Hirschprungova choroba

Hirschprungova choroba je vrodené ochorenie hrubého čreva, kedy v časti hrubého čreva chýbajú nervové gangliové bunky. Tým pádom nefunguje správne peristaltika, vstrebávanie a posúvanie stolice do ďalších segmentov hrubého čreva. Črevo je v nefunkčnej časti zúžené a stolica sa hromadí vo vyšších segmentoch čreva, kde spôsobí jeho roztiahnutie.

Prejavy choroby

Prejavy tejto choroby sa môžu vyskytnúť ihneď po narodení - neodíde smolka a sú problémy s vyprázdňovaním. Môžu sa ale prejaviť aj oveľa neskôr a to v čase zavádzania príkrmov. Črevami totiž do tejto doby prechádzalo iba materské mlieko a priechod riedkej stolice zúženým črevom nebol problém. Akonáhle sa stolica zahustí, tak dieťa začne trpieť zápchou a táto choroba je mnohokrát mylne považovaná za "obyčajnú" zápchu. Že nejde o zápchu možno spoznať najlepšie tak, že je problém dlhodobý a nedochádza k žiadnemu zlepšeniu ani pri zmene stravy. Dieťa sa napríklad samovoľne masívne vyprázdni po týždni alebo až po preháňadlách a táto situácia trvá dlhé týždne alebo mesiace. Nápadné môže byť zlé prospievanie, nafúknuté brucho, vracanie potravy ako dôsledok preplnenie čriev alebo odmietanie stravy dieťaťom.

Dá sa Hirschprungovej chorobe predísť - predvídať ju?

Táto choroba je natoľko "výnimočná," že by bola len hŕstka detských lekárov schopná toto ochorenie u dieťaťa predpokladať. Ak situácia trvá dlhšie, je vhodné navštíviť špecializované pracovisko v nemocnici a nenechať sa odradiť. Túto chorobu totiž zatiaľ odhalí len a len kolonoskopické vyšetrenie (dieťaťu sú v narkóze odoberané vzorky z hrubého čreva na histológiu). Akonáhle je táto diagnóza potvrdená, čaká dieťa operácia, pri ktorej je nefunkčná časť hrubého čreva odstránená a črevo zdravé sa prišije ku konečníku.

Rekonvalescencia po zákroku

Rekonvalescencia v nemocnici trvá asi 10-14 dní. Potom sa dieťa vyprázdňuje takmer nepretržite po celý deň. Frekvencia stolice sa časom upraví. Názory na zavádzanie jedla po operácii sa líšia. Podľa konzultácie niekoľkých rodičov detí s Hirschprunogovou chorobou, lekárov a zdravotných sestier sa po návrate z nemocnice odporúča asi týždenné kŕmenia iba mliekom a potom zavádzanie malých dávok jedál, na ktorej bolo dieťa zvyknuté až do plných porcií.

Zapareniny po zákroku a ich liečba

Veľmi častým problém po operácii je vznik zaparenín. Detská pokožka nie je na tekutú a častú stolicu zvyknutá a reaguje podráždene. Ak v prvotnej fáze nezmizne zaparenina doterajšími postupmi, ktoré sú odborníkmi odporúčané, je vhodné navštíviť kožného lekára v nemocnici. Väčšinou práve tu majú skúsenosti priamo s pacientmi po podobných črevných operáciách. Dieťaťu budú pravdepodobne nasadené antibiotické4 masti, kortikoidné masti a špeciálne zásypy (tekuté a sypké). Zvolená liečba záleží na závažnosti a dĺžke trvania zaparenín. V niektorých prípadoch môžu byť odporúčané aj gázové štvorce na vkladanie do plienky.

Súvisiace články

Viac o Hirschprungovej chorobe na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. https://www.modrykonik.cz/hirschprungova-choroba/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s Hirschprungova chorobou

Máš skúsenosť s Hirschprungova chorobou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť