Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Poloha plodu

Poloha plodu, čiže uloženie plodu v maternici sa zvyčajne najviac mení okolo 20. týždňa tehotenstva, kedy je plod ešte relatívne malý a množstvo plodovej vody veľké. Plod má teda veľkú voľnosť pohybu.

Poloha plodu sa obvykle ustáli do 32.34. týždňa tehotenstva. Do značnej miery ovplyvňuje priebeh pôrodu32, dĺžku prvej pôrodnej doby (dobu rotačného pohybu hlavičky bábätka v pôrodných cestách), mieru pôrodných bolestí4, vhodnosť polôh pri pôrode a tiež indikáciu cisárskeho rezu58. Až na určité výnimky, poloha plodu neovplyvňuje priebeh tehotenstva.

Poloha plodu je určená vzťahom pozdĺžnej osi plodu k pozdĺžnej osi maternice, umiestnením plodu vzťahu k stranám maternice a naliehaním plodu na krčok maternice. V treťom trimestri má plod v maternici zvyčajne takú pozíciu, kedy zaberá čo najmenej miesta. Je fyziologicky stočený do klbka, hlavička bábätka je sklonená k hrudníku, chrbátik je ohnutý, nožičky skrčené k brušku a pätičky smerujú k zadočku.

Polohu plodu v maternici možno určiť predovšetkým pomocou Leopoldových hmatov. Pohmatom sa cez brušnú stenu zisťuje umiestnenie častí tela bábätka. Prvý Leopoldov hmat určuje umiestnenie vrcholu (fundu) maternice a jeho vzdialenosť od lonovej spony. Pri tomto hmate je jedna ruka umiestnená nad tehotenským bruškom a druhá pod ním - nad lonovou sponou. Druhým Leopoldovým hmatom sa zisťuje umiestnenie chrbta a končatín plodu a množstvo plodovej vody. Dlaňami sa prehmatávajú strany brucha tehotnej ženy. Tretí Leopoldov hmat (nazvaný tiež Pawlikov hmat) slúži na určenie polohy hlavičky a krčnej ryhy a miery angažovanosti plodu do pôrodných ciest. Hmat sa vykonáva tak, že sa prikladá hrana dlane medzi palcom a ukazovákom na spodnú hranu maternice nad lonovú sponu. Pri štvrtom Leopoldovom hmate je vyšetrujúci chrbtom k žene a dlaňami s prstami smerom k panvovému vchodu prehmatáva spodnú stranu maternice a hľadá umiestnenie hlavičky a krčnej ryhy. Pri určovaní polohy dieťaťa v maternici môže napomôcť aj umiestnenie oziev (srdcového tepu) bábätka, lokalizácia pohybov a kopanie bábätka a vnútorné vaginálne vyšetrenie.

Určenie polohy plodu v maternici pomocou Leopoldových hmatov - video (ENG)

Poloha pozdĺžna hlavičkou

Pozdĺžna os plodu je rovnobežná s pozdĺžnou osou maternice. Na hrdlo maternice symetricky nalieha hlavička bábätka. Jedná sa o fyziologickú a najčastejšiu polohu. Vyskytuje sa u 96,5% tehotenstiev.

  • Postavenie ľavé predné: chrbát bábätka smeruje k ľavej prednej strane maternice. Vyskytuje sa u 60 - 65% tehotenstiev. Pri pôrode hlavička rotuje v oblúku 45 °. Prirodzený pôrod zvyčajne prebieha bez komplikácií a býva najmenej bolestivý.
  • Postavenie pravé zadné: chrbát bábätka smeruje k pravej zadnej strane maternice. Vyskytuje sa u 25 - 30% tehotenstiev. Pri pôrode hlavička rotuje v oblúku 135°. Pôrod preto zvyčajne býva dlhší a bolestivejší, často s krížovými bolesťami. Je veľmi dôležité, aby si žena mohla vybrať polohu pri prvej i druhej dobe pôrodnej. Medzi najvhodnejšie polohy pri pôrode patrí poloha postojačky, prípadne na štyroch. Ak si mamička potrebuje oddýchnuť, alebo uľaviť krížovým bolestiam, pôrodu väčšinou pomáha hojdanie sa v bokoch, krúženie s podsadenou panvou (ako pri brušných tancov), alebo hopsanie na gymnastickom balóne.
  • Postavenie pravé predné: chrbát bábätka smeruje k pravej prednej strane maternice. Vyskytuje sa u 5% tehotenstiev. Pri pôrode hlavička rotuje v oblúku 45 °. Prirodzený pôrod zvyčajne prebieha bez komplikácií a býva najmenej bolestivý.
  • Postavenie ľavé zadné: chrbát bábätka smeruje k ľavej zadnej strane maternice. Vyskytuje sa u 5% tehotenstiev. Pri pôrode hlavička rotuje v oblúku 135 °. Pôrod býva dlhší a bolestivejší, často s krížovými bolesťami. Je veľmi dôležité, aby si žena mohla vybrať polohu pri prvej i druhej dobe pôrodnej. Medzi najvhodnejšie polohy pri pôrode patrí poloha postojačky, prípadne na štyroch. Ak si mamička potrebuje oddýchnuť, alebo uľaviť krížovým bolestiam, pôrodu väčšinou pomáha hojdanie sa v bokoch, krúženie panvou (ako pri brušných tancov), alebo hopsanie na gymnastickom balóne.

Poloha pozdĺžna koncom panvovým

Pozdĺžna os plodu je rovnobežná s pozdĺžnou osou maternice. Na hrdlo maternice symetricky nalieha zadoček bábätka (90% prípadov) alebo jeho nožičky. Ide tiež o fyziologickú polohu. Má vyššie riziko výskytu komplikácií pri prirodzenom pôrode koncom panvovým1. Vyskytuje sa u 3% tehotenstiev. Príčiny sú objasnené len asi u pätiny prípadov tejto polohy. Jedná sa o anomálie maternice, maternicové myómy, vcestnú placentu, nedostatok alebo nadbytok plodovej vody, úzku panvu rodičky, krátky pupočník alebo vývinové chyby plodu.

Poloha šikmá alebo priečna

Jedná sa o patologické polohy. Vyskytujú sa približne u 0,5% tehotenstiev.

  • Poloha šikmá: pozdĺžna os plodu a pozdĺžna os maternice zvierajú tupý uhol. Táto poloha je zvyčajne prechodná. Pri nástupe kontrakcií sa zvyčajne bábätko stočí do polohy pozdĺžne, málokedy do polohy priečnej. Hlavička alebo zadoček bábätka na hrdlo maternice nenaliehajú symetricky. Môžu naliehať na malú časť plodu (ručička, nožička, pupočník) a hrozí ich vypudenie alebo predčasný odtok plodovej vody. Tehotná žena by teda mala byť od 37. týždňa tehotenstva hospitalizovaná a sledovaná. V menšom množstve prípadov sú objasnené príčiny tejto polohy (anomálie maternice, vcestná placenta, nadbytok plodovej vody, vývinové chyby plodu),
  • Poloha priečna: pozdĺžna os plodu je kolmá na pozdĺžnu os maternice. Táto poloha je indikáciou k cisárskemu rezu58. Na maternicové hrdlo nenalieha hlavička ani zadok bábätka. Môžu naliehať na malú časť plodu (ručička, nožička, pupočník) a hrozí ich vypudenie alebo predčasný odtok plodovej vody. Tehotná žena by teda mala byť od 37. týždňa tehotenstva hospitalizovaná a sledovaná. V menšom množstve prípadov sú objasnené príčiny tejto polohy (anomálie maternice, vcestná placenta4, krátky pupočník, veľká hybnosť plodu v maternici, vývinové chyby plodu).

Poloha plodov pri viac početnom tehotenstve

Môžu sa vyskytnúť rôzne kombinácie polôh plodov v maternici.

Viac o polohe plodu na modryknik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.porodnice.cz
  2. http://www.wikiskripta.eu/index.php/Poloha,_postavení_a_držení_plodu
  3. http://pregnancy.about.com/od/laborbasics/ss/fetalpositions.htm
  4. http://lekarske.slovniky.cz/lexikon-pojem/leopoldovy-hmaty-3
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s polohou plodu

Máš skúsenosť s polohou plodu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť