Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Prsia v tehotenstve

Prsia v tehotenstve sa vďaka rastúcej mliečnej žľaze zväčšujú a pripravujú na obdobie dojčenia11. Dvorce okolo bradaviek stmavnú a prsia sa zásobujú mledzivom. Ide o prvé mlieko, ktoré sa tvorí aj pár týždňov pred pôrodom32. Prsia ukončia svoj rast zhruba týždeň po pôrode a potom sa len tvarujú v závislosti na množstve vypitého materského mlieka.

Mlieko sa prestáva tvoriť po okamžitom odstavení dieťaťa6. Mliečne žľazy sa zmenšujú, a tým sa zmenšujú aj prsia. Konečný tvar a veľkosť majú prsia zhruba pol roka po pôrode, kedy sa začínajú prsia opäť plniť tukom. V prípade, že je dieťa odstavené od dojčenia11 postupne, je zmenšovanie pŕs tiež postupné. V rovnakej chvíli prebieha v prsiach výmena pôvodných mliečnych žliaz za tuky.

Prsia v tehotenstve

Zmeny pŕs počas tehotenstva

Počas tehotenstva prechádzajú ženské prsia mnohými zmenami a nepríjemnosťami.

Citlivé a bolestivé prsia

Vďaka zvýšenému množstvu hormónov v ženskom tele dochádza k najčastejšiemu príznaku tehotenstva - bolestivé a citlivé prsia. Tento pocit môžu ženy poznať z obdobia začínajúcej menštruácie a nemusia tomuto príznaku venovať dostatok pozornosti. Prsia môžu byť tiež citlivé na zmenu teploty, nosenie podprsenky alebo pri pohlavnom styku. Tento stav odznie po ukončenom prvom trimestri1.

Veľkosť pŕs

Rastúce mliečne žľazy spôsobujú tiež rast pŕs. Do 6. týždňa tehotenstva sa veľkosť pŕs výrazne zväčší. Rast veľkosti aj hmotnosti pŕs začína na začiatku druhého trimestra. Ku koncu tehotenstva je pre ženy pohodlnejšie nosenie dojčiacej podprsenky1.

Strie na prsiach

Strie7 vznikajú vďaka rastúcej koži na prsiach. Môžu byť bolestivé, alebo môžu svrbieť. Vhodné je používanie krému na strie.

Zväčšené žily v prsiach

V tehotenstve dochádza k zvýšenému prekrvovaniu pŕs, čo môže spôsobiť zväčšenie žíl, ktoré sú viditeľné po koži pŕs.

Tmavé bradavky a dvorca

Bradavky aj dvorce v tehotenstve rastú a tmavnú. Koža je na dvorcoch hrboľatá.

Výtok mledziva

Okolo 12.14. týždňa tehotenstva žena spozoruje výtok tekutiny z pŕs. Jedná sa o mledzivo, alebo kolostrum žltej farby. Z neho je dieťa živené počas prvých pár dní po pôrode32 než sa začne tvoriť materské mlieko. Mledzivo môže unikať samovoľne, počas dojčenia a pri sexuálnom vzrušení. Pre väčšie pohodlie môžu ženy používať vložky do podprsenky, aby zabránili presiaknutiu mledziva na odev.

Montgomeryho tubérculo

Jedná sa o výstupky na prsiach, ktoré svojím vzhľadom môžu pripomínať husiu kožu. Tieto tubérculo sú kožným zakončením mazových žliaz. Ich úlohou je premazávať a zvlhčovať okolí bradaviek.

Pohodlie pre prsia počas tehotenstva

Bolesti a citlivosti pŕs sa nedá nijako zabrániť. Bolestivým bradavkám možno odľahčiť kúpou vhodnej podprsenky, ktorá nedráždi citlivé bradavky. Vhodnejšie je tiež nosenie bavlnenej podprsenky, ktorá umožňuje prsiam dýchať.
Prsia v tehotenstve

Pokiaľ začne vytekať mledzivo, je vhodné vyplniť svoju pôvodnú, alebo novú materskú podprsenku jednorazovými, alebo umývateľnými vložkami (tampónmi) do podprsenky, ktoré zabránia úniku mledziva cez tričko alebo šaty.

Vhodné je tiež používanie materskej podprsenky počas dňa i noci. Vo dne žene uľaví od bolesti chrbta. V noci dostávajú prsia potrebnú podporu a žena môže pokojne spať.

Počas kúpania je vhodné používať na prsia iba teplú vodu bez prídavkov mydiel alebo sprchových gélov, ktoré vysušujú kožu pŕs.

Súvisiace články

Viac o prsiach v tehotenstve na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.marchofdimes.com/pregnancy/breast-changes.aspx
  2. https://web.archive.org/web/20150325222255/http://tehotenstvipriznaky.cz/priznaky-tehotenstvi/zme...
  3. Správná podprsenka.cz
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s prsiami v tehotenstve

Máš skúsenosť s prsiami v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť