Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Pruh v tehotenstve

Pruh v tehotenstve, po lat. hernia, je prietrž (otvor) vo svalovej vrstve brušnej steny, kedy časť vnútorných orgánov v brušnej stene vyčnieva cez otvor vo svale.

Príčiny

Pruh v tehotenstve vzniká kvôli oslabeniu svalov brušnej steny vplyvom rastúcej maternice. Pruh môže vzniknúť aj pri pôrode, keď žena silno tlačí.

K ďalším príčinám patrí vzniku pruhu v tehotenstve aj mimo neho patrí:

 • zdvíhanie ťažkých bremien
 • tekutina v bruchu
 • zvýšený tlak v bruchu
 • silné, namáhavé tlačenie pri stolici alebo močení
 • nadváha
 • chronické kýchanie alebo kašeľ

V tehotenstve sa najčastejšie vyskytuje pupočný pruh (hernia). V mieste pupku je najväčšie vyklenutie tehotenského brucha a najväčšie roztiahnutie kože na bruchu. Počas tehotenstva tkanivo pupka presiakne a natiahne sa kvôli rastúcej maternici. Tkanivo pupka má malú elasticitu, postupne sa rozširujú priame svaly brucha a vzniká pupočná hernia (pruh).

Do pupočného pruhu sa môžu dostať črevné kľučky, ale v 20. týždni tehotenstva rastúca maternica dosahuje úroveň pupka. Od tejto doby maternica zabraňuje vstupu črevných kľučiek do pupočného pruhu.

Pri veľkom rozostupe priamych brušných svalov sa maternica môže dostať medzi svaly. Počas tehotenstva sa to rieši ortopedickými pomôckami.

Prejavy

 • bez príznakov - nie u každej tehotnej ženy sa prejavia príznaky pruhu v tehotenstve.
 • tupá bolesť v mieste pruhu
 • hmatný obsah vo vnútri

Pruh predstavuje prekážku počas pôrodu, v druhej dobe pôrodnej. Rodička sa bojí alebo nemôže použiť brušný lis, čiže tlačiť.
Pruh sa dá nahmatať, niekedy je pri dotyku pociťovaná bolesť. Obsah pupočného pruhu v tehotenstve sa kontroluje pomocou ultrazvuku.

Terapia

Operácia je jediným riešením. Operácia počas tehotenstva je riskantná, preto sa liečba pupočného pruhu odkladá po pôrode. Cieľom operácie je spevniť stenu svalu. Počas tehotenstva sa používajú už spomínané ortopedické pomôcky.
Tehotnej žene sa odporúča chytiť si pupočný pruh počas kýchnutia alebo kašľa.

Použité zdroje

 1. Antonin Doležal a kol., Porodnicke operace. Praha: Grada Publishing 2007.
 2. Hernia During Pregnancy
 3. https://web.archive.org/web/20161206175338/http://ukhealthcare.uky.edu/hernias/pregnancy/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s pruhom v tehotenstve

Máš skúsenosť s pruhom v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť