Ovsená kaša

Ovsenou kašou sa živili už germánske kmene. Naši predkovia poznajú ovos už viac než 2000 rokov a v súčasnosti nepatrí medzi naše základné potraviny. Jedná sa o teplý, zvyčajne sladký pokrm z rozvarených ovsených vločiek a ďalších prísad - ovocie, orechy, kakao, škorica alebo iné korenie, tuk, sladidlo. Ovsenú kašu možno uvariť aj slanú so zeleninou.

Ovos ako taký je bezlepková obilnina. Často býva znečistený lepkom zo spracovania iných oblinín. Pre celiakov4 skúsenosti je možné kúpiť ovsené vločky certifikované ako bezlepkové (napr. značky Proven, Tilquhillie). Konzumáciu ovsenej kaše možno odporučiť kvôli obsahu vo vode rozpustných betaglukánov1.

Suroviny na prípravu ovsenej kaše


** ovsené vločky
 • mlieko
 • med
 • domáci džem
 • semienka, oriešky, soľ

Za hrsť rukou rozdrvených ovsených vločiek zalejeme 2 dcl mlieka, pridáme malú štipku soli a za stáleho miešania privedieme k varu. Spolu varíme asi 5 minút, miešame. Po 5tich minútach vmiešame do kaše za lyžicu domáceho džemu. Minútu povaríme a môžme podávať.

Kašu je možné pripraviť aj rýchlo, len bude mať o trochu horšie výživové vlastnosti. Tekutinu so soľou uveďte do varu, vsypte ovsené vločky, uvarte do mäkka a rozvarte na kašu. Do hotovej kaše je možné pridať ochucujúce prísady.Kupovaná ovsená kaša


Ak sa rozhodnete ovsenú kašu kúpiť, pozor na to, aby obsahovala menej cukru a najviac ovocia. Každá rodina má svoje stravovacie návyky. Dôležité je, aby jedlo obsahovalo vyvážený prísun tukov, sacharidov a bielkovín. Nežiaduce sú tzv. rýchle cukry (sušienky, sladkosti). Dôležitý je pitný režim - najlepšie nesladený čaj, ovocná šťava.

 • Ovsená kaša Expres s jablkami a so škoricou od Emco má optimálny pomer ovocia, obilnej zložky, mlieka a aromatickej škorice. Obsahuje 9,5 g bielkovín, 65,4 g sacharidov a 9,6 g tukov.
 • Ovsená kaša s jablkami a so škoricou z Tesca je polotovar z drobných ovsených vločiek, zo sušených jabĺk a sušeného mlieka. Obsah bielkovín je 7,8 g, sacharidov 71,4 g a obsah tukov je 8,4 g.
 • Dobrá kaša Ovsená – jablko a škorica od BonaVita je instantná kaša z veľkých ovsených vločiek, väčších a tvarovo rozmanitých kúskov sušených jabĺk a sušeného mlieka. Obsah bielkovín je 8,3 g, sacharidov 75 g a tukov je 8,8 g.
 • Kaša Varila myšička kašičku Mixit sa skladá z jemných ovsených vločiek, sušeného plnotučného mlieka, brusníc, jabĺk, lieskových orechov a slnečnicových semienok. 100 g obsahuje 13 g bielkovín, 54 g sacharidov a 14 g tukov.
 • Páva ovsená kaša jablčná so škoricou Natural Jihlava sa skladá z jemných ovsených vločiek, soli, jablka, škorice a fruktózy. Táto kaša neobsahuje mlieko.

Súvisiace článkyViac o ovsenej kaši na modrykonik.skPoužité zdroje


 1. http://www.emco.cz/sk/zdrave-ranajky/vyznam-ran...
 2. http://michallatta.blog.sme.sk/c/271131/Ovsena-...
 3. http://www.pluska.sk/spravy/ekonomika/redakcia-...
 4. http://cs.wikipedia.org/wiki/Ovesn%C3%A1_ka%C5%A1e
 5. http://www.pohanstvi.net/inde.php?menu=slovaniz...
 6. http://www.westonaprice.org/childrens-health/no...
 7. http://www.mamila.sk
 8. http://www.margit.cz/zdravy-talir/
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s ovsenou kašou

Máš skúsenosť s ovsenou kašou?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť