Spúšťačom bolesti chrbta v tehotenstve sú predovšetkým hormonálne zmeny, narastajúca hmotnosť dieťaťa49, svalová ochabnutosť alebo stres. V tehotenstve nie je vhodné užívať akékoľvek lieky proti bolesti a odporúča sa niekoľko pravidiel, ktoré fungujú ako prevencia alebo bolesť pomôžu aspoň znížiť.
Rozhovor s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT
V rozhovore s fyzioterapeutkou, Mgr. Martinou Nagyovou, Cert. MDT sa dozviete odpovede na tieto otázky:
Nevynechajte ďalšie zaujímavé video rozhovory s odborníkmi na YouTube kanály Modrého koníka týkajúce sa tehotenstva:
🎞️ Ako pomáha Aniball a epino?
🎞️ Pôrodné bolesti a ich ťíšenie.
Počas tehotenstva a obzvlášť potom po po druhom trimestri, začínajú byť chrbtové svaly najviac zaťažované. Je dobré sa vyhýbať dlhému státiu, dbať na dostatok odpočinku a nemenej dôležité je tiež správne sedenie (s kolenami ohnutými do pravého uhla, s celou plochou chodidiel na zemi).
Ak telu chýba vápnik, automaticky ho uvoľňuje z kostí, ktoré začnú bolieť. Je preto dôležité jesť potraviny bohaté na vápnik (ryby , syry , tvarohy).
Viac v samostatnom článku: Vápnik
Možnosti pohybu a športovania sa menia podľa štádia tehotenstva. Každodenná prechádzka ale nikdy neuškodí.
V priebehu prvého trimestra1 by tehotná žena mala pribrať len jeden až dva kilogramy. Počas druhého trimestra a tretieho trimestra priberie približne pol kilogramu za týždeň. Niektoré ženy priberú viac hneď spočiatku tehotenstva. Je to spôsobené tým, ako sa ich telo mení a dieťa rastie.
Ďalším dôvodom sú mimoriadne nároky na jedálniček. Práve tu sa mnoho tehotných žien dopúšťa chyby, keď majú pocit, že musia jesť za dvoch. Avšak tehotná žena potrebuje tristo kalórií za deň najviac. Na mieste je kvalitný jedálniček, nie zvýšený príjem kalórií.
Ak priberanie prebieha príliš rýchlo, alebo naopak pomaly, je vhodná konzultácia priebehu tehotenstva s lekárom. Príliš veľký váhový prírastok môže byť príčinou zdravotných problémov, ako je napríklad tehotenská cukrovka5, vysoký krvný tlak, zvýšené riziko cisárskeho rezu 58, bolesti nôh a chrbta, kŕčových žíl a mimoriadnej únavy.
Viac v samostatnom článku: Priberanie v tehotenstve35
Počas celého tehotenstva je nutné sa vyvarovať noseniu akýchkoľvek ťažkých predmetov. I tašku s nákupom radšej prenechať druhým. Pokiaľ nie je na výber, je vhodné rozložiť hmotnosť predmetu rovnomerne do oboch rúk a všetko zdvíhať s rovným chrbtom.
Topánky na podpätku vyššom 5 cm, ani úplne ploché topánky vhodné nie sú.
Prináša nastávajúcim mamičkám potrebnú relaxáciu a príjemné uvoľnenie celého tela. Tehotenská masáž sa skladá z masáže šije, chrbta a opuchnutých, unavených nôh. Celkovo harmonizuje psychiku a prispieva k pocitu pohody tehotných žien, čo má pozitívny vplyv aj na dieťa. Masáž odstraňuje bolesti chrbta, opuchy nôh, uvoľňuje telo a zlepšuje pružnosť pokožky.
Ak sa opakovane vracia akákoľvek bolesť chrbta, kĺbov či iných častí tela, je vhodné dať prednosť profesionálnemu prístupu fyzioterapeuta pred samoliečbou. Sám človek totiž nikdy neodhalí pravý dôvod svojich problémov a bez správneho vedenia nebude ani schopný vhodnej nápravy.
Fyzioterapeut je odborník vzdelaný v niekoľkých odboroch (napr. ortopédia, neurológia, interná medicína, traumatológia ), ktoré mu dávajú možnosť pozerať sa na problém komplexne ─ nezameriava sa teda iba na samotnú bolesť. Hľadá predovšetkým jej príčinu a potom zavádza vhodnú liečbu, teda rehabilitačný program. Je nutné nezabúdať, že bez spolupráce ani tá najlepšia fyzioterapia nebude mať ten správny účinok.