Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu môže byť dobrým pomocníkom v domácnosti, najmä ak deti často trpia chorobami. Zvlhčovače vzduchu sú praktickými pomocníkmi všade tam, kde je vzduch výrazne suchý. Hlavne v panelových domoch, ale aj rodinných domoch, a to najmä v zimných mesiacoch, kedy sa kúri. Zvlhčovač vzduchu zaisťuje deťom kvalitný vzduch, má blahodárne účinky na zdravie aj na celkovú pohodu detí.

Vďaka najmodernejším technológiam sú súčasné zvlhčovače vzduchu veľmi tiché, teda nerušia detský spánok ani v priebehu noci. Na slovenskom trhu sú k dispozícii zvlhčovače vzduchu v mnohých typových prevedeniach a rôznych značiek.

Zvlhčovač vzduchu

Skôr ako pristúpite k nákupu zvlhčovača vzduchu, je potrebné zvažovať, kam zvlhčovač zaobstarávate a čo od neho očakávate. Záleží na nárokoch každého. Niekomu bude stačiť zvlhčovač vzduchu jednoduchý a lacnejší. Iný môže byť náročnejší a bude požadovať, aby zvlhčovač vzduchu sám reguloval vlhkosť vzduchu v miestnosti.

K čomu slúži zvlhčovať vzduchu?

Elektrické zvlhčovače vzduchu napomáhajú k dosiahnutiu optimálnych klimatických podmienok, ktoré nie sú v panelových bytoch alebo rodinných domoch optimálne k zdraviu nielen detí, ale aj dospelých. Ideálna vlhkosť vzduchu by mala byť v miestnosti okolo 50%. Dostačujúca je teda rozmedzie medzi 40 a 60 percentami.
Zvlhčovač vzduchu

Počas zimných mesiacov, kedy začínajú rodiny viac kúriť, vzduch vysychá a vlhkosť vzduchu býva aj menej ako 20%. Vďaka týmto podlimitným výsledkov dochádza najmä u detí k:

  • Vysychaniu dýchacích ciest (u detí sa objavuje škrabanie v krku, zhoršené dýchanie a vznik infekcií a zápalov.
  • Vysychajú tiež oči, ktoré začnú svrbieť a rezať.
  • Vysychá tiež pokožka dieťaťa. Toto je nebezpečné najmä pre ľudí trpiacich atopickým ekzémom26. Pokožka je suchá, napína sa, svrbí a praská.
  • Vo vzduchu sa objavuje vďaka vírivému vzduchu viac prachu a alergénov1.

Suchý vzduch nepôsobí negatívne nielen na zdravie človeka, ale tiež na drevený nábytok alebo drevené doplnky, ktoré sa v miestnostiach nachádzajú. Poškodené môžu teda byť postele, skrine, podlahy alebo tiež drevené hudobné nástroje.

Typy zvlhčovačov vzduchu

Vlhkosť vzduchu sa môže merať vlhkomerom, kvalitným teplomerom alebo meteostanicou. Lepšie modely zvlhčovačov vzduchu majú tiež v sebe zabudovanú kontrolu vlhkosti. Zvlhčovač vzduchu odparuje do vzduchu vodu, ktorá je umiestnená v nádrži. Podľa spôsobu odparovania sa zvlhčovače vzduchu delia na rôzne typy.
Zvlhčovač vzduch

Zvlhčovač vzduchu je možné používať počas celého roka. Najväčšie užívanie dosahujú vo vykurovacom období, teda počas jesene a zimy. Najvhodnejšie je, keď je zvlhčovať vzduchu položený na zemi ďalej od okien a dverí a je zapnutý nepretržite. Ak je zvlhčovať vzduchu pustený, mala by byť miestnosť, v ktorej je pustený, uzavretá.

Manuálny zvlhčovač vzduchu

Manuálny zvlhčovač vzduchu nie je schopný sám strážiť vlhkosť vzduchu v miestnosti. Zvlhčovač teda vypúšťa paru až do doby, kým mu nedôjde voda, alebo ho sami nevypnete. K manuálnemu zvlhčovačom vzduchu je potrebné mať doma ešte vlhkomer.

Zvlhčovače vzduchu s automatickou reguláciou vlhkosti

Tieto zvlhčovače sú vybavené tzv. hygrostatom alebo humidistatom, vďaka ktorému dokážu udržať vlhkosť v miestnosti takú, ktorú si nastavíte. Zvlhčovač potom funguje automaticky tak, aby požadovanú a predvolenú vlhkosť v miestnosti udržal.

Parný zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovanie vzduchu pomocou parného zvlhčovača vzniká pomocou ohriatej vody, ktorá vychádza z výhrevného telieska (na rovnakom princípe funguje napríklad varná kanvica). Vzniknutá para sa zmieša so vzduchom, ochladí sa na optimálnu teplotu a potom vychádza von do miestnosti. Keď prechádza voda varom, ničí sa tiež baktérie, ktoré sa môžu v stojatej vode prípadne vytvoriť. Nevýhodou tohto typu zvlhčovača je jeho vyššia spotreba energie (u niektorých typov až 400 W).

Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu

Ultrazvukový zvlhčovač vzduchu vytvára z vody maličké kvapôčky, ktoré vychádzajú z prístroja a rozfúkajú sa do miestnosti, čím zvlhčujú vzduch v miestnosti. Z prístrojov vychádza jemná a rovnako rozvrstvená hmla.

Vďaka nízkej spotrebe a nízkej hlučnosti sú medzi mamičkami najobľúbenejšie. V prístroji je nutné pravidelne meniť stojatú vodu, aby sa v nej nemnožili baktérie. Ak je v dome alebo byte tvrdá voda, je vhodné zaobstarať zvlhčovač vzduchu s filtrom, ktorý vodu zmäkčí a zabráni tak vzniku vodného kameňa.

Zvlhčovač vzduchu so studeným odparovaním

Z týchto prístrojov nestúpa žiadna para. Vo zvlhčovači vzduchu sú umiestnené filtračné kazety alebo disky, na ktorých sa usadzuje voda z nádržky a pomocou ventilátora sa dostáva do vzduchu. Ide o najprirodzenejší spôsob zvlhčenia vzduchu, kedy sa odparuje len také množstvo vody, ktoré je schopný vzduch pojať.

Tento typ zvlhčovača vzduchu pôsobí tiež čiastočne ako čistička vzduchu (zachytí časť prachu a alergénov, ktoré sa pohybujú vo vzduchu). Zvlhčovač vzduchu by mal byť opatrený antibakteriálnou úpravou, pretože sa v stojatej vode vodnej nádržke množia baktérie a nečistoty .

Dôležité parametre zvlhčovače vzduchu

Zvlhčovač vzduchu

  • Maximálny výkon zvlhčovača vzduchu - asi najdôležitejším parametrom zvlhčovače vzduchu je jeho maximálny zvlhčovací výkon. Tzn. koľko je zvlhčovač schopný vytvoriť pary, počítajú sa milimetre/za hodinu. Teda čím vyšší je zvlhčovací výkon, tým je zvlhčovač vzduchu výkonnejší.

U niektorých zvlhčovačov je výrobcami uvádzaná maximálna veľkosť miestnosti, ktorú je schopný ten ktorý zvlhčovač pokryť. Jedná sa však iba o odhad a nemožno podľa neho zvlhčovače vzduchu objektívne porovnávať.

  • Veľkosť - objem nádržky na vodu - tu platí, že čím je nádržka na vodu väčšia, tým je potreba menej často dolievať vodu.
  • Obstarávacia cena a životnosť príslušenstva - väčšina zvlhčovačov vzduchu obsahuje filter, ktorý je potrebné raz za čas vymeniť. Je teda vhodné si dopredu zistiť cenu a tiež to, ako dlho nám vydrží.

Vhodný zvlhčovať vzduchu podľa veľkosti miestnosti, v ktorej bude zapnutý:

Maximálny výkon zvlhčenia Veľkosť miestnosti
400-600 ml / h 40-70 m2
300-400 ml / h 25-45 m2
200-300 ml / h 15-30 m2
100-200 ml / h do 15 m2

Technológia zvlhčovačov vzduchu

V podstate nezáleží na princípe tvorby pary, teda na tom, akým spôsobom zvlhčovač páru vyrába. Rozdiely medzi technológiami sa týkajú predovšetkým užívateľských vlastností ako je hlučnosť alebo spotreba energie. Zvlhčovače vzduchu sa delia na parné a ultrazvukové.

  • Zvlhčovače vzduchu na princípe studenej pary - k dispozícii sú diskové alebo doskové. Vynikajú predovšetkým najnižším elektrickým príkonom. Čo sa týka hlučnosti, vydávajú slabý šumivý zvuk.
  • Zvlhčovače vzduchu na princípe teplej pary - tieto zvlhčovače ohrievajú mierne vzduch v miestnosti, ich nevýhodou je však veľká spotreba elektrickej energie. Sú však takmer nepočuteľné.
  • Ultrazvukové zvlhčovače vzduchu - výbornou vlastnosťou týchto zvlhčovačov je predovšetkým pomer nízkej spotreby elektrickej energie k zvlhčovaciemu výkonu. Môžu byť tiež vybavené predohrevom vody. Tieto zvlhčovače, podobne ako zvlhčovače na princípe studenej pary, vydávajú slabšie šumivé zvuky.
  • Kombinovaná čistička vzduchu so zvlhčovačom - zvlhčovače vzduchu zvlhčia okolitý vzduch, ale nevyčistia ho. Na tento účel je potrebné zakúpiť čističku vzduchu1. Na trhu sú však k dispozícii aj kombinované čističky so zvlhčovačom vzduchu. Ten je zvyčajne zabudovaný ako doplnková funkcia. Jeho výkon je v takom prípade stále porovnateľný so samostatnými zvlhčovačmi. Je nutné ale počítať s obmedzenými možnosťami regulácie.

Starostlivosť o zvlhčovač vzduchu

Aj zvlhčovač potrebuje následnú starostlivosť. Vodu je potrebné meniť aspoň raz za tri dni, aby nedochádzalo k tvorbe baktérií a choroboplodných zárodkov.
Zvlhčovač vzduchu

Zvlhčovač vzduchu by mal byť umiestnený ideálne na zemi, najlepšie mimo dosahu dverí a okien. V opačnom prípade by vplyvom väčšieho prúdenia vzduchu dochádzalo k zníženiu jeho účinnosti.

Najobľúbenejšie značky zvlhčovačov vzduchu

  • Airbi
  • Beurer
  • Bionaire
  • Boneco
  • DeLonghi
  • Guzzanti
  • Hyundai
  • Ionic Care
  • Lanaform
  • Philips
  • Sencor
  • Steba

Viac o zvlhčovači vzduchu na modrykonik.sk

Použité zdroje

  1. http://www.zvlhcovac-vzduchu.cz/
  2. http://www.sencor.cz/zvlhcovace_vzduchu
  3. http://www.bionaire.cz/bionaire/zvlhcovace/modely.htm
  4. https://web.archive.org/web/20151105010355/http://zena.centrum.cz/bydleni/interiery/clanek.phtml?...
  5. http://znacky.heureka.cz/cisticky-vzduchu-a-zvlhcovace/
  6. http://www.proalergiky.cz/eshop/zvlhcovace-vzduchu/nakupni-radce
  7. http://web.archive.org/web/20120623145350/http://www.detske-kocarky.cz/kojeni-krmeni-pece-o-mimin...
  8. http://www.delonghi.com/
  9. http://www.sencor.eu/
  10. https://web.archive.org/web/20160307052244/http://lanaform.com/
  11. https://web.archive.org/web/20190209022854/https://www.bionaire.com/
  12. http://www.beurer.com/
  13. http://www.boneco.com/

Hodnotenia a skúsenosti so zvlhčovačom vzduchu

Máš skúsenosť so zvlhčovačom vzduchu?
Podeľ sa o ňu a pomôž tak ostatným mamičkám.
Napíš svoju skúsenosť