Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Flauta

4 skúsenosti

Flauta je dychový hudobný nástroj, ktorý sa vyvinul zo starovekej píšťaly. Flauty sú väčšinou vyrobené z dreva. Existujú aj výnimky, napr. priečna flauta, ktorá je vyrobená z kovu. Zvuk je vyvodzovaný nárazom zvuku na hranu otvoru.

Flauta a dieťa

Každé dieťa je individuálne, a preto neexistuje univerzálna rada, v akom veku sa môže začať učiť hrať na flaute. Dôležité je správne načasovanie začiatku výučby. Okrem iného je dôležité brať do úvahy schopnosti dieťaťa - jeho povahu, vek, muzikálnosť a stavbu tela.

Zobcová flauta

Základy hry z fyziologického a psychologického zvládnu deti od päť rokov. Hra na zobcovej flaute slúži ako podporná liečba pri astmatických poruchách a ako prevencia pred negatívnymi prejavmi v dýchaní dieťaťa. Počas hrania na flautu sa deti učia lepšie ovládať svoj ​​dych a zvyšuje sa kapacita pľúc. Dôraz sa kladie na prácu prstov, na správne zakrývanie dierok, na prácu jazyka a na posadenie zobca medzi pery bez dotýkania sa zubov. Je nutné trénovať hrudníkovo - bránicové dýchanie, rozvíjať zmysel pre metrorytmiku, zlepšovať prstovú techniku, dbať na správne držanie tela, správne dýchanie - kontrolovať hlboký nádych a uvoľňovanie hrdla pri hre aj samotnom dýchaní.
Hra na flautu býva ponúkaná aj vo forme krúžkov v materských alebo základných školách.

Najčastejšie sa s ňou stretávame v drevenej podobe. Býva však aj plastová. Kvalitná zobcová flauta býva vyrobená z tvrdého dreva hrušky, ebenu alebo javora.

Druhy zobcovej flauty

 • sopránová
 • altová
 • sopraninová
 • garklein
 • Fife Pipit
 • tenorový
 • basová
 • velkobasová
 • kontrabasová

Postoj a držanie flauty

 • Hráč stojí v prirodzenom a pohodlnom postoji.
 • Kolená nie sú prepnuté, nohy mierne rozkročené, stoj je na celých nohách.
 • Postoj je s rovným chrbtom, nie však kŕčovitý.
 • Hlava je vo vzpriamenej polohe, nie je v predklone ani v záklone.
 • Ramená sú uvoľnené.
 • Pri hraní musí byť flauta v stabilnej polohe. Tá sa dosiahne tak, že svoje miesto má palec pravej ruky, spodnú peru a malíček pravej ruky, ktorý pôsobí ako oporný bod.

Dýchanie pri hraní na zobcovú flautu

 • Nádych je ústami smerom do brucha (spodnej časti pľúc).
 • Správnym nádychom je kontrolovaný vznikajúci tón.
 • Krk nesmie byť pri nádychu stuhnutý.
 • Výdych je možné trénovať na fúkanie vzduchu slamkou do vody či na sfúkavaní sviečky.

Nasadzovanie tónu

 • Začínajúcich tón sa vyvodzuje slabikou T yyyy d.
 • Špička jazyka je opretá o horné poschodie ihneď za zubami (ako pri vyrieknutie písmena T).
 • Keď sa jazyk od horného poschodia odlepí (akože yyyy), vzduch sa dostane do flauty a tá vyvodí tón.
 • Špička jazyku sa vráti späť a oprie sa znovu o horné poschodie (ako pri výrečná písmena D), v tomto okamihu prestane flauta hrať.

Priečna flauta

Priečna flauta patrí medzi drevené dychové hudobné nástroje, aj keď sa v súčasnej dobe vyrába tiež z kovu. Využíva sa v symfonických, dychových alebo komorných orchestroch. Štúdium hry na flaute je odporúčaný deťom vo veku 10 – 12 rokov. Závisí to od ich telesnej vyspelosti.

Skladba priečnej flauty

Priečna flauta je zložená z 3 častí:

 1. Hlavica - môže byť rovná alebo zahnutá (záleží na type priečne flauty). V hornej časti je otvor pre pery s náustkom a pomocou mierneho povyťahovania sa flauta ladí.
 2. Stred - v stredovej časti flauty sa nachádzajú otvorené (dierky sa zatvárajú prstami) alebo uzavreté (vďaka sa zatvárajú klapkami) klapky.
 3. Spodná časť

Druhy priečnej flauty

 • pikola,
 • altová,
 • basová.

Flauta pre deti

Flauta pre deti

Ak deti začnú chodiť do krúžku a hrať na flautu, odporúča sa im zobcová sopránová flauta. Tú je možné zohnať aj s detskými motívmi alebo v plastovej verzii. Pri menej šetrnom zaobchádzaní so flauta ihneď nerozbije. Vhodnú flautu pre dieťa odporučí určite učiteľ hudby alebo špecialisti v hudobninách.

Pre najmenšie deti sú jednoduché plastové akože flauty. Do nich sa deti učia iba fúkať. Tieto flauty nie sú určené pre učenie sa hranie na flautu, ale ide iba o hračku1.

Video: Zobcová flauta

Súvisiace články

Viac o flaute na modrykonik.sk

Použité zdroje

 1. http://cs.wikipedia.org/wiki/Flétna
 2. http://cs.wikipedia.org/wiki/Dřevěný_nástroj
 3. http://cs.wikipedia.org/wiki/Příčná_flétna
 4. http://www.panucitel.cz/fletna/fletna-22-3-/
 5. http://cs.wikipedia.org/wiki/Zobcová_flétna
 6. https://casprezeny.pluska.sk/clanok/82832/zacalo-sa-vyberanie-kruzkov-ako-ne-znechutit-klavir
 7. http://www.zussabinov.sk/dokumenty/osnovy/ucebne_osnovy_pre_1_roc_zus_spolu.pdf
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s flautou

Máš skúsenosť s flautou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
fkata
20. júl 2019

Flauta - náš spoločník

Ako 5 ročnú má rodičia zapísali do ZUŠ, na klavír. Klavír sme síce mali doma, ale očividne má nezaujal. Každá minúta strávená za klavírom, bola pre mňa utrpením. V tom čase moja kamarátka, začala navštevovať ZUŠ - zobcovú flautu.

Mne sa flauta neskutočne páčila, takže som sa učila hrať na nej, práve pri nej. Po roku "samoučenia", som v ZUŠ začala chodiť na flautu, klavír však zostal.
Zo zobcovej flauty som prešla na altovú flautu. Na flautu som hrala až do svojich 20-tich.

Môj syn má teraz 2,5 roka, zvuk flauty miluje a som rozhodnutá mu na 3. narodeniny kúpiť jeho vlastnú flautičku.

Je to nenáročný nástroj, tak na techniku, ako aj údržbu a pomerne lacný.
2 poďakovania
montemotherone
12. júl 2019

Flauta u nás doma

Presne zo spomenutých zdravotných benefitov som dala na flautu dcérku - alergičku.

Flauta sa stala súčasťou našej rodiny. Zo zobcovej prešla na priečnu a ja, ako milovník hudby všeobecne, som si uvedomila, aký je flauta nádherný nástroj. Jej doprovod dá skladbe zvláštne momenty ktoré vás prebudia, naozaj ako spev vtáčika :-) Niečo zvláštne romanticky naliehavé.

Dcéra má 17 a stále hrá, využíva každú príležitosť, kde ju môže použiť. Je to veľmi univerzálny a prakticky hudobný nástroj, ktorý rodiča nezruinuje 😁 a v začiatkoch ho zvládne v pohode počúvať (zaprisahala som sa, že na husle svoje dieťa nikdy nedám 😁)
1 poďakovanie
lenko
11. júl 2019

Flautu odporúčam

Flautu určite odporúčam.

Moji synovia chodia do ZUŠ hrať na flautu, odporučili nám to na astmu. Starší syn chodí už 5 rokov, chodieva už aj na súťaže. :-)
2 poďakovania
veronikave
13. jan 2016

Malý hudobník

Syn začal hrať na flautu v štyroch rokoch- mali krúžok v škôlke. Mali sme flautičku doma a od malinka sa s ňou veľmi rád hrával.

Vzhľadom k tomu, že má viaceré alergie a problémy s dýchaním, brali sme to aj ako výborný liečebný nástroj. Nečakáme, že z neho bude nejaký virtuóz, ale učí sa správne dýchať a správne držanie tela a zároveň sa učí zodpovednosti a pravidelnému cvičeniu,. Takže ja určite doporučujem :-)
3 poďakovania