Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

3. mesiac dieťaťa

Dieťa v 3. mesiaci svojho vývinu začína o sebe dávať vedieť, či už milými úsmevmi alebo pokrikmi. Začína vnímať dianie okolo seba a pozoruje sleduje, čo sa okolo neho odohráva.

Pre mamičku skončilo obdobie šestonedelia a môže sa dostaviť prvá menštruácia po pôrode. Počas menštruácie má materské mlieko trošku inú príchuť a dieťa ho môže začať odmietať. Pravdepodobnejšie ale je, že dostavenie sa menštruácia je následkom nesprávnej techniky dojčenia (aj keď sa mamičke môže zdať správna), kojenie podľa časových harmonogramov, používanie náhrady bradavky (fľaše, klobúčika, cumlíka13), dieťa teda odmieta prsník ako reakciu na nízky tok mlieka. Pre matku i dieťa je dôležité túto situáciu nevzdávať a snažiť sa dojčiť11 aj naďalej, vhodné je v takom prípade zavolať laktačnej poradkyni1. Pokiaľ ale matka nemôže z vážnych dôvodov dojčiť alebo sa dojčenie aj napriek všetkej snahe nedarí, je možné kŕmenie umelým mliekom5.

3. mesiac dieťaťa

Hmotnosť a výška trojmesačného bábätka

Hmotnosť

Pohlavie Spodná hranica (kg) Optimálna hmotnosť (kg) Horná hranica (kg)
Chlapček 4,2 6,0 7,7
Dievčatko 4,0 5,4 6,9

Výška

Pohlavie Spodná hranica (cm) Optimálna výška (cm) Horná hranica (cm)
Chlapček 56,1 61,1 66,1
Dievčatko 54,9 59,5 64,2

Fyzický vývin v 3. mesiaci

Hrubá a jemná motorika

 • na brušku - dieťa zvládne pásť koníčky s ručičkami opretými o predlaktie, dvíha pomaly hlavičku do uhla 45° a chvíľu ju udrží vztýčenú. Šikovné deti už zvládnu pasenie koníčkov s natiahnutými ručičkami a vzpriamenou hlavičkou.
 • na chrbte - dieťa skúma a ochutnáva svoje ruky. Ruky dokáže zdvihnúť hore k hlave. Šikovné deti sa začínajú pomaly pretáčať z chrbta na bruško. Je dôležité dávať dieťaťu podnety, aby sa malo za čím otáčať.
 • priťahovanie - pri priťahovaní za ruky do sedu udrží hlavičku. Na samotný sed je ale príliš skoro. Priťahovanie sa do sedu (tzv. pasívny sed) nie je pre vývin chrbtice zdravé, bábätku túto možnosť (okrem kontroly motorického vývinu u lekára) v žiadnom prípade neponúkame. K vývinu sedu dochádza z polohy na štyroch, z lezenia.

Zmysly

 • zrak: pozoruje zavesené hračky, za hračkami na zemi sa zvládne pomaly otáčať. Pri pohľade do zrkadla dokáže zaostriť (svoj ​​odraz spozná až okolo 15. mesiaca)
 • sluch: reaguje na zvuky, ktoré počuje a otáča sa za nimi.
 • hmat: dieťa zvládne obe ručičky spojiť k sebe a udržať v nich hračku, ktorú sleduje. Na zavesené hračky cielene búcha pästičkami a snaží sa ich chytiť.

Sociálny vývin v 3. mesiaci

Bábätko má rado kontakt, komunikuje aj s cudzími ľuďmi, ktorí sa mu prihovárajú a robia zaujímavé grimasy. V 3 mesiacoch si už vie medzi ľuďmi vybrať, kto mu je sympatický a kto menej. Keď dieťa počuje hlas matky, začne radosťou kopkať nohami alebo si pohmkávať.

Ak matka udrží detskú pozornosť, môže začať s pomalým čítaním rozprávok. Dôležité je meniť intonáciu a tón hlasu.
V tomto období vie dieťa vykrikovať od radosti a smiať sa. Pri mrnkaní používa "písmenká" p, b, h.
Pri hraní majú deti rady lesklé a šuštiace hračky a dobre uchopiteľné hrkálky. Pri predstavovaní novej hračky je dôležité dieťaťu ukázať, čo hračka vie a dokáže a potom nechať dieťa, nech si hračku preštuduje samo. Nové hračky by sa mali ukazovať postupne.

Spánok v 3. mesiaci

Nočný spánok sa skracuje na 10 hodín. Pre matku je cez deň dôležité, aby svoje dieťa zabávala, poskytovala mu dostatok podnetov a nenechala ho nudiť sa. Ak dieťa spí veľa cez deň, v noci bude bdelé a nebude sa mu chcieť spať. Nastaviť správny spánkový režim je veľmi dôležité pre ďalší vývin dieťaťa. K zaspaniu dieťa potrebuje pohodlie a pocit bezpečia. Zdravému spánku matky aj dieťaťa môže pomôcť spoločné spanie4, to uľahčuje aj nočné dojčenie.

Dieťa a lekári

Pre dieťa začínajú povinné a nepovinné očkovania.
Končí obdobie trojmesačnej koliky2. Ak bolesti bruška pretrvávajú, mala by matka skúmať detskú stolicu (ak je napr zelená, môže ísť aj o potravinovú alergiu alebo intoleranciu laktózy1).

<< 2. mesiac dieťaťa / 4. mesiac dieťaťa >>

Viac o 3. mesiaci dieťaťa na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. Markéta Behinová, Klára Kaiserová, odborná redakce MUDr. Petr Karger - Velká kniha o mateřství
 2. http://www.mimina.cz/
 3. http://www.jaknamiminka.cz/1-mesic-miminka-a16.html
 4. Pediatrie pro praxi
 5. http://www.mamila.sk/pre-matky/dojcenie-a/menstruacia/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s 3. mesiacom dieťaťa

Máš skúsenosť s 3. mesiacom dieťaťa?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť