Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Antibiotiká

Antibiotiká sú chemické látky produkované mikroorganizmami. Prv0 antibiotikum - Penicilín, bolo objavené v roku 1941. Dnes sa používa viac ako 100 antibiotík. Vďaka nim bojujeme s baktériami, ktoré antibiotiká oslabujú či zabíjajú. Proti vírusom či plesniam sú však neúčinné. Antibiotiká predpisuje lekár, pretože každé antibiotikum je určené na isté typy ochorení.

Medzi antibiotiká patrí:

Antibiotiká

  • Penicilín,
  • Cefalosporín,
  • Gentamycín
  • Tetracyklín,
  • Erytromycín,
  • Streptomycín,
  • Rifamycín

Podľa Ministerstva zdravotníctva Slovenskej republiky je Slovensko na 9. mieste v Európe v spotrebe antibiotík. Ročne spotrebujeme asi 8 miliónov balení antibiotík a pritom užívať ich nie je vždy správne. Uvedieme dva hlavné dôvody. Prvý je ten, že naše telo obývajú aj baktérie, ktoré slúžia v náš prospech a sú súčasťou nášho organizmu. Nesprávne indikovanými antibiotikami ich zabijeme, čím narušíme rovnováhu organizmu. To nám môže spôsobiť množstvo ochorení. Druhým dôvodom, prečo by sme nemali užívať antibiotiká pri každom zakašľaní je ten, že baktérie si voči antibiotikám vytvoria odolnosť, stanú sa rezistentnými. Tie pri ich liečbe neskôr už nezaberú. Takto môže vzniknúť vírus, ktorý žiadne antibiotiká nezabijú, ale ktorý zabije nás. Zbytočnému užívaniu antibiotík sa dá vyhnúť vďaka CRP testu.

Ak trpíte chorobou, ktorá si antibiotiká vyžaduje, spotrebujte ich všetky, aj napriek tomu, že sa už cítite dobre. Ak máte doma nejaké antibiotiká, nepoužívajte ich na samoliečbu, ale vráťte ich do lekárne. Len tak môžete pomôcť vášmu organizmu, keď bude opäť antibiotiká potrebovať.

Použité zdroje

  1. http://biocare.sk/eshop/produkt/crp-test
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Hodnotenia a skúsenosti s antibiotikmi

Máš skúsenosť s antibiotikmi?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
ekonomkanika  15. apr 2019

Antibiotiká - hrôza

Ani nehovorte. Tento rok nás viróza skolila ako nikdy predtým a tiež som musela bežať na pohotovosť. Predpísali mi Ospamox, dokonca 1000 mg.´A to som doktorke povedala, že nebývam často chorá a antibiotiká som nemala niekoľko rokov. Myslela som, že zomriem, ako mi bolo veľmi zle, žalúdok ako na vode a pri pohľade na jedlo na napínalo na zvracanie. A to som mala aj probiotiká. Antibiotiká som neužívala niekoľko rokov. Moja dcérka ochorela deň po mne, takže ešte som sa musela aj o ňu postarať. Tá nemala antibiotiká a vyzdravela oveľa skôr ako ja.
1 človek považuje za užitočné
alaalica  7. apr 2019

Antibiotiká na všetko

Mne antibiotiká predpisujú doktori skoro vždy, či ide o deti alebo mňa a zaujímavé je, že aj keď ich nikdy neužívame, tak sa vyliečime.
2 ľudia považujú za užitočné
milpu  26. jún 2016

Milpu

Lekári by mali vždy upozorniť pacienta, že pri používaní antibiotík je treba použiť aj nejaké probiotiká! Od mojej lekárky to pokladám za nezodpovednosť, že ma nechala bez týchto informácií, až som sám musel prísť na to, prečo mám odvtedy problém s črevami.

Antibiotiká používam iba výnimočne, tak raz za 5-rokov a skôr odporúčam vyhnúť sa im na sto honov. Zo skúsenosti viem, že lekári ich bežne predpisujú, ako na bežiacom páse, ale vôbec si nemyslím, že sú tak nevyhnutné, veď v mnohých prípadoch sa dá použiť liečba na prírodnej báze. Veď už ten názov ANTI - biotiká (proti životu)!
0 ľudí považuje za užitočné
liliankanacinaves  19. jan 2015

Ospexin

Ahojte,
tak ja mám vyskúšaný Ospexin sirup pre deti a fakt škodil, aspoň mojím deťom na moc malý, silný moč a po čase boli aj strašne zaparené.
Nepomáhali nám ani nijaké mastičky ako imazol, sudokrém, rybalka a tak.
0 ľudí považuje za užitočné