Upratovanie s deťmi

Upratovanie s deťmi je ako umývať si zuby a jesť pri tom makové slíže. Pre mnohých rodičov je to nočná mora. Dosiahnuť poriadok v byte je s deťmi takmer nemožné. Ak sa to predsa len rodičom podarí, tak je to spravidla len na chvíľu. Hoci majú rodičia pocit, že upratujú takmer nepretržite, neustále sa na podlahe nájdu rozhádzané malé kúsky stavebnice, autíčka, zvieratká. Upratovanie s deťmi nemusí nutne znamenať každodenný boj o tom, kto z koho. Ako teda naučiť aj malé deti poriadku?

Kedy začať učiť dieťa poriadkumilovnosti

S učením "upratovania" (ukladanie vecí na miesto) je možné začať už pomerne skoro. Batoľa je schopné "upratovať," vracať veci na svoje miesto, dávať kocky do krabice. Zapojiť ho možno aj do naozajstných domácich prác ako je vyberanie nákupu z tašky, podávanie bielizne alebo štipcov.

Upratovanie s deťmi
Popis obrázku: Odkladať veci na miesto môžeme učiť deti už v batoľacom veku.

Postupom času si dieťatko navykne, že sa hračky1 vracajú na svoje miesto. Samozrejme nie vždy sa stretneme s jeho ochotou upratovať. Niekedy je dieťatko unavené, inokedy si postaví hlavu alebo uprace tak, že to ani spoznať nie je.

Skvelá je v tomto smere škôlka a iné zariadenia tohto typu. Tam s upratovaním spravidla problém nebýva. Dieťa jednak vidí, že upratujú aj ostatné deti a tak nechce zostať pozadu. Potom je tam pani učiteľka, ktorej pokyny vníma dieťatko inak ako pokyny rodičov, hoci sú totožné.

Rady pre rodičov

  • Snažte sa zmieriť s tým, že ak žijú v byte deti, tak nemôže byť nikdy upratané stopercentne.
  • Pouvažujte o tom, čo pre vás znamená pojem "uprataný byt" - čo je ešte prijateľné a čo už nie ste schopní akceptovať.
  • Určte deťom miesta, kde sa môžu hrať a kde už nie. Napr. spálňa je rodičov. Deti môžu na hru používať detskú izbu1, kuchyňu a obývačku.
  • Rešpektujte povahu dieťaťa - to, čo vy vnímate ako úplný neporiadok, môže byť pre dieťa prehľadné.
  • Zamyslite sa nad tým, že každý potrebuje svoj ​​priestor, aj vaše dieťa.
  • # Zabudnite na vyhrážky a vety (ktoré následne neplníte) typu: "Ak si tu do večera nepoupratuješ, všetko ti to vyhodím."
  • Choďte deťom dobrým príkladom. Ak chcete, aby si dieťatko po sebe upratovalo oblečenie, nemôžete to svoje nechať ležať na stoličke. Ak odkopnete po príchode domov topánky do kúta, nečakajte, že si ich dieťa pekne zrovná vedľa seba.
  • Buďte trpezliví a pokojní. Nekričte.

Ako teda naučiť deti upratovať

Stanovte jasne pravidlá, čo a ako má byť upratané. Predstavy rodičov o poriadku sa môžu výrazne líšiť s predstavami detí. Nenúťte deti k upratovaniu niekoľkokrát počas dňa. Lepšie je stanoviť dobu, kedy má byť upratané (pred odchodom von alebo večer pred spaním). Naučte ich, že upratovanie nie je "za trest," ale je to bežná súčasť dňa. Upratovanie nepreťahujte. Snažte sa, aby bolo rýchle a efektívne.

Zasväťte deti do výhod upratovania vecí - nie je potrebné ich dlho hľadať, nešliapneme na kúsok stavebnice, máme viac priestoru na hranie. Motivujte ich - zvlášť u menších detí je výborné povýšiť upratovanie na hru . Napr. " Peťko, dovez prosím ťa tatrovku. Budeme autíčka nakladať a dáme ich spať do modrej škatule." Nezabudnite byť kreatívny a deťom s upratovaním pomôžte. Aj staršie deti niekedy nevedia ako na to. Neupratujte za deti, ale pomôžte im. Poraďte - čo kam patrí a v akom poradí. Sadnite si medzi jeho rozhádzané hračky na zem a aspoň trochu mu pomôžte.

Ak dieťaťu poviete, aby si upratalo hračky a všade okolo neho je veľký neporiadok, bude mať pocit, že je pred ním nezvládnuteľná úloha a nebude vedieť, s čím skôr začať. Je lepšie, ak mu poviete konkrétne, ktorú činnosť má urobiť ako prvú. Napríklad: „Najprv pozbierajme bábikine šatočky a dajme ich na poličku. " Občas mu nejaké šaty podajte do ruky, aby malo pocit, že mu pomáhate. Nešetrite chválou detí. Postupne by sa však mala z hry stávať krátka, ale reálna povinnosť. Upratovanie izbičky by malo byť súčasťou každodenného režimu, napríklad pred večerou mu dať časový priestor na to, aby si uložilo svoje hračky, kým sa pôjde večerať a kým začnú večerné rituály spojené s kúpaním, umývaním zúbkov, či čítaním.

Niekoľko tipov pre ľahšie upratovanie

  • Určte čo a akým spôsobom majú deti upratať.
  • Dbajte na to, aby každá vec mala svoje stále miesto.
  • Skvelým pomocníkom sú rôzne krabice, koše a boxy na hračky.
  • Raz za čas preberte s deťmi hračky a veci s ktorými sa už nehrajú (môžete ich niekomu darovať či predať).
  • Detská izba by nemala byť plná väčšieho množstva drobností a doplnkov.

Drobnosti v detskej izbe
Popis obrázku: Preplnená detská izba sa upratuje ťažko.

Vhodné a nevhodné domáce práce pre malé deti

Domáce práce pre malé deti by mali byť predovšetkým bezpečné, aby dieťa neprišlo do kontaktu s ostrými predmetmi, výškami, elektrikou alebo napríklad baktériami.

Tu nájdete zoznam vhodných a nevhodných domácich prác pre malé deti:

Vhodné:

  • vkladanie a vyprázdňovanie práčky,
  • skladanie čistého prádla,
  • ukladanie vyžehlenej bielizne do zásuviek a skríň,
  • utieranie prachu alebo leštenie nízkych povrchov, ako sú napr. konferenčné stolíky,
  • zametanie podlahy metličkou a lopatkou,
  • kefovanie chlpov domácich miláčikov z pohovky či kresiel,
  • upratovanie hračiek a kníh,
  • upratovanie postele.

Nevhodné:

  • nakladanie a vyprázdňovanie umývačky (nebezpečenstvo ostrých nožov alebo rozbitie skla),
  • vešanie prádla (nebezpečenstvo pádu z výšky),
  • leštenie príborov (nebezpečenstvo ostrých nožov),
  • upratovanie kuchyne a WC (chemické čistiace prostriedky),
  • vysávanie a všetko, čo je spojené s použitím elektrického prúdu,
  • čistenie toalety domácich maznáčikov (baktérie),
  • žehlenie a varenie (nebezpečenstvo popálenia),
  • triedenie odpadu (nebezpečenstvo porezania).

Detské práce podľa veku
Popis obrázku: Domáce práce pre deti podľa veku (Maria Montessori)

Ako je to s odmenou za upratovanie

Upratovanie nebýva pre dieťa o nič zábavnejšie ako je pre nás dospelých. Ak rodičia zaznamenajú prejavy zvýšeného úsilia a veľkú dôslednosť u dieťaťa, môže dieťa obdariť mimoriadnym prejavom uznania. No pozor na odmeny. Mohlo by sa poľahky stať, že dieťa začne s rodičmi vyjednávať a bude ochotné upratovať iba vtedy, keď za to niečo dostane.

Ako dieťa rastie, povinnosti mu pribúdajú, preto je dobrým nápadom vytvoriť tabuľu alebo nástenku s obrázkami opisujúcimi domáce práce, ktoré má na starosti. Základom je, aby mohlo po odložení hračiek alebo utretí prachu premiestniť obrázok do kolónky „splnené“ a získalo tak dobrý pocit z odvedenej práce. Zároveň sa poistíme, že dieťa na niečo nezabudne. Na vytvorenie dobrého návyku (ako i zlozvyku) totiž potrebuje každý človek minimálne 21 dní. Preto je potrebná dôslednosť a vyhýbanie sa tomu, aby dieťa pomáhalo len ak máme čas alebo keď nám to práve napadne. Režim a denná rutina prinášajú nielen dobré návyky, ale i pocit istoty a bezpečia u dieťaťa.

Video (CZ):

Viac o upratovaní s deťmi na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.cleanipedia.com/gb/country-selector.html
  2. http://www.vasedeti.cz/vychova/ostatni-vychova/uklizet-ano-ale-jak/
  3. http://www.jarodic.cz/cz/jak-naucit-dite-uklizet.php
  4. https://www.kreativita.info/maria-montessori/
  5. https://eduworld.sk/cd/jaroslava-konickova/812/ako-zacat-ucit-male-deti-domacim-povinnostiam

Použité zdroje obrázkov

  1. https://www.kreativita.info/maria-montessori/
  2. https://www.pixabay.com

Hodnotenia a skúsenosti s upratovaním s deťmi

Máš skúsenosť s upratovaním s deťmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť