Hračky pre deti

Hračky pre deti nie sú len prostriedkom na upútanie pozornosti, ale hlavne k rozvíjaniu motorických a psychických schopností. Hračka podnecuje jeho pohybový, zmyslový, rozumový a citový vývoj. Keď sa dospelý zameria na jeho správny výber, môže dieťaťu v mnohom pomôcť. To sa totiž zo zle vybranej hračky nebude cítiť frustrované, ale naopak ho hračka zaujme, zabaví. V každej vývinovej etape života dieťaťa je iná hračka, ktorá ho správne zabaví, upúta jeho pozornosť a aj niečomu naučí

Hračky pre deti

Hračky pre deti 0 + do 3 mesiacov

V tomto období sú deti mimoriadne hravé, vnímajú najmä hlbšie tóny, na ktoré boli zvyknuté už v prenatálnom období a tie začínajú pomaly silnieť. Vnímajú tiež hlasy, ktoré k nim prihovárajú a napodobňujú mimiku tváre hovoriaceho človeka. Hračka zatiaľ nemôžu pôsobiť výchovne, skôr dekoračne, a preto sú pre tieto deti vhodnou hračkou napr. kolotoče nad postieľku, hračky s videoprojekciou na strope a tlmenými tónmi, hrkálky, plyšové zvieratká. Možno zaradiť aj také hračky, ktoré dieťa zaujmú a upokoja. To sú napríklad hojdačky, kresielka s vibráciami a závesnou hrazdičkou, lehátka, hracie koberce, deky.

Hračky pre deti 3 + do 6 mesiacov

Deti v tomto období používajú stále viac svoje ručičky, strkajú si ich do pusinky, naťahujú sa za rôznymi predmetmi, uchopia ich, ale ešte dlho neudržia. Pretože sa dieťa dokáže otáčať za hlasom a samo vydáva už nejaké zvuky, hlásky, je dobré pre neho zaobstarať hračky, ktoré vydávajú zvuk a veľa na dieťa hovoriť. Medzi také sa dajú zaradiť napr. šuštiace plyšové hračky, ktoré vydávajú aj iný zvuk, hračky so zrkadielkom, hryzátka a zvukové hrazdičky so závesnými predmetmi. S výberom je tiež dobré zamerať sa na také hračky, ktoré sú umývateľné, prateľné alebo sa dajú vyvariť.

Hračky pre deti

Hračky pre deti 6 + do 9 mesiacov

Bábätká sú stále zvedavejšie, začínajú byť viac a viac obratnejšie, dvíhajú svoje nožičky, pretáčajú sa. V polohe na brušku už pevne a kontrolovane držia hlavičku. Odrážaním nožičiek sa snažia dostať dopredu. V ľahu na chrbte sa snažia priťahovať a pomaly skúšajú ísť aj do sedu a začínajú skúmať svet z pozície na štyroch. Hračku už nemajú problém nielen uchytiť ale aj držať, otáčať si ju v rukách, pozorovať ju, skúmať ju. Vhodnými hračkami sú v období okolí 6.mesiaca ležadlá, knižky so zvukmi zvieratiek, áut, detské zrkadlá, leporelá, hudobné a svetelné hračky. Okolo 8. mesiaca zaujme dieťa vhodná interaktívna hračka, ktorá donúti dieťa niečo stlačiť, aby hračka vydala zvuk alebo penové či drevené kocky. V 9. mesiaci dieťa rado preskúmava mechaniku a vôbec obsah šuplíkov, zásuviek. Ale aj napriek tomu sú pre nich ešte stále vhodné hračky ako kocky, či hracie hudobné nástroje.

hračky pre deti 9 + do 1 roka

Batoľatá sú stále viac šikovnejšie, lepšie sa pohybujú ako po zemi, tak okolo nábytku, vďaka ktorému sa postupne učia chôdzu. Preto je dobré sústrediť sa na výber takých hračiek, ktoré ďalej rozvíjajú jeho pohybový vývoj a podporujú ho v chôdzi. Napr. chodítka, jazdné vozidlá, odrážadlá . V iných hrách to môžu byť hračky do vody, vkladacie hračky podľa tvaru, figúrky a postavičky zvieratiek.

Hračky pre deti

Hračky pre deti 12 +

V tomto období deti už zdokonaľujú svoju chôdzu, rozoznávajú a napodobňujú hlas zvieratiek, ale aj činnosti starších detí alebo dospelých. Telefonujú, zametajú, varia, jazdia autom. Vhodnými hračkami sú odrážadlá, šmýkačky, ťahacie hračky alebo hojdačky.

Viac o hračkách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rodina-finance.cz/deti.205/hracky-pro-prvni-rok-zivota-ditete.20440.html
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s hračkami pre deti

Máš skúsenosť s hračkami pre deti?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
halci  17. júl 2016

Hracky pre deti

Zvykla som pre prvú dcéru kupovať množstvo hračiek. Neskôr som zistila, že to bola chyba. Nehrala sa s nimi.

Teraz už nekupujem skoro žiadne. Nemáme ich kam dávať. Ak predsa idem do obchodu, občas dovolím dcére, vybrať si hračku. S tou sa potom hráva naozaj často.

Takže moja rada znie, nekupovať hlava nehlava. Menej je niekedy viac.
1 človek považuje za užitočné