Riziká nosenia detí

Možné riziká pri nosení dieťaťa sú spojené s nasledovnými faktormi:

Nevhodný výber nosiča


Výber nosiacej pomôcky je potrebné prispôsobiť v prvom rade veku noseného dieťaťa. Nie všetky typy nosiacich pomôcok sú vhodné pre novorodencov1 skúsenosť a malé dojčatá. Na nosenie sú vhodné len tie, ktoré podporujú prirodzenú ergonomickú polohu dieťaťa, poskytujú dostatočnú oporu pre chrbátik a hlavičku a rešpektujú široké postavenie bedrových kĺbov.

Používanie klokaniek môže nadmerným zaťažovaním chrbtice dieťaťa viesť ku skolióze a ďalším zdravotným problémom. Pri nosení v krosnách a turistických nosičoch hrozí pri nedodržaní minimálnej vekovej hranice danej výrobcom riziko pádu dieťaťa z nosiča. Tiež je potrebné rešpektovať maximálnu nosnosť pomôcok na nosenie.

Nevhodná poloha dieťaťa


Pri nosení v horizontálnych kolískových polohách hrozí riziko zadusenia dieťaťa v dôsledku nesprávnej polohy hlavičky. Hlavička dieťaťa nesmie byť príliš predklonená, zrotovaná do strany, pritlačená o hrudník nosiaceho. Dýchacie cesty dieťaťa musia byť vždy voľné. Nosenie v horizontálnych polohách nie je vhodné pre deti s dyspláziou bedrových kĺbov a deti, ktoré trpia refluxom.

Pri nosení vo vertikálnych polohách je potrebné dodržiavať pravidlá ergonomickej polohy a tak predchádzať možným poškodeniam chrbtice a kĺbov dieťaťa.

Neopatrnosť pri vkladaní a vyberaní dieťaťa


Dieťa sa má vkladať do nosiča keď je pokojné, neplače a nevzpiera sa. Zvlášť pri vykladaní na chrbát je potrebná veľká opatrnosť.
Pri viazaní na chrbát môže byť užitočná pomoc inej dospelej osoby. V začiatkoch nosenia sa odporúča nacvičiť si úväzy na bábike alebo absolvovať špecializovaný kurz.

Nešetrné zaobchádzanie počas nosenia


Pri nosení je potrebné sa vyhýbať prudkým pohybom, výskokom, behu. Zvýšenú pozornosť treba venovať pri prechádzaní cez dvere a úzke priestory. Pri nosení na bruchu a na boku sa neodporúča variť, žehliť a manipulovať s horúcimi predmetmi.

Nevhodné používanie nosiacich pomôcok


Nosenie dieťaťa nie je vhodné počas jazdy v aute, pri šoférovaní, bicyklovaní, korčuľovaní a iných športových aktivitách.

Znížená stabilita nosiacej osoby


Pri nosení sa neodporúčajú vysoké podpätky. Vhodná je pevná, protišmyková obuv. Najmä v zime je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri chôdzi po ľade a snehu prípadne používať protišmykové hroty na topánky.

Aktivita dieťaťa


Všetky nebezpečné predmety je potrebné odstrániť z dosahu dieťaťa.

Hmotnosť dieťaťa


V tomto prípade hrozí riziko preťaženia chrbtice nosiacej osoby, preto je vhodné s nosením začínať postupne.

Súvisiace článkyViac o rizikách nosenia detí na modrykonik.sk


Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s rizikami nosenia detí

Máš skúsenosť s rizikami nosenia detí?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť