Striedavá starostlivosť

Striedavá osobná starostlivosť o dieťa bola na Slovensku zavedená 1.7.2010 novelou Zákona 36/2005 Z.z. o rodine, v ktorom sa uvádza: "Ak sú obidvaja rodičia spôsobilí dieťa vychovávať a ak majú o osobnú starostlivosť o dieťa obidvaja rodičia záujem, tak súd môže zveriť dieťa do striedavej osobnej starostlivosti obidvoch rodičov, ak je to v záujme dieťaťa a ak budú takto lepšie zaistené potreby dieťaťa. Ak so striedavou osobnou starostlivosťou súhlasí aspoň jeden z rodičov dieťaťa, tak súd musí skúmať, či bude striedavá osobná starostlivosť v záujme dieťaťa".

Striedavá starostlivosť znamená, že sa o dieťa stará raz jeden rodič a raz druhý rodič v presne stanovenom časovom období, pričom súd určí práva a povinnosti rodičov v tomto období.

Pred prijatím novely zákona o rodine bolo dieťa väčšinou zverené do starostlivosti matky a často sa stávalo, že matka bránila v styku dieťaťa s otcom a otec bol len zdroj financií. Súčasný stav vyjadruje skutočnosť, že dieťa potrebuje matku aj otca a vychádza z Dohovoru o právach dieťaťa, čl. 18, ods.1: „Štáty, ktoré sú zmluvnými stranami tohto Dohovoru, musia vynaložiť maximálne úsilie na to, aby bola uznaná zásada, že obidvaja rodičia majú spoločnú zodpovednosť za výchovu a rozvoj dieťaťa. Základným zmyslom ich starostlivosti musí byť pritom najlepší záujem dieťaťa.“

Intervaly striedavej starostlivosti

Obdobie, po akom sa budú rodičia striedať v starostlivosti, záleží na ich dohode. Môže to byť týždeň, mesiac ale aj rok, dôležité je, aby sa zachoval pomer 50:50. Podľa odborníkov je lepší dlhší interval, min. 1 týždeň a najlepšie aspoň 1 mesiac.
Najčastejšie je striedanie starostlivosti po 1 dni u dieťaťa v jasličkárskom veku, po 2-7 dňoch u škôlkara, 1 týždeň vo veku ZŠ, 2 týždne vo veku SŠ, 1 mesiac vo veku VŠ, ale vždy platí, že závisí na dohode rodičov a najmä v záujme dieťaťa. Dieťaťu by mala vždy zostať možnosť počas striedavej starostlivosti navštevovať druhé z rodičov a byť s ním v kontakte.

Výhody striedavej starostlivosti

  • Mnohé výskumy dokázali, že po rozvode rodičov deťom najlepšie prospieva striedavá starostlivosť.
  • Obidvaja rodičia majú pre dieťa rovnakú úlohu, zostávajú pre dieťa rovnako dôležití. Existuje väčšia pravdepodobnosť, že dieťa si zachová láskyplný vzťah s obidvoma rodičmi, ktorí sa potom môžu napr. v prípade choroby bez problémov zastúpiť.
  • Zachováva rovnosť mužov a žien, dieťa nepríde o svojho otca ani po rozvode.
  • Striedavá starostlivosť ukazuje dieťaťu, že aj pri zložitých životných situáciach sa dá civilizovane spolupracovať a dohodnúť.
  • Striedavá starostlivosť lepšie vplýva aj na rodičov, ktorí musia často potlačiť negatívne pocity a snahu o potrestanie druhého z rodičov a nad tieto pocity nadradiť záujmy dieťaťa.
  • Rodičia majú čas aj na vlastný rozvoj a oddych.

Striedavá starostlivosť a výživné

Zákon o rodine č. 36/2005 Z.z. , čl. 62, ods. 6 hovorí: "Ak je maloleté dieťa zverené do striedavej osobnej starostlivosti rodičov, súd pri určení výživného prihliadne na dĺžku striedavej osobnej starostlivosti každého rodiča alebo súd môže rozhodnúť aj tak, že počas trvania striedavej osobnej starostlivosti rodičov výživné neurčuje"

Viac o striedavej starostlivosti na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.rozvod-rozchod.sk
  2. http://www.striedavka.sk
  3. https://web.archive.org/web/20140227110514/http://www.striedavastarostlivost.sk/
  4. https://web.archive.org/web/20130824202042/http://www.epi.sk/456/Striedava-osobna-starostlivost-_...

Hodnotenia a skúsenosti so striedavou starostlivosťou

Máš skúsenosť so striedavou starostlivosťou ?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
sbear  24. apr 2020

Pól roka striedavej starostlivosť

Ahojte,
absolútne neodporúčam striedavú starostlivosť. Mám striedanie po týždňoch, 6 ročné dieťa. Výživné mám oveľa menej a musím dodržiavať úplne presne tú dohodu, ináč mi hrozí odňatie dieťaťa úplne.

Ak sa už začnete súdiť o striedavú starostlivosť, určite nič dobrovoľne nepodpisujte a naťahujte to, kým sa dá. Naťahovať sa to dá aj rok, dva. Úplne stačí rozšírený styk dieťaťa s otcom, aby mali dobrý vzťah.

Pri striedavej starostlivosti si musíte komplet všetko deliť. Moje dieťa má oblečenie, jedlo, hračky, športové potreby u otca a tak isto u mňa a nemôže si ich nosiť hore dole. Lebo sú majetkom rodiča a nie dieťaťa.

Musíte sa zhodnúť na jednej škole, na krúžkoch. Čiže napr. máme plávanie, ktoré platíme na polovicu. Na niektorých krúžkoch sme sa nezhodli, napr. predškolská gymnastika, tak tam nechodil vôbec. Ak mám záujem o angličtinu a o nie, ja platím celý kurz, ale v týždni otca tam dieťa chodiť nemusí. Ak bývate ďaleko od seba, tak dieťa v týždni u matky je s kamarátmi viac, ale v týždni otca nie je, lebo u neho kamarátov nemá.

Určite si nemyslíte, že otec dieťaťa urobí občas výnimku. Nič také neexistuje. Len sa tak pretvaruje pred súdom. Ak sa dieťa učí u otca na jednotky a u matky na 3jky. Súd môže tiež odobrať dieťa matke, že sa mu dostatočne nevenuje.

V situáciách ako Koronavírus neexistuje žiadna výnimka, musia sa všetci riadiť súdom určenou dohodou. Ak má dieťa školu v prírode v týždni matky, tak matka neuvidí dieťa 3 týždne. To sa týka aj školských prázdnin, ktoré bývajú na striedačku.

Ak chce matka dieťa zobrať v čase keď je dieťa zverené v starostlivosti u otca na detskú oslavu, nemôže. Môj ex sa namiesto mňa nanominoval na oslavu syna mojej dobrej kamarátky s tým, že to bol jeho týždeň.

Ak uznávate zdravú stravu, tak môj ex absolútne. Dieťaťu môže v jeho týždni dávať fastfoody a čo chce. Tiež môže dieťa v čase u otca sedieť za obrazovkou celý deň.

Každý má právo si s dieťaťom robiť čo chce v jeho určené dní. Avšak musí dokázať, že sa o dieťa stará. Čiže ak patríte medzi vyznávačov napr. lesných škôlok a alternatívnych škôl, zdravého stravovania alebo rôznych krúžkov, môžte na svoje sny zabudnúť.

Ak vás ex akokoľvek naštve a najradšej by ste mu poškriabali celé auto, nemôžete nič také urobiť, lebo hneď vás udá na súd a súd zveri dieťa len jemu.

Keď porozvnám striedavú starostlivosť moju a každý druhý víkend, ktorý mala určený rodinná známa, tak ona to mala o 1000 x lepšie. Dieťa si vychovala podľa svojho, výživné mala lepšie ako pri striedavej starostlivosti a dieťa malo jeden domov. S otcom chodilo dieťa na dovolenky a bolo s ním v kontakte.

Ukončím to, lebo mám s tým len a len negatívne skúsenosti, ale záleží od chlapa. No z rozprávania mi prídu všetci chlapi pri striedavej starostlivosti rovnakí. Možno ešte na začiatku sú zhovievavejší, no neskôr, keď už majú svoju ženskú a ešte aj tá sa do toho rýpe, tak je to ešte horšie.

Matky, ktoré majú radi kontrolu na svojimi deťmi, môžu na striedavú starostlivosť úplne zabudnúť. Pri striedavej starostlivosti žiadna kontrola neexistuje a ešte je veľmi veľké riziko, že chlap úplne zoberie matke dieťa.
1 človek považuje za užitočné