Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Pracie prostriedky

2 skúsenosti

Pracie prostriedky sú zmesou chemických látok obsahujúcich tenzid, ktorý sa pridáva do vody na zvýšenie účinnosti prania bielizne. Okrem tenzidu (povrchovo aktívnej látky) prací prostriedok môže obsahovať zmäkčovacie prostriedky (zeolity, praciu sódu), bieliace prostriedky, prostriedky na ochranu vlákien, optické zjasňovače, látky upravujúce pH, stabilizátory, enzýmy (zlepšujú účinnosť odstraňovania škvŕn od potravín), plnidlá, stabilizátory, farbivá, parfumy.

Vyrábajú sa pracie prostriedky na biele prádlo, na farebnú bielizeň, na čierne prádlo, na jemné prádlo a vlnu, pre citlivú kožu a dojčatá. Obzvlášť pri atopickom ekzéme23 je nutné používať neparfumované a nedráždivé pracie prostriedky. Odporúča sa nepoužívať aviváž, pridať plákanie navyše a miesto aviváže dať jednu až dve lyžice octu.

Pracie prostriedky sa do značnej miery podieľajú na znečistení vôd. Vo väčšine krajín sú povolené len bezfosfátové pracie prostriedky a kladie sa dôraz na biologickú odbúrateľnosť pracích prostriedkov v čistiarňach odpadových vôd.

Pracie prostriedky sa dávkujú podľa miery znečistenia bielizne a podľa tvrdosti vody. Pre zvýšenie účinnosti prania a zníženie spotreby pracieho prostriedku možno pri tvrdej vode pridávať praciu sódu. Na čistenie škvŕn od potravín a stolice je účinné zapranie žlčovým mydlom vo vlažnej vode (horúca voda žlč rozkladá a žlčové mydlo potom nefunguje). Na bielenie bielizne možno použiť perkarbonát sodný (PUER). Pri praní pri nižších teplotách je treba k perkarbonátu pridať aktivátor tetraacetylethylendiamin (TAED).

Typy pracích prostriedkov

Prací prášok

Jedná sa o sypký prací prostriedok. Obsahuje plnidlo, ktoré neslúži na pranie, ale zaručuje sypkosť pracieho prášku. Plnidlá sa môžu usadzovať na vláknach bielizne. Pracie prášky majú zvyčajne vyššiu účinnosť ako ostatné pracie prostriedky. Pracie prášky na bielu bielizeň obsahujú bielidlá a optické rozjasňovače.

Pracie prášky

Kompaktný prací prostriedok

Tieto pracie prostriedky majú formu tabliet alebo kapsúl, neobsahujú plnidlá.

Prací gél

Jedná sa o tekutý prací prostriedok. Je určený skôr na pranie farebnej bielizne, neusadzuje sa na vláknach a bielizeň potom netvrdne. Je vhodný na pranie látkových plienok4 a šatiek na nosenie detí.

Pracie gély

Mydlové orechy

K praniu sú používané aj plody stromu mydlovníka, ktorý pochádza z Indie a Nepálu. Mydlové orechy sa dajú kúpiť vo forme pracích gélov (napr. značka Yellow & Blue). V niektorých testoch ale nebola dokázaná vyššia účinnosť prania s mydlovými orechmi ako pri praní v čistej vode pri 40 stupňoch Celzia.

Mydlové orechy

Mydlový sliz

Jedná sa o prací prostriedok domácej výroby. Je lacný a ekologický, ale má nižšiu praciu schopnosť. Na väčšinu bežne zašpinenej bielizne však dostačuje. Ak si chceme mydlový sliz vyrobiť, nastrúhame 175 g neparfémovaného (jadrového, olivového alebo palmového) mydla a rozpustíme ho v jednom litri horúcej vody. Potom v chladnúcej zmesi rozpustíme 150 g práškovej pracej sódy a po vychladnutí zmes doplníme studenou vodou na objem desiatich litrov. Na jednu dávku bielizne v práčke sa používa približne 250 ml mydlového slizu. Ak nie je príliš tvrdá voda, je možné použiť aj sypkú variantu - mydlové vločky (nastrúhané mydlo) zmiešané so sódou na pranie.

Mydlové vločky se sódou

Pracie prostriedky pre dojčatá

Spravidla sú menej dráždivé než bežné druhy pracích prostriedkov. Niektoré sú úplne bez parfumácie.

Pravie prášky pre dojčatá

 • Amway SA8 Baby
 • Bambino Mio Care
 • Batoľa
 • Dedra aloe sensitive
 • Denkmit Ultra sensitive
 • Ecover Zero
 • Lovela Color a Lovela Sensitive
 • Persil expert sensitive
 • Tide sensitive

Pracie gély pre dojčatá

 • Batoľa
 • Dedra aloe sensitive
 • Denkmit Ultra sensitive
 • Dreft Baby Sensitive
 • Ecover Zero
 • Lovela Color a Lovela Sensitive
 • Noriť balsam
 • Nuk detský
 • SODASAN Color Sensitive
 • Sonnet Neutral
 • Ulrich

Súvisiace články

Viac o pracích prostriedkoch na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Prací_prostředek
 2. http://www.dtest.cz/clanek-964/jak-vybrat-praci-prostredek
 3. http://www.proalergiky.cz/magazin/specialy/clanek/zaklady-pece-o-dite-s-atopickym-ekzemem
 4. http://www.jaknamiminka.cz/praci-prostredky-pro-kojence-a-novorozence-a1.html
 5. http://www.ekozivot.cz/rodina-2/prani-kojeneckeho-pradla/
 6. http://www.ekozivot.cz/ekodomacnost/navod-na-vyrobu-mydloveho-slizu/
 7. http://vasevec.parlamentnilisty.cz/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s pracími prostriedkami

Máš skúsenosť s pracími prostriedkami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
zirka
7. mar 2014

Prací sliz a žlčové mydlo.

Pol roka som látkové plienky prala v mydlových orechoch, ale po čase mi vadil zápach z pomočených plienok. Vyrobila som si mydlový sliz podľa rád tých, ktoré látkovali dlhšie. Mydlový sliz a žlčové mydlo sú nepriestrelná dvojka na pranie. Žlčové mydlo odstráni škvrny, sliz dokoná zvyšok. Ako aviváž používam ocot a pár kvapiek vonného oleja ( levanduľa, pomaranč). Jedinou nevýhodou je prácnejšie pranie ]-( . Ale na druhej strane je to ekologické a bezproblémové k pokožke....a nielen detskej.
1 poďakovanie
lucyliena
4. mar 2014

Pracie prostriedky Oukej

Používam prací prášok Oukej active pearl (9kg koncentrát za 17,99 €) a tiež aviváž Oukej - vhodná aj pre dojčatá koncentrát za 9,99 €. Výhodou je, že voňajú rovnako a prádlo je po nich krásne čisté. Tento prášok krásne vyperie aj silno pokakané vecičky a plienky, pričom napr. Dreft Sensitive mi nedokázal takéto veci vyprať bez fľakov.
2 poďakovania