Tehotenstvo

Tehotenstvo (tiež tehotnosť, ťarchavosť, gravidita) je obdobie, kedy sa v tele matky vyvíja nový jedinec. Začína uhniezdením oplodneného vajíčka v maternici a končí sa pôrodom32. U človeka trvá zvyčajne 38 - 40 týždňov.

K tehotenstvu dochádza buď sexuálnym stykom alebo za pomoci asistovanej reprodukcie1. U ženy prichádza počas tejto doby nielen k fyzickým, ale aj psychickým a hormonálnym zmenám.


Video: "Pôrod je práca a žena sa naň musí pripraviť."

hovorí vedúci lekár IVF Clinic Olomouc, MUDr. Štěpán Machač

V rozhovore s MUDr. Štefanom Machačom nájdete odpovede na tieto otázky:

  • 00:36 Ako žena zistí, v akom týždni tehotenstva sa práve nachádza?
  • 01:58 Aké sú najdôležitejšie fázy / týždne tehotenstva pre vývoj dieťaťa?
  • 03:04 Je strava v tehotenstve naozaj taká dôležitá?
  • 04:07 Čo všetko "môže" žena v tehotenstve a čo naopak, nie je vhodné?
  • 06:32 Emócie v tehotenstve, únava alebo náladovosť. Prečo to tak je?
  • 07:58 Prečo nemá každé tehotenstvo vždy ideálny priebeh?
  • 08:23 Aké sú komplikácie v tehotenstve?
  • 10:35 Aké vyšetrenia čakajú ženu v tehotenstve?
  • 15.30 Čo mať pripravené pred narodením dieťaťa?
  • 15.30 Výbava pre tehotné. Existuje ideálna, zaručene praktická a vhodná?
  • 16:45 ak sa vysporiadať s potratom a úmrtím plodu v maternici?

YouTube Modrý koník

Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanáli Modrého koníka týkajúce sa pôrodu:

🎞️ Morfologický ultrazvuk odhalí malé aj veľké vady dieťaťa
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Predpôrodný kurz online.
🎞️ Fyzioterapeutka radí: Ako zmierniť bolesti, ktoré trápia ženy v tehotenstve
🎞️ Kyselina listová
🎞️ Tehotenský test


Podľa priebehu tehotenstva a výskytu rizikových faktorov delíme tehotenstvo na:

Čo je to trimester?

Tehotenstvo sa delí na tri časti - trimestre. Každý z nich trvá tri mesiace. Každý trimester je špecifický a prináša so sebou iné radosti, pocity a obavy budúcej mamičky. Niektoré ženy čakajú pokým uplynie prvý trimester, aby bolo tehotenstvo potvrdené, bábätku tĺklo srdiečko, vyšli v poriadku vyšetrenia a až potom sa rozhodnú oznámiť svoje tehotenstvo okoliu.

Vyšetrenia v tehotenstve

Akonáhle žena zistí, že je tehotná7, je s týmto krásnym obdobím spojené aj niekoľko vyšetrení a prehliadok, ktoré by mala absolvovať a ktoré sú súčasťou tehotenského kalendára. Pretože je tehotenstvo rozdelené do troch trimestrov, každý z nich obsahuje pre neho typické vyšetrenie.

V prvom trimestri čaká nastávajúcu mamičku minimálne jedno UTZ vyšetrenie. Ďalej vyšetrenia v podobe odberov krvi, moču, cytológia, kontrola krčka maternice, meranie panvy, testy na prítomnosť chorôb HIV, syfilis, toxoplazmózy a žltačky typu B. Žena podstúpi aj ultrazvukové vyšetrenie nazývané NT screening a tehotenskú prehliadku na konci trimestra, teda v 12. týždni.

V druhom trimestri sú to opätovné dve až tri tehotenské prehliadky. A to v 16. , 20. a 28. týždni tehotenstva. Je možné, že ešte na začiatku tohto trimestra dôjde na tzv. Tripple testy3, alebo toto vyšetrenie lekár vykoná už v prvom trimestri. Celkom určite ale žena práve v tomto trimestri prejde tzv. OGTT testom, teda testom na tehotenskú cukrovku7, vďaka ktorému dôjde k zisteniu hladiny cukru v krvi ženy. Rovnako ako v predchádzajúcom trimestri bude aj v tomto trimestri vykonané minimálne jedno UTZ vyšetrenie, ktorému sa hovorí "veľký ultrazvuk" spravidla vykonávaný v 20. týždni.

V treťom trimestri už väčšina žien cíti bábätko veľmi dobre. Sú to jeho časté pohyby a čkanie, ktoré dieťa v brušku často má, akonáhle prehltne plodovú vodu. Lekár sa ženy na tieto pohyby bábätka pýta na každej tehotenskej poradni a potom tiež vyšetruje polohu plodu. Tehotnú ženu čakajú v tomto trimestri dvojaké odbery, jedno UTZ vyšetrenie, potom tehotenská prehliadka v 32. týždni a prípadne prvé CTG vyšetrenie, ktorým možno monitorovať stav maternice a bábätka v brušku. Tento prístroj ale žena nemusí spoznať ani počas samotného pôrodu32. U nízkorizikových tehotenstiev postačuje (a dokonca má nižšie riziká pre priebeh pôrodu) počúvanie srdcového tepu bábätka stetoskopom alebo jednoduchým ultrazvukovým Doppler prístrojom.

O tom ako sa bábätku v brušku darí sa môžu rodičia presvedčiť aj v pohodlí svojho domova, pretože tlkot srdiečka dieťaťa sa dá veľmi dobre počuť pomocou prístroja nazývaného AngelSounds4. Pokiaľ ale tento prístroj rodičia nevlastnia, môžu skúsiť obyčajný tip s hrnčekom, ktorý sa priloží na bruško tehotnej ženy. Keď sa zadarí, budú počuť srdiečko dieťatka aj týmto spôsobom. Nevýhodou tejto metódy je ale nemožnosť nahrávania tohto krásneho zvuku, narozdiel od AngelSounds, ktorý toto umožňuje.

Strava v tehotenstve

So zistením tehotenstva sa väčšina žien stáva "zodpovednejšími" aj vo svojich stravovacích návykoch a iných zlozvykoch, pretože majú v brušku ešte jedného "stravníka." Existuje mnoho právd, mýtov a poloprávd o tom, čo by tehotná žena mala jesť, alebo nemala v tehotenstve jesť vôbec . Rovnako tak je to aj s pitným režimom v období gravidity. Ten by mal byť totiž dodržiavaný. A to buď v podobe obyčajnej vody, rôznych čajov, limonád atď. Existuje rad názorov, pretože nie všetky bylinky a limonády sú v tehotenstve vhodným pomocníkom k zahnaniu smädu. Na druhej strane môže platiť, že chuť na niečo (limonáda, coca-cola, káva, mäta, zelený čaj, atď.) by mala byť prednejšia. Čo viac poteší tehotnú ženu cez obdobie rôznych chutí než naplnenie jej chuťových potrieb? Viac sa môžete dočítať v hlavnom článku: Strava v tehotenstve.

V rôznych zdrojoch ale určite narazíte na mnoho odporúčaní, alebo na priame zákazy, na informácie, že by sa strava nemala upravovať vôbec. Sú krajiny, kde sa úplne bez otáznikov tehotné ženy stravujú "pre nás nedoporučovaným jedlom," ako napr. surovou rybou, surovým mäsom, vajíčkami, zrejúcimi syrmi aj v čase tehotenstva, pretože sú na to zvyknuté. Je teda potrebné si uvedomiť, že to, čo jete celý život a ste na to už nejako zvyknuté, teda aj v období pred tehotenstvom, budete pravdepodobne jesť vy aj vaše dieťa v čase, keď porodíte. Pre niektoré ženy teda nie je tehotenstvo dôvodom k zmene stravovacích návykov a skladby jedál. Iné tehuľky ale môžu práve v tomto období zmeniť svoj jedálniček tak, že ho budú dodržiavať aj v období po pôrode.

Otázka ale ostáva v konzumácii alkoholu, kofeínu a v prípade tabaku v tehotenstve. Vo všeobecnej rovine nie je ani jeden z uvedených "zlozvykov" tehotným ženám doporučovaný. Niektorí odborníci poukazujú na fakt, že občasné konzumovanie 2 dcl červeného vína je dobré k správnemu prekrvovaniu placenty. Oponentov ale môžu byť akékoľvek množstvo alkoholu počas tehotenstva zamietnutá so značkou: Nevhodné.

Aktivity v tehotenstve

S rastúcim bruškom každá tehotná žena sama najlepšie vie, na čo má energiu a aký pohyb jej najviac vyhovuje. Pre niektorú ženu to môže byť joga pre tehotné, cvičenie na lopte, alebo cvičenie pre tehotné a pre ostatné zase pokojnejšie plávanie1. Rovnako ako je športovanie úplne bežnou aktivitou počas tehotenstva, je aj toľko diskutovaný obávaný sex v období tehotenstva3. Pokiaľ nie je lekárom priamo zakázaný a všetko je v poriadku, môže byť aj počas gravidity naďalej praktizovaný.

Po akejkoľvek aktivite môže tehotná žena cítiť pohyby bábätka v brušku2, pretože každá aktivita ho môže samozrejme rozhýbať. Nie je na tom nič zlé. Samozrejme opäť platí, že len v tom prípade, ak žene nie je lekárom odporučený pokoj, alebo ak nie je na rizikovom tehotenstve3.

Existuje ale jedna veľmi príjemná aktivita, ktorú môžu absolvovať všetky nastávajúce mamičky a tou je tehotenské fotenie. Vďaka nemu zostane rodičom pamiatka na svojho potomka ešte z jeho prenatálneho obdobia. Nastávajúci rodičia si tak zvečnia spomienku na tehotenské bruško. Naviac je možné vziať na fotenie aj celú svoju rodinku, teda otecka a súrodencov bábätka v brušku.

Problémy v tehotenstve

V okamihu zistenia tehotenstva sa žena ocitá na prahu zhruba štyridsaťtýždňovej cesty. Niekomu sa zdá, že táto doba utečie ako voda, inokedy je to vnímané ako nekonečný proces, obzvlášť v prípade častého výskytu nejakých nepríjemností a problémov.

Prvých niekoľko týždňov tehotenstva, teda prvý trimester, je mnohokrát najťažších. Ženy sa nemusia cítiť vo svojej koži a je zjavná veľká emočná nevyrovnanosť a často aj strach z pôrodu, strach z neznámeho. Obávajú sa, či ich tehotenstvo dopadne dobre, ale to je úplne normálny stav každej tehuľky. Akonáhle žena vďaka príznakom21 zistí, že je tehotná, môže, ale nemusí očakávať pálenie záhy2, zápchu, opuchy, časté močenie, melazmu, akné a mnohé ďalšie1.

Môže prísť aj smutná situácia, že si to "bábätko rozmyslí" a usadí sa u mamičky v brušku tam, kde to nie je pre zdravie ani jedného z nich priaznivé. Tehotná žena môže začať z tohto dôvodu krvácať1, alebo špiniť1 a tehotenstvo bude samovoľne10, alebo lekárom ukončené3. V prípade, že ide o mimomaternicové tehotenstvo4, zamĺknutý potrat4, alebo akýkoľvek iný dôvod ukončenia tehotenstva, je vždy žene vykonaná aj revízia maternice. Po nej by mala dodržať tzv. šestonedelie a nechať svoje telo odpočívať, aby nabralo viac síl. A to napríklad aj do ďalšieho tehotenstva. Viac sa môžete dočítať v hlavnom článku na tému: Problémy v tehotenstve1 .

Každé tehotenstvo je ale individuálne, a preto je pre jeho dobrý priebeh dôležitá telesná a duševná pohoda.

Príprava na pôrod

S blížiacim sa koncom tehotenstva, teda v treťom trimestri, sa zvyšuje aj netrpezlivosť nastávajúcej mamičky. Objavuje sa obava zo samotného pôrodu32 a z faktu príchodu nového člena rodiny. Veľa tehuliek sa pripravuje na rôzne druhy vedenia pôrodu. A to buď u seba doma, alebo vo vybranej pôrodnici - od pôrodu do vody1, cez pôrod vaginálny32 alebo pôrod cisárskym rezom60. I keď každá žena má o pôrode zrejme jasnú predstavu, najlepšie popísanú vo svojom pôrodnom pláne12, situácia sa môže úplne zmeniť a na mieste je rýchla alternatíva, resp. záchrana rodičky a dieťaťa sekciou.

Pred pôrodom veľa nastávajúcich mamičiek prežíva obdobie, ktoré sa označuje ako inštinkt hniezdenia4. Okrem neho si tiež veľmi často kontrolujú svoju tašku do pôrodnice, či je všetko starostlivo pripravené na narodenie ich dieťaťa.

Sú páry, ktoré majú už od začiatku jasno v tom, ako sa na pôrod pripraviť, či byť sám, či s doprovodom. Niektoré tehuľky totiž sprievod pri pôrode19 ocenia ako istý druh pomoci, že na pôrod nie sú samé. Na druhej strane môže niektorým tehuľkám doprovod prekážať, pretože by si tento okamih radšej prežili samé. Je to hlavne o dohovore medzi tehotnou ženou, jej snami, želaniami, ale aj o osobe, ktorá by ju mala sprevádzať. Tá totiž nemusí túžiť byť sprievodom pri pôrode a môže to byť pre ňu veľmi stresujúce. Veľmi dobrou voľbou môže byť aj pôrodná dula alebo vybraná pôrodná asistentka1. V rámci prípravy môžu pomôcť rôzne videá o pôrode, nácviky správneho dýchania pri pôrode, masáž hrádze.

S blížiacim sa termínom pôrodu7 pociťujú tehotné ženy svoje prvé kontrakcie, ktorým sa ľudovo hovorí tiež poslíčkovia. S očakávaním, alebo tiež bez neho, dôjde aj na odchod hlienovej zátky14 a k prasknutiu plodovej vody, ktorá je už skutočným signálom blížiaceho sa pôrodu a šliapnutím do pedálov. A ak sa termín blíži, alebo ide už o prenášané tehotenstva po 40. týždni, môže nastávajúca mamička skúsiť niektorý z tipov na vyvolanie pôrodu1.

Viac sa o samotnom pôrode, jeho vedení a pôrodniciach môžete dočítať v hlavnom článku zameranom na Pôrod od A po Z .

Video: Od počatia po narodenie

Video: Od počatia po narodenie v 4 minútach

Hodnotenia a skúsenosti s tehotenstvom

Máš skúsenosť s tehotenstvom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť

Tehotenský newsletter

Každý týždeň dostaneš najdôležitejšie info do e-mailu

Nepoznáš týždeň tehotenstva? Vypočítaj si ho v Tehotenskej kalkulačke