Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Hormonálna antikoncepcia

4 skúsenosti

Hormonálna antikoncepcia (skrátene HAK) bola vyvinutá v USA a na trhu je od 60. rokov. Mechanizmus jej účinku je založený na podaní syntetických ženských hormónov do tela ženy. V dnešnej dobe patrí medzi najspoľahlivejšie spôsoby ochrany pred neželaným otehotnením.

Hormonálna antikoncepcia

Mechanizmus účinku spočíva v tom, že počas menštruačného cyklu nedochádza k ovulácii, teda vypudeniu vajíčka z vaječníka. Počas užívania hormonálnej antikoncepcia sa mení aj kvalitu hlienu v kanáli krčka, ktorý je hustejší, čím zabraňuje prieniku spermií do dutiny maternice. Menia sa aj vlastnosti výstelky maternice, ktorá nie je pripravená na uhniezdenie oplodneného vajíčka.

Druhy hormonálnej antikoncepcie

Účinnosť všetkých foriem je podobná, chránia ženy pred neželaným tehotenstvom na viac ako 99 %.

Viac o hormonálnej antikoncepcii na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. ProCare Newsletter November 2011 http://www.procare.sk/
  2. https://web.archive.org/web/20160526083343/http://www.antikoncepcia.sk/
  3. http://www.okgyn.sk/?menu=hak

Použité zdroje obrázkov

  1. https://pixabay.com/cs/pilulky-antikoncepční-pilulky-1354782/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Kam ďalej?

Skúsenosti s hormonálnou antikoncepciou

Máš skúsenosť s hormonálnou antikoncepciou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lucanka49
3. mar 2015

HAK..viac nechcem

Hmm..po prvom cisárskom si dajte pauzu aspoň 2 roky- bolo mi povedané u gynekológa..a čo tak keby sme dali antikoncepciu..spravíme testy na činnosť pečene a iné..samozrejme všetko OK..všetko negatívne som si prečítala a ostatné mi nepovedal nikto..tak som si doniesla po prehliadke po šestonedelí prvú HAK.

Prvý mesiac stále krvácanie ako keby som mala menzes stále. Potom pauza ako je písané..druhý mesiac- váha stúpla +5kg a to som jedla ako normálne, chuť na sex žiadna, stále ako keby menzes..návšteva lekára,,mne to asi nesedí, my sa ani nemilujeme ,,vymenili sme za inú- +5kg hneď po mesiaci, chuť stále žiadna, bolesť v podbrušku a aj prsníky boleli..

Asi po roku sme si povedali dosť.. depresie z toho priberania, nechuť na milovanie, krvácanie, bolesti ako pri menzese celý mesiac,.. tak to viac už nie.. začali sme prirodzene sledovať všetko okolo môjho cyklu- všetko značiť a ide to aj bez HAK.. a samozrejme som si to užívanie HAK aj poriadne vyčítala, lebo po otehotnení asi po pol roku od skončenia užívania HAK, som po 13 týždňoch o bábatko prišla- a dávala som veľkú vinu aj hormónom, čo stále ešte boli v mojom tele,,
0 poďakovaní
merci108
5. feb 2015

IMPLANON

Ja mám IMPLANON a som spokojná a teraz ju zháňam po celom Slovensku.
0 poďakovaní
slunce3
3. feb 2015

HAK moja skúsenosť

Beriem HAK od pôrodu t.j. 6 r. .
Momentálne mám 3 druh. Nikdy som nemala žiadne komplikácie. Ms. chodil na čas, slabý čo mi vyhovovalo. Žiadne bolesti hlavy, nič. Ani som nepribrala, schudla som s ňou normálne. Za 2 a pol roka 35 kg dole, ale nie HAK, ale zmenou stravy a pohybom. Libido sa nezmenilo, zmeny nálad nemám.

Takže u mňa bez problému.
0 poďakovaní
enviromaniacka
13. jan 2015

HAK - tabletky

HAK som brala približne 7 rokov, bolo to síce po viacerých stránkach pohodlné, ale jedna z vecí, ktoré mi veľmi vadila bola strata libida. Po skončení VŠ som sa s partnerom dohodla, že HAK vysadím, nebudeme sa snažiť o dieťa, ale ak sa stane tak nám to nebude vadiť.

Po tom, čo sa moje telo spamätalo, že musí znovu riadiť hormonálny cyklus som spoznala svoje telo a teraz už dva roky fungujeme bez toho aby sme dávali financie do akejkoľvek formy antikoncepcie. A dúfam, že keď už sa rozhodneme že už je čas na dieťa tak nám to ľahko pôjde. Celkovo sa cítim oveľa lepšie keď neberiem HAK ;-)
0 poďakovaní