Nadané dieťa

Nadané dieťa vyniká už od skorého detstva. Dieťa má kvalitne odlišné poznávacie schopnosti, je čulé, má výbornú pamäť, dokáže sa dlhodobo koncentrovať na oblasť, ktorá je pre neho zaujímavá. Nadané dieťa má vzhľadom na svoj vek veľkú slovnú zásobu a používa abstraktné pojmy.
Dieťa sa rýchlo učí, jeho poznatky sú detailné, rýchlo pochopí výklad, je zvedavé, rieši situácie, delí sa o poznatky. Nadané deti sa odlišujú v kapacite, štýle práce i vo výkonoch. Nadané deti potrebujú viac komunikovať, dávajú otázky a experimentujú. Zaujímajú sa o ľudské telo, riešia otázky života a smrti, zemepis, slnečnú sústavu, politiku či náboženstvo.

Okolo troch - štyroch rokov rozpoznávajú písmená. Štvor až päťročné deti čítajú texty, počítajú do dvadsať, sčítajú a odčítajú. V piatom roku píšu paličkovým písmom.

Zvláštna stupnica je pomôckou na určenie hranice nadania. Odvíjajú sa od výšky IQ.

Alternatívne triedy

Nadané dieťa potrebuje odborné postupy a systematické vedenie pri rozvíjaní nadania. Dieťa musí absolvovať psychologické testy. Ak má IQ nad 130, absolvuje testy z čítania, písania a počítania. Spolu s nadaním však prichádzajú aj výchovné problémy.

Netradičné prejavy nadaných detí

Súvisiace články

Viac o nadanom dieťati na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.poradnakk.sk/
  2. http://www.centrumnadania.sk/index.php?filename=nadanie_prejavy
  3. http://zena.atlas.sk/mozno-mate-nadane-dieta/deti/spunti/530665.html
  4. http://smnd.sk/main/nadane-deti
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s nadaným dieťaťom

Máš skúsenosť s nadaným dieťaťom?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť