Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Domček pre bábiky

Po domčeku pre bábiky zatúži takmer každé malé dievčatko. Domčeky pre bábiky patria totiž po generácie medzi veľmi obľúbené a žiadané hračky pre deti1, ktoré rozvíjajú fantáziu a kreativitu.
Domček pre bábiky Bigjigs Toys

V minulosti nebolo v tomto smere na výber veľa variantov. Dnešný trh ponúka veľa rôznych domčekov pre bábiky a je z čoho vyberať. Domček pre bábiky je vhodnou hračkou pre deti zhruba od troch rokov.

Ako vyberať domček pre bábiky

Domčeky pre bábiky sa predávajú v rôznych tvaroch a veľkostiach. Domčeky sa delia tiež podľa toho, na akú dlhú dobu sú určené a ako sú domčeky zamerané a zariadené. Pri výbere prvého domčeka pre bábiky platí jedna dôležitá vec - rodičia by nemali kúpiť prvý domček, ktorý v obchode uvidia. Mali by si pozrieť pár domčekov, prezrieť si detaily, štýl ich prevedenia.
Domček pre bábiky

Pri výbere správneho domčeka pre bábiky by mali mať rodičia istotu, že vybrali domček podľa želania a predstáv svojich dievčatiek. Ak rodičia kúpili domček pre bábiky rozložený, teda v sade, mali by zistiť, či je zložité ho zložiť a ako dlhý čas jeho skladanie zaberie. Ak kúpili rodičia domček ako darček, mali by ho začať zostavovať včas, aby ho stihli dokončiť.

Predtým, než pôjdu zháňať vysnívaný domček pre bábiky, mali by mať predstavu o tom, ktorý z nich vybrať.

Domček pre bábikySpravidla je možné vyberať, čo sa materiálu týka, medzi domčekom plastovým alebo dreveným. Existujú však tiež napr. kartónové predmaľované domčeky. Záleží len na tom, aký materiál rodičia preferujú.
Ďalší nemenej podstatný detail je, pre aké bábiky bude domček určený. Existujú totiž napr. domčeky pre bábiky Barbie alebo domčeky pre iné typy bábik, v takom prípade bývajú bábiky súčasťou domčeka.

Rozdiely sú aj vo veľkosti domčekov pre bábiky, niektoré sú menšie, iné zase väčších rozmerov. Záleží teda najmä od veľkosti voľného priestoru v detskej izbičke. V prípade menšej detskej izbičky by bol príliš veľký domček skôr problémom.

Domček môžete kúpiť buď s príslušenstvom alebo bez príslušenstva. Niektoré druhy domčekov sú predávané vrátane bábik či iných figúrok a s nábytkom, iné sú úplne prázdne, nevybavené, a preto je nutné všetko príslušenstvo následne dokúpiť.

Domčeky pre bábiky môžu byť vybavené zaujímavými prvkami ako sú napr. otváracie a zásuvné dvere, okná, výťah, záclonky, vaňa, WC, domáce spotrebiče a pod.

Kde možno domčeky pre bábiky zakúpiť

V predajniach s hračkami nebýva skladom spravidla mnoho druhov na výber, preto mnoho rodičov volí radšej kúpu tejto hračky cez internet. Tu možno nájsť pestrú a širokú ponuku tovaru. Je však nutné fotografiu domčeku dôkladne prezrieť, venovať pozornosť opisu a v prípade akýchkoľvek nejasností kontaktovať (telefonicky alebo e-mailom) konkrétny e-shop.

Krásny a plne funkčný domček pre bábiky možno vyrobiť aj doma. Internetové stránky ponúka pestrú škálu návodov ako na to. Stačí teda len šikovné ruky, trocha času a trpezlivosť.

Najobľúbenejší výrobcovia domčekov pre bábiky

 • Woody
 • Mattel
 • KidKraft
 • Ra Konrad Bremen
 • Plan Toys

Domček pre bábiky postavený svojpomocne

Svojpomocne vyrobený domček pre bábiky

Dôležitý je výber vhodného dreva, z ktorého bude domček vyrobený. Okrem dreva môžu rodičia použiť aj iný materiál (plast, kartóny, polystyrén a pod.).

Ak sa rozhodnú pre drevo, môžu mať domček vyrobený z preglejky alebo z MDF dreva (MDF je hustá drevovláknitá doska, ktorá je vyrobená z vlákien ihličnatých stromov, potom sa pri vysokom tlaku a teplote spoja s lepidlom). Domček z MDF dreva má mnoho výhod - ide o silnejší typ dreva, ktorý robí domček pre bábiky stabilnejším a pevnejším. Drevo je tiež hladšie a ľahšie sa natiera farbou a rodičia sa nemusia báť, že sa ich dieťa poraní o triesku. Ak chcú rodičia do domčeka pripevniť elektrické svetlá, MDF drevo im umožní cez drážky spustiť drôtiky, a tie potom nekazia vzhľad domčeka.

Predné alebo zadné otvorenie domčeka?

Domček pre bábiky môže mať predné alebo zadné otváranie. Tým sa myslí, že predná alebo zadná časť domčeka sa otvorí, aby sa mohlo nahliadnuť do miestností, ktoré sa nachádzajú vo vnútri domu. Lepšou možnosťou je predný otvor domčeka, pretože zadná časť domčeka môže byť umiestnená pri stene a predná časť domu je plne viditeľná a lepšie možno nahliadnuť do jednotlivých miestností.

Tipy pre výber správneho domčeka pre bábiky

Domček pre bábiky

 • Pri výbere domčeka by mali brať rodičia do úvahy aj veľkosť bábiky, pre ktorú (ktoré) je domček zhotovený - dievčatká sa najviac hrajú s domčekmi, ktoré sú správnou veľkosťou vhodné pre ich obľúbené bábiky. Svoj záujem strácajú o domčeky, ktoré sú príliš malé, ťažkosti majú deti aj s domčekmi pre bábiky s veľkými rozmermi, ktoré je nutné umiestniť do rohov a horšie dostupných miest, aby neprekážali v izbičke. Pred nákupom by si tak mali rodičia rozmyslieť, kde bude domček pravdepodobne umiestnený a s rozmermi voľného priestoru počítať tiež pri nákupe domčeka, čo uľahčí jeho výber. Rodičia by sa mali uistiť, či je možné v domčeku ubytovať aj väčšie bábiky (zvážiť výšku najvyššej bábiky). Deti sú potom sklamané, že sa ich bábiky do domčeka nezmestia alebo sa v nich zaseknú. S domčekom pre bábiky je možné kúpiť tiež dom, ktorý obsahuje rôzne vybavenie vrátane bábik.
 • Mať na pamäti vek dieťaťa - veľa domčekov pre bábiky je určených na okamžité použitie a dievčatká sa s nimi môžu hrať dlhé roky. Dá sa povedať, že rastú spolu s deťmi. Niektoré typy domčekov pre bábiky môžu byť navrhnuté pre konkrétnu vekovú skupinu (napríklad výbavou môže byť domček určený pre menšie dievčatká, kedy domčeky neobsahujú žiadne malé časti, ktoré by mohli byť pre deti nebezpečné z dôvodu vdýchnutia). K zohnaniu sú aj domčeky, ktoré sú zložité, detailne prepracované a slúžia deťom v predškolskom veku.
 • Typ a štruktúra domčeka - existuje mnoho typov domov, napríklad mestské, koloniálne a tradičné domy. Hrajú sa dievčatká radšej s bábikami, ktoré sú samostatné alebo so sadou rodinných bábik, kde vystupujú všetci členovia domácnosti? Podľa bábik, s ktorými sa deťmi hrajú, sa ľahšie vyberie správny typ domu.
 • Odolný materiál - ak chcú rodičia nájsť domček pre bábiky, ktorý bude odolný a vydrží dlhú dobu, mali by vsádzať na kvalitu materiálu, z ktorého je domček vyrobený. Neznamená to však, že plastové domčeky sú úplne nevhodné. Existujú tiež silné plasty, ktoré zaručujú domčekom stabilitu a odolnosť. Drevené domčeky sú viac tradičné a je u nich viac pravdepodobné, že sa budú dediť z generácie na generáciu.
 • Cena domčeka - ceny domčekov pre bábiky sa veľmi líšia. Rodičia by si pred kúpou domčeka mali stanoviť maximálnu cenu, ktorú chcú do domčeka investovať. Domček by mal spĺňať základné požiadavky a kritériá a rodičia by z nich nemali ustupovať. To, že je domček drahší, ešte nemusí znamenať, že je lepší ako lacnejší variant. Niekedy aj lacnejšie modely sú pre deti príťažlivejšie.
 • Nový alebo použitý domček? - kúpa použitého domčeka pre bábiky je skvelým spôsobom, ako ušetriť peniažky z rodinného rozpočtu. Ľudia sa zvyčajne dobre starajú o svoje domčeky, a tak môže byť aj použitý model ako nový. Deti často odrastú a domčekom pre bábiky sa už nevenujú v takej miere, ako keď boli malé. Rodičia potom predávajú použité modely a kupujú modely väčšie, ktoré zodpovedajú vekovej kategórii ich dieťaťa. Použitý domček pre bábiky bude vyzerať a fungovať rovnako dobre, ako úplne nový domček, len jeho zaobstaranie bude menej nákladné.
 • Svetlá a zvuky - aj keď svetlá a zvuky nie sú nevyhnutné, je to pre deti zábavná funkcia a v domčeku pre bábiky ju môžu oceniť. Deti môžu zvoniť na zvonček pri vstupných dverách, môžu rozsvecovať a zhasínať svetlá po celom dome. Najmodernejšie domčeky pre bábiky obsahujú celý rad realistických zvukov a efektov, ktoré robia domček oveľa zábavnejším. Ich nevýhodou je to, že vyžadujú veľké množstvo batérií, ktoré sa budú pri častom používaní svetiel a zvukov vybíjať.

Domček pre bábiky

 • Doplnky - výber doplnkov do domčeka pre bábiky je neobmedzený. Doplnky je možné zakúpiť spoločne s domčekom alebo si ich zadovážiť postupne:
  • Nábytok - mnoho kupovaných domčekov pre bábiky obsahuje základnú nábytkovú sadu, ale časom možno dokupovať ďalšie "nevyhnutné" predmety (napríklad sedaciu súpravu, konferenčný stolík, kočík, lampy a pod.). Staršie deti sú zamerané na čo najväčší počet doplnkov, tie menšie si na doplnky toľko nepotrpia.
  • Dekorácie - pri výbere nábytku hrá dôležitú úlohu aj vzorka nábytku. Dievčatká sú nerozhodné, či sa zvolené doplnky farebne hodia do ich domčeka. Doplnkových dekorácií je taktiež mnoho - koberce, umelé kvety, závesy, záclony a pod.
  • Okolie domčeka - k domčeku môžete kúpiť aj mnoho vonkajších doplnkov, ktoré robia okolie domčeka reálnejším, napríklad hojdačky, bazény, vonkajšie ihrisko a pod.
  • Autá - veľa bábik "potrebuje" parkovať pred svojím domom tiež auto. Niektoré autá sú špeciálne navrhnuté pre bábiky, napríklad rôzne SUV, mikrobusy, moderné štýlové auta a pod.
  • Spotrebiče - väčšina domčekov obsahuje vstavané spotrebiče, u tých lepších domčekov je možné nájsť tiež mixéry, mikrovlnnú rúru, kávovar a i.

Súvisiace články

Viac o domčeku pre bábiky na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://www.heureka.cz/?h[fraze]=domečky+pro+panenky&min=&max=&o=2
 2. http://www.naseinfo.cz/clanky/tehotenstvi-a-deti/hracky-pro-deti/domecek-pro-panenky
 3. http://www.mineralfit.cz/clanek/pro-holky-domecek-pro-panenky
 4. https://web.archive.org/web/20170514195259/http://www.bigjigstoys.com/ (ENG)
 5. http://miniatures.about.com/od/dollhouseminiatures/tp/childdhouse.htm (ENG)
 6. http://www.dejouxminiatures.com/Find-Out-How-To-Choose-The-Right-Dolls-House-For-You-W358.aspx (ENG)
 7. http://www.ebay.com/gds/10-Tips-for-Choosing-the-Right-Doll-House-/10000000177633996/g.html (ENG)
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s domčekom pre bábiky

Máš skúsenosť s domčekom pre bábiky?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť