. Na izbe sme boli 3, čo bolo super, bolo sa s kým porozprávať a zároveň súkromie.

Sprchy, toalety tiež pekné, čisté. Na izbe je rozhlas, cez ktorý sestrička hlási, že bude vizita, že sú pripravené raňajky, obed a tak pod. Inak jedlo bolo super. Zo začiatku ma to vyrušovalo. ale v konečnom dôsledku to bolo dobre, človek sa vedel pripraviť. Na noc sa zapínali také jemné svetla na izbách, úplne jemnulinké, tlmené no zároveň keď človek vstával z postele v noci na kojenie, tak videl kam šliape a ako bábätko vyberá z postieľky.

Ešte som zabudla, s podaním epidurálky som tiež nemala žiaden problém. Lekárka bola zavolaná a bez problémov prišla.

Druhé sa narodí opäť v tejto nemocnici.
 • lekári
 • starostlivosť
 • izby
 • sociálne zariadenia
 • strava
 • rozhlas na izbe
1 človek považuje za užitočné
dyda12  1. nov 2018

DLHÉ ČAKANIE na drobca

Ja som rodila v roku 2017 prvýkrát. Personál bol veľmi milý. Nepáčilo sa mi akurát, že mi malú hneď po pôrode zobrali, videla som ju len 10 sekúnd a potom ju odniesli na vyhrievacie lôžko. Vraj musím počkať, lebo nestíhajú. Bola totiž taká pokročilá hodina, kedy kúpali bábätká, takže doniesli mi ju asi tak o 45 minút. Prostredie v nemocnici veľmi pekné, taký štandard.
 • prostredie
 • rozhlas
 • personál
 • rooming-in
 • stále čisté nočné košele
 • návštevy na chodbe
2 ľudia považujú za užitočné
niki18  23. máj 2014

Rodila som v "Starej"

V auguste minulého roka som ako prvorodička rodila v "starej nemocnici" . Všetkým ktoré počuli zlú kritiku na túto nemocnicu odkazujem, že ja som bola nadmieru spokojná :-)

Pri pôrode bol môj partner, ktorý mi bol oporou po celý čas od prepichnutia plodovej vody a dokonca mohol aj prestrihnúť pupočnú šnúru :-) Malého mi doniesli hneď po odhlienení a umytí a zostal so mnou na sále počas 2 hodín. Vďaka mojej perfektnej doktorke Janke Mikulovej bol pre mňa pôrod zážitkom - rodila som bez EPI! Skúsený, ústretový a milý personál nemocnice sa postaral o to, aby pôrod prebiehal bez komplikácii a aby sme to mali čím skôr za sebou :-)

Po prevoze na izbu mi ešte raz doniesli malého, kde sme si spolu krásne ležali a potom ho vzali na noc, aby som si oddýchla. Noc bola ťažká, kvôli bolestiam po šití, ale sestrička zo šestonedelia mi pichla injekciu proti bolesti a ja som sa krásne vyspala, až do 5.00 rána, kým mi opäť doniesli malého a to som ho už mala celý čas pri sebe :-)

Keďže sa uvoľnila "nadštandard" izba, tak som mala to šťastie, že som bola prvá v poradí a hneď som sa mohla sťahovať na samotku. Na nadštandard som sa nahlásila už v júni, aj keď som rodila až v auguste. Na izbe som mala vlastnú sprchu s WC, chladničku, TV, detskú váhu a dokonca aj rozkladací gauč, na ktorom sa mohol vyspať môj priateľ. Návštevy v ktorúkoľvek dennú, či večernú hodinu, stravu mi nosili na izbu a priznám sa, že ak by som tam mala ostať o 2 dni dlhšie, bez problémov by som ostala, keďže sa o nás starali ako keby sme boli z kráľovskej rodiny :-)

Perfektní lekári, skvelé sestričky na šestonedelí a ešte lepšie sestričky na novorodeneckom. Ak som sa potrebovala vyspať, vzali mi malého, kým som si oddýchla. Nehovoriac o tom, koľko sme sa spolu natrápili s kojením. A aj keď sa malý nevedel správne prisať, nenahovárali ma na fľašku a dokrmovanie UM, ale robili maximum pre to, aby som ho mohla dojčiť :-)

Ako prvorodička, ktorá je zvyknutá na určitý štandard, môžem povedať na Rastislavku len samé pozitíva a ak sa pošťastí druhé bábätko, tak určite budem znova rodiť tam, lebo viem, že personál je odborný, milý a robí všetko pre spokojnosť mamičiek a ich detičiek :-)
16 ľudí považuje za užitočné