Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Syndróm miznúceho dvojčaťa

Syndróm miznúceho dvojčaťa je jav, kedy sa v priebehu prvých troch mesiacov vývinu zmení tehotenstvo z mnohopočetného na jednopočetné. Tento jav bol odhalený až v pomerne nedávnej dobe vďaka používaniu ultrazvukového vyšetrenia v počiatočných týždňoch tehotenstva. V asi jednej tretine viacpočetných tehotenstiev jedno z embryí vzniknutých po oplodnení v ranom štádiu svojho vývoja odumrie (pravdepodobne z dôvodu poškodenia, či genetickej poruchy) a ďalej sa vyvíja len jeden plod.

Potom len jeden z plodov vykazuje známky života, rast a srdcovú akciu. Druhý plod odíde z tela matky pri slabom krvácaní, alebo sa postupne v priebehu niekoľkých týždňov vstrebe. Je pohltený buď placentou, plodovým obalom druhého plodu alebo priamo druhým, ďalej sa vyvíjajúcim, plodom. Zánik jedného z plodov nijako neohrozuje vývoj druhého plodu a priebeh tehotenstva. Zvyčajne tento jav nesprevádzajú žiadne komplikácie.

Pri odumretí plodu neskôr ako v prvom trimestri1 sa nejedná o syndróm miznúceho dvojčaťa, ale už o vnútromaternicové úmrtie plodu.

Syndróm miznúceho dvojčaťa

Viac o syndróme miznúceho dvojčaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-nemocna/vicecetne-tehotenstvi/vicecetne-tehotens...
  2. https://atlases.muni.cz/atlases/feto/atl_en/jeztwins.html#sectionlabel_jeztwins
  3. http://www.naseporodnice.cz/dvojcata-vicercata/jednovajecna-a-dvouvajecna-dvojcata.php
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so syndrómom miznúceho dvojčaťa

Máš skúsenosť so syndrómom miznúceho dvojčaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť