Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Prvé pohyby v tehotenstve

Na prvé pohyby v tehotenstve netrpezlivo čaká každá nastávajúca mamička. Je to okamih, ktorý môže zmeniť prežívanie tehotenstva. Už to nie sú len dve čiarky na pozitívnom tehotenskom teste1, nevoľnosti, časté nutkanie na wc a iné tehotenské neduhy. S prvými pohybmi bábätka sa stáva tehotenstvo naozajstné.

Plod sa v brušku začína pohybovať už okolo 7. týždňa tehotenstva. Jedná sa najskôr o pohyby zo strany na stranu, neskôr sa pridáva zívanie a pohyby končatín a hlavičky.
V ranom tehotenstve možno však toto pozorovať iba pri ultrazvukovom vyšetrení.

Kedy možno zacítiť prvé pohyby bábätka

Prvé pohyby bábätka môže mamička prvorodička zaznamenať okolo 20. týždňa tehotenstva. V 25. týždni tehotenstva už môže ísť o naozaj regulárne kopance. U viacrodičiek sa prvé pohyby plodu objavujú skôr, spravidla okolo 18. týždňa tehotenstva. Záleží tiež na uložení placenty a na telesnej konštrukcii tehotnej ženy.

Ako spoznať prvé pohyby bábätka

Veľakrát si nastávajúca mamička nie je prvými pohybmi bábätka istá. Možno ich totiž ľahko zameniť so živšou črevnou peristaltikou. Avšak postupom času sa táto neistota mení v istotu a možno už hovoriť o tzv. bublinkách či motýlikoch v brušku. Neskôr sa stávajú pohyby zreteľnejšími, už možno s istotou hovoriť o kopaní a boxovaní. Bábätko nie je v pohybe stále - striedajú sa fázy pokoja a aktivity.

Frekvencia pohybov

Počas tehotenstva sa frekvencia pohybov mení. Najzreteľnejšie bývajú pohyby medzi 20. - 32. týždňom tehotenstva, lebo bábätko má okolo seba ešte dostatok miesta. Po 32. týždni tehotenstva pohyby ubúdajú, pretože bábätko je už veľké a priestor stiesnenejší. Ďalší úbytok pohybov býva zaznamenaný v poslednom mesiaci tehotenstva.

Je vedecky dokázané, že sa bábätko v poslednom trimestri hýbe zhruba 30x do hodiny. Niektoré sú aktívnejšie cez deň, iné zase v noci. Aktivita pohybu je tiež čiastočne závislá na hladine krvného cukru nastávajúce mamičky.

Ako povzbudiť pohyby bábätka

Ak má tehotná žena dojem, že bábätko málo kope a dáva o sebe vedieť, môže skúsiť zaľahnúť na ľavý bok - v tejto polohe bývajú bábätka aktívnejšie. Prebrať bábätko k pohybu môže aj vlastná fyzická aktivita, napr prechádzka, upratovanie alebo zjedenie niečoho sladkého (džús, kúsok čokolády, oplátky).

Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Pohyby bábätka je potrebné kontrolovať. Ak sa bábätko v brušku pohybuje nezvyčajne búrlivo, alebo naopak má až príliš dlhé obdobie pokoja bez pohybu, je vždy na mieste vyhľadať urýchlene lekársku pomoc.
.

Viac o prvých pohyboch na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.babyweb.cz/jak-poznat-prvni-pohyby-miminka-v-brisku
  2. http://www.tehotenstviaz.cz/index.php?strana=&kat=55&c=496
  3. http://www.porodnice.cz/tehotenstvi/jsem-tehotna-zdrava/zazrak-poceti-plod/vyvoj-plodu
  4. http://www.rodicka.cz/pohyby-plodu-v-tehotenstvi-jsou-dobrou-kontrolou-zdravotniho-stavu-miminka/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s prvými pohybmi v tehotenstve

Máš skúsenosť s prvými pohybmi v tehotenstve?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
nikus95  26. máj 2020

17. týždeň - prvé pohyby

Budem mať prvé bábo, som v 17. týždni. Začalo to asi pred 3 dňami, keď som sa dvakrát zobudila večer, ako keby sa dieťatko otočilo a stále sa to stupňuje. Neviem, či je to možné, že to je vidieť, keď sa aj pozriem na brucho. A keď položím ruku, tak je to cítiť, ako keby vykopol.
0 poďakovaní
ooo  6. mar 2014

Prvé pohyby

Na prvé pohyby bábätka si pamätá asi každá tehotná žena. Tie "moje" začali v 15+5 týždni tehotenstva (tt). Boli to zatiaľ len také bublinky, ale bolo mi hneď jasné, že to nebol pohyb čriev.

V 17+0tt som ucítila jasné slabé kopance a v 18+4tt som dostala prvý poriadne silný kopanec.
3 poďakovania