Hormonálna stimulácia vaječníkov

Hormonálna stimulácia vaječníkov je hormonálna podpora rastu a dozrievania vajíčok vo vaječníkoch. Rozumie sa tým aplikácia injekcií do podkožia alebo do svalu. Presné dávkovanie injekcií a dĺžku stimulácie určuje ošetrujúci lekár. Injekcie sa aplikujú denne, zvyčajne od 2. dňa menštruačného cyklu. Obvyklá dĺžka stimulácie je asi 10 dní. Pohodlnejšie a jednoduchšie na aplikáciu ako injekcie sú preparáty vo forme pera.

Injekcie obsahujú hormón FSH, ktorý podporuje rast a dozrievanie folikulov vo vaječníku. Vo folikuloch sa nachádzajú vajíčka.

Najčastejšie používané preparáty

  • Puregon Pen
  • Gonal-F Pen
  • Elonva
  • Fostimon
  • Menopur1

Stimulačný protokol

Na zlepšenie účinku injekcií s FSH sa súčasne aplikujú preparáty zo skupiny tzv. GnRH – analóg (agonistov alebo antagonistov ) gonadoliberínov. V niektorých protokoloch sa dopĺňa stimulácia vaječníkov rekombinantným LH (Luveris inj.). GnRH sa na Slovensku môžu používať od jesene 2002. Podľa časového sledu, v ktorom gonadotropíny a analógy GnRH pacientka užije, rozlišujeme niekoľko typov stimulačných protokolov:

Každý z protokolov má v liečbe neplodnosti svojej nezastupitlené miesto. Každý má svoje výhody a nevýhody. Rôzna je aj cena za použité lieky pri jednolivom protokole stimulácie. Nedá sa povedať, ktorý protokol je lepší a ktorý horší. Záleží na konkrétnej situácii. O vhodnosti konkrétneho protokolu je potrebný rozhovor s vašim ošetrujúcim lekárom.

Súvisiace články

Viac o hormonálnej stimulácii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.spln.eu/
  2. http://www.doktori.sk/index.php?go=medicinsky-o-neplodnosti/clanky&news=1
  3. P. Ventruba, I. Crha, J. Žáková a kol.: Průvodce léčbou poruch plodnosti . Centrum asistované reprodukce Gynekologicko-porodnická klinika MU a FN Brno, Brno 2013
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s hormonálnou stimuláciou vaječníkov

Máš skúsenosť s hormonálnou stimuláciou vaječníkov?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť