Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Dlhý stimulačný protokol

Dlhé stimulačné protokoly s použitím agonistov predstavujú zlatý štandard na väščine pracovísk asistovanej reprodukcie. Tento protokol sa odporúča mladým ženám, ktoré majú dobrú rezervu vajíčok. Naopak sa neodporúča pre ženy vyššieho veku a pre ženy, ktoré trpia syndrómom polycystických vaječníkov.

Dlhý stimulačný protokol

Na 2. alebo 20. deň menštruačného cyklu sa podá injekcia agonistov GnRH za účelom redukcie prirodzenej produkcie FSH a LH. Po uplynutí približne 18-19 dní (alebo 8-13 dní, v závislosti od toho, kedy sa liečba začala), sa začnú podávať injekcie FSH v dávke stanovenej lekárom. Podávanie sa reguluje v závislosti od vývoja folikulov, ich počtu a veľkosti a bežne trvá 10-12 dní. Potom sa podá injekcia hCG1 a po 36-40 hodinách sa robí odber oocytov. Po vložení embrya do maternice, sa nasadí na dobu dvoch týždňov hormón žltého telieska. V prípade úspešného tehotenstva sa pokračuje v jeho užívaní do 13. týždňa1.

Dlhý stimulačný protokol je metódou so 40% úspešnosťou, ktorá ale býva komplikovaná ovariálnym hyperstimulačným syndrómom3. Tiež je pri ňom vysoká spotreba gonadotropínov.

Príklad dlhého protokolu

  • Synarel 8 ml - nosný spray sa aplikuje denne od 21. dňa menštruačného cyklu v dávke 2 × 2 vstreky po 12 hodinách (ráno a večer).
  • Diphereline SR 3 mg, Decapeptyl Depot alebo Zoladex depot 3,6 mg - injekcie sa aplikujú jednorázovo 18.-21. deň menštruačného cyklu

Video (CZ): Liečba neplodnosti - najčastejšie formy aplikácie liekov používaných na stimuláciu vaječníkov

Viac o dlhom stimulačnom protokole na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/clanky&news=1
  2. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/podavanie-liekov
  3. http://www.reprofit.cz/ivf/postup-ivf
  4. https://web.archive.org/web/20150418140701/http://www.gest.cz/cz/crm_ivf_ivf.php?pg=4
  5. P. Ventruba, I. Crha, J. Žáková a kol.: Průvodce léčbou poruch plodnosti . Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnická klinika MU a FN Brno, Brno 2013

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/sk/striekačka-ihla-1973129/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s dlhým stimulačným protokolom

Máš skúsenosť s dlhým stimulačným protokolom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť