Používame cookies. Viac informácií tu. OK

Ploché nohy

1 skúsenosť

Ploché nohyPloché nohy vznikajú pri nesprávnom vyvinutí priečnej a pozdĺžnej klenby nohy. Vznik plochej nohy ovplyvňuje buď dedičnosť alebo nedostatok vitamínu D alebo predčasné zaťažovanie nohy.

Ploché nohy lieči odborný lekár - ortopéd. Väčšinou sa predpisujú ortopedické vložky do topánok alebo ortopedické topánky na mieru a dôležitú úlohu zohráva aj cvičenia posilňujúce klenby nohy.

Najlepšou prevenciou je výber správnych topánočiek7 už pre malé deti. Vhodná obuv poskytne detskej nôžke tú správnu oporu. Chyby nôh je dobré odhaliť v rannom štádiu, aby sa mohli liečiť a zabránilo sa ďalšiemu chybnému vývoju nohy.

Dobrým cvičením pri plochej nohe je aj chôdza bez topánok po prírodných mäkkých podložkách, ako je piesok, tráva, lesná pôda kvôli precvičeniu nožnej svaloviny. Pozor treba dať na tvrdé neprirodzené podlahy, sú pre nohy veľmi škodlivé.

Súvisiace články

Viac o plochých nohách na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. Časopis Oskar
  2. Foto: ©Depositphotos.com/[eveleen]
Pomohol ti tento článok?
 / Nie

Skúsenosti s plochými nohami

Máš skúsenosť s plochými nohami?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť
lasofia
25. nov 2014

Ako zabrániť plochým nohám

Treba na to dávať pozor už od malička.
Ortopédi tvrdia, že by deti mali prvé kroky absolvovať na boso a samé bez pomoci pavúka, či dospelých. Bez capačiek, papučiek a topánok. Klenba na nôžke nech sa vyvinie prirodzene.

Obe moje deti chodili na boso aj keď už vedeli chodiť. Problémy s plochými nohami nemajú. A aby neprechladli, keď chodili na boso, tak som im dávala držiak na ponožky. Bol super. Ponožky nepadali a držiak na ponožky sedel aj na protišmykové ponožky.
Keď už začne nosiť papuče, tak obuv ktorú dieťa nosí často, by mala byť kvalitná. Na hodinový pobyt vonku stačia aj menej kvalitné topánky.

A ešte jedna vec je super masírovať chodidlá po kúpaní bábätka. Masážou podporíte krvný obeh, urobíte dobrý pocit bábätku a podporíte klenbu na detských nôžkach.
0 poďakovaní