Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako správne držať bábätko

Vačišina mamín chce inštinktívne držať a hýčkať svoje bábätko, ale niektorí novopečení rodičia sa boja a nevedia odhadnúť ako správne držať to malé, krehké stvorenie.

Bábätko sa teší keď ho držíte alebo nosíte blízko seba. Nepáčia sa mu prudké pohyby, takže všetko jemne, v kľude a v pohode.

Video: Kvôli chybe personálu som sa bála držať vlastné dieťa

Rady ako držať bábätko

  • Keď dvíhate svojho novorodenca1, treba mu pridŕžať hlavičku a krk - malé bábätká ešte totiž samé nevedia kontrolovať váhu svojej hlavičky.
  • Keď držíte bábätko vždy mu podopierajte hlavičku, nech je v akejkoľvek polohe.
  • Držte dieťa pevne a isto - keď cíti istotu, bude sa cítiť aj ono v bezpečí. Ako dieťa rastie, stáva sa silnejším a vie už udržať hlavičku na kratšie okamihy aj samo. Keď už zvládne toto, určite sa mu bude páčiť poloha cez rameno. Takto môže vidieť a pozorovať svet okolo seba a ak sa unaví hlavičku si môže zas oprieť.
  • Ak sa Vaše bábätko rado nosí nájdite si vhodné "nosítko", v ktorom sa mu bude páčiť (napr. šatka6, ergonomický nosič17, babyvak1). Dieťatko bude spokojné a vy budete mať obe ruky voľné.

Ako držať bábätko

Bábätkom sa nemôže triasť.

POZOR! Bábätkom nikdy netraste!
Novorodenec1 má v pomere k celému telu ťažšiu hlavičku a chrbtové a krčné svaly ešte nie sú dostatočne silné, aby bez pomoci hlavičku udržali. Trasením sa hlavička kýve dopredu a dozadu veľmi rýchlo. To by mohlo spôsobiť prettrhnutie malých krvných ciev v mozgu bábätka a následne viesť k záchvatom, poškodeniu mozgu príp. až k úmrtiu.

Kým dieťa nie je v batoliacom veku, nehrajte sa s ním ani hry pri ktorých lieta vo vzduchu. Bábätku sa to nebude páčiť a môže mu to ublížiť.

Video (CZ): Ako správne kúpať a držať bábätko

Viac o správnom držaní bábätka na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://web.archive.org/web/20140922000236/http...
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti so správnym držaním bábätka

Máš skúsenosť so správnym držaním bábätka?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť