Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Dojčenské oblečenie

S príchodom nového člena rodiny čaká na budúcich rodičov hneď niekoľko povinností s obstaraním výbavy pre dieťa, medzi ktorú patrí aj dojčenské oblečenie. To by malo byť vyrobené z kvalitných, nezávadných materiálov a svoj vzhľad si udržať aj po vypraní niekoľko týždňov až mesiacov.

Dojčenské oblečenie

Ako vyberať dojčenské oblečenie?

Vyberanie vhodného dojčenského oblečenie by sa malo sústrediť na:

 1. Materiál
 2. Strih
 3. Veľkosť
 4. Údržbu
 5. Cenu

Materiál

Hlavným materiálom, ktorý je pre dojčatá vhodný, je bavlna, ľan a alebo stále viac obľúbená biobavlna, ktorá je je špeciálne pestovaná v ekologickom poľnohospodárstve. Sú to materiály, ktoré sú priedušné a pôsobia veľmi dobre na jemnú detskú pokožku. Iné materiály, ako je napr. syntetika, môžu pokožku dieťaťa podráždiť natoľko, že im vyvolá kožnú alergiu1, chladia ju a elektrizujú.

Dojčenské oblečenie

Aký je rozdiel medzi bavlnou a biobavlnou?

Klasická bavlna je od samého začiatku po výrobu "obohatená" chémiou, či už sa jedná o zložky podporujúce rast alebo ďalšie látky, ktoré sa po zbere na bavlnu používajú. BIO variant využíva iba prírodné prostriedky. A je tak obľúbená u rodičov, ktorí chcú mať absolútnu istotu, že ich dieťa bude mať nezávadné oblečenie.

Bio-bavlna a ďalšie bio-textílie sa vyrábajú z rastlín pestovaných v režime ekologického poľnohospodárstva spôsobom nezaťažujúcim v takej miere životné prostredie ako priemyselný a veľkoplošný spôsob pestovania bavlníka a komerčných plodín. Tiež pri následnom spracovaní nie je akokoľvek chemicky upravovaná. Pestovanie bio-bavlny v rozvojových krajinách je realizované predovšetkým na malých farmách, vrátane podpory rozvoja miestnej komunity a tak má jej pestovanie nielen environmentálny, ale aj sociálny rozmer.

Strih

Pre mnoho mamičiek je to samozrejmosťou, oblečenie by malo byť pohodlné, aby sa vaše bábätko cítilo dobre. Myslite tiež na to, že dieťa potrebujete prebaľovať, a tak by ste mali zvoliť také dojčenské oblečenie, ktoré ponúka jednoduchý prístup k plienke. Ideálne je, keď majú dupačky v spodnej časti odopínateľné gombíky, vďaka ktorým nemusíte vyzliekať dieťaťu celé dupačky. Tiež sú praktické zipsy, vďaka ktorým sa dostanete tam, kam potrebujete. Spomeňte si na to, že nie všetky deti sa rady obliekajú, ba naopak.

Dôležité pre mamičky je, aby vedeli, s akým rozopínaním oblečenie kúpiť. Mala by ste premýšľať prakticky, a to pri výbere dupačiek, body, košieľok a svetríkov. Deti neustále prezliekate, vyzliekate a podobne. Dupačky by mali mať v rozkroku odopínateľnou časť, aby ste ich nemuseli pri každom prebaľovaní vyzliekať. Neodporúča sa kupovať ani dojčenské oblečenie, ktoré sa oblieka cez hlavu. Praktickejšie sú tzv. košieľky, aj keď sú oveľa menej často používané, ako obľúbené body.

Dojčenské oblečenie

Veľkosť

Správna veľkosť detského oblečenia je veľmi dôležitá. V lete sa počasie často mení, raz je teplo, raz zase prší, a tak je nevyhnutné deti neustále obliekať, dávať im nové oblečenie, pod bundu dať aj overal a podobne. Počasie je nevyspytateľné. Je preto nevyhnutné jednotlivé vrstvy oblečenia kupovať v správnej veľkosti. Vždy by pod oblečením mala ostávať nejaká trochu vzduchu, vďaka čomu bude zaistená izolácia tepla. Pozor na krátke rukávy, krátke nohavice, malé objemy v páse a podobne. Dojčenské oblečenie by malo byť voľné, ale nie príliš. Nemalo by byť vypasované. Detské veľkosti začínajú na číslach 50 a končia číslom 164. Väčšinou medzi nimi býva odstup 6 cm. Do 4 rokov života sa vaše dieťa väčšinou nedostane nad číslo 110 cm, ale samozrejme záleží na tom, ako rýchlo rastie. Ideálne je, aby dieťa malo oblečenie dobré, aby sa v ňom cítilo pohodlne.

Údržba

Okrem toho, že musí byť oblečenie pohodlné, malo by sa ľahko udržiavať. Deti sa veľmi často zašpinia. Niekedy plienka neudrží všetko čo má, často bábätkám pri odgrgnutí vybehne aj mliečko, po začatí s príkrmami ešte len zistíte, čo sú pravé škvrny.

Praktické je preto oblečenie, ktoré možno prať na vysokých teplotách. Detské pracie prostriedky2 sú jemné a šetrné k detskej pokožke a preto musí svoje "odmakať" aj horúca voda. Taktiež sa tým zabíjajú baktérie v odevoch.

Existuje dojčenské oblečenie je dnes vyrobené s vodotesnou povrchovou úpravou. Oblečenie je tak možné len utrieť mokrou handričkou, a tak nemusíte po každom obede dojčenské oblečenie vymieňať. Tento materiál je charakteristický tým, že nenasakuje vodu a rýchlo sa dá usušiť.

Takéto oblečenie uplatníte hlavne v prípade, že idete na výlet a nechce sa vám so sebou brať množstvo oblečenia. Keď viete, kam idete s deťmi, vezmite len dojčenské oblečenie s vodotesnou povrchovou úpravou. Uľahčíte si tak veľa práce.

Cena

Pri nákupe dojčenského oblečenia preferujte slovenských výrobcov a využívajte tiež bazáre a second-handy, kde môžete dojčenské oblečenie nakúpiť za nižšie ceny. Deti totiž rýchlo rastú, a tak sa niekedy neoplatí kupovať celý šatník v obchodoch. Samozrejme, záleží to len na vás, aké máte k oblečeniu "z druhej ruky" postavenie.

Ak plánujete ešte jedného potomka, nie je na zahodenie kupovať prvé vecičky neutrálnych farieb. AK by bolo druhé dieťa iného pohlavia, veci môžete použiť opäť.

Video (CZ): Dojčenské body

Video (CZ): Dupačky

Video (CZ): Dojčenská košieľka

Video (CZ): Dojčenský overal

Súvisiace články

Viac o dojčenskom oblečení na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. https://web.archive.org/web/20140207182500/http://www.kojeneckelevne.cz/
 2. http://aktivni-zena.cz/maminky-vite-jak-vybirat-kojenecke-obleceni/
 3. http://kapucinek.cz/jak-vybirat-kojenecke-obleceni-na-leto/
 4. https://web.archive.org/web/20190124130159/http://www.ekoporadna.cz/
 5. http://detskedoupe.cz/jak-vybirat-kojenecke-obleceni/
 6. http://www.cesky-magazin.cz/ceske-sluzby.1/detske-a-kojenecke-potreby.246.html

Použité zdroje obrázkov

 1. https://pixabay.com/sk/topánočky-dieťa-dievča-oblečenie-2047596/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s dojčenským oblečením

Máš skúsenosť s dojčenským oblečením?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť