Maternica (latinsky uterus) je dutý svalový orgán, ktorý je súčasťou ženského rozmnožovacieho systému. Je zodpovedná predovšetkým za vývoj bábätka - plodu počas tehotenstva a uložená za močovým mechúrom a pred hrubým črevom a konečníkom. Má schopnosť neuveriteľne sa roztiahnuť z veľkosti asi ako uzavretá päsť až do takého rozmeru, do ktorého sa zmestí plne vyvinuté dieťa. Maternica tiež vyniká svojou silou, pretože dokáže prinútiť k pohybu celé telo dieťaťa počas pôrodu a v podstate ho vytlačiť z matkinho tela von.
Maternica svojím tvarom pripomína obrátenú hrušku. Je dutá, má husté a silné steny a výstelku tvorenú žľazami (endometrium). U dospelých žien má maternica dĺžku 7,3 cm, šírku 5 cm a hrúbku 2,5 cm. V tehotenstve sa štyrikrát až päťkrát rozširuje. O menopauze sa jej veľkosť zmenšuje. Maternica sedí v brušnej dutine v obrátenej polohe, teda užší koniec smeruje dolu. Úzka dolná časť, známa ako hrdlo maternice a krčok, spája maternicu s vagínou a pôsobí ako svalový zvierač, ktorý riadi "tok materiálu" do a von z maternice.
Telo čiže korpus maternice je širšia oblasť a väčšia ako hrdlo maternice. Ide o otvorenú dutú oblasť, kde sa v prípade oplodnenia zavŕta oplodnené vajíčko do maternicového tkaniva a vyvíja sa počas tehotenstva. Steny tela sú oveľa hustejšie než steny krčka maternice, pretože zaisťujú ochranu a podporu rozvíjajúcemu sa dieťaťu a obsahujú svaly, ktoré potom počas pôrodu32 napomáhajú "vytlačiť" dieťa von z tela . Dutina maternice nie je príliš veľká v porovnaní s veľkosťou orgánu. Mimo tehotenstva sa predné a zadné steny dotýkajú a majú trojuholníkový tvar. Na ultrazvuku vyzerá ako obrátený trojuholník, so základňou v hornej časti a s otvormi pre oba vajíčkovody a otvorom do krčka maternice.
Popis obrázku: Tvar a časti maternice
Maternica má veľmi dôležitú funkciu v oblasti reprodukcie (rozmnožovania). Musí zaistiť ideálne prostredie pre plod (bábätko) a jeho uhniezdenie, výživu, vývin i pôrod. V začiatkoch tehotenstva1 zodpovedá za to, že bude plod dostatočne vyživovaný do tej doby, než sa vyvinie placenta, ktorá potom túto funkciu preberá. Má vplyv aj na hormonálne prostredie v tele ženy, vďaka ktorému sa telo prispôsobí rôznemu obdobiu reprodukčného života.
Pôvod a vývoj maternice je dosť zložitý. V čase vývoja bábätka v maternici sú mužské aj ženské vnútorné genitálie až do 8. týžňa v jednom embryu prítomné oboje. Jedná sa o mezonefrické (Wolfrian) kanály alebo vývody a paramezonefrické (Mulerian) kanály alebo vývody. Wolfov vývod je párový orgán v tvare trubky, ktorý má veľký význam pri vývoji vylučovacích orgánov aj pohlavných orgánov a je pomenovaný po C.F. Wolfovi. Najdôležitejšou informáciou ale je, že Wolfov kanál tvorí základ pre mužské pohlavné ústrojenstvo, zatiaľ čo Müllerove vývody u mužov zanikajú v celom svojom rozsahu.
Parmezonefrické kanály čiže Müllerov vývod, tvorí základ pre ženské pohlavné ústrojenstvo. Pri ich vývoji zanikajú mezonefrické kanály a vyvíjajú sa vajcovody zo stredných častí, smerom nadol oba vývody zrastajú a dávajú základ pre maternicu a vagínu. Wolfov vývoj celý nezaniká, z jeho častí vzniká definitívny močovod.
Spolu s Müllerovmi kanálmi súvisia aj rôzne zmeny (anomálie) na maternici. Tie bývajú vrodené a vznikajú práve v období prenatálneho (vývoj v maternici) vývoja. Odchýlky od normálneho vývoja sa veľmi často prejavia až vo chvíli, keď sa žena snaží otehotnieť a nedarí sa jej.
Anomálie maternice môžu sprevádzať rôzne ťažkosti ako napr. neprítomná alebo bolestivá menštruácia, bolesť pri pohlavnom styku, zvyšuje sa riziko vzniku endometriózy4 a iných ťažkostí.
Najväčší význam má maternica v tehotenstve. Najdôležitejším faktorom je to, že sa mnohonásobne zväčší. Asi ako keby ste fúkali do balónika. Pred tehotenstvom má veľkosť približne pomaranča a je bezpečne schovaná v panve. Jej hmotnosť je cca 50 až 60 g. Na konci tehotenstva je jej hmotnosť 900 až 1000 g. V dvanástom týždni tehotenstva sa maternica dostáva na veľkosť grapefruitu a začína vyčnievať z malej panvy. Ešte rýchlejšie sa zväčšuje v prípade, keď žena čaká viacerčatá. V druhom trimestri má maternica už veľkosť asi ako papája a nevojde sa do malej panvy. Tehotenstvo je tiež už oveľa viac viditeľné.
Spolu s rastom maternice dochádza aj k posunu niektorých orgánov v brušnej dutine, čo môže byť aj nepríjemné a spôsobovať slabšie bolesti. Po pôrode sa ale zase všetko vráti do normálu.
Približne medzi 18. a 20. týždňom tehotenstva by mal lekár začať merať veľkosť fundu (vzdialenosť od lonovej kosti až po vrchnú časť maternice). Výška sa udáva podľa referenčných bodov u tehotnej: S (horný okraj lonovej spony), P (pupočná jazva), X (hrot mečovitého výbežku hrudnej kosti). Dnes sa už ale veľmi často meria výška maternicového fundusu nad horným okrajom lonovej spony a určuje sa klasicky v centimetroch, čo je oveľa pohodlnejšie a pre rodičky i prehľadnejšie. Väčšinou tiež číslo v centimetroch zodpovedá aj týždňu tehotenstva. Takže keď vám lekár nameria 35 cm, mala by ste byť vo 35. týždni. Zvyčajne to platí ale len v prvom tehotenstve, potom už je dĺžka o niečo väčšia.
Vo treťom trimestri tehotenstva býva maternica veľká ako vodný melón. Ale nebojte sa, počas šestonedelia sa zase postupne stiahne a vráti do normálu.
Popis obrázku: Zmeny maternice v priebehu tehotenstva
V panvici je maternica fixovaná podporným aparátom, ktorý tvorí svaly panvového dna. Tie sa odporúčajú ženám po pôrode aktívne posilňovať, pretože dochádza k ich oslabovaniu a v neskoršom veku má ich ochabnutosť za následok únik moču. Maternicu držia tiež väzy, ktoré sú umiestnené z každej strany maternice a upevňujú ju v panve. Veľmi často sa ženy v tehotenstve stretávajú s ich bolesťou s tým, ako sa naťahujú spolu s rastúcou maternicou.
Maternica je umiestnená v strede panvovej dutiny a zavesená pomocou väzov. Môže sa trochu pohybovať pod tlakom plného močového mechúra dozadu a pod tlakom plného konečníka trochu dopredu. Keď je plný močový mechúr aj konečník, je vysunutá hore.
Keď je maternica umiestnená správne, je uhol medzi ňou a pošvou 90 ° a maternica ohnutá dopredu. Akonáhle väzy ochabnú, ohýba sa smerom dozadu.
Veľkosť maternice ovplyvňuje tiež hormonálna hladina (estrogény) v ženskom tele. V puberte dochádza k nárastu estrogénov, preto sa zväčšuje aj maternica. V dospelosti je telo maternice o niečo väčšie ako hrdlo.
Maternica môže byť, tak ako iné orgány, postihnutá niektorým ochorením alebo vrodenými vadami. Najdôležitejšie pre včasné odhalenie choroby sú pravidelné preventívne prehliadky. Tieto kontroly majú narastajúci význam najmä so zvyšujúcim sa vekom.
Rakovina maternice sa objavuje veľmi často a patrí k najčastejším ochoreniam pohlavných orgánov. Postihuje ženy hlavne po menopauze a veľmi dlhú dobu prebieha úplne bez príznakov. Bohužiaľ má tiež tendenciu šíriť sa do celého tela a postihovať aj iné orgány. Najrizikovejším faktorom je vyšší vek, obezita, pôsobenie hormónov či dedičnosť. Príznakom je krvácanie do maternice a následný krvavý výtok z pošvy. Toto krvácanie môže byť slabé, ale aj veľmi silné. Jeho intenzita teda nie je rozhodujúca. Ďalšími príznakmi je bolesť v podbrušku pri sexe aj močení, chudnutie a nechutenstvo1, ale to spravidla prichádza až vo chvíli, keď je ochorenie značné rozvinuté. Rakovina maternice sa lieči primárne chirurgickou cestou, teda odstránením maternice, často aj s vajcovodov. Ak je nález pokročilý, kombinuje sa s chemoterapiou.
Myomatózoa je nádorové ochorenie nezhubného charakteru. Postihuje svalovinu maternice. Ženy toto ochorenie poznajú predovšetkým pod názvom myómy, čo sú v podstate malé nádory. Postihuje ženy medzi 30. až 50. rokom života. Nie je presne známe, prečo sa toto ochorenie objavuje a našťastie ani zvyčajne nespôsobuje žiadne ťažkosti a ani sa nelieči. Prípadné ťažkosti sa môžu prejaviť vo chvíli, keď sú nádory väčších rozmerov. Príznakom býva veľké a silné menštruačné krvácanie, bolesť podbruška pri sexe alebo ťažkosti s vyprázdňovaním. Ak žena neplánuje už tehotenstvo, môže taký problém vyriešiť odstránením maternice. V opačnom prípade sa odstraňujú iba vzniknuté nádory.
Endometrióza je veľmi časté ochorenie. Sliznica maternice sa pri ňom nachádza mimo maternice. Veľmi často sa prichytí na vaječníky, vajcovody či močový mechúr. Stále ale podlieha pôsobeniu ženských pohlavných orgánov a v čase menštruácie sa mení. Dochádza k miernemu krvácaniu a postupne sa tvoria dutinky a jazvy, ktoré vedú k vzniku zrastov. Tie bývajú veľmi častou príčinou neplodnosti. Vznik endometriózy nie je zatiaľ objasnený, ale uvádza sa, že je to tým, že pri menštruácii nie je vyplavená všetka maternicová sliznica z tela von a jej časť sa dostane cez vajíčkovody do brušnej dutiny, kde sa potom môže uchytiť. Hlavným príznakom je dlhodobá bolesť v podbrušku, ktorá sa pri menštruácii zvyšuje. Lieči sa chirurgickým odstránením miest sliznice spolu s podávaním liekov, ktoré zabraňujú návratu choroby. Ako "liečba" sa tiež uvádza tehotenstva, pretože počas neho nedochádza k odlučovaniu sliznice.
Existujú ešte ďalšie ochorenia maternice, kam spadá prepadnutie maternice (prolaps maternice), rakovina krčka maternice, malformácie maternice (vrodená deformita, kedy môže byť maternica zdvojená či rozdelená prepážkou pod.), Ashermanov syndróm (zrasty v maternici, často vznikajúce pri revízii maternicovej dutiny, kedy je odstránené príliš veľké množstvo sliznice maternice), hematometra (v maternici zostáva krv a neodteká) alebo pyometra (infekcia maternice).